Březnové novinky, které nám padly do oka!
8.3.2019
10 “naučných” knih, které budou děti milovat
19.3.2019

Ačkoliv mám opravdu hodně knih, přibývá mi doma pravidelně každý měsíc několik nových kousků. Většinou jsem přesvědčena, že tyto tituly opravdu nutně potřebuji a že je co nevidět přečtu, ale ruku na srdce, to se stane málokdy. Nové knížky většinou položím vedle postele, na pracovní stůl nebo ke gauči, nakonec ale po pár týdnech přistanou v knihovně bez toho, aniž bych je vůbec otevřela. Naštěstí nejsem sama. Touha kupovat si více knih, než je možné přečíst, je už natolik rozšířeným fenoménem, že si zasloužila vlastní japonské jméno: “tsundoku”.

 

 

  • Někteří lidé si kupují knihy, i když mají doma velké zásoby těch, které ještě nepřečetli

  • Jsou-li pro vás knihy od začátku pouze sběratelskou záležitostí, pak na vás lépe pasuje slovo “bibliomanie”

  • Pokud si však kupujte knihy se záměrem přečíst je a nakonec tak neuděláte, pak vás nejlépe vystihuje japonské slovíčko “tsundoku”

 

Tsundoku doslova znamená hromádku knih, kombinuje však několik japonských slov dohromady: “tsunde” znamená hromadit, “oku” se dá přeložit jako dočasné odložení a “doku” vyjadřuje čtení. Podle spisovatele Moriho Senza se toto slovo poprvé objevilo roku 1879 a to v textu vyprávějícím o učiteli, který měl hodně knih, ale nečetl je.

Ačkoliv by na tsundoku mohlo být nahlíženo jako na podivnou úchylku, zdá se, že knihy mají v kategorii nutkavého nakupování výjimečné postavení. Ve srovnání s nákupy elektroniky, kosmetiky či oblečení přinášejí totiž jiný typ uspokojení a navíc žít v obklopení knih znamená pro lidi pocit určitého komfortu, jistoty a domova. A tak se zdá, že nám nákupy knih, jakožto “potravy naší duše”, budou prozatím promíjeny.

Těm, kteří se v tsundoku poznali, pak zbývají dvě možnosti:

  1. Projít svou knižní sbírku a darovat část těch nejméně zajímavých knih čtenářům, kteří si je na rozdíl od vás vychutnají.
  2. Pokud váš problém s tsundoku spočívá spíše v tom, že máte v domácnosti několik chaotických knižních hromádek, pak je načase si knižní sbírku lépe zorganizovat – například koupí nové knihovny s dostatkem polic, kam povalující se knížky uklidíte.

Pozor, pojem tsundoku bývá často zaměňován s bibliomanií, podstatný rozdíl je však v tom, že bibliomanie je posedlost sbíráním knížek, kdežto u tsundoku jsme na začátku skálopevně přesvědčeni, že knihu skutečně přečteme.

Za Knihy.cz

Milena Toman

Zahraniční zdroj

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *