Listopadové knižní BEST OF
3.12.2020
RECENZE: Miluje, ale neví koho. Chce, ale neví co. Proto se rozhodl zastavit.
28.1.2021

Českého čtenáře může jen a jen potěšit, když ústředním motivem knihy zahraničního spisovatele je naše maličká země i s důležitými historickými milníky. Spisovatelka Favel Parrett je původem z Austrálie, její kořeny však sahají až k nám.

Jak sama říká, bytu jejích prarodičů v Melbourne rezonovala velká tapeta Pražského hradu i spousta českého křišťálu. Bylo to jako cestovat do Evropy, ač ji do té doby nikdy nenavštívila. Částečně autobiografickému románu A v srdci láska předcházely dvě kratší povídky vydané v místních časopisech, než se autorka rozhodla pro román. Ten je poctou i poděkováním prarodičům, kteří po celý život utíkali před hrůzami nacistů i komunistů.

Jsou to maličkosti, drobné vzpomínky schované někde hluboko uvnitř, které nás definují…

… pro někoho bezvýznamné, pro nás neocenitelné. Desetiletý Luděk žije s babičkou v Praze. Jeho svět je dětsky jednoduchý a placatý a barevný. Zbožňuje nakládané okurky, i když pokaždé dostane jen jednu. Umí běhat rychleji než kdokoliv jiný. A taky nerad jezdí maminčiným hráškově zeleným Wartburgem, protože babička v něm pořád kouří cigarety.

Na druhé straně světa, v australském Melbourne, žije jeho sestřenka zvaná Malá liška. Ráda cestuje do vesmíru, i když jen v představách. A taky zbožňuje nakládané okurky. Oba vypráví podobné příběhy, pociťují přívaly radosti i smutku ve stejných okamžicích. Dětskýma očima sledují svět, kterému stěží mohou porozumět. Dělí je půl světa, ale společně skládají životní příběh jedné rozdělené rodiny a vrací se k traumatizujícím událostem dvacátého století, které formovaly život milionů lidí.

Střídavě mezi Prahou a Melbourne, mezi vyprávěním Malé lišky v první osobě a Luďka ve třetí osobě. Krátké kapitoly, útržkovité příběhy, jen lehce vykreslené emoce. Jako mozaika složená z chutí a vůní a vzpomínek a představ. Vyprávění nemá za cíl jít dál, detailně zkoumat pod drobnohledem, pokládat otázky bez odpovědí. Odvypráví to nejnutnější a záměrně zůstane na povrchu. To však neznamená, že by ztratilo na hloubce. O to víc jsou podněcovány naše vlastní pocity.

A v srdci láska je vyprávěním o maličkostech. Krátkým a tichým, ale ve své podstatě silným, protože jeho postavy jsou víc než skutečné. O to víc potěší, že ten příběh vlastně známe v mnoha podobách. A ještě jedna maličkost – byla to právě sklenice nakládaných okurek, která autorku inspirovala. Při nákupu v lahůdkářství nečekaně objevila značku okurek, které kupovala její babička před mnoha lety. Příval vzpomínek na dětství už nešel zastavit.

 

 

Pro Knihy.cz

Aneta Wunderlichová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *