18 legendárních knihkupectví, která by měl ve svém životě navštívit každý knihomol
Publikováno: 20.2.2019

Vybrali jsme 18 legendárních knihkupectví, která byl měl navštívit každý knihomol

Jste-li knihomol každým coulem, pak část vašeho kufru na dovolenou určitě okupuje hromádka knih, které se dočkaly privilegia vycestovat s vámi. To, jak složité bývá tyto tituly vybrat, nemusíme vůbec rozebírat. Paradoxem zůstává, že přesvědčení “mám s sebou to nejlepší, co knihkupec dal”, u mě záhadně mizí hned na letišti. Štendry v duty free shopech slibují zahraniční bestsellery, které jsou “breathtaking”, “charming” a “fascinating”, a protože zavazadlo s mými věcmi se vždycky může ztratit, beru pro jistotu nějakou paperbackovou novinku a utíkám k odletům. Nádech, výdech, čtivo máme, letí se za dobrodružstvím…těch pár kil v papírech ale ještě neznamená, že v destinaci nenavštívím knihkupectví!

Pro ty, kdo se spíše než na přelidněné turistické atrakce chtějí “uklidit” někam do míst, kde budou mít od všech těch selfie tyček, nekonečných front a davu turistů pokoj, je knihkupectví naprosto ideální místo. Je tam chládek, ticho, navíc to tam vypadá a voní úplně jinak, než obchody u nás. V některých dokonce posedávali bohémští buřiči, v jiných se pořádně vyřádili designéři, popřípadě v nich lovili múzu světoznámí spisovatelé. Tak jako třeba v knihkupectví Shakespeare and Company v Paříži nebo Lello&Irmao v Portu, které inspirovalo J.K. Rowlingovou při psaní všemi milovaného Harryho Pottera.

Ta ale nejsou jediná. Vybrali jsme jich dohromady 18 a jsme zvědaví, která z nich vám nejvíce padnou do oka. Bon voyage!

 

Shakespeare and Company, Paříž

Krásné nezávislé knihkupectví na adrese Rue de la Bûcherie v Paříži, Shakespeare & Co, založil americký George Whitman z původního klášteru ze 17. století. Knihkupectví leží na břehu řeky Seiny a je navždy spjato se jmény jako Allen Ginsberg, Anain Nin a William Burroughs. Prostě romantika!

Livraria Lello & Irmao, Porto

Bratři Lellové, José a Antonio, byli natolik velcí knihomolové, že v roce 1881 založili vlastní nakladatelství a knihkupectví. Právě v něm chytala svou múzu J. K. Rowlingová při psaní Harryho Pottera a říká se, že některé z jeho filmových kulis byly inspirovány touto neobvyklou architekturou.

Ler Devagar, Lisabon

Kavárna, umělecká galerie, místo pro koncerty a knihkupectví. To vše se nachází v knihkupectví Ler Devagar, kam se můžete vydat pro nějakou knižní novinku nebo jen tak na pokec s přáteli.

The Strand, New  York

Vzácné kousky a žhavé novinky nabízí fanaticky známé knihkupectví Strand, kam se vydávají obyvatelé New Yorku i knížku-chtiví turisté.

Scorpio Books, Christchurch

Pokud se město Christchurch na západní pobřeží Nového Zélandu může něčím pochlubit, pak je to udržitelnost. Budovy postavené z alternativních materiálů, od lepenky až po přepravní kontejnery, se objevily poté, co v roce 2011 došlo k obrovskému zemětřesení. Jedním z ukázkových příkladů je i knihkupectví Scorpio Books, které je zároveň místem s nejširší nabídkou sci-fi knih a komiksů.

Libreria Acqua Alta, Benátky

Benátskou gondolou až ke knihám, no není to pohádka? Jakákoliv fotka tohoto knihkupectví vám to určitě potvrdí. Ač to tak nevypadá, je toto knihkupectví staré teprve pár let a kromě stovek starých i nových knih na vás čekají i čtyři nádherné a přítulné italské kočky!

Brattle Book Shop, Boston

Bostonská literární scéna se může pochlubit několika nádhernými místy, ale místní vám řeknou, že absolutním vítězem je mezi nimi antikvariát Brattle Book Shop, nabízející čtivo na “čerstvém vzduchu”.

Atlantis Books, Santorini

Přímořské útesy, mořské azuro a roztomilý obchůdek. To jsou nejčastější motivy pohlednic z ostrova Santorini, kam se na podzim vydává řada umělců a spisovatelů na listopadový festival knih.

Libreria El Ateneo Grand Splendid, Buenos Aires

Hledáte-li jedno z největších a nejzajímavějších knihkupectví vůbec, pak ukončete pátrání, je to Libreria El Ateneo Grand Splendid v Buenos Aires. Jak si můžete povšimnout, jedná se o knihkupectví na místě, kde kdysi hrával orchestr. Pro tohle místo ale určitě neplatí, že v něm najdete tolik vysněný klid – denně ho navštíví přes 3000 návštěvníků. Stačí se podívat na ručně malované stropy a zlatý dekor a hned je vám jasné, proč…

Lutyens & Rubinstein Book Shop, London

Existuje lepší příležitost pro připomenutí velikána Williama Shakespeara než vybudování pořádného knihkupectví?  Lutyens & Rubinstein vzniklo přesně 400 let po jeho smrti a patří k populárním literárním koutkům v Londýně.

City Light Booksellers, San Francisco

Kombinaci knihkupectví a nakladatelské “neziskovky” najdete v sanfranciském knihkupectví City Light, které mimo jiné vydalo i slavnou knihu Kvílení od Allena Ginsberga.

Carturesti Carusel, Bukurešť

Toto rumunské knihkupectví, postavené v polovině 19. století, má více než 10 000 metrů čtverečních knižního prostoru, bistro a nádhernou bílou sloupovou architekturu, kterou by ji mohla závidět nejedna umělecká galerie.

El Péndulo, México City

Pobočka mexického knihkupectví El Péndulo nabízí velmi sofistikovaný způsob, jak se vyhnout nepříjemným vedrům v Mexico City. Zákazníci mohou vybírat z knih nacházejících se v regálech na dvou podlažích, sedět v kavárně nebo poslouchat živou hudbu. V roce 2013 oslavil tento řetězec své dvacáté výročí tím, že uvolnil tisíce knih se štítkem “Jsem volná, přečti si mě a pošli dál”.

Corso Como, Milán

Sen všech nadšenců módy a designu skrytý za impozantní fasádou. To je knihkupectví Corso Como, založené v roce 1991 bývalým šéfredaktorem magazínu Vogue Carlem Sozzanim.

Polare, Maastricht

Původně dominikánský kostel ze 13. století, dnes jedno z nejoblíbenějších knihomolských destinací v Nizozemsku.

Zhongshuge Bookstore, Hangzou, Čína

Neexistuje člověk, kterému by se v tomto prostoru nezatočila hlava. Opojné vertigo v čínském knihkupectví Zhongshuge způsobuje systém chytře propojených optických iluzí, které mají v návštěvníkovi vyvolat dojem nekonečného prostoru s nekonečným množstvím knih. To je sen!

Word on the Water, Londýn

Knihy, jazz a přátelský pes! To vám řekne každý londýnský čtenář o knihkupectví Word on the Water.

Leaky´s Bookshop, Skotsko

Do dalšího knihkupectví nacházejícího se v kostele můžete zavítat při návštěvě Skotska. V knihkupectví Leakys´s na vlastní kůži poznáte, co to znamená, když se řekne ryzí útulno. Kamna na dřevo a dvě patra plná literatury…co víc si člověk může přát?

Za Knihy.cz

Milena Toman

Zahraniční zdroj

Další články z kategorie

RECENZE: Svět, ve kterém vaše černé svědomí vyřeší miska jídla

RECENZE: Svět, ve kterém vaše černé svědomí vyřeší miska jídla

Existuje svět, ve kterém vaše černé svědomí vyřeší miska jídla. Kde se za temných nocí toulají po ulicích bytosti s cejchem vypáleným do jazyka a vlastní duši plní proviněními ostatních. Říká se jim pojídači hříchů. Pokud takový pojídač sní například zapečeného úhoře, duši zemřelého oprostí od hříchu sekýrování. Co na tom, že nebožka byla po celý život pěkná megera. Její hřích přejde na pojídače a ona může odpočívat v klidu a míru na věky věků. Dveře do takového světa otevírá Pojídačka hříchů, novinka od americké...

RECENZE: Cesta na hřbitov a zase zpátky

RECENZE: Cesta na hřbitov a zase zpátky

Zaklapnete knížku po poslední stránce a přemýšlíte, o čem doopravdy byla. U Hrobaře to rozhodnutí máte jednoduché: o přátelství. O přátelství muzikantů jedné kapely, přerostlých kluků, kteří toho spolu zažili za 20 roků opravdu hodně. Pár dávno vydaných alb, pár povedených koncertů, spousty vystoupení po městysech a dědinách okolo krajského města, vystoupení, která nestačí ani na zaplacení života, drahně alkoholu, drogy lehčí a drsnější, groupies okresního formátu, přefiknuté partnerky kolegů (i když zrovna o tomto...

RECENZE: Miluje, ale neví koho. Chce, ale neví co. Proto se rozhodl zastavit.

RECENZE: Miluje, ale neví koho. Chce, ale neví co. Proto se rozhodl zastavit.

Leo Gazzarra trpí nevýslovným pocitem zbytečnosti. Dny tráví nicneděláním po kavárnách, večery v přítomnosti rádoby přátel a alkoholu, noci si nepamatuje a ráno se probouzí v cizím bytě a v cizí posteli. V kapse mu cinká pár mincí, z práce dostal výpověď. Miluje, ale neví koho. Chce, ale neví co. Proto se rozhodl zastavit. Život, tu nudnou a bezbarvou a ohranou všehochuť, znuděně sledovat jen zpoza oken. Rozhodl se neúčastnit se ničeho. Nechat protékat život a všechno...

RECENZE: Je možné i uprostřed největší tmy zahlédnout barvy?

RECENZE: Je možné i uprostřed největší tmy zahlédnout barvy?

Českého čtenáře může jen a jen potěšit, když ústředním motivem knihy zahraničního spisovatele je naše maličká země i s důležitými historickými milníky. Spisovatelka Favel Parrett je původem z Austrálie, její kořeny však sahají až k nám. Jak sama říká, bytu jejích prarodičů v Melbourne rezonovala velká tapeta Pražského hradu i spousta českého křišťálu. Bylo to jako cestovat do Evropy, ač ji do té doby nikdy nenavštívila. Částečně autobiografickému románu A v srdci láska předcházely dvě kratší povídky vydané v místních...

RECENZE: Když se bílá magie promění v experiment na lidech…

RECENZE: Když se bílá magie promění v experiment na lidech…

Železo, tma, vůně kolomazi, chřestění přemnoha ozubených koleček, cvakání a klapání složitých mechanismů. To je zcela nový neokoukaný svět Roberta J. Bennetta, autora veleúspěšné série Božská města. Stvořil svět nazdařbůh poslepovaný ze zakouřených propletenců podmáčených slumů i čisťounkých ulic vládnoucí elity. Takže pokud vás zrovna chytla slina po příběhu líznutém steampunkem, kyberpunkem a majícím tendenci jít do kopru bez zbytečných průtahů, pak vezměte do rukou právě Čaropisce!   Svět, v němž žije Sancie...

RECENZE: Bolestivý, ale krásný příběh o touze někam patřit

RECENZE: Bolestivý, ale krásný příběh o touze někam patřit

Americký jih šedesátých let. Atmosféra je napjatá a těžko dýchatelná. Černoši nesmí chodit do stejných obchodů, restaurací, škol a kostelů jako spořádaní občané s bílou pletí. Za hranicemi takového nehostinného světa vyrůstá Kya. Místo idylického dětství však ze zchátralé chatrče uprostřed bažin nejdřív odejde máma, pak sourozenci a nakonec i otec. Zůstane jen ona. S kým bude sdílet radost z nalezeného ptačího pera? Komu ukáže své akvarely nebo řekne o první lásce? A především kdo ji bude hájit před silně zaujatou...

RECENZE: To se může stát jen ve filmu

RECENZE: To se může stát jen ve filmu

Pamatujete si na scénu z filmu Prázdniny, ve které Cameron Diaz běží v lodičkách zasněženou krajinou a Jude Law pláče štěstím, když mu padne do náručí? Nebo jak Bridget Jonesová pobíhá po poloprázdné ulici jen v kalhotkách a tílku a hledá pana Darcyho? Všeříkající pohled z očí do očí, pár zamilovaných slov, polibek hodný Oscara a šťastný konec. Zbožňuji tyhle filmy. Co na tom, že je to klišé? Stejně si je pustím do konce roku alespoň pětkrát. Skutečný život ale není remake filmu Láska nebeská a naše druhá polovička...

RECENZE: Kde přesně začíná nevěra?

RECENZE: Kde přesně začíná nevěra?

Manželé Carlo a Margherita jsou nerozlučným párem. Mají mezi sebou ten druh vztahu, kde jsou si sobě navzájem nejlepšími přáteli i milenci. Na první pohled všechno klape. A přesto oba dva touží po někom jiném. Po jednorázovém uspokojení. Po chvilkovém úniku ze stereotypu. Je lepší překročit hranici a bojovat s výčitkami svědomí, nebo odolat a ptát se po zbytek života „co kdyby“? Stejnou otázku si pokládá italský spisovatel a držitel několika literárních cen Marco Missiroli. Jeho poslední román Věrnost je záležitostí, o...

RECENZE: Být ženou není jednoduché. Být matkou už vůbec ne.

RECENZE: Být ženou není jednoduché. Být matkou už vůbec ne.

Jak chutná bezstarostnost? Jako gelato s příchutí čokolády a lískových oříšků? Jako sluncem zalitá pláž a mořské vlny převalující se přes bosé nohy? Přichází bezstarostnost předtím nebo potom, co přijdeme z práce, nakoupíme, uvaříme, uklidíme, pomůžeme napsat úkoly a políbíme děti na dobrou noc? Nebo se ten blažený pocit nenávratně vytratil z našich životů? Odpověď hledá francouzská blogerka a spisovatelka Serena Giuliano v románu Ciao bella. Typicky letní kniha jako dělaná do parného odpoledne je takovým koktejlem....

RECENZE: Nový Backman je dramedy o osamělosti, potřebě blízkosti a komplikovaných vztazích

RECENZE: Nový Backman je dramedy o osamělosti, potřebě blízkosti a komplikovaných vztazích

Každý z nás mám svůj vlastní „smutný příběh“. Zamčený na tři západy v zaprášeném šuplíku, zastrčený někde hluboko v duši, kam se moc často nechodí. Když se zdá, že jsme na ten šuplík zapomněli, tak přijde spisovatel Fredrik Backman, autor knih Muž jménem Ove nebo Medvědín, s další novinkou, nekompromisně zámek vypáčí a připomene, že nikdy není pozdě na otevírání starých ran. Úzkosti a jejich lidé se poťouchle tváří jako komedie, ale bulet budete ještě týden po dočtení. Připravit… pozor … emocionální horská dráha se dává do...