Čeho všeho je schopná žena, aby se pomstila svému ex?
15.2.2019
Co všechno se může stát během jediného dne?
22.2.2019

Vybrali jsme 18 legendárních knihkupectví, která byl měl navštívit každý knihomol

Jste-li knihomol každým coulem, pak část vašeho kufru na dovolenou určitě okupuje hromádka knih, které se dočkaly privilegia vycestovat s vámi. To, jak složité bývá tyto tituly vybrat, nemusíme vůbec rozebírat. Paradoxem zůstává, že přesvědčení “mám s sebou to nejlepší, co knihkupec dal”, u mě záhadně mizí hned na letišti. Štendry v duty free shopech slibují zahraniční bestsellery, které jsou “breathtaking”, “charming” a “fascinating”, a protože zavazadlo s mými věcmi se vždycky může ztratit, beru pro jistotu nějakou paperbackovou novinku a utíkám k odletům. Nádech, výdech, čtivo máme, letí se za dobrodružstvím…těch pár kil v papírech ale ještě neznamená, že v destinaci nenavštívím knihkupectví!

Pro ty, kdo se spíše než na přelidněné turistické atrakce chtějí “uklidit” někam do míst, kde budou mít od všech těch selfie tyček, nekonečných front a davu turistů pokoj, je knihkupectví naprosto ideální místo. Je tam chládek, ticho, navíc to tam vypadá a voní úplně jinak, než obchody u nás. V některých dokonce posedávali bohémští buřiči, v jiných se pořádně vyřádili designéři, popřípadě v nich lovili múzu světoznámí spisovatelé. Tak jako třeba v knihkupectví Shakespeare and Company v Paříži nebo Lello&Irmao v Portu, které inspirovalo J.K. Rowlingovou při psaní všemi milovaného Harryho Pottera.

Ta ale nejsou jediná. Vybrali jsme jich dohromady 18 a jsme zvědaví, která z nich vám nejvíce padnou do oka. Bon voyage!

 

Shakespeare and Company, Paříž

Krásné nezávislé knihkupectví na adrese Rue de la Bûcherie v Paříži, Shakespeare & Co, založil americký George Whitman z původního klášteru ze 17. století. Knihkupectví leží na břehu řeky Seiny a je navždy spjato se jmény jako Allen Ginsberg, Anain Nin a William Burroughs. Prostě romantika!

Livraria Lello & Irmao, Porto

Bratři Lellové, José a Antonio, byli natolik velcí knihomolové, že v roce 1881 založili vlastní nakladatelství a knihkupectví. Právě v něm chytala svou múzu J. K. Rowlingová při psaní Harryho Pottera a říká se, že některé z jeho filmových kulis byly inspirovány touto neobvyklou architekturou.

Ler Devagar, Lisabon

Kavárna, umělecká galerie, místo pro koncerty a knihkupectví. To vše se nachází v knihkupectví Ler Devagar, kam se můžete vydat pro nějakou knižní novinku nebo jen tak na pokec s přáteli.

The Strand, New  York

Vzácné kousky a žhavé novinky nabízí fanaticky známé knihkupectví Strand, kam se vydávají obyvatelé New Yorku i knížku-chtiví turisté.

Scorpio Books, Christchurch

Pokud se město Christchurch na západní pobřeží Nového Zélandu může něčím pochlubit, pak je to udržitelnost. Budovy postavené z alternativních materiálů, od lepenky až po přepravní kontejnery, se objevily poté, co v roce 2011 došlo k obrovskému zemětřesení. Jedním z ukázkových příkladů je i knihkupectví Scorpio Books, které je zároveň místem s nejširší nabídkou sci-fi knih a komiksů.

Libreria Acqua Alta, Benátky

Benátskou gondolou až ke knihám, no není to pohádka? Jakákoliv fotka tohoto knihkupectví vám to určitě potvrdí. Ač to tak nevypadá, je toto knihkupectví staré teprve pár let a kromě stovek starých i nových knih na vás čekají i čtyři nádherné a přítulné italské kočky!

Brattle Book Shop, Boston

Bostonská literární scéna se může pochlubit několika nádhernými místy, ale místní vám řeknou, že absolutním vítězem je mezi nimi antikvariát Brattle Book Shop, nabízející čtivo na “čerstvém vzduchu”.

Atlantis Books, Santorini

Přímořské útesy, mořské azuro a roztomilý obchůdek. To jsou nejčastější motivy pohlednic z ostrova Santorini, kam se na podzim vydává řada umělců a spisovatelů na listopadový festival knih.

Libreria El Ateneo Grand Splendid, Buenos Aires

Hledáte-li jedno z největších a nejzajímavějších knihkupectví vůbec, pak ukončete pátrání, je to Libreria El Ateneo Grand Splendid v Buenos Aires. Jak si můžete povšimnout, jedná se o knihkupectví na místě, kde kdysi hrával orchestr. Pro tohle místo ale určitě neplatí, že v něm najdete tolik vysněný klid – denně ho navštíví přes 3000 návštěvníků. Stačí se podívat na ručně malované stropy a zlatý dekor a hned je vám jasné, proč…

Lutyens & Rubinstein Book Shop, London

Existuje lepší příležitost pro připomenutí velikána Williama Shakespeara než vybudování pořádného knihkupectví?  Lutyens & Rubinstein vzniklo přesně 400 let po jeho smrti a patří k populárním literárním koutkům v Londýně.

City Light Booksellers, San Francisco

Kombinaci knihkupectví a nakladatelské “neziskovky” najdete v sanfranciském knihkupectví City Light, které mimo jiné vydalo i slavnou knihu Kvílení od Allena Ginsberga.

Carturesti Carusel, Bukurešť

Toto rumunské knihkupectví, postavené v polovině 19. století, má více než 10 000 metrů čtverečních knižního prostoru, bistro a nádhernou bílou sloupovou architekturu, kterou by ji mohla závidět nejedna umělecká galerie.

El Péndulo, México City

Pobočka mexického knihkupectví El Péndulo nabízí velmi sofistikovaný způsob, jak se vyhnout nepříjemným vedrům v Mexico City. Zákazníci mohou vybírat z knih nacházejících se v regálech na dvou podlažích, sedět v kavárně nebo poslouchat živou hudbu. V roce 2013 oslavil tento řetězec své dvacáté výročí tím, že uvolnil tisíce knih se štítkem “Jsem volná, přečti si mě a pošli dál”.

Corso Como, Milán

Sen všech nadšenců módy a designu skrytý za impozantní fasádou. To je knihkupectví Corso Como, založené v roce 1991 bývalým šéfredaktorem magazínu Vogue Carlem Sozzanim.

Polare, Maastricht

Původně dominikánský kostel ze 13. století, dnes jedno z nejoblíbenějších knihomolských destinací v Nizozemsku.

Zhongshuge Bookstore, Hangzou, Čína

Neexistuje člověk, kterému by se v tomto prostoru nezatočila hlava. Opojné vertigo v čínském knihkupectví Zhongshuge způsobuje systém chytře propojených optických iluzí, které mají v návštěvníkovi vyvolat dojem nekonečného prostoru s nekonečným množstvím knih. To je sen!

Word on the Water, Londýn

Knihy, jazz a přátelský pes! To vám řekne každý londýnský čtenář o knihkupectví Word on the Water.

Leaky´s Bookshop, Skotsko

Do dalšího knihkupectví nacházejícího se v kostele můžete zavítat při návštěvě Skotska. V knihkupectví Leakys´s na vlastní kůži poznáte, co to znamená, když se řekne ryzí útulno. Kamna na dřevo a dvě patra plná literatury…co víc si člověk může přát?

Za Knihy.cz

Milena Toman

Zahraniční zdroj

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *