Odolnost, síla a štěstí po finsku
12.11.2018
Knížka pod stromečkem, to je dar ze všech nejkrásnější
15.11.2018

Upřímně nevím, pro koho se mi knihy na Vánoce vybírají hůř. Máme v rodině několik knihomolů-fajnšmekrů a pak ten zbytek, který se snažím mým knižním nadšením nakazit. Pro obě skupiny se knihy vybírají dost těžko. Fajnšmekři kdeco četli, potrpí si na specifická témata, která se těžko shánějí, a protože je těchto titulů tak málo, pravděpodobnost věty “jé, tu už mám” se zvyšuje. Kdežto těm ostatním musím vybrat ideální knížku, tzv. návnadu, aby je čtení chytlo a aby zjistili, že je knížka zajímavější než hodiny strávené u Netflixu. Do této skupiny patří hlavně děti a teenageři, ale taky pár dospělých, kteří tu rodinnou “úchylku” pro knihy úplně prošvihli. V dnešním příspěvku najdete vánoční tipy, a to pro vaše mladší i starší děti, pro jistotu jsem ale přihodila i to nejlepší s tematikou young-adult.

Děti do 10 let

Tato kategorie knih se stává čím dál pestřejší. Autoři i nakladatelé se snaží, aby knihy byly pro děti pokud možno stejně atraktivní, jako technologická lákadla v podobě tabletu či počítačových her, a dobrá zpráva je, že se jim to daří. Líbí se mi, že se hodně titulů zaměřuje na přírodu, vědu a rodinu, nechybí ani pohádky “oživující” staré mýty a příběhy zaměřené na strach, lásku a další emoce. Pokud například vaše dítě škemrá, že se mu nechce chodit na procházky, pak bych u Ježíška určitě zařídila knížku od Petera Wohllebena Slyšíš, jak mluví stromy?, která (nejen) dětem umožní vidět přírodu a les úplně jinýma očima. Rodičům malých zvídavců, jejichž nejoblíbenější slovo je “proč“, doporučuji titul Alenčin sen aneb Jak funguje mozek, kde se děti pohádkovou formou učí, co všechno se děje v lidském mozku.  Bohatě ilustrovaná H2O a tajná vodní mise se společně se Zuličníky umístila v žebříčku nejlepších dětských knih 2018. Vizuálně stejně zajímavou knihou je určitě i novinka populární finské spisovatelky Tolonen Tuutikki Strašidelná chůva, jejíž tvorba bývá přirovnávána k psaní Astrid Lindgrenové.

 

Dětská literatura 10 +

Tyto knížky se stylisticky i tématem hodí pro starší žáky, kteří už oželí obrázky (pokud se samozřejmě nejedná o komiks) a zvládnou i čtení náročnějších příběhů. Všechny tyto tituly se opět umístily v žebříčku toho NEJ, co v Česku v roce 2018 vyšlo a možná vás překvapí, jak je tato kategorie bohatá. Foglarovsky laděná Prašina vypráví o tajuplném místě v Praze, “detektivní” příběh několika kamarádů čeká na mladé čtenáře v knize Kdo zabil Snížka a v knize www.bez-bot.cz se děti seznámí s tématem tělesného handicapu. A pokud máte doma nějaké komiksového nadšence, dávám tip na knihu Pro tebe, kde v jednom balíčku najde rovnou devět komiksových příběhů.

 

Young Adult

Na závěr něco pro puberťáky, kteří se už cítí být dospělí (můj pracovní název pro young adult literaturu). Přiznám se, že já jsem naopak v životní etapě dospěláka, který si přeje v sobě zas najít kus dítěte, takže tuto literaturu ve svém repertoáru moc nemám – musela jsem ji konzultovat. Proto si nedovolím osobně knihy nějak hodnotit, ale věřím, že mi mladí knihomolové poradili dobře.

 

 

Zítřejší příspěvek bude celý o tipech pro dospělé, ať máme ty vánoční dárky aspoň trochu “z krku”.

Za Knihy.cz

Milena Toman

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *