Knihovna budoucnosti: Tajná díla, která se svého vydání dočkají až v roce 2114
3.9.2018
Knížky, od kterých se děti neodtrhnou
10.9.2018

Desatero zaručených tipů, jak si najít více času na čtení

Patříte mezi lidi, kteří si horkotěžko najdou volný čas na dobrou knížku? Pak vás možná překvapí, že i ti nejvíce zaneprázdnění lidé na světě jsou zároveň vášnivými čtenáři. Důvodů, proč si v našich nekončících “to do” listech uzmout kus času na knížku je totiž hned několik. Dopřejeme-li si každý den krátkou literární kratochvíli, dočkáme se kromě příjemného uvolnění a odreagování také lepší paměti, pozornosti, bohatší fantazie a slovní zásoby. Odvážnější studie dokonce tvrdí, že čtení zvyšuje IQ, zlepšuje vztahy a prodlužuje život. Dobře, zní to skvěle, ale co ten čas? Osobního kouče si prozatím shánět nemusíte – začněte osvědčenými tipy a triky, na kterých se shoduje 10 z 10 knihomolů.

1. Udělejte si ze čtení ranní a večerní rituál

Zkuste si nařídit si budík o 30 minut dříve a alespoň dvakrát týdně si dopřejte ranní čtecí rituál. Pokud ovšem preferujete večerní hodiny nebo máte problém s usínáním, zkuste se vydat do postele s půlhodinovým náskokem. A knihou, samozřejmě. Rychlá kontrola mailboxu je v obou případech přísně zakázána!

2. Mějte knihu na každém kroku

Překopejte vnitřní kontrolku “peněženka, mobil, klíče” a doplňte ji o knížku. Ta v žádné kabelce nebo batohu rozhodně nesmí chybět. Pak už si jen dopřejte pár kapitol v MHD, v čekárně u doktora nebo během obědové pauzy. Mobil je povolen, avšak jen pro poslech nějaké příjemné hudby.

3. Zmapujte si váš čas

Tahle rada už zavání přísným time-managementem, ale je velmi účinná. S časem většina z nás zachází jako s penězi: zdá se, že ho nemáme moc a zároveň nevíme, kam se neustále vytrácí. Chcete-li to napravit, musíte svůj čas sledovat. Klíčem k nalezení více volného času je jednotýdenní experiment, kdy budete podrobně zaznamenávat aktivity, kterým se přes den věnujete. Je dost pravděpodobné, že na konci experimentu zjistíte, že váš čas byl promrhán aktivitami, na kterých vám zas až tak moc nezáleží. A kdo to chce dotáhnout k dokonalosti, nechť využije chytrých aplikací na telefonu, které vám zmapují například to, jak moc času trávíte online a jakými stránkami si zaplácáváte volnou chvíli.

4. Naplánujte si malé přestávky

Udělejte si během dne 10 minut na čtení. Kdykoliv, kdekoliv. Jednoduše si jděte sednout na pár minut s knížkou někam, kde budete mít klid. Výběr místa necháme na vás, ale samozřejmě počítáme s tím, že hodně lidí  napadne využít toaletu. Ano, i tam se dá.

5. Stanovte si cíl

Pokud nemáte ve zvyku číst kvanta stránek najednou, rozdělte si knížku na několik částí. Profíci jedou po polovinách, pokročilí třeba po čtvrtinách, ale běžnému čtenáři určitě stačí pár kapitol. Začněte například denně dvaceti stránkami a postupně si limit navyšujte.

6. Sledujte svůj pokrok

Tato cenná rada souvisí s předchozím bodem. Ideální je si své cíle poctivě zaznamenávat a sledovat, jak se postupně zlepšujete. Skvělá je například aplikace Goodreads, která je upgradovanou verzí čtenářského deníku. S tím rozdílem, že jste obklopeni vášnivými čtenáři, se kterými své nadšení, pokroky, recenze a knižní tipy sdílíte. Pokud jste vyznavači metody “tužka&papír, pište si knihy, kterými jste si každý měsíc udělali radost.

7. Zúčastněte se čtenářských výzev

Kdo dřív sbíral pokémony nebo kartičky hokejistů, pochopí. Čtenářské výzvy mají ten stejný princip, nicméně počet “kartiček” není omezen. Můžete si nastavit svůj vlastní roční limit nebo se přidružit k nějaké skupině nadšenců, jejíž členové se během roku vzájemně hecují a kteří potají kontrolují, jak si ve srovnání s ostatními vedou. A přiznejme si, nikdo nechce být pozadu.

8. Vyhledávejte knížky, které vás zajímají

To, že kamarád nebo kamarádka čte Dostojevského, neznamená, že ho musíte číst taky. Inspirace je určitě super věc, ale pokud si nelibujete v psychologických dramatech, nemá smysl psát Ježíškovi o Zločin a trest. Ignorujte to, co byste měli číst a začněte s tím, co si číst přejete. Vyhledávejte věci, které vás zajímají, témata, která vám nedají spát a autory, jejichž styl vám vyhovuje.

P.S. Nevěřte zlatým nálepkám – najděte si svůj vlastní bestseller!

9. Nebojte se mít rozečtených více titulů

Mít rozečtených více knih je naprosto v pořádku. Pokud se cítíte unavení, zvolte něco volnějšího, při stoprocentní bdělosti se naopak nebojte knih, které chrlí jednu informaci za druhou. Pohodovější romány ubytujte na nočním stolku, na manuály, encyklopedie, příručky a napínavé trháky si najděte čas přes den.

10. Sdílejte svůj čtenářský deník

Pochlubte se tím, co čtete. Zaznamenávejte si vše, co vás na knize zaujalo. Čmárejte, kreslete, foťte, doporučujte a inspirujte!


Za knihy.cz

Milena Toman

Zdroj

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *