Knihy, které knihkupcům mizí před očima
24.8.2018
Proč muži lžou a ženy pláčou
29.8.2018
Výchova dětí není hračka, na tom se shodneme všichni. To, co ale většinu rodičů rozděluje na názorově odlišné tábory, je otázka: jak? Jak vychovat zdravé a sebevědomé dítě, které bude připraveno na výzvy a překážky tohoto světa? Zatímco jedni jsou přesvědčení o funkčnosti metody “cukru a biče”, druzí se snaží aplikovat liberálnější metody založené na vzájemném respektu a porozumění. A protože jsou diskuze na téma šťastného dětství čím dál naléhavější, zeptali jsme se profesionálů a pro inspiraci vám prozradíme jejich knižní doporučení.

 


Najděte si svého marťana

Autor: Marek Herman
Nakladatelství: Apak
Počet stran: 236
Akční cena na knihy.cz: 155 Kč

Skoro to vypadá, že se pro výchovné lekce budete muset vydat za nadšenci neznámých létajících objektů. Názvu knížky se ale rozhodně nelekejte – hledání se sice nevyhnete, ale velké dálky vás nečekají. Kniha Najděte si svého marťana totiž každého čtenáře milým a hravým způsobem donutí, aby se vydal tam, kde to důvěrně zná. K sobě samému. Provede vás Marek Herman, český pedagog a lektor osobního rozvoje, který je v oblasti sebepoznání a výchovy dětí opravdová špička. A co od knížky můžete očekávat? S čistým svědomím můžeme potvrdit, že návod na spokojený život a dobré rodičovství. Kniha je výjimečná především díky svěžím pohledům z oblasti sebepoznání, mezilidských vztahů a výchovy malých dětí a je napsána čtivě, odborně a zábavně. Nás zaujaly především každodenní tipy a triky, po kterých jsme vysoce motivovaní! 🙂

 


Líný rodič

Autor: Tom Hodgkinson
Nakladatelství: Jota
Počet stran: 246
Akční cena na knihy.cz: 190 Kč

Jestli máte občas pocit, že jste se stali otroky svých dětí, pak se pasáže z této knihy stoprocentně stanou vaší mantrou. Zjistíte v ní,  že nicnedělání a lenošení nemusí být historická sci-fi ze studentských let a že si je můžete dopřát každý den. Jak? Jen své děti musíte nechat být. Dle autora knížky Toma Hodgkinsona platí následující rovnice: líný rodič = dobrý rodič =šťastné dítě. Zní to moc idealisticky? Možná. Když se ale nad kouzlem “nehrocení” zamyslíme hlouběji, musíme dát z velké části autorovi za pravdu. My si totiž taky moc rádi zalenošíme…

 


Respektovat a být respektován

Autoři: Pavel Kopřiva, Jana Nováčková
Nakladatelství: Spirála
Počet stran: 288
Akční cena na knihy.cz: 287 Kč

Pozor, tato kniha není pro příznivce metody “cukr a bič”!  Pavel Kopřiva a Jana Nováčková rodičům vysvětlují, že výchova a vzdělání dětí založené na uplatňování moci a síly jsou vyčerpávající a přitom málo účinné.  Kniha je proto vhodná především pro ty, kteří s dobrou vírou v partnerský a respektující přístup vařečky a podobné tresty ze své výchovy jednoduše vynechávají. Bude dobrým rádcem pro rodiče, učitele a všechny, kteří chtějí investovat úsilí do rozšíření repertoáru svých komunikačních dovedností.

 


Objevování dítěte

Autor: Maria Montessori
Nakladatelství: Portál
Počet stran: 352
Akční cena na knihy.cz: 378 Kč

Montessori vzdělávání je v Česku čím dál populárnější, a proto zmiňujeme i knížku zakladatelky Marie Montessori, která stála na jeho počátku. Systém montessoriovské pedagogiky vychází z poznávání potřeb malého dítěte, učí rozvíjet jeho přirozené schopnosti a smyslové vnímání. Kniha nejenom, že vysvětluje základy autorčina přístupu, ale seznamuje také s metodami a nástroji, které rozvoj jednotlivých vloh podporují a usměrňují. Vzdělávání v tomto systému není chápáno pouze jako příprava na školu, ale jako příprava pro život. Právem se jí také říká “škola pro ruce, hlavu a srdce”.

 


Koncept kontinua

Autor: Jean Liedloffová
Nakladatelství: DharmaGaia
Počet stran: 176
Akční cena na knihy.cz: 154 Kč

V této knize Jean Liedloffová vysvětluje, jak bychom měli zacházet s našimi ratolestmi, aby z nich vyrostli spokojené a samostatné děti a posléze dospělí lidé, kteří si na svých dětech nepotřebují léčit své vlastní rány z dětství. Mimo jiné je v knížce odhaleno, proč jsou lidé žijící na Západě tak nespokojení a často nešťastní. Hlavním krédem celé knihy je zapojení intuice, která nám, Západoevropanům, ve výchově dost chybí. Koncept kontinua se dočkal vynikajícího přijetí a inicioval vznik rozsáhlé komunity rodičů, kteří se jeho principy řídí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *