Nastanou občas situace v životě, kdy ani zarputilý čtenář čísti ušlechtilou literaturu není schopen. Znáte to. Viry, bakterie, horečky, zimnice, klíšťata, zuby, odchod přítelkyně, návrat snoubenky, následky 4denní pařby, nefunkční klimatizace v kanceláři 5 lét po sobě, příprava dovolené, návrat z dovolené a tak podobně. Následuje několik stručných rad, co si v takovém případě (pravá hemisféra by chtěla, ale levá to nedokáže, klasik tomu říkal „V životě lidském jsou chvíle, kdy i vůl pláče“) počít.
Zapomenout na malá písmenka
Brýle možno odložit, ale chce to přípravu předem, protože vhodný nástroj se sám už bere jako umění, takže vyjde dráž než písmenka, nejvhodnější je tedy nechat si komiksy darovat. Na rozdlíl od 4. metody vhodné zejména pro tituly, které jste ještě nečetli nebo už dávno zapomněli. Krásný příklad samozřejmě najdete na našem e-shopu.
Zapomenout na písmenka a na obrázky
Knížka se dá číst i se zavřenýma očima. Profesionálové, tedy většinou profesionálové, to dělají za nás. A většinou jim to netrvá tak dlouho jako nám. Číst tímto způsobem lze jak klasiku, což později lze uplatnit v intelektuální diskusi na večírku, tak blbosti, které byste se jinak styděli vystavovat v knihovně, těch pár také nabízíme, ale raději nebudu moc konkrétní…
Jako u bodu 2, ale amatérsky
Nechat si předčítat od vrácené nebo náhradní snoubenky. V tomto případě to chce něco klasického, jednoduššího, romantického až zamilovaného. Ne moc dlouhé věty či složitá souvětí, to kvůli pravidelnému neprofesionálnímu nádechu. Korelace s vyšší spotřebou alkoholu není vyloučena.
Vrátit se k věcem, které znáte nazpaměť
Tady asi není co moc komentovat, smějete se už předem (smějete, protože je jasné, že to nebude Dickens či Joyce, prvního neumí nazpaměť nikdo, druhého nikdo ani nedočetl do konce), lze kdykoliv udělat pauzu, je to vždy po ruce, nevadí, když na knížce usnete, stejně to už byl salát a chtěli jste si dávno koupit nové vydání.
Pustit si film
Trochu v rozporu s tím, co jsem tu hlásal minule, takže jen jeden příklad: Hlava XXII.
Kuchařky!
Metoda vyzkoušena za vás minulý covidový týden. Nejlépe co nejbarevnější, národní a regionální, vyhnout se hvězdám nováckých estrád a youtubu. Široký výběr podle nálady a chuti. Neskutečná zábava jen tak si listovat a mírně slintat, představovat si, že výsledek bude vypadat stejně či ještě lépe. Leze do peněz, protože když vám je posléze lépe, utratíte příští výplatu za parmigiano 48 měsíců staré, telecí panenku na saltimbocca a parmskou šunku, DOCG vína, případně kuchyňský robot s nástavcem na domácí těstoviny.
Baj, baj, na shledanou v lepších časech.
„Schovku“ jsem už v mládí upgradoval na Zašívárnu. To popadnete knížku a zašijete se tak, aby vás pár hodin nikdo nenašel. Výborná příprava na vojnu!