Nejlepší vánoční dárky pro teenagery
Publikováno: 2.11.2021
Kategorie: Aktuálně

Ono se lehce řekne, že jako dárek k Vánocům udělá radost právě kniha (a komu taky ne?!), ale jaká? Knih je velká spousta, natož v dnešní době, a každému se líbí něco naprosto jiného. Proto jsem vám připravila několik různých tipů na knihy mající spojitost s letošním rokem, podle kterých se můžete orientovat, když chcete dát ten pravý příběh vašemu puberťákovi. Takže lovu zdar!

⇨ contemporary kniha i pro mladší čtenářky, které chtějí číst něco vyloženě na zlepšení nálady (doporučuji darovat ke knize i horkou čokoládu – vyloženě ultimátní relax)

10 rande naslepo

Ashley Elston

Průměrné hodnocení na goodreads: 4,04

Sophie dá její kluk těsně před Vánocemi kopačky. Její velká a rozvětvená rodina se rozhodne, že nebude smutnit dlouho, a domluví jí na deset dní deset různých rande naslepo… Tohle je ta pravá pohodová kniha pod vánoční stromeček s cukrovím a teplou dekou. Koktejl vřelé a spjaté rodiny, sympatické hlavní hrdinky, ne vždy povedených rande, které dostanou Sophie do různých komických situací, a Vánoc rozehřeje srdce i tomu největšímu mrzoutovi.


Navíc tento rok vyšlo i volné pokračování:

10 pravd a spousta výzev

(průměrné hodnocení na goodreads: 3,83) vyprávějící o Sophiině sestřenici Olivii a jejích trablech s golfem, maturitou a sledovací aplikací, kterou ji máma sleduje na každém kroku.

⇨ contemporary příběhy autorky, co píše přístupně pro dospívající, kteří rádi řeší těžší témata a nevadí jim u knih si i pobrečet

Říkej tomu, jak chceš

Brigid Kemmerer

Průměrné hodnocení na goodreads: 4,10

Příběh vypráví o Robovi a Maegan, jejichž životy se nedávno rozpadly. Lidi se jich straní a oba se musí vyrovnat s minulostí, svými i chybami jiných, které nenávratně změnily vše, co dosud brali za samozřejmé. Tyhle dva zatracence svede dohromady matematický projekt. Zpočátku mají jeden na druhého ne zrovna lichotivý pohled díky řečem, co se šíří kolem, ale zjišťují, že jeden od druhého nejsou nakonec zas tak odlišní. Příběh s poselstvím, které by si každý měl vzít za své. Je důležité si umět odpustit a nenechat sám sebe definovat podle jedné chyby…


Tohle je letošní celkově třetí emocionální klenot, který nám naložila vynikající Bridgit Kemmerer, která už nás stihla zasáhnout dvěma jinými úžasnými příběhy. Dopisy ztraceným (průměrné hodnocení na goodreads: 4,36) a Na co slova nestačí (průměrné hodnocení na goodreads: 4,32) jsou na sebe volně navazující knihy řešící problémy jako ztráta rodiče, smrt blízkého, alkoholismus, přijetí nového partnera rodiče, domácí násilí, náboženský fanatismus či kyberšikanu.

⇨ contemporary oddechovka pro větší teenagerky (i starší), které rády pomalou romanci s hate/love vztahem (trefa do černého, pokud je k tomu navíc přitahuje krasobruslařské prostředí)

S láskou, Lukov

Mariana Zapata

Průměrné hodnocení na goodreads: 4,33

Jasmine Santosová byla nadějná krasobruslařka, jejíž kariéra však nabrala špatný směr a nyní směřuje k jejímu zániku. Náhle však přijde nabídka od vynikajícího Ivana Lukova, který sbírá jednu cenu za druhou a je symbolem úspěchu. Taky je to ale nenáviděný bratr její nejlepší kamarádky, se kterým nikdy nemluvila, aniž by to neskončilo hádkou. Někdy je však třeba překousnout všechna příkoří a vzít, co se nabízí. Třeba mohou spolu bruslit, aniž by jeden druhého zabili… Tato pomalá romance dvou nepřátel čtenáře vtáhne do děje a nepustí. Jasně, že dopředu ví, jak vše skončí, a to tu jde. Zde nikdo po žádném sladkobolném překvapení netouží. Úsměv na konci knihy zaručený! Ten, kdo navíc miluje krasobruslení, film Ledové ostří a podrobné scény, které nic nevynechají, tuto knihu musí mít.

Zapata je královnou pomalých romancí. První dvě do češtiny přeložené knihy Kulti (průměrné hodnocení na goodreads: 4,34) ze světa fotbalu a Rytmus, já a Malychin (průměrné hodnocení na goodreads: 4,02) z kapelového turné u nás stejně jako S láskou, Lukov slavily takový úspěch, že se můžeme brzy těšit i na další příběhy z pera této autorky.

⇨ romantická série knih pro starší teenagerky, které mají rády prostředí zbohatlých studentů, intriky, zvraty a párty

Zachraň mě, Zachraň se, Zachraň nás

Mona Kasten

Průměrné hodnocení série
na goodreads: 4,04

Ruby chodí díky dobrým studijním výsledkům na prestižní školu Maxton Hall. Zatímco ona je na škole díky stipendiu, Jamesovi, dědici oděvního impéria, školu platí jeho bohatá rodina. Ona zná jen školu a povinnosti, on se snaží užívat si, co to jen lze. Když se jejich životy propojí, každý z nich musí přehodnotit to, co dosud znal… Jméno Mony Kasten zaručuje čtivost, která donutí “zhltnout” knihu na jeden zátah. Tentokrát nás zavádí do světa pozlátka mladých bohatých středoškoláků, kterým “patří svět”. Do něj přivádí postavu slušňačky, co se zamiluje do “špatného” kluka. Tak trochu klišé, ale zaručeně chytlavé. Série má především jednu chybku, zatím u nás nevyšel třetí díl, ale s rychlostí, s jakou se Moniny knihy překládají, nás nebudou napínat dlouho.

Pokud se vám nezamlouvá středoškolské prostředí, Kasten napsala vynikající sérii Začít znovu (průměrné hodnocení série na goodreads: 4,14) z vysokoškolského prostředí, která čítá pět volně na sebe navazujících chyb, ve kterých se postavy vyrovnávají s různými životními traumaty a překážkami.

⇨ fantasy univerzum skládající se ze tří sérií (celkově sedm!!! knih) pro ty, co jim je jedna kniha málo, rádi napětí, dobrodružství a nevadí jim troška té krve (pro fanoušky Netflixovského seriálu Světlo a stíny nutná samozřejmost)

Griša

Leigh Bardugo

Průměrné hodnocení série na goodreads: 3,97

Šest vran

Leigh Bardugo

Průměrné hodnocení série na goodreads: 4,53

Zjizvený král

Leigh Bardugo

Průměrné hodnocení série na goodreads: 4,31

Vláda vlků

Leigh Bardugo

Průměrné hodnocení série na goodreads: 4,31

Grišaverse, neboli svět, ve kterém se odehrávají všechny tři série, je inspirovaný Ruskem zpočátku 19. století, kde existuje privilegovaná vrstva tzv. “grišů”, mágů s různými nadpřirozenými schopnostmi. Trilogie Griša vypráví o Alině Starkové, jedinečné griše, která umí přivolat světlo a které předpovídají, že zničí Vrásu, temnotu rozdělující zemi Ravku. Duologie Šest vran se točí kolem šestice odpadlíků, kteří se vydávají na nesplnitelnou misi. Duologie Nikolaj Lantsov pak vypráví o králi Ravky. Tyto tři série se odehrávají chronologicky. Je možné číst duologii Šest vran samostatně bez znalosti trilogie Griša, ale Nikolaje Lantsova je lepší číst až po dočtení obou předchozích sérií. První kniha série Griša (Světlo a stíny) společně s hodně upraveným prvním dílem Šesti vran byla převedena do seriálu Netflixu, který oznámil, že se natočí i další řada. Jsou to série plné napětí, magie, intrik, politikaření s kapkou romance a násilí, které čtenáři nedají spát.

Pokud byste i tak neměli knih dost, tak existuje doplňková kniha z Grišaverse, a to Trnitá řeč (průměrné hodnocení na goodreads: 4,35), což je soubor legend z tohoto světa.

⇨ standalone fantasy kniha pro teenagery s oblibou v silných hrdinkách/hrdinech, kterým nevadí trocha i té romantiky a milují velké zaprášené knihovny skrývající mnohá tajemství

Kouzla rodu Thornů

Margaret Rogerson

Průměrné hodnocení na goodreads: 4,08

Svět grimoárů, které zpívají operu, nebo vám chtějí odpárat obličej a přišít ho mezi stránky, svět knih tvořených částmi lidí či jiných tvorů, svět kouzelníků s magickými schopnostmi propůjčenými skrz démony, svět, kde být knihovníkem znamená, že kdykoliv můžete přijít o prsty či o život, to je svět Kouzel rodu Thornů. V něm se setkáváme s učednicí Elizabeth a čarodějem Nathanielem Thornem, jejichž osudy se propletou, když jednoho večera z Elizabethiny knihovny uteče grimoár, což uvede do pohybu řadu nebezpečných událostí, které oběma hrdinům převrátí celý život naruby. Fantasy, kterou můžu s klidem doporučit i mladším puberťákům, ale bude se líbit i dospělým, nemající hluchá místa a jejíž hrdinové čtenáři zůstanou na dlouho v srdci.

⇨ pro puberťáky, co jsou již přehlceni obdobnými YA fantasy a chtějí zkusit něco nového aneb co takhle originální standalone fantasy z pera slovenské spisovatelky využívající slovanskou mytologii?!

Dcera zimy

Vladimíra Šebová

Průměrné hodnocení na goodreads: 4,04

Sestry Morenu a Vesnu uvěznila černá magie a proklela je navždy do věčného života. Zatímco Morena nikdy nemůže zemřít, Vesna umírá rok co rok v nejkratší den v roce. Obě se staletí snaží prolomit tento nekončící koloběh, ale zatím se jim to nepodařilo. Zdá se, že by však mohla v jejich existenci nastat změna a mohly by dosáhnout normálních životů, ale musí se přitom postavit nejen opravdovým démonům, ale i vlastním chybám z minulosti… Pokud chcete podpořit tuzemskou literární scénu, tak Dcera zimy je určitě skvělou volbou. Nejenže využívá neokoukanou slovanskou mytologii, odehrává se v nám známém prostředí,

postupně dávkuje tajemství a rozuzlení, díky čemuž čtenáře nenechá vydechnout, ale hlavně skvěle rozehrává sourozenecký sesterský vztah a jejich společnou lásku.

⇨ dystopická fantasy/sci-fi trilogie z budoucnosti pro všechny, co mají rádi nekonvenční příběhy o změnách řádu života s prvky nadpřirozena a romance

Smrtka

Neal Shusterman

Průměrné hodnocení série na goodreads: 4,32

Vítejte ve světě, kde neexistují nemoci, stárnutí, ani smrt. Alespoň v takové podobě, v jaké ji známe. Ten, kdo vás může usmrtit, jsou pouze smrtky. Citra, ani Rowan se smrtkami stát nikdy nechtěli, ale oba jsou vybráni, aby se stali učedníky. Musí se naučit, jak brát život a žít s hrozbou toho, že v případě neúspěchu sami život ztratí… Velice čtivá, originální trilogie, s atraktivním motivem zakázané lásky rozvíjející úvahy o konečnosti bytí, plná napětí, akce, ale i spousty myšlenek, které čtenáři nedají spát.

Neal Shusterman mimo Smrtku napsal i mrazivou sci-fi dystopii Bez šance (průměrné hodnocení na goodreads: 4,15), ve které se nepohodlní puberťáci posílají na „rozpojení“, tzv. jejich orgány jsou předány potřebným a oni sami skrz ně “žijí” dále. Ne každý si ale nechá takový “život” vnutit bez odporu. Jedinou šancí je utéct.

 

Tereza Klečková

Dokážu číst kdekoliv a kdykoliv. I při chůzi! Jmenuji se Tereza a jsem závislák na čtení. Ahoj!

 

Další články z kategorie

Monika Tobolíková: Věřím, že moje obrázky dokážou předávat radost

Monika Tobolíková: Věřím, že moje obrázky dokážou předávat radost

Tíhla jsi k malování/ilustrování od malička, anebo to přišlo až s věkem a snahou/potřebou odreagovat se? Kreslila jsem od první chvíle, kdy jsem dostala do ruky tužku. Vždycky jsem se zaměřovala na lidi a jejich příběhy, ať už opravdové nebo vymyšlené. Vždycky mě to fascinovalo. Pak jsem načas svou vášeň zkrotila, protože mě doběhla každodenní rutina. Když se mi pak narodily děti, měla jsem touhu ze sebe dostat ty nové emoce, a tak jsem začala opět kreslit.   Kdy sis poprvé řekla, že by možná nebylo špatné, kdyby...

Co číst, když máte čtecí krizi?

Co číst, když máte čtecí krizi?

Nastanou občas situace v životě, kdy ani zarputilý čtenář čísti ušlechtilou literaturu není schopen. Znáte to. Viry, bakterie, horečky, zimnice, klíšťata, zuby, odchod přítelkyně, návrat snoubenky, následky 4denní pařby, nefunkční klimatizace v kanceláři 5 lét po sobě, příprava dovolené, návrat z dovolené a tak podobně. Následuje několik stručných rad, co si v takovém případě (pravá hemisféra by chtěla, ale levá to nedokáže, klasik tomu říkal „V životě lidském jsou chvíle, kdy i vůl pláče“) počít.Zapomenout na malá...

Děkuji, radši knihu! Aneb písmenka jsou lepší, když se nehýbou…

Děkuji, radši knihu! Aneb písmenka jsou lepší, když se nehýbou…

Čtení knížky má neskutečně mnoho výhod oproti koukání na její filmovou adaptaci. Trvá podstatně déle, takže máte výmluvu, proč není umyté nádobí. Postaršího bílého planetologa si v hlavě přestavujete jako bílého planetologa a nevypadá jako mladá černoška. Můžete číst ve vaně a nevyskakovat z ní tryskem, když zaklimbáte a padne vám noťas či tablet do vody. Nemusíte sledovat stejný příběh s partnerem, který má na příběhy příšerný vkus, krom vzácných případů, kdy jste si pod stromeček vzájemně nadělili stejnou knížku. S...

5 žhavých knižních tipů na dovolenou

5 žhavých knižních tipů na dovolenou

NEPROPÁSNĚTE SLEVU 10 % na veškerý sortiment s kódem: LETO2022 Léto bez knih je jako famfrpál bez košťat! A žádný kufr není tak přeplněný, aby nesnesl ještě nějaký ten "superslim" román 😀! My nedáme bez knih ani ránu. Pokud to máte stejně a zrovna hledáte ideálního parťáka pod stan, na pláž, na chatu, anebo kamkoliv jinam, kde není nouze o měkké zázemí a dostatečný přísun espressa s tonicem, měli bychom pro vás pár tipů:Bílá voda Kateřina Tučková Dlouho očekávaný přelomový román o ženách, víře a zlu. Bílá Voda. Takto...

8 tipů na dárek ke Dni dětí

8 tipů na dárek ke Dni dětí

"Pokud chcete, aby vaše děti byly inteligentní, čtěte jim pohádky," přimlouval se už před lety Albert Einstein. A my rozhodně souhlasíme 😊! A kdyby to náhodou s tou inteligencí neklaplo, určitě to vykompenzuje minimálně vyšší empatie, fantazie a víra v dobré konce i fakt, že láska a dobré srdce v životě odrovná nejednoho draka... to za to čtení na dobrou noc rozhodně stojí, co říkáte 🦄? Pokud letos zvažujete, že byste klasickou bonbošku vyměnili za něco trvalejšího rázu, měli bychom pro vás pár tipů.  Prašina -...

4 knihy, které vyprávějí tragické příběhy z Osvětimi

4 knihy, které vyprávějí tragické příběhy z Osvětimi

Téma holocaustu je častým literárním námětem. Věnují se mu historici, spisovatelé i přeživší. Připomínat tragické prožitky a smrt milionů nevinných lidí, je podstatné nejen pro poznání historie, ale také jako pomyslný památník obětí, které si nezaslouží, aby na ně bylo zapomenuto.My, holčičky v Osvětimi A. a T. Bucci Italky Andra a Tati Bucci byly ještě holčičky, když jim do života vstoupila druhá světová válka. Více než rok před jejím koncem se společně s maminkou dostaly do Osvětimi. Tady, v pekle na Zemi, se stal...

Valentýnsko nevalentýnské tipy ke čtení

Valentýnsko nevalentýnské tipy ke čtení

Možná nejste zrovna z těch, kteří slavný světový svátek zamilovaných slaví. Možná jste zrovna single a ze zamilovaných témat se vám bortí pevná půda pod nohama. A možná si to prostě slavíte tak nějak po svém. Ať je to tak, nebo tak, přinášíme pro vás valentýnské tipy ke čtení, které vlastně zas až tak valentýnské nejsou. Mají totiž záhadného ducha a nebudete od nich schopni odtrhnout oči!Setkání s tajemnem Krumlovská Olga Máte-li rádi nevysvětlitelné záhady, které vás napnou jako kšandy? Pokud se rádi bojíte, pak bude tato...

6 tipů na vánoční dárek pro ženy

6 tipů na vánoční dárek pro ženy

Barevný podzim se nám vytrácí před očima a střídá ho roční období tolik oblíbené u všech čtenářů. Co může být knihomolštějšího než zachmuřená obloha připomínající rej mozkomorů a mrazivý vzduch zvěstující první sníh letošního roku ⛄? Popravdě už se mi sbíhají sliny nad vůní vanilkových rohlíčků, svařáku, jehličí a rodinné pohody 🎄. Uznejte sami, kdy jindy si můžete napsat dlouhý seznam knih a pod stromečkem aspoň pár z nich najít? No tak vidíte. A kdybyste náhodou nevěděli, co si přát, tak tady je pár tipů 🎁.Deník farářky...

6 tipů na vánoční dárek pro děti

6 tipů na vánoční dárek pro děti

Taky máte s dětskými knihami pod stromečkem spojených tolik zážitků jako my? Začíná to černo-bílo-červeným leporelem a pak se z toho přes Krtečka, Děti z Bullerbynu a Harryho Pottera stane závislost na celý život 😊. Jedna z těch nejzdravějších vůbec! Jeden moudrý muž (SPOILER: Albert Einstein) kdysi prohlásil, že pokud chcete mít inteligentní děti, čtěte jim pohádky. A moudré muže se vyplatí poslouchat 😃! (Ještě lepší varianta je ale, když už jsou děti krapet odrostlejší a může si každý číst to své 👌…) Kniha je zkrátka a...

Halloweenský starter pack

Halloweenský starter pack

Listí hrající všemi barvami, lezavý chlad, zemitá vůně, dýňová polévka, pletené ponožky a čaj s medem. To jsou základní synonyma pro podzim. Téměř idylické a všemi knihomoly milované období, kdyby zrovna jeho součástí nebyl nejstrašidelnější den v roce. Halloween, Památka zesnulých, Dušičky. Pojmenujte si tento svátek, jak chcete. Pořád je to však den, kdy se prolíná svět živých a mrtvých. Věřte, že i toho nejzarytějšího ateistu polévá studený pot a bere do rukou růženec. Zopakujme si raději základní výbavu pro případnou...