Osvětim, ilustrativní fotka, Knihy.cz
4 knihy, které vyprávějí tragické příběhy z Osvětimi
Publikováno: 11.2.2022
Kategorie: Aktuálně
Téma holocaustu je častým literárním námětem. Věnují se mu historici, spisovatelé i přeživší. Připomínat tragické prožitky a smrt milionů nevinných lidí, je podstatné nejen pro poznání historie, ale také jako pomyslný památník obětí, které si nezaslouží, aby na ně bylo zapomenuto.
My, holčičky v Osvětimi, ilustrativní obrázek, Knihy.cz

My, holčičky v Osvětimi

A. a T. Bucci

Italky Andra a Tati Bucci byly ještě holčičky, když jim do života vstoupila druhá světová válka. Více než rok před jejím koncem se společně s maminkou dostaly do Osvětimi. Tady, v pekle na Zemi, se stal zázrak. I když šlo o malé děti, nebyl jejich osud zpečetěn hned po příjezdu, ale společně se dostaly do dětského tábora. Snad proto, že vypadaly jako dvojčata, nebo díky maminčinu upozorňování, že dívky jsou jen poloviční židovky… to už se dnes nikdo nedozví.

Štěstí v ryzí podobě neštěstí je doprovázelo i nadále. Spadaly do bloku, odkud byly děti vybírány na lékařské pokusy. Přežívaly ve strachu a nuzných podmínkách, obklopené smrtí. S odstupem desítek let popsaly, jak moc si jejich dětská mysl přivykla a začala vše brát jako normální, a vyjádřily také lítost nad tím, že téměř nepoznávaly svoji vyhublou maminku. Ta za nimi občas přicházela, byť dostat se do dětského tábora pro ni muselo být kvůli mnoha zákazům náročné a nebezpečné.

Z početné rodiny se domů vrátilo jen několik málo členů. Dívky se z Osvětimi dostaly do Prahy a následně do Anglie, zatímco jejich maminka byla z tábora odvezena ještě před osvobozením. Nakonec se s ní setkaly a žily dál, i když se zátěží prožité tragédie.

Kniha My, holčičky z Osvětimi přináší místy trochu vybledlé vzpomínky, které jsou výpovědí dvou z hrstky dětí, které přežily věznění ve vyhlazovacím táboře. Čtenáře možná sem tam zaskočí střídání první a třetí osoby i minulého a přítomného času, v němž autorky vyprávějí, nicméně na jejich styl se lze snadno naladit.

999 Příběh žen z prvního transportu do Osvětimi, ilustrativní obrázek, Knihy.cz

999 –⁠ Příběh žen z prvního transportu do Osvětimi

Dune Macadam Heather

V roce 1942 slovenské židovské rodiny, už po nějakou dobu omezované mnoha zákazy, obdržely příkaz, aby se svobodné ženy ve věku 16 až 36 let dostavily k odjezdu za prací. Nalháno jim bylo, že si vydělají peníze a pak se vrátí domů. Strach se mísil s přesvědčením, že nebude tak zle.

Nikdo nemohl tušit, že slovenská vláda zaplatila nacistickému Německu za jejich transport do koncentračního tábora. Necelá tisícovka dívek a žen nastoupila svou osudovou cestu. Jela osobním vlakem, což jen podpořilo iluzi, že se neděje nic závažného. Některé se dokonce těšily, že s kamarádkami zažijí dobrodružství…

Skutečnost byla na míle vzdálená slibům a představám. Dostaly se do Osvětimi, která se začínala rozrůstat, aby pojala všechno zlo, co se tady odehrálo. Čekal je boj o holý život, přihlížení utrpení blízkých, kteří sem časem byli přivlečeni také, a většinu z nich smrt.

Autorce se kromě příběhů podařilo shromáždit fotografie některých žen, a to přeživších i těch, které se už nikdy nevrátily. Díky nim poznáváme nejen jejich osudy, ale také tváře. Kniha je rozsáhlá a zaobírá se několika osudy, proto je třeba se při čtení dobře soustředit na jména jednotlivých osob, v nichž se může hůře orientovat. Na druhou stranu právě tuto knihu považuji za zásadní v mapování událostí holocaustu, protože na první transport se de facto zapomnělo.

Tatér z Osvětimi, ilustrativní obrázek, Knihy.cz

Tatér z Osvětimi

Heather Morrisová

S Tatérem z Osvětimi se vám do ruky dostane román podle skutečného příběhu. Lale Sokolov, slovenský žid, se ve vyhlazovacím táboře stal tím, kdo své spoluvězně označoval táborovým číslem. Jako tatér měl alespoň pár privilegií, která nevyužil pouze pro zlepšení vlastní situace, ale pomáhal i druhým. Hazardoval, protože kdyby někdo tajné aktivity vyzradil, byl by jeho osud zpečetěn. Ovšem jídlem navíc a léky se mu podařilo zachránit nejeden život.

S Laleho příběhem je propojený také osud Gity, do které se zamiloval na první pohled ve frontě na tetování. Budoucí čtenáře by bylo nespravedlivé připravit o vlastní poznání, kolik společného času bylo tomuto páru dopřáno, a tak lze říct jen jedno: láska se zákazy neřídí.

Z pera autorky Heather Morrisové vzešla také kniha Cilčina cesta, která mapuje osud další z přeživších holocaustu. Krásnou Cilku si v Osvětimi vyhlédl dozorce, a tak měla na výběr jen ze dvou možností –⁠ uposlechnout, nebo zemřít. Po druhé světové válce byla za vynucený poměr odsouzena a poslána na patnáct let na Sibiř, kde v tvrdých podmínkách pomáhala druhým. Dalším dílem, které se opět vrací do polského vyhlazovacího tábora, je kniha Tři sestry o osudech žen, které se ze všech sil snaží přežít.

Byla jsem doktorkou v Osvětimi, ilustrativní obrázek, Knihy.cz

Byla jsem doktorkou v Osvětimi

Gisella Perlová

Zrození nového života na místě, kam byli lidé přiváženi naopak proto, aby zde našli smrt? Ano, i v Osvětimi docházelo k porodům. Jenže tady se novopečení rodiče nemohli radovat ze štěstí. Naopak. Ve vyhlazovacím táboře pro něj nebyl prostor.

Lékařku Gisellu Perlovou zařadili do ženského tábora v Osvětimi, načež se pro své odborné vědomosti dostala do tzv. nemocnice. Snažila se pomáhat, jak jen to šlo. Často se do tábora dostala žena na počátku těhotenství, kdy na ní ještě nebyl požehnaný stav viditelný. Jenže s přibývajícími měsíci se začaly její tělesné proporce měnit, což bylo nebezpečné. Gisella proto po tmě, bez jediného lékařského nástroje a za příšerných hygienických podmínek prováděla tajné porody a potraty, jimiž zachraňovala alespoň životy žen.

Až později vydal Josef Mengele rozkaz, že těhotenství už nebude důvodem k vraždě nastávající matky. Porody umožnil, ale děti naživu zůstat nesměly. Nakonec po čas opět změnil názor a téměř 300 nastávajících maminek, o které se autorka knihy starala, nechal bez lítosti usmrtit.

Gisella Perlová zažila hrozné věci, které se zdravý rozum zdráhá přijmout. Její výpověď je unikátní nejen v tom, kolika zla byla svědkem a k čemu ji okolnosti donutily, ale také načasováním. Poprvé toto svědectví mohli čtenáři číst už tři roky po konci druhé světové války, tedy v době, kdy se o holocaustu příliš nemluvilo.

Autor: Jana Bitalová

Další články z kategorie

Monika Tobolíková: Věřím, že moje obrázky dokážou předávat radost

Monika Tobolíková: Věřím, že moje obrázky dokážou předávat radost

Tíhla jsi k malování/ilustrování od malička, anebo to přišlo až s věkem a snahou/potřebou odreagovat se? Kreslila jsem od první chvíle, kdy jsem dostala do ruky tužku. Vždycky jsem se zaměřovala na lidi a jejich příběhy, ať už opravdové nebo vymyšlené. Vždycky mě to fascinovalo. Pak jsem načas svou vášeň zkrotila, protože mě doběhla každodenní rutina. Když se mi pak narodily děti, měla jsem touhu ze sebe dostat ty nové emoce, a tak jsem začala opět kreslit.   Kdy sis poprvé řekla, že by možná nebylo špatné, kdyby...

Co číst, když máte čtecí krizi?

Co číst, když máte čtecí krizi?

Nastanou občas situace v životě, kdy ani zarputilý čtenář čísti ušlechtilou literaturu není schopen. Znáte to. Viry, bakterie, horečky, zimnice, klíšťata, zuby, odchod přítelkyně, návrat snoubenky, následky 4denní pařby, nefunkční klimatizace v kanceláři 5 lét po sobě, příprava dovolené, návrat z dovolené a tak podobně. Následuje několik stručných rad, co si v takovém případě (pravá hemisféra by chtěla, ale levá to nedokáže, klasik tomu říkal „V životě lidském jsou chvíle, kdy i vůl pláče“) počít.Zapomenout na malá...

Děkuji, radši knihu! Aneb písmenka jsou lepší, když se nehýbou…

Děkuji, radši knihu! Aneb písmenka jsou lepší, když se nehýbou…

Čtení knížky má neskutečně mnoho výhod oproti koukání na její filmovou adaptaci. Trvá podstatně déle, takže máte výmluvu, proč není umyté nádobí. Postaršího bílého planetologa si v hlavě přestavujete jako bílého planetologa a nevypadá jako mladá černoška. Můžete číst ve vaně a nevyskakovat z ní tryskem, když zaklimbáte a padne vám noťas či tablet do vody. Nemusíte sledovat stejný příběh s partnerem, který má na příběhy příšerný vkus, krom vzácných případů, kdy jste si pod stromeček vzájemně nadělili stejnou knížku. S...

5 žhavých knižních tipů na dovolenou

5 žhavých knižních tipů na dovolenou

NEPROPÁSNĚTE SLEVU 10 % na veškerý sortiment s kódem: LETO2022 Léto bez knih je jako famfrpál bez košťat! A žádný kufr není tak přeplněný, aby nesnesl ještě nějaký ten "superslim" román 😀! My nedáme bez knih ani ránu. Pokud to máte stejně a zrovna hledáte ideálního parťáka pod stan, na pláž, na chatu, anebo kamkoliv jinam, kde není nouze o měkké zázemí a dostatečný přísun espressa s tonicem, měli bychom pro vás pár tipů:Bílá voda Kateřina Tučková Dlouho očekávaný přelomový román o ženách, víře a zlu. Bílá Voda. Takto...

8 tipů na dárek ke Dni dětí

8 tipů na dárek ke Dni dětí

"Pokud chcete, aby vaše děti byly inteligentní, čtěte jim pohádky," přimlouval se už před lety Albert Einstein. A my rozhodně souhlasíme 😊! A kdyby to náhodou s tou inteligencí neklaplo, určitě to vykompenzuje minimálně vyšší empatie, fantazie a víra v dobré konce i fakt, že láska a dobré srdce v životě odrovná nejednoho draka... to za to čtení na dobrou noc rozhodně stojí, co říkáte 🦄? Pokud letos zvažujete, že byste klasickou bonbošku vyměnili za něco trvalejšího rázu, měli bychom pro vás pár tipů.  Prašina -...

Valentýnsko nevalentýnské tipy ke čtení

Valentýnsko nevalentýnské tipy ke čtení

Možná nejste zrovna z těch, kteří slavný světový svátek zamilovaných slaví. Možná jste zrovna single a ze zamilovaných témat se vám bortí pevná půda pod nohama. A možná si to prostě slavíte tak nějak po svém. Ať je to tak, nebo tak, přinášíme pro vás valentýnské tipy ke čtení, které vlastně zas až tak valentýnské nejsou. Mají totiž záhadného ducha a nebudete od nich schopni odtrhnout oči!Setkání s tajemnem Krumlovská Olga Máte-li rádi nevysvětlitelné záhady, které vás napnou jako kšandy? Pokud se rádi bojíte, pak bude tato...

Nejlepší vánoční dárky pro teenagery

Nejlepší vánoční dárky pro teenagery

Ono se lehce řekne, že jako dárek k Vánocům udělá radost právě kniha (a komu taky ne?!), ale jaká? Knih je velká spousta, natož v dnešní době, a každému se líbí něco naprosto jiného. Proto jsem vám připravila několik různých tipů na knihy mající spojitost s letošním rokem, podle kterých se můžete orientovat, když chcete dát ten pravý příběh vašemu puberťákovi. Takže lovu zdar!⇨ contemporary kniha i pro mladší čtenářky, které chtějí číst něco vyloženě na zlepšení nálady (doporučuji darovat ke knize i horkou čokoládu –...

6 tipů na vánoční dárek pro ženy

6 tipů na vánoční dárek pro ženy

Barevný podzim se nám vytrácí před očima a střídá ho roční období tolik oblíbené u všech čtenářů. Co může být knihomolštějšího než zachmuřená obloha připomínající rej mozkomorů a mrazivý vzduch zvěstující první sníh letošního roku ⛄? Popravdě už se mi sbíhají sliny nad vůní vanilkových rohlíčků, svařáku, jehličí a rodinné pohody 🎄. Uznejte sami, kdy jindy si můžete napsat dlouhý seznam knih a pod stromečkem aspoň pár z nich najít? No tak vidíte. A kdybyste náhodou nevěděli, co si přát, tak tady je pár tipů 🎁.Deník farářky...

6 tipů na vánoční dárek pro děti

6 tipů na vánoční dárek pro děti

Taky máte s dětskými knihami pod stromečkem spojených tolik zážitků jako my? Začíná to černo-bílo-červeným leporelem a pak se z toho přes Krtečka, Děti z Bullerbynu a Harryho Pottera stane závislost na celý život 😊. Jedna z těch nejzdravějších vůbec! Jeden moudrý muž (SPOILER: Albert Einstein) kdysi prohlásil, že pokud chcete mít inteligentní děti, čtěte jim pohádky. A moudré muže se vyplatí poslouchat 😃! (Ještě lepší varianta je ale, když už jsou děti krapet odrostlejší a může si každý číst to své 👌…) Kniha je zkrátka a...

Halloweenský starter pack

Halloweenský starter pack

Listí hrající všemi barvami, lezavý chlad, zemitá vůně, dýňová polévka, pletené ponožky a čaj s medem. To jsou základní synonyma pro podzim. Téměř idylické a všemi knihomoly milované období, kdyby zrovna jeho součástí nebyl nejstrašidelnější den v roce. Halloween, Památka zesnulých, Dušičky. Pojmenujte si tento svátek, jak chcete. Pořád je to však den, kdy se prolíná svět živých a mrtvých. Věřte, že i toho nejzarytějšího ateistu polévá studený pot a bere do rukou růženec. Zopakujme si raději základní výbavu pro případnou...