Děkuji, radši knihu! Aneb písmenka jsou lepší, když se nehýbou…
Publikováno: 8.7.2022
Kategorie: Aktuálně

Čtení knížky má neskutečně mnoho výhod oproti koukání na její filmovou adaptaci. Trvá podstatně déle, takže máte výmluvu, proč není umyté nádobí. Postaršího bílého planetologa si v hlavě přestavujete jako bílého planetologa a nevypadá jako mladá černoška. Můžete číst ve vaně a nevyskakovat z ní tryskem, když zaklimbáte a padne vám noťas či tablet do vody. Nemusíte sledovat stejný příběh s partnerem, který má na příběhy příšerný vkus, krom vzácných případů, kdy jste si pod stromeček vzájemně nadělili stejnou knížku.

S drobnými výjimkami dostanete story hned kompletní a nečekáte, jestli se první díl zaplatí a bude se tedy točit i druhý. Rozečtenou knížku snadno propašujete do kanceláře a ukryjete pod klávesnicí a její sledování pak nepřekryje každou chvíli vyskočené okno teams či yammera s dotazy šéfa.

Na veřejnosti u blbé knihy vyměníte obálku a budete za intelektuála. Nemusíte shánět titulky a hádat se s vidrou. U knihy můžete poslouchat muziku! A taky může být prověřena časem, málokoho napadne pustit si film přes 200 let starý, u knih je to normální. A nevýhod čtení má pouze pár, napadá mne jen to, že člověk nemá umyté nádobí. A ještě to, že v románech nejsou hambaté obrázky.

Duna

Frank Herbert

A teď konkrétně. Velikánský hit roku 2021 – Duna, 352. nejoblíbenější film vůbec. Třetí nebo čtvrtý pokus o zfilmování geniálního díla a opět nepodařený. Efektní a trikově drahý, ale plochý, se změněnými, sloučenými a zmizelými postavami. Polopatický, protože, co v knize zabere 5 stran, to se tu musí vměstnat do dvou vět dialogu. A občas samozřejmě pro nečtenáře nepochopitelný, na vysvětlení chování či zákonitosti už buď nezbylo místo, nebo autorům nedošlo, že oni to sice vědí (předpokládám, že knihu četli a ne jen viděli starší filmovou verzi), ale musí to taky předat.

Zato kniha. Originální, důmyslný děj, skvěle napsané a nejednoznačné charaktery, hrátky s časem, hrátky s jazykem, propracovaný svět s vlastní logikou. Poznámkový aparát pro věci, co nepochopíte z kontextu nebo je už zapomněli, stránek je tam hodně. A taky naopak, spousta nevysvětlených věcí k vlastnímu domýšlení a fantazii. Vlastně Dunu ani nemusíte číst, čte se sama.

Cokoliv

Jane Austenová

Dalším příkladem je Jane Austenová. Čerstvou novinkou na našem trhu je Opatství Northanger v novém překladu Kateřiny Hilské. Zfilmováno pouze dvakrát, zatímco jen v češtině vyšlo nejméně deset vydání v minimálně pěti překladech, opravdu z čeho vybírat. První adaptace pro plátno má na csfd takové recenze, že jen otrlci najdou odvahu se na ni podívat. A ta druhá pro tv obrazovky trpí neduhem, který postihl naprostou většinu filmů natočených podle některého románu Jane Austenové.

Autoři si nevšimli, že ona krom popisu života svých mladých hrdinek (spoiler: dobře to dopadne a on je ten pravý) je nesmírně vtipná. Takže ve filmu dostanete barevné ilustrace jejich ošacení, hradů a zámeckých zahrad, plesů, promenád, kočárů a far, pak už ale jen prostý děj (spoiler č. 2: taky to dobře dopadne) beze všech vtípků, humorných konverzací, autorčiných komentářů. Že její hrdinky jsou třeba naivní, ale živé a ne pitomoučké. Takže tam, kde se při čtení smějete na každé druhé stránce, tam se u filmu občas pousmějete. Což je obzvlášť u Opatství škoda, je z jejího díla nejhumornější, dělá si v něm legraci z gotických románů, jejich autorek i čtenářek, pomrkává na nás, že ona sama takto psát neumí.

O nic lip ovšem nedopadly ani další pokusy: Pýcha a předsudek, Rozum a cit (nuda, nuda), Emma zfilmovaná také několikrát, ale nezachránily to ani hezké tvářičky Gwyneth či ještě hezčí Kate, šeď, šeď, snad jen předloňská Anya, která z toho ovšem pro změnu udělala grotesku.

Smrt na Nilu a další thrillery

A vzorky z úplně jiného žánru, detektivka/thriller. To, co letos udělal Kenneth Branagh z klasiky, si zaslouží dlouhé smažení v pekle. Popadl notoricky známého detektiva a jeho případ (kdo to nečetl, tak alespoň viděl slušné zpracování ze sedmdesátých let) a totálně jej zničil. Přidal zbytečná traumata, z některých postav v rámci lepšího vidění světa udělal černé, z jiných lesby, digitální krokodýli, barvy jak po tripu na LSD, zrušil logiku a návaznost děje, na počítače pro CGI se spotřeboval výkon menší atomové elektrárny, vyhlazená čtyřicátníce hrající mladou novomanželku. Film? Opravdu ne, raději knihu!

Trilogie Stiega Larssona se díky slušnému marketingu stala slavnou ve světě i u nás, a dočkala se také dvou zpracování, na to starší, švédské, moc nenarazíte, což je škoda, je věrnější a neurazí. A pak tu máme Amíky s jejich směšnou představou, jak vypadá Švédsko, ruští zlouni a všemocní hackeři. Nebrat, nestahovat, nekoukat.

Stopařův průvodce galaxií

Adam Douglas

Ručníkový den jsme už promeškali, ale připomenout klasiku musím. Je na ní zajímavé to, že knížka vznikla na základě rozhlasové hry pro BBC, takže zfilmováním se dostala už na třetí médium a mělo by být jednodušší. Ale také zbytečnější. A tak se také stalo, protože tu spoustu legračních písmenek do 104 minut i s titulky prostě nedostanete.

P. S. Nekamenujte mne a neberte moc vážně, samozřejmě dobře vím, že je i spousta příkladů přesně opačných, možná příště.

Stanyslaw

„Schovku“ jsem už v mládí upgradoval na Zašívárnu. To popadnete knížku a zašijete se tak, aby vás pár hodin nikdo nenašel. Výborná příprava na vojnu!

Další články z kategorie

Monika Tobolíková: Věřím, že moje obrázky dokážou předávat radost

Monika Tobolíková: Věřím, že moje obrázky dokážou předávat radost

Tíhla jsi k malování/ilustrování od malička, anebo to přišlo až s věkem a snahou/potřebou odreagovat se? Kreslila jsem od první chvíle, kdy jsem dostala do ruky tužku. Vždycky jsem se zaměřovala na lidi a jejich příběhy, ať už opravdové nebo vymyšlené. Vždycky mě to fascinovalo. Pak jsem načas svou vášeň zkrotila, protože mě doběhla každodenní rutina. Když se mi pak narodily děti, měla jsem touhu ze sebe dostat ty nové emoce, a tak jsem začala opět kreslit.   Kdy sis poprvé řekla, že by možná nebylo špatné, kdyby...

Co číst, když máte čtecí krizi?

Co číst, když máte čtecí krizi?

Nastanou občas situace v životě, kdy ani zarputilý čtenář čísti ušlechtilou literaturu není schopen. Znáte to. Viry, bakterie, horečky, zimnice, klíšťata, zuby, odchod přítelkyně, návrat snoubenky, následky 4denní pařby, nefunkční klimatizace v kanceláři 5 lét po sobě, příprava dovolené, návrat z dovolené a tak podobně. Následuje několik stručných rad, co si v takovém případě (pravá hemisféra by chtěla, ale levá to nedokáže, klasik tomu říkal „V životě lidském jsou chvíle, kdy i vůl pláče“) počít.Zapomenout na malá...

5 žhavých knižních tipů na dovolenou

5 žhavých knižních tipů na dovolenou

NEPROPÁSNĚTE SLEVU 10 % na veškerý sortiment s kódem: LETO2022 Léto bez knih je jako famfrpál bez košťat! A žádný kufr není tak přeplněný, aby nesnesl ještě nějaký ten "superslim" román 😀! My nedáme bez knih ani ránu. Pokud to máte stejně a zrovna hledáte ideálního parťáka pod stan, na pláž, na chatu, anebo kamkoliv jinam, kde není nouze o měkké zázemí a dostatečný přísun espressa s tonicem, měli bychom pro vás pár tipů:Bílá voda Kateřina Tučková Dlouho očekávaný přelomový román o ženách, víře a zlu. Bílá Voda. Takto...

8 tipů na dárek ke Dni dětí

8 tipů na dárek ke Dni dětí

"Pokud chcete, aby vaše děti byly inteligentní, čtěte jim pohádky," přimlouval se už před lety Albert Einstein. A my rozhodně souhlasíme 😊! A kdyby to náhodou s tou inteligencí neklaplo, určitě to vykompenzuje minimálně vyšší empatie, fantazie a víra v dobré konce i fakt, že láska a dobré srdce v životě odrovná nejednoho draka... to za to čtení na dobrou noc rozhodně stojí, co říkáte 🦄? Pokud letos zvažujete, že byste klasickou bonbošku vyměnili za něco trvalejšího rázu, měli bychom pro vás pár tipů.  Prašina -...

4 knihy, které vyprávějí tragické příběhy z Osvětimi

4 knihy, které vyprávějí tragické příběhy z Osvětimi

Téma holocaustu je častým literárním námětem. Věnují se mu historici, spisovatelé i přeživší. Připomínat tragické prožitky a smrt milionů nevinných lidí, je podstatné nejen pro poznání historie, ale také jako pomyslný památník obětí, které si nezaslouží, aby na ně bylo zapomenuto.My, holčičky v Osvětimi A. a T. Bucci Italky Andra a Tati Bucci byly ještě holčičky, když jim do života vstoupila druhá světová válka. Více než rok před jejím koncem se společně s maminkou dostaly do Osvětimi. Tady, v pekle na Zemi, se stal...

Valentýnsko nevalentýnské tipy ke čtení

Valentýnsko nevalentýnské tipy ke čtení

Možná nejste zrovna z těch, kteří slavný světový svátek zamilovaných slaví. Možná jste zrovna single a ze zamilovaných témat se vám bortí pevná půda pod nohama. A možná si to prostě slavíte tak nějak po svém. Ať je to tak, nebo tak, přinášíme pro vás valentýnské tipy ke čtení, které vlastně zas až tak valentýnské nejsou. Mají totiž záhadného ducha a nebudete od nich schopni odtrhnout oči!Setkání s tajemnem Krumlovská Olga Máte-li rádi nevysvětlitelné záhady, které vás napnou jako kšandy? Pokud se rádi bojíte, pak bude tato...

Nejlepší vánoční dárky pro teenagery

Nejlepší vánoční dárky pro teenagery

Ono se lehce řekne, že jako dárek k Vánocům udělá radost právě kniha (a komu taky ne?!), ale jaká? Knih je velká spousta, natož v dnešní době, a každému se líbí něco naprosto jiného. Proto jsem vám připravila několik různých tipů na knihy mající spojitost s letošním rokem, podle kterých se můžete orientovat, když chcete dát ten pravý příběh vašemu puberťákovi. Takže lovu zdar!⇨ contemporary kniha i pro mladší čtenářky, které chtějí číst něco vyloženě na zlepšení nálady (doporučuji darovat ke knize i horkou čokoládu –...

6 tipů na vánoční dárek pro ženy

6 tipů na vánoční dárek pro ženy

Barevný podzim se nám vytrácí před očima a střídá ho roční období tolik oblíbené u všech čtenářů. Co může být knihomolštějšího než zachmuřená obloha připomínající rej mozkomorů a mrazivý vzduch zvěstující první sníh letošního roku ⛄? Popravdě už se mi sbíhají sliny nad vůní vanilkových rohlíčků, svařáku, jehličí a rodinné pohody 🎄. Uznejte sami, kdy jindy si můžete napsat dlouhý seznam knih a pod stromečkem aspoň pár z nich najít? No tak vidíte. A kdybyste náhodou nevěděli, co si přát, tak tady je pár tipů 🎁.Deník farářky...

6 tipů na vánoční dárek pro děti

6 tipů na vánoční dárek pro děti

Taky máte s dětskými knihami pod stromečkem spojených tolik zážitků jako my? Začíná to černo-bílo-červeným leporelem a pak se z toho přes Krtečka, Děti z Bullerbynu a Harryho Pottera stane závislost na celý život 😊. Jedna z těch nejzdravějších vůbec! Jeden moudrý muž (SPOILER: Albert Einstein) kdysi prohlásil, že pokud chcete mít inteligentní děti, čtěte jim pohádky. A moudré muže se vyplatí poslouchat 😃! (Ještě lepší varianta je ale, když už jsou děti krapet odrostlejší a může si každý číst to své 👌…) Kniha je zkrátka a...

Halloweenský starter pack

Halloweenský starter pack

Listí hrající všemi barvami, lezavý chlad, zemitá vůně, dýňová polévka, pletené ponožky a čaj s medem. To jsou základní synonyma pro podzim. Téměř idylické a všemi knihomoly milované období, kdyby zrovna jeho součástí nebyl nejstrašidelnější den v roce. Halloween, Památka zesnulých, Dušičky. Pojmenujte si tento svátek, jak chcete. Pořád je to však den, kdy se prolíná svět živých a mrtvých. Věřte, že i toho nejzarytějšího ateistu polévá studený pot a bere do rukou růženec. Zopakujme si raději základní výbavu pro případnou...