LGBT v knihách
Publikováno: 10.9.2021
Kategorie: Novinky

O LGBT komunitě se v poslední době mluví více než v minulosti, logicky se tedy toto téma promítlo jak do filmů a seriálů, tak do knih. Zatímco dříve se homosexuální/bisexuální postavy téměř v knihách/filmech nevyskytovaly, dnes je všechno jinak. Na Netflixu pomalu není seriál, ve kterém by LGBT postavy nefigurovaly. V posledních letech vyšlo spoustu úžasných knih, jejichž ústředním motivem byl právě “coming out” a jiné útrapy lidí s netypickou sexuální orientací. V mnohých knihách se vyskytují homosexuální postavy, z jejichž sexuality se naopak nedělá žádné haló a vůbec se z ní nedělá zvláštní téma, prostě se bere jako fakt. Do těchto dvou kategorií jsem taktéž rozdělila tipy na knihy s LGBT postavami, které stojí za přečtení.

Knihy s ústřední LGBT tématikou

Tyto knihy jsou důležité z mnoha důvodů. Ukazují nám, s jakými útrapami se musí lidé hlásící se k LGBT komunitě vypořádat. Snaží se bořit předsudky a stereotypy. A také nám ukazují, že láska dvou lidí stejného pohlaví se vlastně v konečném důsledku vůbec neliší od té klasické. 

Není záměrem, že všechny tipy se týkají homosexuálů, nejen literární svět se mnohdy zaměřuje nejčastěji právě na ně.

Srdcerváči

Osemanová Alice

YA grafický román

Průměrné hodnocení celé série na goodreads: 4,62

Tahle čtyřdílná komiksová jednohubka vypráví o Charliem a Nickovi (14/16 let), jejich seznámení, přátelství a lásce. Realisticky popisuje uvědomění o vlastní sexualitě, problémy s jejím přijetím a naplněním. Knihy s roztomilými ilustracemi, které slupnete jako malinu s úsměvem od ucha k uchu!

Já, Simon

Albertalli Becky

YA contemporary

Průměrné hodnocení na goodreads: 4,24

Simon je student střední školy a taky gay, avšak to druhé nikdo netuší. Na internetu si začne anonymně psát s Bluem, který chodí na tu samou školu. Sdílejí spolu všechna svá tajemství. Jenže jednoho dne se jeden jeho mail dostane do nesprávných rukou. Tím začne kolotoč vydírání, lhaní a přetvářek, jen aby se jeho největší tajemství nedostalo na povrch. Příběh perfektně zachycuje téma “coming outu” a specifických těžkostí, které doléhají na středoškoláka, který se odklání od normálu. Kniha byla i zfilmována a film je nyní dostupný na HBO GO.

Červená, bílá
a královsky modrá

McQuiston Casey

NA contemporary

Průměrné hodnocení na goodreads: 4,24

Je komplikované být gay, ale být gay a k tomu britský princ/syn prezidentky USA? To tomu dodává hromadu problémů navíc. A co teprve tehdy, když jsou tihle dva zapřísáhlí nepřátelé donuceni kvůli veřejnému obrazu spolu kamarádit a nějak se časem do sebe zamilují! Tahle kniha je ohromně zábavná, chytrá a čtivá s pár lechtivými scénami a hromadou humoru.

Přísně tajné

Kennedy Elle / Bowen Sarina

NA contemporary

Průměrné hodnocení na goodreads: 4,19

Elle Kennedy a Sarina Bowen jsou známé autorky romantických novel s dávkou erotična. Tentokrát se spojily dohromady, aby navázaly na úspěch společné série On. Autorky rozhodně ví, jak na to. Tato kniha má na Databázi knih celých 90 %! Aneb co když vaše holka chce trojku a vy se na online seznamce do potenciálního kandidáta zamilujete? Ale co když ho ve skutečnosti znáte, ale v reálu ho naprosto nenávidíte? Co když jste ještě k tomu soupeři v kandidatuře na prezidenta bratrstva?

Knihy s LGBT postavami

Jsou knihy, které sexualitu nijak neřeší, prostě ji berou tak, jak je. Vybrala jsem pár skvělých knih, kde dle mého postavy patřící do komunity LGBT přirozeně zapadají do příběhu, obohacují ho a jejich výskyt není nijak vnucený.

Den co den

Levithan David

YA contemporary s prvky fantasy

Průměrné hodnocení na goodreads: 3,93

Hlavní postava A se každý den probouzí na jeden den v těle někoho cizího, ať už je to kluk, či holka. Takhle se stává za život mnoha různými lidmi, s různými příběhy, pocity, rodinným zázemím nebo právě sexuální orientací. Den co den je kniha, která přesahuje všechny škatulky, naprosto se z nich vymezuje a souzní s LGBT komunitou. Proč by taky postava, která může být jeden den hubenou asijskou holkou a vzápětí druhý den obtloustlým bělochem, měla pocit, že existují v lásce hranice založené na fyzické podstatě? Kniha byla i zfilmovaná a právě nyní se na film můžete podívat na HBO GO.

Šest vran

Bardugo Leigh

YA fantasy

Průměrné hodnocení celé série na goodreads: 4,53

Duologie Šest vran vypráví o šestici nepravděpodobných spojenců, kteří se spojí, aby splnili zdánlivě nesplnitelný úkol. Dostáváme se do světa podvodníků, zlodějů a gaunerů, kteří čtenáři ale brzy přirostou k srdci a bude s nimi napjatě pokračovat v příběhu s mnoha dějovými zvraty. Navíc mezi hlavními postavami najde gaye, bisexuála a pansexuála, a to už je zajímavá směsice. Tato idea není ale vůbec v knize nijak zásadně zdůrazněna či propagována, naprosto přirozeně zapadá do celého neskutečně napínavého příběhu, kde nikdo nic nemá jisté.

Nikdynoc

Kristoff Jay

YA fantasy

Průměrné hodnocení celé série na goodreads: 4,33

Trilogie o nájemné vražedkyni, která pro to, aby pomstila celou svou rodinu, udělá cokoliv, je plná krve, bojů, magie, lží, tajemství, poznámek pod čarou a někdy taky lásky i toho sexu. Sexualita se v knize nijak zásadně neřeší. Hlavní hrdinka se zamiluje jak do muže, tak do ženy, ale nikdo tomu nedává žádné nálepky. Sexualita se tu bere tak, jak je. Každopádně pokud máte rádi objemnější krvavé a nepředvídatelné fantasy s nečernobílými postavami, nenechte si tuto trilogii ujít.

Čas čarodějnic

Harkness Deborah

urban fantasy romance

Průměrné hodnocení původní trilogie na goodreads: 4,07

Trilogii (plus další navazující díl vyprávějící o vedlejších postavách knih předešlých) Čas čarodějnic znovu dostala na výsluní seriálová adaptace, kterou si můžete vychutnat na HBO GO. Kromě neotřelého světa, kde čarodějnice, upíři a démoni žijí přímo mezi námi v naší moderní době, nám přinesla spoustu nezapomenutelných postav. Kromě těch hlavních, historičky Diany, čarodějnice, co odmítá svou moc, a upíra Matthewa, záhadného vědce, vám jistě k srdci přirostou Dianiny tety, lesbičky žijící v láskyplném vztahu, které naši hrdinku vychovaly.

Převorství
u pomerančovníku

Shannon Samantha

epická fantasy

Průměrné hodnocení na goodreads: 4,21

Tato bichlička s mnoha postavami, spletitým světem s bohatou historií a tradicemi, odvěkými spojenectvími a nepřátelstvími, draky a wyverny, nám předkládá příběh mnoha vrstev, které splynou v jeden ucelený epický konec. V tomto světě padají mnohé hranice. Jestli si vyberete druha či družku nikdo neřeší, pouze to, zda jste s ním svázán navěky. Navíc jedna z nejdůležitějších říší je královenství, kterému vládnou královny, jimž se vždy rodí pouze jedna dcera, která pokračuje v této tradici. Tento koktejl rozhodně skvěle funguje a nenechává čtenáře v klidu, dokud se neprokouše přes více jak 800 stran!

 

Tereza Klečková

Dokážu číst kdekoliv a kdykoliv. I při chůzi! Jmenuji se Tereza a jsem závislák na čtení. Ahoj!

 

Další články z kategorie

5 knih, se kterými stojí za to zašít se pod deku 🍁

5 knih, se kterými stojí za to zašít se pod deku 🍁

Znáte druhé nejoblíbenější slovo knihomolů začínající na písmeno „p“? Ano, PODZIM! Je tady a nabízí plnou náruč sychravého počasí, barevného listí a hektolitrů čaje, ale i nepřeberné množství knižních novinek. A co by to bylo za období, kdybychom my knihomolové nemohli zcela legálně natáhnout ponožky, zachumlat se do deky a nekompromisně zavřít dveře před realitou? Brrr, otřesná představa! Přináším proto tipy na knihy, které by se mohly stát vaším věrný podzimním společníkem. Vyberete si?Áááááááá, konečně. Další ultra...

5 knih, které mne (drobátko) formovaly

5 knih, které mne (drobátko) formovaly

Jednoduché původní zadání šéfky tohoto blogu „5 knih, které mi změnily život“ musím si opět přizpůsobit. Jestli mi nějaká knížka změnila život, tak jsem si toho - zřejmě ke své vlastní škodě - nevšiml. Takže viz titulek.Patří sem určitě první kniha, na kterou si pamatuji, ale nemůžu ji ve své knihovně najít. Jestli ji má někdo z rodiny a čte to tady, tak okamžitě vrátit! Na Aukru za ni chtějí 1500 Kč! Dětská encyklopedie, napsal pan Bohumil Říha a ilustroval Vladimír Fuka. Z ní jsem se naučil všechna ostatní písmenka,...

BEST OF SRPEN

BEST OF SRPEN

Jeden magický realismus pro ty, co mají rádi kočky. A jejich mytologické aspekty. Trocha děsivosti z předměstí, vtipná sociální satira pro mileniály i dojemný příběh o stárnutí, smrti, přátelství a životě vyprávěný z pohledu občas mrzutého, ale jinak vesměs roztomilého voříška. Srpen rozhodně stál za to!Mravenci Armin Schieb Mravenci patří k nejpozoruhodnějším živočichům. Při pohledu do mraveniště nás nepřestává udivovat dokonalá organizace jejich společenství a v širších souvislostech i jejich nezanedbatelný vliv na...

5 literárních světů, ve kterých chci strávit dovolenou

5 literárních světů, ve kterých chci strávit dovolenou

Prázdniny a dovolené jsou v plném proudu a my knihomolové jsme společností donuceni opět vytáhnout paty z domu. Znáte však povinnou cestovní výbavu? Plavky, žabky, krém na opalování a dostatečná zásoba knih. Ale co kdyby cestovní kancelář místo Řecka nabízela například Narnii? Kdybychom místo poznávačky do Londýna odjeli na poznávačku do Ketterdamu? Nebo si zamluvit týdenní ubytování v Prasinkách s all inclusive? To by teprve byla ta pravá dovolená. Literární světy nabízí nekonečný počet destinací, ve kterých strávit...

9 knih, na které se těšíme jak Dobby na nové fusakle

9 knih, na které se těšíme jak Dobby na nové fusakle

Když panda tančí (HOST)  James Gould-Bourn Vyjde: 6. 9. 2021 Komedie o zármutku a tančících medvědech Danny Malooley to v životě nemá lehké. Před rokem při autonehodě ztratil milovanou ženu, jejich syn Will sotva vyvázl životem a od té doby nepromluvil ani slovo. Na krk Dannymu dýchá domácí kvůli dluhům na nájemném a v práci právě dostal padáka. O nekvalifikovaného otce samoživitele nemají zaměstnavatelé zájem, takže Dannymu nezbývá než se pokusit získat potřebné peníze méně konvenčním způsobem. Začne se živit jako tančící...

5 spisovatelů, které bych pozval na panáka

5 spisovatelů, které bych pozval na panáka

Zapeklitý úkol tentokrát, téma na blog znělo jasně: „5 autorů, které bych pozval na panáka/kafe/trip po Azorách (a proč…)“ a na první pohled vypadalo jednoduše. Na pohled druhý už to tak nebylo, u zahraničních autorů by mi dost překážela jazyková bariéra, u českých pak napůl to, že jsem je četl a napůl, že ještě nečetl. A u těch nejoblíbenějších obvykle i to, že bych s nimi nedokázal asi držet krok já ani moje játra. Naštěstí jsem postřehl chybějící nutnou podmínku, že má jít o autory žijící, čili zde mohu popsat, koho na...

BEST OF ČERVEN

BEST OF ČERVEN

Co má společného prdící kosmonaut 👩‍🚀, mytická kočka 🐈, Město světel 💡, Jimi Hendrix 🎸, konec světa a žlutobílý mikrobiální povlak na zubech 😀? Červen. Měsíc, kdy se nám dostaly do spárů... Tuhle nesourodou partičku my fakt můžeme.Hodiny v Paříži George Alex Meziválečná Paříž je tavicím kotlem geniality, překypujícím výtvarníky, spisovateli i hudebníky. Ve městě plném umělců ale žijí hlavně obyčejní lidé. Mezi nimi Camille, Souren, Guillaume a Jean-Paul - čtyři ztracené duše, které ve svém životě něco postrádají… a které v...

Nejkontroverznější knihy posledních let

Nejkontroverznější knihy posledních let

Literární vkus je nevyzpytatelný jako počasí letošního roku. Určitě to znáte, jeden den máte chuť na pořádně krvavou, nadmíru depresivní vraždu, ten druhý zase na přecukrovaný příběh o neopětované lásce. No a pak se s chutí a bez výčitek vydáte zabít draka a zachránit svět před silami magie. Štěstí, že knižní promiskuita není trestní čin. Ale co takhle něco peprnějšího? Kontroverznějšího? Skandálnějšího? O tolikrát omílané Lolitě jsme slyšeli všichni. Ale co takhle například Svolení od francouzské spisovatelky Vanessy...

10 knižních hitů, se kterými v létě nešlápnete vedle

10 knižních hitů, se kterými v létě nešlápnete vedle

Léto bez knih je jako famfrpál bez košťat! A žádný kufr není tak přeplněný, aby nesnesl ještě nějaký ten superslim román 😀! My nedáme bez knih ani ránu. Pokud to máte stejně a zrovna hledáte ideálního parťáka pod stan, na pláž, na chatu, anebo kamkoliv jinam, kde není nouze o měkké zázemí a dostatečný přísun espressa s tonicem, měli bychom pro vás pár tipů:Nelíbánky Laurenová Christina Nesměla bych se jmenovat Olive Torresová, aby se tohle nestalo přesně mně. V šesti letech jsem uvízla v automatu na hračky a museli mě...

BEST OF KVĚTEN

BEST OF KVĚTEN

Máme tu nějakého fandu Tima Burtona? Totálního podivna? Zvláštních schopností zvláštních lidí? 🧛‍♀️🧟‍♂️🧜‍♀️ Pokud se tetelíte už jen při těch slovech a hledáte něco aspoň trochu podobného Sirotčinci, s nejdivnější knihou roku 2021 si budete chrochtat blahem, slibujem 🐷😀! No a pokud máte rádi silné příběhy s propracovanou psychologií hlavních postav, určitě si padnete do oka s Violette Dušičkovou, správkyní hřbitova v malém burgundském městečku. A potěšíme i všechny kreativce, co se pořád dokola pídí po tom, jak mít skvělý...