LGBT v knihách
Publikováno: 10.9.2021
Kategorie: Novinky

O LGBT komunitě se v poslední době mluví více než v minulosti, logicky se tedy toto téma promítlo jak do filmů a seriálů, tak do knih. Zatímco dříve se homosexuální/bisexuální postavy téměř v knihách/filmech nevyskytovaly, dnes je všechno jinak. Na Netflixu pomalu není seriál, ve kterém by LGBT postavy nefigurovaly. V posledních letech vyšlo spoustu úžasných knih, jejichž ústředním motivem byl právě “coming out” a jiné útrapy lidí s netypickou sexuální orientací. V mnohých knihách se vyskytují homosexuální postavy, z jejichž sexuality se naopak nedělá žádné haló a vůbec se z ní nedělá zvláštní téma, prostě se bere jako fakt. Do těchto dvou kategorií jsem taktéž rozdělila tipy na knihy s LGBT postavami, které stojí za přečtení.

Knihy s ústřední LGBT tématikou

Tyto knihy jsou důležité z mnoha důvodů. Ukazují nám, s jakými útrapami se musí lidé hlásící se k LGBT komunitě vypořádat. Snaží se bořit předsudky a stereotypy. A také nám ukazují, že láska dvou lidí stejného pohlaví se vlastně v konečném důsledku vůbec neliší od té klasické. 

Není záměrem, že všechny tipy se týkají homosexuálů, nejen literární svět se mnohdy zaměřuje nejčastěji právě na ně.

Srdcerváči

Osemanová Alice

YA grafický román

Průměrné hodnocení celé série na goodreads: 4,62

Tahle čtyřdílná komiksová jednohubka vypráví o Charliem a Nickovi (14/16 let), jejich seznámení, přátelství a lásce. Realisticky popisuje uvědomění o vlastní sexualitě, problémy s jejím přijetím a naplněním. Knihy s roztomilými ilustracemi, které slupnete jako malinu s úsměvem od ucha k uchu!

Já, Simon

Albertalli Becky

YA contemporary

Průměrné hodnocení na goodreads: 4,24

Simon je student střední školy a taky gay, avšak to druhé nikdo netuší. Na internetu si začne anonymně psát s Bluem, který chodí na tu samou školu. Sdílejí spolu všechna svá tajemství. Jenže jednoho dne se jeden jeho mail dostane do nesprávných rukou. Tím začne kolotoč vydírání, lhaní a přetvářek, jen aby se jeho největší tajemství nedostalo na povrch. Příběh perfektně zachycuje téma “coming outu” a specifických těžkostí, které doléhají na středoškoláka, který se odklání od normálu. Kniha byla i zfilmována a film je nyní dostupný na HBO GO.

Červená, bílá
a královsky modrá

McQuiston Casey

NA contemporary

Průměrné hodnocení na goodreads: 4,24

Je komplikované být gay, ale být gay a k tomu britský princ/syn prezidentky USA? To tomu dodává hromadu problémů navíc. A co teprve tehdy, když jsou tihle dva zapřísáhlí nepřátelé donuceni kvůli veřejnému obrazu spolu kamarádit a nějak se časem do sebe zamilují! Tahle kniha je ohromně zábavná, chytrá a čtivá s pár lechtivými scénami a hromadou humoru.

Přísně tajné

Kennedy Elle / Bowen Sarina

NA contemporary

Průměrné hodnocení na goodreads: 4,19

Elle Kennedy a Sarina Bowen jsou známé autorky romantických novel s dávkou erotična. Tentokrát se spojily dohromady, aby navázaly na úspěch společné série On. Autorky rozhodně ví, jak na to. Tato kniha má na Databázi knih celých 90 %! Aneb co když vaše holka chce trojku a vy se na online seznamce do potenciálního kandidáta zamilujete? Ale co když ho ve skutečnosti znáte, ale v reálu ho naprosto nenávidíte? Co když jste ještě k tomu soupeři v kandidatuře na prezidenta bratrstva?

Knihy s LGBT postavami

Jsou knihy, které sexualitu nijak neřeší, prostě ji berou tak, jak je. Vybrala jsem pár skvělých knih, kde dle mého postavy patřící do komunity LGBT přirozeně zapadají do příběhu, obohacují ho a jejich výskyt není nijak vnucený.

Den co den

Levithan David

YA contemporary s prvky fantasy

Průměrné hodnocení na goodreads: 3,93

Hlavní postava A se každý den probouzí na jeden den v těle někoho cizího, ať už je to kluk, či holka. Takhle se stává za život mnoha různými lidmi, s různými příběhy, pocity, rodinným zázemím nebo právě sexuální orientací. Den co den je kniha, která přesahuje všechny škatulky, naprosto se z nich vymezuje a souzní s LGBT komunitou. Proč by taky postava, která může být jeden den hubenou asijskou holkou a vzápětí druhý den obtloustlým bělochem, měla pocit, že existují v lásce hranice založené na fyzické podstatě? Kniha byla i zfilmovaná a právě nyní se na film můžete podívat na HBO GO.

Šest vran

Bardugo Leigh

YA fantasy

Průměrné hodnocení celé série na goodreads: 4,53

Duologie Šest vran vypráví o šestici nepravděpodobných spojenců, kteří se spojí, aby splnili zdánlivě nesplnitelný úkol. Dostáváme se do světa podvodníků, zlodějů a gaunerů, kteří čtenáři ale brzy přirostou k srdci a bude s nimi napjatě pokračovat v příběhu s mnoha dějovými zvraty. Navíc mezi hlavními postavami najde gaye, bisexuála a pansexuála, a to už je zajímavá směsice. Tato idea není ale vůbec v knize nijak zásadně zdůrazněna či propagována, naprosto přirozeně zapadá do celého neskutečně napínavého příběhu, kde nikdo nic nemá jisté.

Nikdynoc

Kristoff Jay

YA fantasy

Průměrné hodnocení celé série na goodreads: 4,33

Trilogie o nájemné vražedkyni, která pro to, aby pomstila celou svou rodinu, udělá cokoliv, je plná krve, bojů, magie, lží, tajemství, poznámek pod čarou a někdy taky lásky i toho sexu. Sexualita se v knize nijak zásadně neřeší. Hlavní hrdinka se zamiluje jak do muže, tak do ženy, ale nikdo tomu nedává žádné nálepky. Sexualita se tu bere tak, jak je. Každopádně pokud máte rádi objemnější krvavé a nepředvídatelné fantasy s nečernobílými postavami, nenechte si tuto trilogii ujít.

Čas čarodějnic

Harkness Deborah

urban fantasy romance

Průměrné hodnocení původní trilogie na goodreads: 4,07

Trilogii (plus další navazující díl vyprávějící o vedlejších postavách knih předešlých) Čas čarodějnic znovu dostala na výsluní seriálová adaptace, kterou si můžete vychutnat na HBO GO. Kromě neotřelého světa, kde čarodějnice, upíři a démoni žijí přímo mezi námi v naší moderní době, nám přinesla spoustu nezapomenutelných postav. Kromě těch hlavních, historičky Diany, čarodějnice, co odmítá svou moc, a upíra Matthewa, záhadného vědce, vám jistě k srdci přirostou Dianiny tety, lesbičky žijící v láskyplném vztahu, které naši hrdinku vychovaly.

Převorství
u pomerančovníku

Shannon Samantha

epická fantasy

Průměrné hodnocení na goodreads: 4,21

Tato bichlička s mnoha postavami, spletitým světem s bohatou historií a tradicemi, odvěkými spojenectvími a nepřátelstvími, draky a wyverny, nám předkládá příběh mnoha vrstev, které splynou v jeden ucelený epický konec. V tomto světě padají mnohé hranice. Jestli si vyberete druha či družku nikdo neřeší, pouze to, zda jste s ním svázán navěky. Navíc jedna z nejdůležitějších říší je královenství, kterému vládnou královny, jimž se vždy rodí pouze jedna dcera, která pokračuje v této tradici. Tento koktejl rozhodně skvěle funguje a nenechává čtenáře v klidu, dokud se neprokouše přes více jak 800 stran!

 

Tereza Klečková

Dokážu číst kdekoliv a kdykoliv. I při chůzi! Jmenuji se Tereza a jsem závislák na čtení. Ahoj!

 

Další články z kategorie

BEST OF PROSINEC

BEST OF PROSINEC

Mýtonoši Deonnová Tracy Magie artušovských legend ožívá v urban fantasy hitu z americké univerzity! Po smrtelné nehodě své matky už šestnáctiletá Bree Matthewsová nechce mít nic společného s domem, kde vyrůstala a který je plný vzpomínek. Rezidenční program pro nadané středoškoláky na Severokarolinské univerzitě vypadá jako dokonalý únik - dokud první noci v kampusu není Bree svědkem magického útoku... Nedělní pártys Picassem Šeborová Silvie Umění vám může být úplně fuk, můžete ho milovat, nechávat se jim vést, anebo...

Největší knižní hity letošních Vánoc 🎄

Největší knižní hity letošních Vánoc 🎄

Má cesta za štěstím Karel Gott Unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech. Publikace obsahuje zhruba 1800 fotografií a jiných obrazových a dokumentačních materiálů, z nichž mnohé dosud nebyly zveřejněny. Karel Gott se na sklonku hvězdné kariéry rozhodl zrekapitulovat svůj výjimečný životní příběh – napsat vlastní autobiografii. Knihu...

BEST OF LISTOPAD

BEST OF LISTOPAD

Rok na stavbě Nowicki Artur "Doporučená četba pro všechny zoufalé matky, které si pletou bagr s buldozerem. Přidáte-li do svého registru motorových vozidel navíc i traktorbagr, domíchávač a sklápěč, stoupnete v očích svého dvou- až šestiletého „automaniaka“ o několik pater výš." Tato knížka děti zabaví na celé dny. Detailní ilustrace rozvíjejí jejich vnímavost a podněcují je k vyprávění příběhů, ale hlavně je skutečně baví.   Žít lehce Sedlář Janek Inspirativní životní příběhy lidí, kteří se rozhodli žít v souladu s...

BEST OF ŘÍJEN

BEST OF ŘÍJEN

Vánoční Tradinář Boledovičová Martina Kopecká Martina Viktorie Rozkrojené jablíčko, lití olova, kapří šupinka pod talířem a láska všude kolem ♥. Pokud i vy cítíte, že Vánoce nejsou o dárcích, uklízení a nestíhání... ale spíš o pozastavení se, lidské blízkosti a krásnu, které dokážeme vidět v maličkostech kolem nás, pak vás Vánoční tradinář krásně naladí na jedno z nejmilejších období roku. Jsou knihy, které mají krásnou jen obálku... a pak poklady jako je tenhle. Tak krásně vystihnout něco tak prchavého jako je kouzlo...

5+1 tip na vánoční dárek pro muže

5+1 tip na vánoční dárek pro muže

Radost koukat do knižních novinek a vybírat dárky. Najde se tam samozřejmě spousta věcí pro ženy, přítelkyně, neteře, slečny i dámy. Tam doporučuji dát na instinkt, intuici, znalost věci, důvěru, a hlavní je uschovat si účtenku. A pak samozřejmě taky radost hledat něco pro chlapy, s tím mám nějakou tu zkušenost. Hledám pro sebe. Následující výběr berte jako nápovědu, vše to jsou věci nové, neznámé, vybírané podle zahraničních recenzí, jmen autorů a jejich předchozího psaní.Belgravia Fellowes Julian  Romantika,...

BEST OF ZÁŘÍ

BEST OF ZÁŘÍ

Nové knižní vydání hitovky z Netflixu, nášup rad, jak mí ve zdravém těle zdravého ducha, Austenka od Ledy, drobky v peřinách (, protože hygge není jen dánský fenomén, tu správnou pohodičku u kafíčka s bábovkou dost možná odkoukali u nás 😀) i neskutečně fascinující údaje, bez kterých nebudete chtít dál žít… No, uznejte, kdo by netoužil vědět, kolik měří největší dubový list 😎? Asi už je vám jasné, že září rozhodně stálo za to…Dámský gambit Walter Tevis Beth Harmonová se v osmi letech dostane do sirotčince. Není to...

Tipy na vánoční dárky pro pravé kočkomily

Tipy na vánoční dárky pro pravé kočkomily

Dejme si pro začátek takový menší vstupní test. Je vám jedno, že váš svetr obsahuje větší podíl kočičích chlupů než bavlny? Jste smířeni s rozbitými květináči, vázami i vánočními ozdobami? Ani trochu se nezlobíte za rozdrápaný čalouněný nábytek? Pokud zní odpověď třikrát ano, pak jste zde správně a můžete pokračovat ve čtení. Protože tentokrát bude výběr knih zaměřen na úzkou skupinu lidí, která se zcela dobrovolně stala podnájemníky a pokorným služebnictvem svých koček. Taky to můžete brát jako tip na vánoční dárek. Tedy...

5 knih, se kterými stojí za to zašít se pod deku 🍁

5 knih, se kterými stojí za to zašít se pod deku 🍁

Znáte druhé nejoblíbenější slovo knihomolů začínající na písmeno „p“? Ano, PODZIM! Je tady a nabízí plnou náruč sychravého počasí, barevného listí a hektolitrů čaje, ale i nepřeberné množství knižních novinek. A co by to bylo za období, kdybychom my knihomolové nemohli zcela legálně natáhnout ponožky, zachumlat se do deky a nekompromisně zavřít dveře před realitou? Brrr, otřesná představa! Přináším proto tipy na knihy, které by se mohly stát vaším věrný podzimním společníkem. Vyberete si?Áááááááá, konečně. Další ultra...

5 knih, které mne (drobátko) formovaly

5 knih, které mne (drobátko) formovaly

Jednoduché původní zadání šéfky tohoto blogu „5 knih, které mi změnily život“ musím si opět přizpůsobit. Jestli mi nějaká knížka změnila život, tak jsem si toho - zřejmě ke své vlastní škodě - nevšiml. Takže viz titulek.Patří sem určitě první kniha, na kterou si pamatuji, ale nemůžu ji ve své knihovně najít. Jestli ji má někdo z rodiny a čte to tady, tak okamžitě vrátit! Na Aukru za ni chtějí 1500 Kč! Dětská encyklopedie, napsal pan Bohumil Říha a ilustroval Vladimír Fuka. Z ní jsem se naučil všechna ostatní písmenka,...

BEST OF SRPEN

BEST OF SRPEN

Jeden magický realismus pro ty, co mají rádi kočky. A jejich mytologické aspekty. Trocha děsivosti z předměstí, vtipná sociální satira pro mileniály i dojemný příběh o stárnutí, smrti, přátelství a životě vyprávěný z pohledu občas mrzutého, ale jinak vesměs roztomilého voříška. Srpen rozhodně stál za to!Mravenci Armin Schieb Mravenci patří k nejpozoruhodnějším živočichům. Při pohledu do mraveniště nás nepřestává udivovat dokonalá organizace jejich společenství a v širších souvislostech i jejich nezanedbatelný vliv na...