5+1 tip na vánoční dárek pro muže
Publikováno: 27.10.2021
Kategorie: Novinky

Radost koukat do knižních novinek a vybírat dárky. Najde se tam samozřejmě spousta věcí pro ženy, přítelkyně, neteře, slečny i dámy. Tam doporučuji dát na instinkt, intuici, znalost věci, důvěru, a hlavní je uschovat si účtenku. A pak samozřejmě taky radost hledat něco pro chlapy, s tím mám nějakou tu zkušenost. Hledám pro sebe. Následující výběr berte jako nápovědu, vše to jsou věci nové, neznámé, vybírané podle zahraničních recenzí, jmen autorů a jejich předchozího psaní.

Romantika, thriller, vztahové drama, historický román, hráčská doupata, high society, přístavní krmčmy, britská aristokracie, rum a šampaňské, intriky, to vše za jednu cenu v jedné jediné knize, neberte to! Navíc od autora, který už párkrát předvedl, že to všecko skvěle umí: Panství Downton či za mne pětihvězdičkový Gosford Park. To je Julian Fellowes a jeho Belgravia, temnější než Downton, protože Londýn je mnohem tvrdší než idylický venkov.

Večer 15. června 1815 se britská smetánka sešla na jednom z nejtragičtějších večírků v historii – plesu vévodkyně z Richmondu. Je předvečer bitvy u Waterloo a mnoho mladých mužů se ocitne hned druhý den na bojišti, často oblečených ještě v té slavnostní uniformě. Už jste napnutí?

Nakoupíte u nás už od 14. října a já si po přečtení upirátím i ten pětihodinový seriál, vánoční prázdniny budou letos dlouhé a jsem zvědavý na adaptaci, kterou si dělal autor sám, komentoval to slovy, že poprvé adaptoval do scénáře vlastní román a nesměl na to hledět a musel dělat nové střihy tam, kde mu to teď přijde dlouhé či nudné.

Zátoka smutku

Chris Ould

 

Detektivka, kterak ta by mohla chybět mezi dárky.

Chris Ould se zabývá popíjením ginu kupodivu v hrabství Dorset a nikoli na Faerských ostrovech, často je u toho podle svých vlastních slov vyrušován ovcemi, a to mu souostroví, které si důkladně před prvními řádky obšlápl, hodně připomíná. Autor dvou knížek z let osmdesátých, oceňovaný televizní scénárista devadesátek i začátku století (seriálů nám neznámých ale i jednoho dílu Horacia Hornblowera), návrat k literatuře v roce 2012 dvěma adult thrillery, se definitivně prosadil teď s detektivem Janem Reynou na zmíněných Faerských ostrovech. Druhý díl trilogie z netradičního a drsného prostředí právě vyšel pod názvem Zátoka smutku, v překladu z drsnějšího originálu The Killing Bay.

Doporučuji jako spokojený čtenář Neklidného pobřeží, dílu prvního, ale nezávislého, Chris sám říká, že se snažil psát tak, aby nezmátl čtenáře, který je nečte v daném pořadí. Severské kriminálky už jsou pojem, Faery a jejich 18 drsným větrem ošlehaných ostrovů v severním Atlantiku si ovšem vikingskou minulostí taky prošly, vraždí se beztak všude, autor sám je zařazením k seveřanům potěšen, takže proč ne. Těšte se opět na nedorozumění a neporozumění mezi Britem a Faeřany, způsobená odlišným jazykem, zkušenostmi i zvyklostmi. A vraha doufám taky nakonec chytnou.

Doživotí

Billy O’Callaghan

 

A další novinka Billy O’Callaghan – Doživotí je poměrně horká, v lednu vyšel originál, třetí román brilantního irského povídkáře, držitele Irské národní ceny, a v půlce listopadu tu máme český překlad. Vrací se v něm ke svým oblíbeným tématům lásky a ztráty.

Polobiografické dílo je rozděleno do tří částí, z nichž každá představuje jinou generaci O’Callaghanů. Rodinný strom na úvodní stránce ilustruje časovou osu událostí a ukazuje, kde na něm stojí tři členové rodiny, o nichž se v následujících kapitolách dočteme. A na pravdivé příběhy, které od své rodiny slyšel, nabaluje spisovatel svou vlastní fikci. Úvodní část se odehrává v Corku v roce 1920, krajina se ještě vzpamatovává z hladomoru a Jer z válečných hrůz na Sommě. Následuje návrat do roku 1911 k Jerově mámě, která v devatenácti opouští rodný ostrov, aby jako jediná z rodiny hlad přežila. A v poslední části vzpomíná na svůj život v roce 1982 Jerova dcera Nellie.

Knížka je to tragická a slavnostní, ale také nadějná a spásná svým vlastním, tichým a meditativním způsobem. Praví irská recenze, na českou si ještě počkáme.

Stali jsme se městem

Nora K. Jemisin

 

Na začátku prosince vyjde urban fantasy od trojnásobné držitelky ceny Hugo, prvního autora, který cenu dokázal získat 3× po sobě v letech 2015 – 2017, modří vědí. Už za svůj debut přitom měla nominaci na Nebulu. Takže kvalitní a prověřené jméno N. K. Jemisinová a loňská novinka Stali jsme se městem teď na našem vánočním trhu.

Část její geniality je zakotvena ve schopnosti přijít s fantasticky vynalézavými předpoklady, které byly předtím nemyslitelné, ale při četbě působí intuitivně, až je člověk zmaten, že s nimi nikdo nepřišel dřív. V úvodních stránkách knihy Jemisinová začíná tím, co je téměř banální: „Velká města jsou jako všechny ostatní živé bytosti,“ píše, „rodí se, dospívají, unavují se a umírají na oplátku. Že jo?“ Zde je to ovšem doslovné: ve vesmíru tohoto románu dosahují všechna města určitého bodu evoluce, v němž nabývají podoby lidského avatara, který představuje podstatu jejich města. „Tento proces? Stává se to pořád,“ vysvětluje ochotně jedna postava ostatním.


Při čtení se člověk cítí trochu jako poprvé při jízdě metrem. Sotva máte chvilku na to, abyste se vzpamatovali – chytili se sedadla, nebo alespoň tyče – než se svět začne kymácet dopředu, vtáhne vás do inkoustové temnoty a zatáhne vás rychlostí bez dechu.


Autorka pro Time: „Své psaní jsem vždy považovala za terapii. Mám terapeuta, ale byla doba, kdy jsem si ho nemohla dovolit a psaní byl způsob, jakým jsem ventilovala vztek, stres, strach a touhu a všechny ty věci, pro které jsem neměla možnost si v reálném světě najít uplatnění. Mnohokrát opravdu nechápu, s čím se to snažím vyrovnat, dokud nedokončím knihu.“

Malá

Carey Edward

 

A teď něco úplně jiného, ujetého, výstředního, fantasmagorického, nejkurióznějšího, excentrického, makabrózního a humoristického.

Edward Carey – Malá. Anotace praví, že se budeme smát, plakat i kulit oči překvapením. Trpký, hrůzostrašný, nezapomenutelný příběh o ambiciózním sirotkovi v revoluční Paříži, spřáteleném s královskou rodinou a radikály, který se časem promění v legendární Madame Tussaud. Malá je citlivá ke vší vřelosti, elánu, humoru, bědám a zvláštnostem lidské povahy, jako by spisovatel měl virguli schopnou uhodnout, co se skrývá v lidském srdci. Carey v tomto nemá rovného. Něco mezi Dickensem a Davidem Lynchem.

Jo, a co si napsal, sám si ilustroval. Knížku prý psal 15 roků, protože své postavičky si kreslí průběžně, ale ty ilustrace jsou pak často v rozporu s textem a dlouho trvá, než se obě strany shodnou a sednou si.

Úmyslně jsem ve výběru pominul Pavlu Horákovou, i když se na Srdce Evropy těším ze všech těch novinek nejvíc. Očekávám ne výběr z hroznů, ale přímo slámové víno. A to si shrábnu pro sebe hned, nebudu čekat na dárky a nebudu se dělit.

Dokážete přiřadit správné pití ke každé knížce?

a) várvédö
b) odvar z houbiček
c) connemara single malt
d) pastis
e) omfg
f) sherry amontillado

 

Stanyslaw

„Schovku“ jsem už v mládí upgradoval na Zašívárnu. To popadnete knížku a zašijete se tak, aby vás pár hodin nikdo nenašel. Výborná příprava na vojnu!

Další články z kategorie

BEST OF PROSINEC

BEST OF PROSINEC

Mýtonoši Deonnová Tracy Magie artušovských legend ožívá v urban fantasy hitu z americké univerzity! Po smrtelné nehodě své matky už šestnáctiletá Bree Matthewsová nechce mít nic společného s domem, kde vyrůstala a který je plný vzpomínek. Rezidenční program pro nadané středoškoláky na Severokarolinské univerzitě vypadá jako dokonalý únik - dokud první noci v kampusu není Bree svědkem magického útoku... Nedělní pártys Picassem Šeborová Silvie Umění vám může být úplně fuk, můžete ho milovat, nechávat se jim vést, anebo...

Největší knižní hity letošních Vánoc 🎄

Největší knižní hity letošních Vánoc 🎄

Má cesta za štěstím Karel Gott Unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech. Publikace obsahuje zhruba 1800 fotografií a jiných obrazových a dokumentačních materiálů, z nichž mnohé dosud nebyly zveřejněny. Karel Gott se na sklonku hvězdné kariéry rozhodl zrekapitulovat svůj výjimečný životní příběh – napsat vlastní autobiografii. Knihu...

BEST OF LISTOPAD

BEST OF LISTOPAD

Rok na stavbě Nowicki Artur "Doporučená četba pro všechny zoufalé matky, které si pletou bagr s buldozerem. Přidáte-li do svého registru motorových vozidel navíc i traktorbagr, domíchávač a sklápěč, stoupnete v očích svého dvou- až šestiletého „automaniaka“ o několik pater výš." Tato knížka děti zabaví na celé dny. Detailní ilustrace rozvíjejí jejich vnímavost a podněcují je k vyprávění příběhů, ale hlavně je skutečně baví.   Žít lehce Sedlář Janek Inspirativní životní příběhy lidí, kteří se rozhodli žít v souladu s...

BEST OF ŘÍJEN

BEST OF ŘÍJEN

Vánoční Tradinář Boledovičová Martina Kopecká Martina Viktorie Rozkrojené jablíčko, lití olova, kapří šupinka pod talířem a láska všude kolem ♥. Pokud i vy cítíte, že Vánoce nejsou o dárcích, uklízení a nestíhání... ale spíš o pozastavení se, lidské blízkosti a krásnu, které dokážeme vidět v maličkostech kolem nás, pak vás Vánoční tradinář krásně naladí na jedno z nejmilejších období roku. Jsou knihy, které mají krásnou jen obálku... a pak poklady jako je tenhle. Tak krásně vystihnout něco tak prchavého jako je kouzlo...

BEST OF ZÁŘÍ

BEST OF ZÁŘÍ

Nové knižní vydání hitovky z Netflixu, nášup rad, jak mí ve zdravém těle zdravého ducha, Austenka od Ledy, drobky v peřinách (, protože hygge není jen dánský fenomén, tu správnou pohodičku u kafíčka s bábovkou dost možná odkoukali u nás 😀) i neskutečně fascinující údaje, bez kterých nebudete chtít dál žít… No, uznejte, kdo by netoužil vědět, kolik měří největší dubový list 😎? Asi už je vám jasné, že září rozhodně stálo za to…Dámský gambit Walter Tevis Beth Harmonová se v osmi letech dostane do sirotčince. Není to...

Tipy na vánoční dárky pro pravé kočkomily

Tipy na vánoční dárky pro pravé kočkomily

Dejme si pro začátek takový menší vstupní test. Je vám jedno, že váš svetr obsahuje větší podíl kočičích chlupů než bavlny? Jste smířeni s rozbitými květináči, vázami i vánočními ozdobami? Ani trochu se nezlobíte za rozdrápaný čalouněný nábytek? Pokud zní odpověď třikrát ano, pak jste zde správně a můžete pokračovat ve čtení. Protože tentokrát bude výběr knih zaměřen na úzkou skupinu lidí, která se zcela dobrovolně stala podnájemníky a pokorným služebnictvem svých koček. Taky to můžete brát jako tip na vánoční dárek. Tedy...

5 knih, se kterými stojí za to zašít se pod deku 🍁

5 knih, se kterými stojí za to zašít se pod deku 🍁

Znáte druhé nejoblíbenější slovo knihomolů začínající na písmeno „p“? Ano, PODZIM! Je tady a nabízí plnou náruč sychravého počasí, barevného listí a hektolitrů čaje, ale i nepřeberné množství knižních novinek. A co by to bylo za období, kdybychom my knihomolové nemohli zcela legálně natáhnout ponožky, zachumlat se do deky a nekompromisně zavřít dveře před realitou? Brrr, otřesná představa! Přináším proto tipy na knihy, které by se mohly stát vaším věrný podzimním společníkem. Vyberete si?Áááááááá, konečně. Další ultra...

5 knih, které mne (drobátko) formovaly

5 knih, které mne (drobátko) formovaly

Jednoduché původní zadání šéfky tohoto blogu „5 knih, které mi změnily život“ musím si opět přizpůsobit. Jestli mi nějaká knížka změnila život, tak jsem si toho - zřejmě ke své vlastní škodě - nevšiml. Takže viz titulek.Patří sem určitě první kniha, na kterou si pamatuji, ale nemůžu ji ve své knihovně najít. Jestli ji má někdo z rodiny a čte to tady, tak okamžitě vrátit! Na Aukru za ni chtějí 1500 Kč! Dětská encyklopedie, napsal pan Bohumil Říha a ilustroval Vladimír Fuka. Z ní jsem se naučil všechna ostatní písmenka,...

LGBT v knihách

LGBT v knihách

O LGBT komunitě se v poslední době mluví více než v minulosti, logicky se tedy toto téma promítlo jak do filmů a seriálů, tak do knih. Zatímco dříve se homosexuální/bisexuální postavy téměř v knihách/filmech nevyskytovaly, dnes je všechno jinak. Na Netflixu pomalu není seriál, ve kterém by LGBT postavy nefigurovaly. V posledních letech vyšlo spoustu úžasných knih, jejichž ústředním motivem byl právě “coming out” a jiné útrapy lidí s netypickou sexuální orientací. V mnohých knihách se vyskytují homosexuální postavy, z...

BEST OF SRPEN

BEST OF SRPEN

Jeden magický realismus pro ty, co mají rádi kočky. A jejich mytologické aspekty. Trocha děsivosti z předměstí, vtipná sociální satira pro mileniály i dojemný příběh o stárnutí, smrti, přátelství a životě vyprávěný z pohledu občas mrzutého, ale jinak vesměs roztomilého voříška. Srpen rozhodně stál za to!Mravenci Armin Schieb Mravenci patří k nejpozoruhodnějším živočichům. Při pohledu do mraveniště nás nepřestává udivovat dokonalá organizace jejich společenství a v širších souvislostech i jejich nezanedbatelný vliv na...