Literární vkus je nevyzpytatelný jako počasí letošního roku. Určitě to znáte, jeden den máte chuť na pořádně krvavou, nadmíru depresivní vraždu, ten druhý zase na přecukrovaný příběh o neopětované lásce. No a pak se s chutí a bez výčitek vydáte zabít draka a zachránit svět před silami magie. Štěstí, že knižní promiskuita není trestní čin. Ale co takhle něco peprnějšího? Kontroverznějšího? Skandálnějšího? O tolikrát omílané Lolitě jsme slyšeli všichni. Ale co takhle například Svolení od francouzské spisovatelky Vanessy Springory? Říká vám to něco? Pak se podívejte na následující výběr nejkontroverznějších knih posledních let.
Svolení
Springora Vanessa
V. je třináctiletou dívkou žijící především na stránkách knih, G.M. postarším spisovatelem na vrcholu profesního i osobního života. Říkáte si, že tihle dva se mohou potkat maximálně na ulici? Nenechte se zmýlit. Prožijí ten nejintimnější vztah. Pro nezkušenou dívku, jež je uchvácena zájmem a lichotkami staršího muže, je to vrchol blaha. Pro něj je V. bohužel jen jednou z dlouhé řady jí podobných. Co dalšího můžete očekávat? Precizní psychologické vykreslení toxického milostného vztahu i detailní vhled do francouzské společnosti 80. let minulého století.
Svolení je autobiografickým románem. Spisovatelka ještě jako nezletilá prožila milostný vztah s tehdy téměř padesátiletým spisovatelem Gabrielem Matzneffem, který ji poznamenal na celý život.
Vrány
Dvořáková Petra
Jeden muž, jedna kytara a jedno (nejen) socialistické Československo.
I česká literatura dokáže překvapit a zavést čtenáře na pěkně temná místa. A ne nutně se vždy musí jednat o společensky nepřijatelný milostný vztah. Vrány jsou příběhem neradostným, ale velmi silným a dokáže přetrvat v paměti možná po zbytek života. Dvanáctiletá Bára stojí na prahu puberty. Její živá povaha ale byla vždy trnem v oku matky, která se řídí heslem „co na to řeknou sousedi?“. Křehká stabilita ve vztahu mezi dcerou a matkou se hroutí jako domek z karet. Pak teprve začíná něco, co by se dost dobře dalo přirovnat peklu.
Doporučuji všemi deseti. Vytáhněte ze zásoby pochmurnou náladu a pocit beznaděje. Tenhle příběh se musí prožít.
Poupátka
Lehečková Hana
U české literatury ještě chvilku zůstaneme. Spisovatelka Hana Lehečková je nositelkou Ceny Jiřího Ortena, proto můžeme předem tak nějak očekávat, že její knihy budou vždy o level výš. Novinka z letošního roku, román Poupátka, je příběhem o veřejném tajemství na maloměstě. To je do základu prohnilé, všichni o něm podvědomě ví, ale nikdo si nechce skutečnost připustit. Jedenáctiletá Františka je součástí místního dramatického kroužku. Ten má však velmi zvláštní pravidla. Vedoucí kroužku Mirek vyžaduje po dětech loajalitu překračující všechny meze a členové kroužku musí plnit vše, co řekne …
Má temná Vanessa
Kate Elizabeth Russell
Milostný vztah mezi učitelem a studentkou nepatří k zas až tak šokujícím a nepravděpodobným záležitostem. Ani Vanessa nikdy neměla důvod cítit se provinile za vztah se svým profesorem angličtiny ze střední školy. Až do doby, než ji oslovila bývalá studentka, která profesora obvinila ze sexuálního obtěžování. Zpětně vidí Vanessa svoji mladickou nerozvážnost jinak než teď. Byla i ona obětí manipulátora, který využíval svého dominantního postavení? A může se vracet k sedmnáct let staré záležitosti?
Románová prvotina americké spisovatelky K. E. Russell se jak v zahraničí, tak i u nás dočkala velmi kladného ohlasu.
Jedenáct minut
Coelho Paulo
Borec na konec? Paulo Coelho je buď milovaný nebo nenáviděný. Jiná cesta není. Pokud se řadíte do skupiny, která hltá jeho moudra jako právě upečené vánoční cukroví, pak byste rozhodně neměli minout knihu Jedenáct minut. Ta je o mladé Brazilce, která se shodou náhod i nedorozumění stane prostitutkou v Ženevě. Její otupený přístup k sexu, lásce i životu samotnému změní až když vyrazí na Svatojakubskou poutě. Avšak cesta k uzdravení duše je dlouhá a namáhavá. To nic nemění na tom, že příběh leckdy působí kontroverzně, násilně, až pomalu nepřijatelně.
U každé Coelhovy knihy se rozvíří mezi dvěma znesvářenými skupinami čtenářů diskuze, která má většinou dost krvavý průběh. Ať už je to jakkoliv, některé spisovatelovo filozofické úvahy rozhodně stojí za popřemýšlení.
Aneta Wunderlichová
Knihy jsou světem, který přede mnou nikdy nezavře dveře. Ne nadarmo se říká, že domov je tam, kde jsou i mé knihy.