Půl metru fantastické četby aneb bichle na dlouhé večery
Publikováno: 23.4.2021
Kategorie: Aktuálně

Taky se vám stává, že dočtete knihu a nejste ještě připraveni daný svět opustit? Je vám smutno, jako kdybyste přišli o důležitou část sama sebe? Čím kratší je kniha, tím se konec přibližuje rychleji. Snažíte se číst pomalu, aby vám daná kniha co nejdéle vydržela, ale zároveň ji nemůžete odložit, a tak se konci nevyhnete. Žádná další slova a vám se přitom nechce opouštět všechny ty hrdiny a svět, ve kterém jste nějakou dobu sami žili. Jako kdybyste se loučili se svými kamarády.

Odpovědí na takový bol jsou bichle, v ještě lepším případě série bichlí. Ne že byste se k hořkému konci nedostali tak jako tak, ale přijde o něco později a každá minuta v knižním světě se počítá. V tomto se fantastický žánr vážně vyžívá, takže nabídka knih, co nějakou dobu vydrží, je opravdu pestrá. Zde máme pro vás výběr půl metru čtení z knižních pecek posledních let. Jen pozor, taková četba se pronese, dohromady má uctihodných 8,5 kg!

 

Akta Illuminae

Amie Kaufmanová

aneb YA korespondenční space opera trilogie

Tato sci-fi trilogie (Gemina, Obsidio) vzbudila na internetu velké ohlasy čtenářů a získala si své místo na výsluní. Tyto knihy nejsou zcela typické hned z několika důvodů, což z nich dělá tak skvělý počin. V prvé řadě trilogii napsala smíšená dvojice autorů nejlepších přátel (Jay Kristoff a Amie Kaufmanová), díky čemuž příběh nepostrádá ani romantiku, ani napětí a ani i trošku té brutality. Navíc je série vyprávěna pomocí dokumentů, emailů, poznámek, deníkových zápisků apod., což celé podtrhuje jedinečné grafické zpracování.

Průměrné hodnocení na goodreads: 4,41

Celkový počet stran: 1896

Nášup?

Pokud se Vám tip líbí a chcete ještě více, tak neuděláte chybu s knihou Aurora povstává, což je první díl trilogie od stejného dua autorů, avšak již vyprávěný klasicky.

 

Bitevní mág

Flannery Peter A.

aneb epická fantasy nabitá draky, magií a meči

Pokud jste spíše příznivcem klasické fantasy plné mečů, rytířů, démonů, draků a magie, tak si nenechte ujít tuto standalone cihličku od Petera Flanneryho, která vyvolala minulý rok v českém literárním prostředí velké haló. Bitevní mág si získal nejednoho čtenáře a provází ho nadšené ohlasy. Tento epický příběh nabušený akcí a bitvami vyprávějící o slabém chlapci ve světě, kde síla znamená moc, vás chytne a nepustí.

Průměrné hodnocení na goodreads: 4,46

Celkový počet stran: 792

Nášup?

Rozhodně nebudete litovat, když se pustíte do trilogie bichlí Stínu krkavce (Píseň krve, Pán Věže, Královna ohně) u nás vydané nakladatelstvím Host, což je samo o sobě známka kvality.

Převorství u pomerančovníku

Samantha Shannonová

aneb LGBT epická fantasy čtyř vypravěčů

Tahle (samostatně) naprosto největší bichlička z našeho výběru od Samanthy Shannonové by rozhodně neměla ujít vašemu zájmu. Převorství u pomerančovníku nejenže vypadá skvěle v knihovně (ta obálka je prostě a jednoduše dokonalá, žlutá kombinace s modrou upoutá oko na první pohled), ale celkově rozhodně stojí za to. Tato LGBT klasická fantasy plná draků, království a hrdinů (má celkově čtyři vypravěče, půl na půl muži/ženy) má vše, co byste od epického příběhu čekali a ještě víc. Určitě čtenáře potěší nejen propracované mapky, tak i seznam postav (a ten použijete nejednou), dále rejstřík výrazů a časová osa. Toto je zkrátka kniha propracovaná do nejmenších podrobností!

Průměrné hodnocení na goodreads: 4,17

Celkový počet stran: 850

Nášup?

Pokud se vám líbí styl psaní Samanthy Shannonové, můžete zkusit i její paranormální dystopickou sérii Kostičas, Vidořád, A zrodí se píseň, která zatím čítá tři z plánovaných sedmi knih.

 

Nikdynoc

Jay Kristoff

aneb YA krvelačná trilogie o vražedkyni

A opět tu máme Jaye Kristoffa, jednoho z autorů již zmiňovaného Akta Illuminae. Tentokrát jde o pořádnou nálož krve, špíny, sarkasmu, zrady, intrik, jedů, převratů, magie, stínů, mečů, dýk a v neposlední řadě originálních poznámek pod čarou v podobě fantasy trilogie Nikdynoc (Nikdynoc, Boží hrob, Rozetmění), o vražedkyni Mie, učednici sdružení vrahů, Rudé církve. Myslím, že tohle žádné další představování nepotřebuje.

Průměrné hodnocení na goodreads: 4,35

Celkový počet stran: 1650

Nášup?

Pokud vám chybí svět nájemných vrahů, určitě se pusťte do série Skleněný trůn (Skleněný trůn, Půlnoční koruna, Dědička ohně, Královna stínů, Říše bouří, Věž úsvitu, Království popela), ta vám nějaký ten pátek vydrží a je od autorky, o které si hned více povíme v dalším tipu.

Rod země a krve

Sarah J. Maasová

aneb NA urban fantasy plná akce a zvratů

Maasová je ve světě YA fantastiky pojem. Tato spisovatelka totiž píše jednu bichli za druhou, což u ní také znamená jeden bestseller za druhým. Tentokrát přišla autorka s NA urban fantasy románem, který tvoří jednu třetinu budoucí trilogie zvané Půlměsíční město. Rod země a krve předčil všechny své nemalé předchůdce v počtu stran a rozhodně dostál jejich úrovně. V knize vás čeká pořádná dávka napětí, akce, romantiky a taky úžasná bitva. Bez vyzrazení zápletky si však neodpustím jednu poznámku. Posledních 200 stran se od knihy nebudete moct odlepit, čestné slovo! Má to jen jedno mínus. Na další díly si budeme muset počkat, neboť nejsou zatím napsané.

Průměrné hodnocení na goodreads: 4,43

Celkový počet stran: 792 (a přibude)

Nášup?

Pokud se vám Rod země a krve líbil, rozhodně nešlápnete vedle s další sérií od Maasové (Dvůr trnů a růží, Dvůr mlhy a hněvu, Dvůr křídel a zmaru).

 

Tereza Klečková

Dokážu číst kdekoliv a kdykoliv. I při chůzi! Jmenuji se Tereza a jsem závislák na čtení. Ahoj!

 

Další články z kategorie

Monika Tobolíková: Věřím, že moje obrázky dokážou předávat radost

Monika Tobolíková: Věřím, že moje obrázky dokážou předávat radost

Tíhla jsi k malování/ilustrování od malička, anebo to přišlo až s věkem a snahou/potřebou odreagovat se? Kreslila jsem od první chvíle, kdy jsem dostala do ruky tužku. Vždycky jsem se zaměřovala na lidi a jejich příběhy, ať už opravdové nebo vymyšlené. Vždycky mě to fascinovalo. Pak jsem načas svou vášeň zkrotila, protože mě doběhla každodenní rutina. Když se mi pak narodily děti, měla jsem touhu ze sebe dostat ty nové emoce, a tak jsem začala opět kreslit.   Kdy sis poprvé řekla, že by možná nebylo špatné, kdyby...

Co číst, když máte čtecí krizi?

Co číst, když máte čtecí krizi?

Nastanou občas situace v životě, kdy ani zarputilý čtenář čísti ušlechtilou literaturu není schopen. Znáte to. Viry, bakterie, horečky, zimnice, klíšťata, zuby, odchod přítelkyně, návrat snoubenky, následky 4denní pařby, nefunkční klimatizace v kanceláři 5 lét po sobě, příprava dovolené, návrat z dovolené a tak podobně. Následuje několik stručných rad, co si v takovém případě (pravá hemisféra by chtěla, ale levá to nedokáže, klasik tomu říkal „V životě lidském jsou chvíle, kdy i vůl pláče“) počít.Zapomenout na malá...

Děkuji, radši knihu! Aneb písmenka jsou lepší, když se nehýbou…

Děkuji, radši knihu! Aneb písmenka jsou lepší, když se nehýbou…

Čtení knížky má neskutečně mnoho výhod oproti koukání na její filmovou adaptaci. Trvá podstatně déle, takže máte výmluvu, proč není umyté nádobí. Postaršího bílého planetologa si v hlavě přestavujete jako bílého planetologa a nevypadá jako mladá černoška. Můžete číst ve vaně a nevyskakovat z ní tryskem, když zaklimbáte a padne vám noťas či tablet do vody. Nemusíte sledovat stejný příběh s partnerem, který má na příběhy příšerný vkus, krom vzácných případů, kdy jste si pod stromeček vzájemně nadělili stejnou knížku. S...

5 žhavých knižních tipů na dovolenou

5 žhavých knižních tipů na dovolenou

NEPROPÁSNĚTE SLEVU 10 % na veškerý sortiment s kódem: LETO2022 Léto bez knih je jako famfrpál bez košťat! A žádný kufr není tak přeplněný, aby nesnesl ještě nějaký ten "superslim" román 😀! My nedáme bez knih ani ránu. Pokud to máte stejně a zrovna hledáte ideálního parťáka pod stan, na pláž, na chatu, anebo kamkoliv jinam, kde není nouze o měkké zázemí a dostatečný přísun espressa s tonicem, měli bychom pro vás pár tipů:Bílá voda Kateřina Tučková Dlouho očekávaný přelomový román o ženách, víře a zlu. Bílá Voda. Takto...

8 tipů na dárek ke Dni dětí

8 tipů na dárek ke Dni dětí

"Pokud chcete, aby vaše děti byly inteligentní, čtěte jim pohádky," přimlouval se už před lety Albert Einstein. A my rozhodně souhlasíme 😊! A kdyby to náhodou s tou inteligencí neklaplo, určitě to vykompenzuje minimálně vyšší empatie, fantazie a víra v dobré konce i fakt, že láska a dobré srdce v životě odrovná nejednoho draka... to za to čtení na dobrou noc rozhodně stojí, co říkáte 🦄? Pokud letos zvažujete, že byste klasickou bonbošku vyměnili za něco trvalejšího rázu, měli bychom pro vás pár tipů.  Prašina -...

4 knihy, které vyprávějí tragické příběhy z Osvětimi

4 knihy, které vyprávějí tragické příběhy z Osvětimi

Téma holocaustu je častým literárním námětem. Věnují se mu historici, spisovatelé i přeživší. Připomínat tragické prožitky a smrt milionů nevinných lidí, je podstatné nejen pro poznání historie, ale také jako pomyslný památník obětí, které si nezaslouží, aby na ně bylo zapomenuto.My, holčičky v Osvětimi A. a T. Bucci Italky Andra a Tati Bucci byly ještě holčičky, když jim do života vstoupila druhá světová válka. Více než rok před jejím koncem se společně s maminkou dostaly do Osvětimi. Tady, v pekle na Zemi, se stal...

Valentýnsko nevalentýnské tipy ke čtení

Valentýnsko nevalentýnské tipy ke čtení

Možná nejste zrovna z těch, kteří slavný světový svátek zamilovaných slaví. Možná jste zrovna single a ze zamilovaných témat se vám bortí pevná půda pod nohama. A možná si to prostě slavíte tak nějak po svém. Ať je to tak, nebo tak, přinášíme pro vás valentýnské tipy ke čtení, které vlastně zas až tak valentýnské nejsou. Mají totiž záhadného ducha a nebudete od nich schopni odtrhnout oči!Setkání s tajemnem Krumlovská Olga Máte-li rádi nevysvětlitelné záhady, které vás napnou jako kšandy? Pokud se rádi bojíte, pak bude tato...

Nejlepší vánoční dárky pro teenagery

Nejlepší vánoční dárky pro teenagery

Ono se lehce řekne, že jako dárek k Vánocům udělá radost právě kniha (a komu taky ne?!), ale jaká? Knih je velká spousta, natož v dnešní době, a každému se líbí něco naprosto jiného. Proto jsem vám připravila několik různých tipů na knihy mající spojitost s letošním rokem, podle kterých se můžete orientovat, když chcete dát ten pravý příběh vašemu puberťákovi. Takže lovu zdar!⇨ contemporary kniha i pro mladší čtenářky, které chtějí číst něco vyloženě na zlepšení nálady (doporučuji darovat ke knize i horkou čokoládu –...

6 tipů na vánoční dárek pro ženy

6 tipů na vánoční dárek pro ženy

Barevný podzim se nám vytrácí před očima a střídá ho roční období tolik oblíbené u všech čtenářů. Co může být knihomolštějšího než zachmuřená obloha připomínající rej mozkomorů a mrazivý vzduch zvěstující první sníh letošního roku ⛄? Popravdě už se mi sbíhají sliny nad vůní vanilkových rohlíčků, svařáku, jehličí a rodinné pohody 🎄. Uznejte sami, kdy jindy si můžete napsat dlouhý seznam knih a pod stromečkem aspoň pár z nich najít? No tak vidíte. A kdybyste náhodou nevěděli, co si přát, tak tady je pár tipů 🎁.Deník farářky...

6 tipů na vánoční dárek pro děti

6 tipů na vánoční dárek pro děti

Taky máte s dětskými knihami pod stromečkem spojených tolik zážitků jako my? Začíná to černo-bílo-červeným leporelem a pak se z toho přes Krtečka, Děti z Bullerbynu a Harryho Pottera stane závislost na celý život 😊. Jedna z těch nejzdravějších vůbec! Jeden moudrý muž (SPOILER: Albert Einstein) kdysi prohlásil, že pokud chcete mít inteligentní děti, čtěte jim pohádky. A moudré muže se vyplatí poslouchat 😃! (Ještě lepší varianta je ale, když už jsou děti krapet odrostlejší a může si každý číst to své 👌…) Kniha je zkrátka a...