10 tipů na knižní vánoční dárek pro teenagery
Publikováno: 12.11.2020
Kategorie: Aktuálně

2020 má spoustu svých ALE, jednu věc mu však rozhodně nemůžeme vytknout – vyšlo opravdu veliké množství zajímavých YA knih! V mnohých případech pokračování nebo dokonce zakončení oblíbených sérií.

Vydumat letos perfektní dárek pod stromeček pro sebe nebo jiného čtenáře YA tak může být pořádná fuška. Protože se Vánoce kvapem blíží, usnadníme vám to výběrem rovnou 10 TOP novinek a diagramem pro rychlou orientaci 👌🙂.

 

 

Zlodějská přísaha

aneb romantická fantastická sága psaná z vícero úhlů pohledů, kde se střetávají meče a důvtip

Hodnocení na Goodreads: 4,41

Tato kniha je zakončení dilogie Zlodějského tance, která volně navazuje na trilogii Falešný polibek. Celkově si můžete připsat na seznam hned pět knih pod stromeček! Lze číst Zlodějský tanec i Falešný polibek zvlášť, ale věřte mi, že všech pět knih stojí za to! Série je pekelně čtivá, originální a její postavy mají ohromnou kuráž. 

Rozvratník

aneb fantastická sága plná magie (triků) s mužským hlavním (anti)hrdinou

Hodnocení na Goodreads: 4,42

Tentokrát máme pro vás tip rovnou na celých šest knih.  Rozvratníkem se tento rok uzavřela v češtině celá hexalogie pod názvem Divotvůrce a čtenáři už nemusí čekat na vyvrcholení celého příběhu a mohou si ho vychutnat celý od začátku do konce. Hrdina v této knize si musí všechno vydřít a hledat různé triky a kličky, aby přežil ve světě ovládaném magií.

Aurora povstává

aneb sci-fi galaktická sága od autorů populární série Illuminae

Hodnocení na Goodreads: 4,17

Pokud spíše fandíte sci-fi ságám odehrávajících se v temných zákoutích galaxie ve vesmírných lodích, tak Aurora povstává je rozhodně pro vás. Seznámíte se v ní s bandou odpadlíků, na které tak nějak skončí záchrana celého světa…

Z této trilogie zatím vyšel pouze první díl, ale není proč smutnit. Pokud se kniha bude líbit, dalším tipem budiž Illuminae, populární vesmírná trilogie skládající se ze tří bichliček (Illuminae, Gemina, Obsidio) od stejného dua autorů.

Supernova

aneb sci-fi superhrdinská trilogie od autorky Měsíčních kronik

Hodnocení na Goodreads: 4,42

Další série, která byla letos uzavřena, a tudíž si ji můžete vychutnat vcelku. Supernova navazuje na Renegáty a Protivníky. Pro fanoušky komiksových hrdinských příběhů je to must-have záležitost. Ač se může zdát, že karty byly předem rozdány, že hrdinové a padouši jsou jasně daní, v tomto příběhu není nic tak černobílé.

Doufat znovu

aneb contemporary romantická kniha ze série Začít znovu odehrávající v prostorách univerzity

Hodnocení na Goodreads: 3,96

Tentokrát z trošku jiného soudku. Pro milovníky romantických knih na pomezí YA a new adult nutná nezbytnost. Doufat znovu je v pořadí čtvrtá kniha pocházející ze série Začít znovu. Z celé pentalogie u nás zatím vyšly čtyři volně na sebe navazující díly. Příběhy se vždy točí kolem studentů/učitelů jedné univerzity, kteří z různých důvodů potřebují začít znovu s čistým štítem.

Konce knih jistě nikoho nepřekvapí, autorka nevybočuje z šablony typické pro romantický žánr, ale kdo by o to stál?! Příběhy, které rozbrečí, chytnou, nepustí, ale zanechají vás s úsměvem na tváři.

Na co slova nestačí

aneb contemporary příběh z pohledu dvou středoškoláků, který vás nejednou nechá v slzách

Hodnocení na Goodreads: 4,32

Na co slova nestačí volně navazuje na Dopisy ztraceným a jsou skvělým tipem pro čtenáře, co rádi čtou neprvoplánované romantické knihy s hrdinami s těžkými osudy. Nenechte se ošálit líbivou dorůžova laděnou obálkou. Autorka se nebojí v obou knihách zabruslit do takových témat jako jsou týrání dětí, náboženský fanatismus, šikana, smrt blízkých apod. A vyrovnává se s těmito tématy brilantně!

Červená, bílá a královsky modrá

aneb feel good standalone LGBT příběh z královského prostředí

Hodnocení na Goodreads: 4,23

Tip pro ty, co si nepotrpí na knihy s hromadou pokračování. Tato standalone MM (muž-muž) romance nevypráví o nikom jiném než o britském princi a synovi americké prezidentky. A kdyby vás nepřesvědčily už tyto nezvyklé skutečnosti, je třeba zmínit, že Červená, bílá a královsky modrá získala jednu z Goodreads Choice Awards, a to za romanci roku 2019! Příběh vyloženě na dobrou náladu.

S touto knihou se budete zubit celý den!

Kluk odvedle

aneb feel good standalone příběh o šestnátce s třemi bratry a starostlivým otcem

Hodnocení na Goodreads: 4,05

Kasie Westová, autorka této knihy, je známá svými příběhy, po jejichž přečtení se člověk cítí vyloženě dobře a úsměv má ještě dlouho přilepený na tváři. Tato kniha z řady rozhodně nevybočuje. Do příběhu šestnáctileté Charlie, která objevuje, co to znamená být ženou ve vyloženě mužské domácnosti tří bratrů a otce, se lehce začtete, aniž byste se vůbec snažili!

Mlčící fontány

aneb standalone příběh v kulisách reálné historické události

Hodnocení na Goodreads: 4,30

Ruta Sepetysová, autorka této knihy, má jedinečný dar vybrat si a převyprávět příběh odehrávající se v části dějin, která není až tak známá, a doslova nás do tohoto okamžiku přenést. A to tak, že čtenář jen těžce rozliší fikci od pravdivé historické události. Tentokrát představuje Španělsko 50. let za období diktatury, na jejímž pozadí se odehrává nevšední příběh osmnáctiletého Texasana Daniela z privilegované rodiny a španělské služebné Any. Z příběhů Sepetysové mrazí a nejinak je tomu u tohoto.

Prokletý rok

aneb standalone fantasy dystopie s feministickou tématikou

hodnocení na goodreads: 4,14

Horký tip pro milovníky seriálu/knihy Příběh služebnice.

Kniha vypráví o světě, ve kterém šestnáctileté dívky jsou na rok vyhnány z vesnice a zavřeny do osady kdesi v lesích, aby se očistily od nečisté magie, která svádí muže. O Prokletém roce se nemluví, ale na každé z žen, která ho přežila, zanechává ač už více, či méně viditelné stopy. Tento příběh si pohrává s psychikou dívek, které jsou zanechány samy sobě napospas, když celý život musely poslouchat muže, a barvitě vykresluje, jak si samy sobě mohou být nebezpečné. Depresivní, originální příběh s nepředvídatelným koncem a myšlenkou, co vás nenechá nějakou dobu spát.

Pro Knihy.cz

Tereza Klečková

Další články z kategorie

Monika Tobolíková: Věřím, že moje obrázky dokážou předávat radost

Monika Tobolíková: Věřím, že moje obrázky dokážou předávat radost

Tíhla jsi k malování/ilustrování od malička, anebo to přišlo až s věkem a snahou/potřebou odreagovat se? Kreslila jsem od první chvíle, kdy jsem dostala do ruky tužku. Vždycky jsem se zaměřovala na lidi a jejich příběhy, ať už opravdové nebo vymyšlené. Vždycky mě to fascinovalo. Pak jsem načas svou vášeň zkrotila, protože mě doběhla každodenní rutina. Když se mi pak narodily děti, měla jsem touhu ze sebe dostat ty nové emoce, a tak jsem začala opět kreslit.   Kdy sis poprvé řekla, že by možná nebylo špatné, kdyby...

Co číst, když máte čtecí krizi?

Co číst, když máte čtecí krizi?

Nastanou občas situace v životě, kdy ani zarputilý čtenář čísti ušlechtilou literaturu není schopen. Znáte to. Viry, bakterie, horečky, zimnice, klíšťata, zuby, odchod přítelkyně, návrat snoubenky, následky 4denní pařby, nefunkční klimatizace v kanceláři 5 lét po sobě, příprava dovolené, návrat z dovolené a tak podobně. Následuje několik stručných rad, co si v takovém případě (pravá hemisféra by chtěla, ale levá to nedokáže, klasik tomu říkal „V životě lidském jsou chvíle, kdy i vůl pláče“) počít.Zapomenout na malá...

Děkuji, radši knihu! Aneb písmenka jsou lepší, když se nehýbou…

Děkuji, radši knihu! Aneb písmenka jsou lepší, když se nehýbou…

Čtení knížky má neskutečně mnoho výhod oproti koukání na její filmovou adaptaci. Trvá podstatně déle, takže máte výmluvu, proč není umyté nádobí. Postaršího bílého planetologa si v hlavě přestavujete jako bílého planetologa a nevypadá jako mladá černoška. Můžete číst ve vaně a nevyskakovat z ní tryskem, když zaklimbáte a padne vám noťas či tablet do vody. Nemusíte sledovat stejný příběh s partnerem, který má na příběhy příšerný vkus, krom vzácných případů, kdy jste si pod stromeček vzájemně nadělili stejnou knížku. S...

5 žhavých knižních tipů na dovolenou

5 žhavých knižních tipů na dovolenou

NEPROPÁSNĚTE SLEVU 10 % na veškerý sortiment s kódem: LETO2022 Léto bez knih je jako famfrpál bez košťat! A žádný kufr není tak přeplněný, aby nesnesl ještě nějaký ten "superslim" román 😀! My nedáme bez knih ani ránu. Pokud to máte stejně a zrovna hledáte ideálního parťáka pod stan, na pláž, na chatu, anebo kamkoliv jinam, kde není nouze o měkké zázemí a dostatečný přísun espressa s tonicem, měli bychom pro vás pár tipů:Bílá voda Kateřina Tučková Dlouho očekávaný přelomový román o ženách, víře a zlu. Bílá Voda. Takto...

8 tipů na dárek ke Dni dětí

8 tipů na dárek ke Dni dětí

"Pokud chcete, aby vaše děti byly inteligentní, čtěte jim pohádky," přimlouval se už před lety Albert Einstein. A my rozhodně souhlasíme 😊! A kdyby to náhodou s tou inteligencí neklaplo, určitě to vykompenzuje minimálně vyšší empatie, fantazie a víra v dobré konce i fakt, že láska a dobré srdce v životě odrovná nejednoho draka... to za to čtení na dobrou noc rozhodně stojí, co říkáte 🦄? Pokud letos zvažujete, že byste klasickou bonbošku vyměnili za něco trvalejšího rázu, měli bychom pro vás pár tipů.  Prašina -...

4 knihy, které vyprávějí tragické příběhy z Osvětimi

4 knihy, které vyprávějí tragické příběhy z Osvětimi

Téma holocaustu je častým literárním námětem. Věnují se mu historici, spisovatelé i přeživší. Připomínat tragické prožitky a smrt milionů nevinných lidí, je podstatné nejen pro poznání historie, ale také jako pomyslný památník obětí, které si nezaslouží, aby na ně bylo zapomenuto.My, holčičky v Osvětimi A. a T. Bucci Italky Andra a Tati Bucci byly ještě holčičky, když jim do života vstoupila druhá světová válka. Více než rok před jejím koncem se společně s maminkou dostaly do Osvětimi. Tady, v pekle na Zemi, se stal...

Valentýnsko nevalentýnské tipy ke čtení

Valentýnsko nevalentýnské tipy ke čtení

Možná nejste zrovna z těch, kteří slavný světový svátek zamilovaných slaví. Možná jste zrovna single a ze zamilovaných témat se vám bortí pevná půda pod nohama. A možná si to prostě slavíte tak nějak po svém. Ať je to tak, nebo tak, přinášíme pro vás valentýnské tipy ke čtení, které vlastně zas až tak valentýnské nejsou. Mají totiž záhadného ducha a nebudete od nich schopni odtrhnout oči!Setkání s tajemnem Krumlovská Olga Máte-li rádi nevysvětlitelné záhady, které vás napnou jako kšandy? Pokud se rádi bojíte, pak bude tato...

Nejlepší vánoční dárky pro teenagery

Nejlepší vánoční dárky pro teenagery

Ono se lehce řekne, že jako dárek k Vánocům udělá radost právě kniha (a komu taky ne?!), ale jaká? Knih je velká spousta, natož v dnešní době, a každému se líbí něco naprosto jiného. Proto jsem vám připravila několik různých tipů na knihy mající spojitost s letošním rokem, podle kterých se můžete orientovat, když chcete dát ten pravý příběh vašemu puberťákovi. Takže lovu zdar!⇨ contemporary kniha i pro mladší čtenářky, které chtějí číst něco vyloženě na zlepšení nálady (doporučuji darovat ke knize i horkou čokoládu –...

6 tipů na vánoční dárek pro ženy

6 tipů na vánoční dárek pro ženy

Barevný podzim se nám vytrácí před očima a střídá ho roční období tolik oblíbené u všech čtenářů. Co může být knihomolštějšího než zachmuřená obloha připomínající rej mozkomorů a mrazivý vzduch zvěstující první sníh letošního roku ⛄? Popravdě už se mi sbíhají sliny nad vůní vanilkových rohlíčků, svařáku, jehličí a rodinné pohody 🎄. Uznejte sami, kdy jindy si můžete napsat dlouhý seznam knih a pod stromečkem aspoň pár z nich najít? No tak vidíte. A kdybyste náhodou nevěděli, co si přát, tak tady je pár tipů 🎁.Deník farářky...

6 tipů na vánoční dárek pro děti

6 tipů na vánoční dárek pro děti

Taky máte s dětskými knihami pod stromečkem spojených tolik zážitků jako my? Začíná to černo-bílo-červeným leporelem a pak se z toho přes Krtečka, Děti z Bullerbynu a Harryho Pottera stane závislost na celý život 😊. Jedna z těch nejzdravějších vůbec! Jeden moudrý muž (SPOILER: Albert Einstein) kdysi prohlásil, že pokud chcete mít inteligentní děti, čtěte jim pohádky. A moudré muže se vyplatí poslouchat 😃! (Ještě lepší varianta je ale, když už jsou děti krapet odrostlejší a může si každý číst to své 👌…) Kniha je zkrátka a...