10 tipů na knižní vánoční dárek pro teenagery
Publikováno: 12.11.2020
Kategorie: Aktuálně

2020 má spoustu svých ALE, jednu věc mu však rozhodně nemůžeme vytknout – vyšlo opravdu veliké množství zajímavých YA knih! V mnohých případech pokračování nebo dokonce zakončení oblíbených sérií.

Vydumat letos perfektní dárek pod stromeček pro sebe nebo jiného čtenáře YA tak může být pořádná fuška. Protože se Vánoce kvapem blíží, usnadníme vám to výběrem rovnou 10 TOP novinek a diagramem pro rychlou orientaci 👌🙂.

 

 

Zlodějská přísaha

aneb romantická fantastická sága psaná z vícero úhlů pohledů, kde se střetávají meče a důvtip

Hodnocení na Goodreads: 4,41

Tato kniha je zakončení dilogie Zlodějského tance, která volně navazuje na trilogii Falešný polibek. Celkově si můžete připsat na seznam hned pět knih pod stromeček! Lze číst Zlodějský tanec i Falešný polibek zvlášť, ale věřte mi, že všech pět knih stojí za to! Série je pekelně čtivá, originální a její postavy mají ohromnou kuráž. 

Rozvratník

aneb fantastická sága plná magie (triků) s mužským hlavním (anti)hrdinou

Hodnocení na Goodreads: 4,42

Tentokrát máme pro vás tip rovnou na celých šest knih.  Rozvratníkem se tento rok uzavřela v češtině celá hexalogie pod názvem Divotvůrce a čtenáři už nemusí čekat na vyvrcholení celého příběhu a mohou si ho vychutnat celý od začátku do konce. Hrdina v této knize si musí všechno vydřít a hledat různé triky a kličky, aby přežil ve světě ovládaném magií.

Aurora povstává

aneb sci-fi galaktická sága od autorů populární série Illuminae

Hodnocení na Goodreads: 4,17

Pokud spíše fandíte sci-fi ságám odehrávajících se v temných zákoutích galaxie ve vesmírných lodích, tak Aurora povstává je rozhodně pro vás. Seznámíte se v ní s bandou odpadlíků, na které tak nějak skončí záchrana celého světa…

Z této trilogie zatím vyšel pouze první díl, ale není proč smutnit. Pokud se kniha bude líbit, dalším tipem budiž Illuminae, populární vesmírná trilogie skládající se ze tří bichliček (Illuminae, Gemina, Obsidio) od stejného dua autorů.

Supernova

aneb sci-fi superhrdinská trilogie od autorky Měsíčních kronik

Hodnocení na Goodreads: 4,42

Další série, která byla letos uzavřena, a tudíž si ji můžete vychutnat vcelku. Supernova navazuje na Renegáty a Protivníky. Pro fanoušky komiksových hrdinských příběhů je to must-have záležitost. Ač se může zdát, že karty byly předem rozdány, že hrdinové a padouši jsou jasně daní, v tomto příběhu není nic tak černobílé.

Doufat znovu

aneb contemporary romantická kniha ze série Začít znovu odehrávající v prostorách univerzity

Hodnocení na Goodreads: 3,96

Tentokrát z trošku jiného soudku. Pro milovníky romantických knih na pomezí YA a new adult nutná nezbytnost. Doufat znovu je v pořadí čtvrtá kniha pocházející ze série Začít znovu. Z celé pentalogie u nás zatím vyšly čtyři volně na sebe navazující díly. Příběhy se vždy točí kolem studentů/učitelů jedné univerzity, kteří z různých důvodů potřebují začít znovu s čistým štítem.

Konce knih jistě nikoho nepřekvapí, autorka nevybočuje z šablony typické pro romantický žánr, ale kdo by o to stál?! Příběhy, které rozbrečí, chytnou, nepustí, ale zanechají vás s úsměvem na tváři.

Na co slova nestačí

aneb contemporary příběh z pohledu dvou středoškoláků, který vás nejednou nechá v slzách

Hodnocení na Goodreads: 4,32

Na co slova nestačí volně navazuje na Dopisy ztraceným a jsou skvělým tipem pro čtenáře, co rádi čtou neprvoplánované romantické knihy s hrdinami s těžkými osudy. Nenechte se ošálit líbivou dorůžova laděnou obálkou. Autorka se nebojí v obou knihách zabruslit do takových témat jako jsou týrání dětí, náboženský fanatismus, šikana, smrt blízkých apod. A vyrovnává se s těmito tématy brilantně!

Červená, bílá a královsky modrá

aneb feel good standalone LGBT příběh z královského prostředí

Hodnocení na Goodreads: 4,23

Tip pro ty, co si nepotrpí na knihy s hromadou pokračování. Tato standalone MM (muž-muž) romance nevypráví o nikom jiném než o britském princi a synovi americké prezidentky. A kdyby vás nepřesvědčily už tyto nezvyklé skutečnosti, je třeba zmínit, že Červená, bílá a královsky modrá získala jednu z Goodreads Choice Awards, a to za romanci roku 2019! Příběh vyloženě na dobrou náladu.

S touto knihou se budete zubit celý den!

Kluk odvedle

aneb feel good standalone příběh o šestnátce s třemi bratry a starostlivým otcem

Hodnocení na Goodreads: 4,05

Kasie Westová, autorka této knihy, je známá svými příběhy, po jejichž přečtení se člověk cítí vyloženě dobře a úsměv má ještě dlouho přilepený na tváři. Tato kniha z řady rozhodně nevybočuje. Do příběhu šestnáctileté Charlie, která objevuje, co to znamená být ženou ve vyloženě mužské domácnosti tří bratrů a otce, se lehce začtete, aniž byste se vůbec snažili!

Mlčící fontány

aneb standalone příběh v kulisách reálné historické události

Hodnocení na Goodreads: 4,30

Ruta Sepetysová, autorka této knihy, má jedinečný dar vybrat si a převyprávět příběh odehrávající se v části dějin, která není až tak známá, a doslova nás do tohoto okamžiku přenést. A to tak, že čtenář jen těžce rozliší fikci od pravdivé historické události. Tentokrát představuje Španělsko 50. let za období diktatury, na jejímž pozadí se odehrává nevšední příběh osmnáctiletého Texasana Daniela z privilegované rodiny a španělské služebné Any. Z příběhů Sepetysové mrazí a nejinak je tomu u tohoto.

Prokletý rok

aneb standalone fantasy dystopie s feministickou tématikou

hodnocení na goodreads: 4,14

Horký tip pro milovníky seriálu/knihy Příběh služebnice.

Kniha vypráví o světě, ve kterém šestnáctileté dívky jsou na rok vyhnány z vesnice a zavřeny do osady kdesi v lesích, aby se očistily od nečisté magie, která svádí muže. O Prokletém roce se nemluví, ale na každé z žen, která ho přežila, zanechává ač už více, či méně viditelné stopy. Tento příběh si pohrává s psychikou dívek, které jsou zanechány samy sobě napospas, když celý život musely poslouchat muže, a barvitě vykresluje, jak si samy sobě mohou být nebezpečné. Depresivní, originální příběh s nepředvídatelným koncem a myšlenkou, co vás nenechá nějakou dobu spát.

Pro Knihy.cz

Tereza Klečková

Další články z kategorie

Anticovidová knižní kompilace

Anticovidová knižní kompilace

Víte, kdy nastává skutečný problém? Když už i pro knihomoly je lockdown spíš trestem než odměnou. Pro KNIHOMOLY! Chápete, jak moc vážná tahle situace je? Ale my to ještě chvíli vydržíme. Ze svých předchozích literárních výletů umíme přece zabíjet draky a ničit celá království, řešit vraždy a hledat nejhorší psychopaty, pohybovat se v nehostinném prostředí a vždycky dojít až na poslední stranu. Tak se pojďme podívat na pár knižních novinek.    Tichá smrt Peter May Když nemůžeme vytáhnout paty za hranice okresu, co takhle...

Contemporary romance – s čím začít?!

Contemporary romance – s čím začít?!

Přirozeně tíhnu k fantasy a sci-fi. Lákalo mě alespoň v knihách porušovat pravidla času, prostoru a celkově světa kolem nás. Magie k tomu přímo sváděla. Ono ale být jednostranně zaměřený znamená, že vám hodně skvělých věcí uniká. V případě čtení to je spoustu dalších příběhů, které čekají, až vás pohltí. Přiznejme si, v rámci žánru se pohybujeme v obdobně nastavených šablonách, takže po několikáté knize už příběh může být poněkud stereotypní. Odpočinout si od žánru není na škodu. Potřebovala jsem něco čtivého, nenáročného,...

8 tipů na knižní vánoční dárek pro děti

8 tipů na knižní vánoční dárek pro děti

Taky máte s dětskými knihami pod stromečkem spojených tolik zážitků jako my? Začíná to černo-bílo-červeným leporelem a pak se z toho přes Krtečka, Děti z Bullerbynu a Harryho Pottera stane závislost na celý život 😊. Jedna z těch nejzdravějších vůbec! Jeden moudrý muž (SPOILER: Albert Einstein) kdysi prohlásil, že pokud chcete mít inteligentní děti, čtěte jim pohádky. A moudré muže se vyplatí poslouchat 😃! (Ještě lepší varianta je ale, když už jsou děti krapet odrostlejší a může si každý číst to své 👌…) Kniha je zkrátka a...

8 tipů na knižní vánoční dárek pro muže

8 tipů na knižní vánoční dárek pro muže

Těšit se na knížku je skoro tak skvělé, jako si ji číst. (Když pomineme případy, kdy je to ta lepší část 😃.) A i když už tu nemáme slavné knižní čtvrtky, kdy to těšení bylo navíc spojeno i s adrenalinem, jestli člověk bude v ranní frontě nezadupán a na pozici, ve které se na něho dostanou všechny ty natěšené tituly, pořád zůstává radost z listování knižními novinkami. A tu jsem si teď před svátky zase dopřál. A nabízím výsledek: osm TOP knížek, na které se těším 📚. A že jsou lidi v podstatě stejní - až na tu druhou bublinu...

8 tipů na knižní vánoční dárek pro ženy

8 tipů na knižní vánoční dárek pro ženy

Barevný podzim se nám vytrácí před očima a střídá ho roční období tolik oblíbené u všech čtenářů. Co může být knihomolštějšího než zachmuřená obloha připomínající rej mozkomorů a mrazivý vzduch zvěstující první sníh letošního roku ⛄? Popravdě už se mi sbíhají sliny nad vůní vanilkových rohlíčků, svařáku, jehličí a rodinné pohody 🎄. Uznejte sami, kdy jindy si můžete napsat dlouhý seznam knih a pod stromečkem aspoň pár z nich najít? No tak vidíte. A kdybyste náhodou nevěděli, co si přát, tak tady je pár tipů 🎁.Aristokratka u...

5 knižních tipů na koncentrovanou podzimní pohodu

5 knižních tipů na koncentrovanou podzimní pohodu

Svět za oknem se noří do mlhy,  jedna dešťová přeháňka střídá druhou a vzduch je prostoupený lezavým chladem i zemitou vůní spadaného listí ?. Podzim přichází! Po parném létu nastává období, kdy my, knihomolové, opět přebíráme vládu nad světem ?. Taky si chcete sednout do pohodlného ušáku a pár let si číst ?? Vyzývám všechny čtenáře světa, natáhněte pletené ponožky ?, uvařte konvičku čaje a vylovte ze špajzky máslové sušenky ?. Mé nejoblíbenější roční období je tady, přicházím tedy s tipy na příběhy, které ve mně evokují...

Nejpoutavější knižní fantasy světy

Nejpoutavější knižní fantasy světy

Spousta z nás má nejspíš v knihovně alespoň několik fantasy kousků. Koneckonců, je to v dnešní době jeden z nejrozšířenějších žánrů. Ne všichni autoři nicméně ke svým dílům tvoří i celé fiktivní světy s vlastní historií, kulturami, náboženstvími a vším okolo. V tomto článku jsme pro vás vybrali 5 fantasy světů z knižních sérií, které podle nás dokáží čtenáře neobyčejným způsobem zcela pohltit.     Pán prstenů John Ronald Reuel Tolkien ★★★★★ V dnešní době musel každý alespoň jednou zaslechnout něco o...

10 “naučných” knih, které budou vaše děti milovat

10 “naučných” knih, které budou vaše děti milovat

Dáme vám tajné tipy na léty prověřené knížky, které sebevzdělávání podněcují a k tomu všemu umí být ještě superděsivé a vtipné.     Rozumí koza petrželi? Dospělí někdy mluví tak zvláštně. A když se jich zeptáte, řeknou: „Nechytej mě za slovo, TO SE JEN TAK ŘÍKÁ.“ Pak se v tom vyznejte… Ale víte co? Třeba se v tom s pomocí této knížky opravdu trochu vyznáte. Kniha nabízí 28 koumáckých příběhů ujasňujících ustálená úsloví (frazémy).     Nehledej v tom žádné háčky Zvládněte učivo 2. stupně ZŠ hravě a bez...

3 fantasy ságy, které vám pomůžou zahnat smutek po Zaklínači

3 fantasy ságy, které vám pomůžou zahnat smutek po Zaklínači

Zhltli jste na jeden zátah všech 8 epizod dlouho očekávaného seriálu Zaklínač? A víc než hledání chyb a odklonů od předlohy jste si užili příběh samotný? Zamilovali se do hrdinů a propadli perfektně propracovanému světu? Ale co teď... Všechny díly ságy od Andrzeje Sapkowského už znáte nazpaměť a čekat na novou sérii avizovanou na rok 2021 zní jako pekelná nuda. Pokud potřebujete nutně další fantasy infuzi, máme pro vás hned 3 tipy na mrazivé čtení, ve kterém si hlavní hrdinové rozhodně neberou servítky, bitky jsou na...

6 knih, které potěší fanoušky seriálu Marie Terezie

6 knih, které potěší fanoušky seriálu Marie Terezie

Že ještě pořád nemůžete dostat z hlavy nezlomnou dračici Marii Terezii a jejího trošku casanovského manžela Františka Štěpána? I když seriálu patří všechna čest, život téhle dvojky nabízí mnohem víc, než zmapoval. Láska a úcta Marie ke svému ne vždy dokonalému manželovi, rozhodně stojí za pozornost. A taky všech 16 potomků, ze kterých se pouze 9 dožilo plnoletosti (a hned 7 usedlo na evropských trůnech!). Dědili po sobě snoubence i jména. A spolu s nimi i podobně smutné konce. Někteří byli maminčini mazánci s politickou...