Říjnové knižní BEST OF
5.11.2020
10 tipů na knižní vánoční dárek pro teenagery
12.11.2020

Železo, tma, vůně kolomazi, chřestění přemnoha ozubených koleček, cvakání a klapání složitých mechanismů. To je zcela nový neokoukaný svět Roberta J. Bennetta, autora veleúspěšné série Božská města. Stvořil svět nazdařbůh poslepovaný ze zakouřených propletenců podmáčených slumů i čisťounkých ulic vládnoucí elity. Takže pokud vás zrovna chytla slina po příběhu líznutém steampunkem, kyberpunkem a majícím tendenci jít do kopru bez zbytečných průtahů, pak vezměte do rukou právě Čaropisce!

 

Svět, v němž žije Sancie Gradová, má magicko-průmyslovou revoluci již dávno za sebou. Co zbylo? Čtyři korporace hrající si na faktické vládce, otroctví na vzestupu a zaplivaná doupata všude, kam se podíváš. Základním stavebním kamenem téhle společnosti je skribování. Programovací jazyk, díky kterému se dá přepisovat realita. Stručně řečeno – veškeré neživé věci fungují přesně tak, jak chceme, bez ohledu na fyzikální zákony.

Nebyla by to však pořádná dávka srandy, kdyby se magie stvořená pro dobré účely neproměnila v rukou korporací v experiment na lidech. Takže, ať už potřebujete k přežití kyslík nebo vyjetý motorový olej, vaše existence podléhá výhradně jim. A že nemají zrovna přátelské vystupování… Už jsem se zmínila o Sanciině jizvě přes půlku obličeje?

Nimrat se v drátech, páčkách a přehršli tlačítek tohoto mechanismu není čas! Bennett své čtenáře okamžitě vrhá do akce a učí je za pochodu. A nebyl by to on, kdyby na pozadí příběhu tak trochu nepolitikařil a nefilozofoval. Pokud jste však četli jeho předchozí sérii, pak víte, že to má v hlavě všechno sesumírované do posledního ozubeného kolečka a není se čeho bát. V jeho podání je svět složitý, temný, nehostinný, ale zvráceně fascinující. A je zde naprosto normální být nenormální. Z prvotní celkem nevinné krádeže celkem nedůležitého předmětu (čti „ta nejcennější věc vůbec“) se zrodí hodně drsná hospodářská špionáž. Útěků a magických „přestřelek“ bude tolik, že by z toho jednoho boleli nohy.

S nádechem ironie se tahle magická mašinérie sune dál nebezpečnou rychlostí. Jak už to bývá, nic není takové, jak se na první pohled zdá. Voják hledající vykoupení, geniální vědec i pouliční podvodníci jsou jen špičkou ledovce. Za to Sancie apeluje na jednu z nejsympatičtějších literárních postav, jakou jsem kdy poznala. Lehce neurvalá, mírně neotesaná a notně vulgární. Jsem jediná, kdo slovo „skrunděná“ četl neustále špatně? Co čert však nechtěl, někdy příběh nabral až příliš melodramatický spád, jindy zase zabředl až po kolena do přednášky o socioekonomických rozdílech a uplatňování morálních ideálů. Ještě teď protáčím oči v sloup. Ale což, funguje to krásně.

Na stříbrném tácku je vám naservírováno místo, které může v alternativní realitě právě teď existovat. Tak neohrnujte nos a pusťte se do toho!

 

Pro Knihy.cz

Aneta Wunderlichová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *