8 tipů na knižní vánoční dárek pro muže
Publikováno: 4.11.2020
Kategorie: Aktuálně

Těšit se na knížku je skoro tak skvělé, jako si ji číst. (Když pomineme případy, kdy je to ta lepší část 😃.) A i když už tu nemáme slavné knižní čtvrtky, kdy to těšení bylo navíc spojeno i s adrenalinem, jestli člověk bude v ranní frontě nezadupán a na pozici, ve které se na něho dostanou všechny ty natěšené tituly, pořád zůstává radost z listování knižními novinkami. A tu jsem si teď před svátky zase dopřál. A nabízím výsledek: osm TOP knížek, na které se těším 📚.

A že jsou lidi v podstatě stejní – až na tu druhou bublinu – tak i vy je dozajista musíte mít 😉…

Cizinec v cizí zemi

Robert A. Heinlein

Autor je absolutní špička ve svém oboru, a o Cizinci se říká totéž, naprostá špička ve svém žánru (sci-fi, kdybyste to netušili).

Michael Smith, syn astronautů z mise na Mars, vychován Marťany po ztrátě rodičů, se vrací po 20 letech s další expedicí.

Poprvé na Zemi, o níž toho moc netuší, poprvé s lidmi, s jejichž jednáním nemá žádné zkušenosti. A podle toho to dopadá.

Objevte nové vydání nositele ceny Hugo v novém překladu a lehce grokujte. A pusťte si k tomu třeba stejnojmennou skladbu od U2 🎧.

Království

Jo Nesbø

Když pod stromeček detektivku, tak severskou a od klasika. Příběh dvou bratrů a ženy jednoho z nich v tichém horském městečku a běsů kolem nich. Carl se po letech studia v Americe a úspěšné kariéře vrací domů a s novými plány čeká i pomoc od staršího bratra Roye, který zůstal doma. Stíny minulosti, stará tajemství a neobjasněná úmrtí, tísnivá, ponurá atmosféra norských hor. Pomaloučký rozjezd na seznámení s postavami a depresivní pokračování. Co lepšího si můžeme přát?

Vydává Kniha Zlín, vhodný doplněk je akvavit 🥃.

Kalba ve spoďárech Kalsarikänni (Pij a žij jako Fin)

Rantanen Miska

Autor, novinář a spisovatel populárně naučných děl, si položil jednoduchou otázku:

„Proč ve zprávách OSN vycházejí Finové jako nejspokojenější národ?“ A tady je odpověď.

Zapomeňte na hygge, lykke, usrkáváním čajíčků pod dekou blaženosti nedosáhnete. Nastupuje kalsarikänni, tedy opíjení se doma v negližé, z něhož se stává světový fenomén, vysmívající se marketingovým tahům prodávajícím radostný pocit společně s nábytkem a vonnými svíčkami. Teprve tohle je ta pravá, vysokoprocentní Skandinávie. Popsaná zde téměř vědecky, s množstvím návodů, rad, grafů, očitých svědectví a hlavně suchým humorem.

🥃 Koskenkorva nebo vlastně cokoliv, hlavně ve slipech a ti serióznější v boxerkách.

Republika

Jiří Padevět

Kdo je Jiří Padevět, to vím. Zeměměřič, pankáč, pedagog, prodavač knih, nakladatel, ředitel, spisovatel, držitel minerálky.

Co je to povídka, to také vím. V této jeho sbírce je jich 73, projíždějí naší moderní historií mezi léty 1918 a 1990.

A o moc víc informací se mi už o této knížce nepodařilo sehnat, anotace visí všude stejná, chybí mi možnost postávat v knihkupectví v koutě a listovat. Ale doufám, že je to rozvinutí těch epizod z našich trpkých životů, které pravidelně zveřejňuje na Facebooku, a to bych se těšil opravdu hodně.

🍴 Tlačenka a hodně drahý koňak.

Probudím se na Šibuji

Anna Cima

Zatím to tu byl samý starý chlap, že? Možná to bude tím, že spisovatelky mám poslední dobou nějak víc načtené.

Naředíme to tedy další z nich, na kterou se těším, a to hodně mladou.

Prvotina japanoložky Anny je o studentce japanologie Janě, takže asi ví, o čem píše, i proč. A příznivé ohlasy i nadšené recenze to potvrzují. „O hledání cesty k odlišné kultuře, o nejednoznačnosti reálného světa a o ošemetnosti splněného snu“. Navíc další minerálka, myslím tím tu cenu, tentokrát za debut.

🥃 Poslouží nejspíš sladová whisky Nikka.

Mlíkař

Anna Burnsová

Man Booker Price za rok 2018, příběh ze 70. let, z doby konfliktu rozpolceného Irska. Příběh viděný očima a vyprávěný jazykem osmnáctileté nehrdinné hrdinky. Příběh zřejmě normálních lidí v nenormální době, kdy je každý sledován cizíma podezřívavýma očima, žije život bez soukromí, a zasahují do něj drby. A to vše kvůli kontrole, zda patříte k „nám“, nebo vás dostali ti druzí a vy „nás“ zrazujete. A není kam odejít.

Energický příběh o mužích, ženách a moci.

🥃 A bude to chtít výrazně energický nápoj, zakouřená Connemara.

A nevěsta zavřela dveře

Ronit Matalon

Anotace říkají, že tato novela je dokladem autorčina smyslu pro humor.

Což zní skvěle v kontextu toho, jak málo humorných věcí lze najít mezi novinkami. Hlavní hrdinka Margie za sebou zavírá dveře v den, který má být nejslavnější pro ni a hlavně pro izraelskou rodinu: v den své svatby. Knížka kreslí portrét této rodiny a celé společenské třídy, utahuje si ze svatebčanů, starostlivých rodičů a dalších příbuzných, odkrývá složité vazby jednotlivých vrstev společnosti a třecí plochy mezi nimi. Jestli nevěsta nakonec dveře otevře nebo aspoň vysvětlí, proč se vdávat nechce, to vám neprozradím.

Nevím to.

🍷 K četbě přibrat polosuché košer víno.

Kundera

Jan Novák

Je to kniha nejen o Kunderovi, ale o celé té hrozné době. A Kunderu, který své soukromí a život chrání a taky dodatečně upravuje, pak autor opravdu nešetří. Zatímco u Novákových Mašínů (Zatím dobrý) bylo obecenstvo rozděleno na my a oni, tentokrát se rozdělila hlavně bublina „my“.

Část čtenářů (a taky nečtenářů s předčasnými soudy) je zásadně proti, vyčetli autorovi zaujatost, slabé vzdělání a přehánění. Neúctu. Druhá půlka recenzentů je bez přehánění až na některé detaily čtením nadšena.

A jak to rozetnout? Nejjednodušší recept je knihu si pořídit, přistoupit k ní nepředpojatě a závěry udělat vlastní.

🥃 Hořký Fernet

 

 

Stanyslaw

„Schovku“ jsem už v mládí upgradoval na Zašívárnu. To popadnete knížku a zašijete se tak, aby vás pár hodin nikdo nenašel. Výborná příprava na vojnu!

Další články z kategorie

Anticovidová knižní kompilace

Anticovidová knižní kompilace

Víte, kdy nastává skutečný problém? Když už i pro knihomoly je lockdown spíš trestem než odměnou. Pro KNIHOMOLY! Chápete, jak moc vážná tahle situace je? Ale my to ještě chvíli vydržíme. Ze svých předchozích literárních výletů umíme přece zabíjet draky a ničit celá království, řešit vraždy a hledat nejhorší psychopaty, pohybovat se v nehostinném prostředí a vždycky dojít až na poslední stranu. Tak se pojďme podívat na pár knižních novinek.    Tichá smrt Peter May Když nemůžeme vytáhnout paty za hranice okresu, co takhle...

Contemporary romance – s čím začít?!

Contemporary romance – s čím začít?!

Přirozeně tíhnu k fantasy a sci-fi. Lákalo mě alespoň v knihách porušovat pravidla času, prostoru a celkově světa kolem nás. Magie k tomu přímo sváděla. Ono ale být jednostranně zaměřený znamená, že vám hodně skvělých věcí uniká. V případě čtení to je spoustu dalších příběhů, které čekají, až vás pohltí. Přiznejme si, v rámci žánru se pohybujeme v obdobně nastavených šablonách, takže po několikáté knize už příběh může být poněkud stereotypní. Odpočinout si od žánru není na škodu. Potřebovala jsem něco čtivého, nenáročného,...

8 tipů na knižní vánoční dárek pro děti

8 tipů na knižní vánoční dárek pro děti

Taky máte s dětskými knihami pod stromečkem spojených tolik zážitků jako my? Začíná to černo-bílo-červeným leporelem a pak se z toho přes Krtečka, Děti z Bullerbynu a Harryho Pottera stane závislost na celý život 😊. Jedna z těch nejzdravějších vůbec! Jeden moudrý muž (SPOILER: Albert Einstein) kdysi prohlásil, že pokud chcete mít inteligentní děti, čtěte jim pohádky. A moudré muže se vyplatí poslouchat 😃! (Ještě lepší varianta je ale, když už jsou děti krapet odrostlejší a může si každý číst to své 👌…) Kniha je zkrátka a...

10 tipů na knižní vánoční dárek pro teenagery

10 tipů na knižní vánoční dárek pro teenagery

2020 má spoustu svých ALE, jednu věc mu však rozhodně nemůžeme vytknout - vyšlo opravdu veliké množství zajímavých YA knih! V mnohých případech pokračování nebo dokonce zakončení oblíbených sérií. Vydumat letos perfektní dárek pod stromeček pro sebe nebo jiného čtenáře YA tak může být pořádná fuška. Protože se Vánoce kvapem blíží, usnadníme vám to výběrem rovnou 10 TOP novinek a diagramem pro rychlou orientaci 👌🙂.     Zlodějská přísaha aneb romantická fantastická sága psaná z vícero úhlů pohledů, kde se...

8 tipů na knižní vánoční dárek pro ženy

8 tipů na knižní vánoční dárek pro ženy

Barevný podzim se nám vytrácí před očima a střídá ho roční období tolik oblíbené u všech čtenářů. Co může být knihomolštějšího než zachmuřená obloha připomínající rej mozkomorů a mrazivý vzduch zvěstující první sníh letošního roku ⛄? Popravdě už se mi sbíhají sliny nad vůní vanilkových rohlíčků, svařáku, jehličí a rodinné pohody 🎄. Uznejte sami, kdy jindy si můžete napsat dlouhý seznam knih a pod stromečkem aspoň pár z nich najít? No tak vidíte. A kdybyste náhodou nevěděli, co si přát, tak tady je pár tipů 🎁.Aristokratka u...

5 knižních tipů na koncentrovanou podzimní pohodu

5 knižních tipů na koncentrovanou podzimní pohodu

Svět za oknem se noří do mlhy,  jedna dešťová přeháňka střídá druhou a vzduch je prostoupený lezavým chladem i zemitou vůní spadaného listí ?. Podzim přichází! Po parném létu nastává období, kdy my, knihomolové, opět přebíráme vládu nad světem ?. Taky si chcete sednout do pohodlného ušáku a pár let si číst ?? Vyzývám všechny čtenáře světa, natáhněte pletené ponožky ?, uvařte konvičku čaje a vylovte ze špajzky máslové sušenky ?. Mé nejoblíbenější roční období je tady, přicházím tedy s tipy na příběhy, které ve mně evokují...

Nejpoutavější knižní fantasy světy

Nejpoutavější knižní fantasy světy

Spousta z nás má nejspíš v knihovně alespoň několik fantasy kousků. Koneckonců, je to v dnešní době jeden z nejrozšířenějších žánrů. Ne všichni autoři nicméně ke svým dílům tvoří i celé fiktivní světy s vlastní historií, kulturami, náboženstvími a vším okolo. V tomto článku jsme pro vás vybrali 5 fantasy světů z knižních sérií, které podle nás dokáží čtenáře neobyčejným způsobem zcela pohltit.     Pán prstenů John Ronald Reuel Tolkien ★★★★★ V dnešní době musel každý alespoň jednou zaslechnout něco o...

10 “naučných” knih, které budou vaše děti milovat

10 “naučných” knih, které budou vaše děti milovat

Dáme vám tajné tipy na léty prověřené knížky, které sebevzdělávání podněcují a k tomu všemu umí být ještě superděsivé a vtipné.     Rozumí koza petrželi? Dospělí někdy mluví tak zvláštně. A když se jich zeptáte, řeknou: „Nechytej mě za slovo, TO SE JEN TAK ŘÍKÁ.“ Pak se v tom vyznejte… Ale víte co? Třeba se v tom s pomocí této knížky opravdu trochu vyznáte. Kniha nabízí 28 koumáckých příběhů ujasňujících ustálená úsloví (frazémy).     Nehledej v tom žádné háčky Zvládněte učivo 2. stupně ZŠ hravě a bez...

3 fantasy ságy, které vám pomůžou zahnat smutek po Zaklínači

3 fantasy ságy, které vám pomůžou zahnat smutek po Zaklínači

Zhltli jste na jeden zátah všech 8 epizod dlouho očekávaného seriálu Zaklínač? A víc než hledání chyb a odklonů od předlohy jste si užili příběh samotný? Zamilovali se do hrdinů a propadli perfektně propracovanému světu? Ale co teď... Všechny díly ságy od Andrzeje Sapkowského už znáte nazpaměť a čekat na novou sérii avizovanou na rok 2021 zní jako pekelná nuda. Pokud potřebujete nutně další fantasy infuzi, máme pro vás hned 3 tipy na mrazivé čtení, ve kterém si hlavní hrdinové rozhodně neberou servítky, bitky jsou na...

6 knih, které potěší fanoušky seriálu Marie Terezie

6 knih, které potěší fanoušky seriálu Marie Terezie

Že ještě pořád nemůžete dostat z hlavy nezlomnou dračici Marii Terezii a jejího trošku casanovského manžela Františka Štěpána? I když seriálu patří všechna čest, život téhle dvojky nabízí mnohem víc, než zmapoval. Láska a úcta Marie ke svému ne vždy dokonalému manželovi, rozhodně stojí za pozornost. A taky všech 16 potomků, ze kterých se pouze 9 dožilo plnoletosti (a hned 7 usedlo na evropských trůnech!). Dědili po sobě snoubence i jména. A spolu s nimi i podobně smutné konce. Někteří byli maminčini mazánci s politickou...