8 tipů na knižní vánoční dárek pro muže
Publikováno: 4.11.2020
Kategorie: Aktuálně

Těšit se na knížku je skoro tak skvělé, jako si ji číst. (Když pomineme případy, kdy je to ta lepší část 😃.) A i když už tu nemáme slavné knižní čtvrtky, kdy to těšení bylo navíc spojeno i s adrenalinem, jestli člověk bude v ranní frontě nezadupán a na pozici, ve které se na něho dostanou všechny ty natěšené tituly, pořád zůstává radost z listování knižními novinkami. A tu jsem si teď před svátky zase dopřál. A nabízím výsledek: osm TOP knížek, na které se těším 📚.

A že jsou lidi v podstatě stejní – až na tu druhou bublinu – tak i vy je dozajista musíte mít 😉…

Cizinec v cizí zemi

Robert A. Heinlein

Autor je absolutní špička ve svém oboru, a o Cizinci se říká totéž, naprostá špička ve svém žánru (sci-fi, kdybyste to netušili).

Michael Smith, syn astronautů z mise na Mars, vychován Marťany po ztrátě rodičů, se vrací po 20 letech s další expedicí.

Poprvé na Zemi, o níž toho moc netuší, poprvé s lidmi, s jejichž jednáním nemá žádné zkušenosti. A podle toho to dopadá.

Objevte nové vydání nositele ceny Hugo v novém překladu a lehce grokujte. A pusťte si k tomu třeba stejnojmennou skladbu od U2 🎧.

Království

Jo Nesbø

Když pod stromeček detektivku, tak severskou a od klasika. Příběh dvou bratrů a ženy jednoho z nich v tichém horském městečku a běsů kolem nich. Carl se po letech studia v Americe a úspěšné kariéře vrací domů a s novými plány čeká i pomoc od staršího bratra Roye, který zůstal doma. Stíny minulosti, stará tajemství a neobjasněná úmrtí, tísnivá, ponurá atmosféra norských hor. Pomaloučký rozjezd na seznámení s postavami a depresivní pokračování. Co lepšího si můžeme přát?

Vydává Kniha Zlín, vhodný doplněk je akvavit 🥃.

Kalba ve spoďárech Kalsarikänni (Pij a žij jako Fin)

Rantanen Miska

Autor, novinář a spisovatel populárně naučných děl, si položil jednoduchou otázku:

„Proč ve zprávách OSN vycházejí Finové jako nejspokojenější národ?“ A tady je odpověď.

Zapomeňte na hygge, lykke, usrkáváním čajíčků pod dekou blaženosti nedosáhnete. Nastupuje kalsarikänni, tedy opíjení se doma v negližé, z něhož se stává světový fenomén, vysmívající se marketingovým tahům prodávajícím radostný pocit společně s nábytkem a vonnými svíčkami. Teprve tohle je ta pravá, vysokoprocentní Skandinávie. Popsaná zde téměř vědecky, s množstvím návodů, rad, grafů, očitých svědectví a hlavně suchým humorem.

🥃 Koskenkorva nebo vlastně cokoliv, hlavně ve slipech a ti serióznější v boxerkách.

Republika

Jiří Padevět

Kdo je Jiří Padevět, to vím. Zeměměřič, pankáč, pedagog, prodavač knih, nakladatel, ředitel, spisovatel, držitel minerálky.

Co je to povídka, to také vím. V této jeho sbírce je jich 73, projíždějí naší moderní historií mezi léty 1918 a 1990.

A o moc víc informací se mi už o této knížce nepodařilo sehnat, anotace visí všude stejná, chybí mi možnost postávat v knihkupectví v koutě a listovat. Ale doufám, že je to rozvinutí těch epizod z našich trpkých životů, které pravidelně zveřejňuje na Facebooku, a to bych se těšil opravdu hodně.

🍴 Tlačenka a hodně drahý koňak.

Probudím se na Šibuji

Anna Cima

Zatím to tu byl samý starý chlap, že? Možná to bude tím, že spisovatelky mám poslední dobou nějak víc načtené.

Naředíme to tedy další z nich, na kterou se těším, a to hodně mladou.

Prvotina japanoložky Anny je o studentce japanologie Janě, takže asi ví, o čem píše, i proč. A příznivé ohlasy i nadšené recenze to potvrzují. „O hledání cesty k odlišné kultuře, o nejednoznačnosti reálného světa a o ošemetnosti splněného snu“. Navíc další minerálka, myslím tím tu cenu, tentokrát za debut.

🥃 Poslouží nejspíš sladová whisky Nikka.

Mlíkař

Anna Burnsová

Man Booker Price za rok 2018, příběh ze 70. let, z doby konfliktu rozpolceného Irska. Příběh viděný očima a vyprávěný jazykem osmnáctileté nehrdinné hrdinky. Příběh zřejmě normálních lidí v nenormální době, kdy je každý sledován cizíma podezřívavýma očima, žije život bez soukromí, a zasahují do něj drby. A to vše kvůli kontrole, zda patříte k „nám“, nebo vás dostali ti druzí a vy „nás“ zrazujete. A není kam odejít.

Energický příběh o mužích, ženách a moci.

🥃 A bude to chtít výrazně energický nápoj, zakouřená Connemara.

A nevěsta zavřela dveře

Ronit Matalon

Anotace říkají, že tato novela je dokladem autorčina smyslu pro humor.

Což zní skvěle v kontextu toho, jak málo humorných věcí lze najít mezi novinkami. Hlavní hrdinka Margie za sebou zavírá dveře v den, který má být nejslavnější pro ni a hlavně pro izraelskou rodinu: v den své svatby. Knížka kreslí portrét této rodiny a celé společenské třídy, utahuje si ze svatebčanů, starostlivých rodičů a dalších příbuzných, odkrývá složité vazby jednotlivých vrstev společnosti a třecí plochy mezi nimi. Jestli nevěsta nakonec dveře otevře nebo aspoň vysvětlí, proč se vdávat nechce, to vám neprozradím.

Nevím to.

🍷 K četbě přibrat polosuché košer víno.

Kundera

Jan Novák

Je to kniha nejen o Kunderovi, ale o celé té hrozné době. A Kunderu, který své soukromí a život chrání a taky dodatečně upravuje, pak autor opravdu nešetří. Zatímco u Novákových Mašínů (Zatím dobrý) bylo obecenstvo rozděleno na my a oni, tentokrát se rozdělila hlavně bublina „my“.

Část čtenářů (a taky nečtenářů s předčasnými soudy) je zásadně proti, vyčetli autorovi zaujatost, slabé vzdělání a přehánění. Neúctu. Druhá půlka recenzentů je bez přehánění až na některé detaily čtením nadšena.

A jak to rozetnout? Nejjednodušší recept je knihu si pořídit, přistoupit k ní nepředpojatě a závěry udělat vlastní.

🥃 Hořký Fernet

 

 

Stanyslaw

„Schovku“ jsem už v mládí upgradoval na Zašívárnu. To popadnete knížku a zašijete se tak, aby vás pár hodin nikdo nenašel. Výborná příprava na vojnu!

Další články z kategorie

Monika Tobolíková: Věřím, že moje obrázky dokážou předávat radost

Monika Tobolíková: Věřím, že moje obrázky dokážou předávat radost

Tíhla jsi k malování/ilustrování od malička, anebo to přišlo až s věkem a snahou/potřebou odreagovat se? Kreslila jsem od první chvíle, kdy jsem dostala do ruky tužku. Vždycky jsem se zaměřovala na lidi a jejich příběhy, ať už opravdové nebo vymyšlené. Vždycky mě to fascinovalo. Pak jsem načas svou vášeň zkrotila, protože mě doběhla každodenní rutina. Když se mi pak narodily děti, měla jsem touhu ze sebe dostat ty nové emoce, a tak jsem začala opět kreslit.   Kdy sis poprvé řekla, že by možná nebylo špatné, kdyby...

Co číst, když máte čtecí krizi?

Co číst, když máte čtecí krizi?

Nastanou občas situace v životě, kdy ani zarputilý čtenář čísti ušlechtilou literaturu není schopen. Znáte to. Viry, bakterie, horečky, zimnice, klíšťata, zuby, odchod přítelkyně, návrat snoubenky, následky 4denní pařby, nefunkční klimatizace v kanceláři 5 lét po sobě, příprava dovolené, návrat z dovolené a tak podobně. Následuje několik stručných rad, co si v takovém případě (pravá hemisféra by chtěla, ale levá to nedokáže, klasik tomu říkal „V životě lidském jsou chvíle, kdy i vůl pláče“) počít.Zapomenout na malá...

Děkuji, radši knihu! Aneb písmenka jsou lepší, když se nehýbou…

Děkuji, radši knihu! Aneb písmenka jsou lepší, když se nehýbou…

Čtení knížky má neskutečně mnoho výhod oproti koukání na její filmovou adaptaci. Trvá podstatně déle, takže máte výmluvu, proč není umyté nádobí. Postaršího bílého planetologa si v hlavě přestavujete jako bílého planetologa a nevypadá jako mladá černoška. Můžete číst ve vaně a nevyskakovat z ní tryskem, když zaklimbáte a padne vám noťas či tablet do vody. Nemusíte sledovat stejný příběh s partnerem, který má na příběhy příšerný vkus, krom vzácných případů, kdy jste si pod stromeček vzájemně nadělili stejnou knížku. S...

5 žhavých knižních tipů na dovolenou

5 žhavých knižních tipů na dovolenou

NEPROPÁSNĚTE SLEVU 10 % na veškerý sortiment s kódem: LETO2022 Léto bez knih je jako famfrpál bez košťat! A žádný kufr není tak přeplněný, aby nesnesl ještě nějaký ten "superslim" román 😀! My nedáme bez knih ani ránu. Pokud to máte stejně a zrovna hledáte ideálního parťáka pod stan, na pláž, na chatu, anebo kamkoliv jinam, kde není nouze o měkké zázemí a dostatečný přísun espressa s tonicem, měli bychom pro vás pár tipů:Bílá voda Kateřina Tučková Dlouho očekávaný přelomový román o ženách, víře a zlu. Bílá Voda. Takto...

8 tipů na dárek ke Dni dětí

8 tipů na dárek ke Dni dětí

"Pokud chcete, aby vaše děti byly inteligentní, čtěte jim pohádky," přimlouval se už před lety Albert Einstein. A my rozhodně souhlasíme 😊! A kdyby to náhodou s tou inteligencí neklaplo, určitě to vykompenzuje minimálně vyšší empatie, fantazie a víra v dobré konce i fakt, že láska a dobré srdce v životě odrovná nejednoho draka... to za to čtení na dobrou noc rozhodně stojí, co říkáte 🦄? Pokud letos zvažujete, že byste klasickou bonbošku vyměnili za něco trvalejšího rázu, měli bychom pro vás pár tipů.  Prašina -...

4 knihy, které vyprávějí tragické příběhy z Osvětimi

4 knihy, které vyprávějí tragické příběhy z Osvětimi

Téma holocaustu je častým literárním námětem. Věnují se mu historici, spisovatelé i přeživší. Připomínat tragické prožitky a smrt milionů nevinných lidí, je podstatné nejen pro poznání historie, ale také jako pomyslný památník obětí, které si nezaslouží, aby na ně bylo zapomenuto.My, holčičky v Osvětimi A. a T. Bucci Italky Andra a Tati Bucci byly ještě holčičky, když jim do života vstoupila druhá světová válka. Více než rok před jejím koncem se společně s maminkou dostaly do Osvětimi. Tady, v pekle na Zemi, se stal...

Valentýnsko nevalentýnské tipy ke čtení

Valentýnsko nevalentýnské tipy ke čtení

Možná nejste zrovna z těch, kteří slavný světový svátek zamilovaných slaví. Možná jste zrovna single a ze zamilovaných témat se vám bortí pevná půda pod nohama. A možná si to prostě slavíte tak nějak po svém. Ať je to tak, nebo tak, přinášíme pro vás valentýnské tipy ke čtení, které vlastně zas až tak valentýnské nejsou. Mají totiž záhadného ducha a nebudete od nich schopni odtrhnout oči!Setkání s tajemnem Krumlovská Olga Máte-li rádi nevysvětlitelné záhady, které vás napnou jako kšandy? Pokud se rádi bojíte, pak bude tato...

Nejlepší vánoční dárky pro teenagery

Nejlepší vánoční dárky pro teenagery

Ono se lehce řekne, že jako dárek k Vánocům udělá radost právě kniha (a komu taky ne?!), ale jaká? Knih je velká spousta, natož v dnešní době, a každému se líbí něco naprosto jiného. Proto jsem vám připravila několik různých tipů na knihy mající spojitost s letošním rokem, podle kterých se můžete orientovat, když chcete dát ten pravý příběh vašemu puberťákovi. Takže lovu zdar!⇨ contemporary kniha i pro mladší čtenářky, které chtějí číst něco vyloženě na zlepšení nálady (doporučuji darovat ke knize i horkou čokoládu –...

6 tipů na vánoční dárek pro ženy

6 tipů na vánoční dárek pro ženy

Barevný podzim se nám vytrácí před očima a střídá ho roční období tolik oblíbené u všech čtenářů. Co může být knihomolštějšího než zachmuřená obloha připomínající rej mozkomorů a mrazivý vzduch zvěstující první sníh letošního roku ⛄? Popravdě už se mi sbíhají sliny nad vůní vanilkových rohlíčků, svařáku, jehličí a rodinné pohody 🎄. Uznejte sami, kdy jindy si můžete napsat dlouhý seznam knih a pod stromečkem aspoň pár z nich najít? No tak vidíte. A kdybyste náhodou nevěděli, co si přát, tak tady je pár tipů 🎁.Deník farářky...

6 tipů na vánoční dárek pro děti

6 tipů na vánoční dárek pro děti

Taky máte s dětskými knihami pod stromečkem spojených tolik zážitků jako my? Začíná to černo-bílo-červeným leporelem a pak se z toho přes Krtečka, Děti z Bullerbynu a Harryho Pottera stane závislost na celý život 😊. Jedna z těch nejzdravějších vůbec! Jeden moudrý muž (SPOILER: Albert Einstein) kdysi prohlásil, že pokud chcete mít inteligentní děti, čtěte jim pohádky. A moudré muže se vyplatí poslouchat 😃! (Ještě lepší varianta je ale, když už jsou děti krapet odrostlejší a může si každý číst to své 👌…) Kniha je zkrátka a...