8 tipů na knižní vánoční dárek pro ženy
29.10.2020
Říjnové knižní BEST OF
5.11.2020

Těšit se na knížku je skoro tak skvělé, jako si ji číst. (Když pomineme případy, kdy je to ta lepší část 😃.) A i když už tu nemáme slavné knižní čtvrtky, kdy to těšení bylo navíc spojeno i s adrenalinem, jestli člověk bude v ranní frontě nezadupán a na pozici, ve které se na něho dostanou všechny ty natěšené tituly, pořád zůstává radost z listování knižními novinkami. A tu jsem si teď před svátky zase dopřál. A nabízím výsledek: osm TOP knížek, na které se těším 📚.

A že jsou lidi v podstatě stejní – až na tu druhou bublinu – tak i vy je dozajista musíte mít 😉…

 


Cizinec v cizí zemi

Robert A. Heinlein

Autor je absolutní špička ve svém oboru, a o Cizinci se říká totéž, naprostá špička ve svém žánru (sci-fi, kdybyste to netušili).

Michael Smith, syn astronautů z mise na Mars, vychován Marťany po ztrátě rodičů, se vrací po 20 letech s další expedicí.

Poprvé na Zemi, o níž toho moc netuší, poprvé s lidmi, s jejichž jednáním nemá žádné zkušenosti. A podle toho to dopadá.

Objevte nové vydání nositele ceny Hugo v novém překladu a lehce grokujte. A pusťte si k tomu třeba stejnojmennou skladbu od U2 🎧.

Chci vědět více


Království

Jo Nesbø

Když pod stromeček detektivku, tak severskou a od klasika. Příběh dvou bratrů a ženy jednoho z nich v tichém horském městečku a běsů kolem nich. Carl se po letech studia v Americe a úspěšné kariéře vrací domů a s novými plány čeká i pomoc od staršího bratra Roye, který zůstal doma. Stíny minulosti, stará tajemství a neobjasněná úmrtí, tísnivá, ponurá atmosféra norských hor. Pomaloučký rozjezd na seznámení s postavami a depresivní pokračování. Co lepšího si můžeme přát?

Vydává Kniha Zlín, vhodný doplněk je akvavit 🥃.

Chci vědět více


Kalba ve spoďárech Kalsarikänni (Pij a žij jako Fin)

Rantanen Miska

Autor, novinář a spisovatel populárně naučných děl, si položil jednoduchou otázku:

„Proč ve zprávách OSN vycházejí Finové jako nejspokojenější národ?“ A tady je odpověď.

Zapomeňte na hygge, lykke, usrkáváním čajíčků pod dekou blaženosti nedosáhnete. Nastupuje kalsarikänni, tedy opíjení se doma v negližé, z něhož se stává světový fenomén, vysmívající se marketingovým tahům prodávajícím radostný pocit společně s nábytkem a vonnými svíčkami. Teprve tohle je ta pravá, vysokoprocentní Skandinávie. Popsaná zde téměř vědecky, s množstvím návodů, rad, grafů, očitých svědectví a hlavně suchým humorem.

🥃 Koskenkorva nebo vlastně cokoliv, hlavně ve slipech a ti serióznější v boxerkách.

Chci vědět více


Republika

Jiří Padevět

Kdo je Jiří Padevět, to vím. Zeměměřič, pankáč, pedagog, prodavač knih, nakladatel, ředitel, spisovatel, držitel minerálky.

Co je to povídka, to také vím. V této jeho sbírce je jich 73, projíždějí naší moderní historií mezi léty 1918 a 1990.

A o moc víc informací se mi už o této knížce nepodařilo sehnat, anotace visí všude stejná, chybí mi možnost postávat v knihkupectví v koutě a listovat. Ale doufám, že je to rozvinutí těch epizod z našich trpkých životů, které pravidelně zveřejňuje na Facebooku, a to bych se těšil opravdu hodně.

🍴 Tlačenka a hodně drahý koňak.

Chci vědět více


Probudím se na Šibuji

Anna Cima

Zatím to tu byl samý starý chlap, že? Možná to bude tím, že spisovatelky mám poslední dobou nějak víc načtené.

Naředíme to tedy další z nich, na kterou se těším, a to hodně mladou.

Prvotina japanoložky Anny je o studentce japanologie Janě, takže asi ví, o čem píše, i proč. A příznivé ohlasy i nadšené recenze to potvrzují. „O hledání cesty k odlišné kultuře, o nejednoznačnosti reálného světa a o ošemetnosti splněného snu“. Navíc další minerálka, myslím tím tu cenu, tentokrát za debut.

🥃 Poslouží nejspíš sladová whisky Nikka.

Audiokniha


Mlíkař

Anna Burnsová

Man Booker Price za rok 2018, příběh ze 70. let, z doby konfliktu rozpolceného Irska. Příběh viděný očima a vyprávěný jazykem osmnáctileté nehrdinné hrdinky. Příběh zřejmě normálních lidí v nenormální době, kdy je každý sledován cizíma podezřívavýma očima, žije život bez soukromí, a zasahují do něj drby. A to vše kvůli kontrole, zda patříte k „nám“, nebo vás dostali ti druzí a vy „nás“ zrazujete. A není kam odejít.

Energický příběh o mužích, ženách a moci.

🥃 A bude to chtít výrazně energický nápoj, zakouřená Connemara.

Chci vědět více


A nevěsta zavřela dveře

Ronit Matalon

Anotace říkají, že tato novela je dokladem autorčina smyslu pro humor.

Což zní skvěle v kontextu toho, jak málo humorných věcí lze najít mezi novinkami. Hlavní hrdinka Margie za sebou zavírá dveře v den, který má být nejslavnější pro ni a hlavně pro izraelskou rodinu: v den své svatby. Knížka kreslí portrét této rodiny a celé společenské třídy, utahuje si ze svatebčanů, starostlivých rodičů a dalších příbuzných, odkrývá složité vazby jednotlivých vrstev společnosti a třecí plochy mezi nimi. Jestli nevěsta nakonec dveře otevře nebo aspoň vysvětlí, proč se vdávat nechce, to vám neprozradím.

Nevím to.

🍷 K četbě přibrat polosuché košer víno.

Chci vědět více


Kundera

Jan Novák

Je to kniha nejen o Kunderovi, ale o celé té hrozné době. A Kunderu, který své soukromí a život chrání a taky dodatečně upravuje, pak autor opravdu nešetří. Zatímco u Novákových Mašínů (Zatím dobrý) bylo obecenstvo rozděleno na my a oni, tentokrát se rozdělila hlavně bublina „my“.

Část čtenářů (a taky nečtenářů s předčasnými soudy) je zásadně proti, vyčetli autorovi zaujatost, slabé vzdělání a přehánění. Neúctu. Druhá půlka recenzentů je bez přehánění až na některé detaily čtením nadšena.

A jak to rozetnout? Nejjednodušší recept je knihu si pořídit, přistoupit k ní nepředpojatě a závěry udělat vlastní.

🥃 Hořký Fernet

 

Chci vědět více

 

 

Pro Knihy.cz

stanyslaw

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *