RECENZE: Bolestivý, ale krásný příběh o touze někam patřit
21.10.2020
8 tipů na knižní vánoční dárek pro muže
4.11.2020

Barevný podzim se nám vytrácí před očima a střídá ho roční období tolik oblíbené u všech čtenářů. Co může být knihomolštějšího než zachmuřená obloha připomínající rej mozkomorů a mrazivý vzduch zvěstující první sníh letošního roku ⛄?

Popravdě už se mi sbíhají sliny nad vůní vanilkových rohlíčků, svařáku, jehličí a rodinné pohody 🎄. Uznejte sami, kdy jindy si můžete napsat dlouhý seznam knih a pod stromečkem aspoň pár z nich najít? No tak vidíte. A kdybyste náhodou nevěděli, co si přát, tak tady je pár tipů 🎁.

 


Aristokratka u královského dvora

Evžen Boček

Další díl „poslední aristokratky“ je tady! Kdo by neznal hraběte Kostku z Kostky? Komu netekly slzy smíchu při záchraně rozpadajícího se zámku, obnově velikosti slavného rodokmene i každodenní rutině hraběcí rodiny?

Další dávka humorných zážitků aristokratky Marie Kostkové, která se tentokrát vypraví do Nizozemského království. Tetelím se blahem z dalšího dílu. Jestli tuto knihu neobjevím pod stromečkem, pak zpřetrhám rodinné vazby a odcházím do exilu.

Chci vědět více


Hotýlek na Islandu

Julie Caplinová

Nejsem cílovou skupinou podobných knih, najdete mě spíš u krvavých vražd, fantasy eposů a sci-fi jednohubek z hlubin vesmírů. Minulý rok se mi však dostala do rukou Kavárna v Kodani od Julie Caplin a já jsem neplánovaně propadla kouzlu jejích románů. Netrvalo dlouho a celá série „romantických útěků“ kralovala v mé knihovně. Věřím, že Hotýlek na Islandu bude dalším sladkým zákuskem, který stojí za to ochutnat.

Chci vědět více


Láska a přátelství

Jane Austenová

Číst knihy Jane Austen patří k Vánocům úplně stejně jako pít vaječný likér nebo poslouchat koledy. Kraťoučké dílko Láska a přátelství je jen předchůdcem mnohem slavnějších románů jako Pýcha a předsudek nebo Rozum a cit, ale to nijak neubírá na kvalitách. Vytáhněte po babičce starý obouchaný hrneček s podšálkem a představte si, že sedíte na pohodlné lenošce na Pemberley.

Chci vědět více


Kde zpívají raci

Delia Owensová

Rozdíl mezi samotou a osamělostí je velký jako bezedná propast. Zatímco samotu vyhledáváme my, knihomolové toužící po chvilce blaženého ticha, osamělost nás zaskočí nepřipravené a většinou se nechce vzdát tak snadno.

Pro Kyu je osamělost životním společníkem. Racci, světlušky i zarytě mlčící tůně mohou jen stěží nahradit lidský dotek. I přesto prožije romanci hodnou starých bájí. Veleúspěšný román americké spisovatelky Delii Owens se před pár dny dostal i na pulty českých knihkupectví. A stojí za to!

Chci vědět více


Sedm lží

Elizabeth Kay

A co takhle trochu napětí, snůšky lží a psychického nátlaku? Věřím, že trávit vánoční svátky s rodiči, prarodiči, tetičkami, sestřiným snoubencem a bratrancem z druhého kolene může být leckdy náročné a je potřeba upustit páru. Kniha Sedm lží od Elizabeth Kay by ale mohla být dobrým únikem. Dvě nerozlučné kamarádky a několik nevyřčených tajemství, která jim zničí život.

Chci vědět více


Normální lidi

Sally Rooney

Ukažte mi cokoliv, co je složitější než vztah mezi dvěma lidmi. Životy Marianne a Connella se do sebe složitě zaplétají, aniž by to chtěli. Možná osud, možná jen prachobyčejná náhoda, ale ti dva jsou si jednoduše souzeni. Příběhem mi to připomíná Jeden den od Davida Nichollse, kterou naprosto zbožňuji (btw … film s Anne Hathaway a Jimem Sturgessem je též povedený).

Irská spisovatelka Sally Rooney dobyla před pár lety literární svět knihou Rozhovory s přáteli, za kterou získala několik cen. Její další kniha Normální lidé vypadá slibně.

Chci vědět více


Ti druzí

Tudor C. J.

Autorka knih Kříďák a Jáma přichází s dalším psychothrillerem. Věřte nebo ne, kniha Ti druzí je pěkně děsivou záležitostí. Gabe uvidí naposledy svoji pětiletou dceru Izzy v autě cizího člověka. Od té doby jako by se po ní slehla zem.  Fran a Alice přesně ví, co se malé holčičce stalo. Bojí se však o vlastní život, proto prchají. Utíkat donekonečna stejně nemohou, jednoho dne je ti druzí chytí. Až budete mít dost vánočních koled, pak je tahle kniha ideální.

Chci vědět více


Na hraně noci

Olivia Hawker

Druhá světová válka, násilí, smrt, krutí nacisté i obyčejní lidé ve změti těch nejstrašlivějších událostí. Takové příběhy ve mně vždy zanechávají silné emoce i velkou prázdnotu. Mnich Anton Starzmann je jedním z mnoha, který během války přijde o všechno. I v tom nejtemnějším období historie však dokáže najít odvahu, lidskost a lásku. Příběh je inspirován skutečnými událostmi.

Chci vědět více

 

 

Pro Knihy.cz

Aneta Wunderlichová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *