RECENZE: To se může stát jen ve filmu
16.9.2020
Zářijové knižní BEST OF
15.10.2020

Svět za oknem se noří do mlhy,  jedna dešťová přeháňka střídá druhou a vzduch je prostoupený lezavým chladem i zemitou vůní spadaného listí ?. Podzim přichází! Po parném létu nastává období, kdy my, knihomolové, opět přebíráme vládu nad světem ?. Taky si chcete sednout do pohodlného ušáku a pár let si číst ??

Vyzývám všechny čtenáře světa, natáhněte pletené ponožky ?, uvařte konvičku čaje a vylovte ze špajzky máslové sušenky ?. Mé nejoblíbenější roční období je tady, přicházím tedy s tipy na příběhy, které ve mně evokují podzimní náladu.

 


Hobit

John Ronald Reuel Tolkien

„V jisté podzemní noře bydlel jeden hobit.“ Nemohu začít žádnou jinou knihou. Hobit je typický příběh na podzim. Příroda se barví do všech možných barev a vzduch je cítit dobrodružstvím. Jen vzít pár koláčů do kapsy, nezapomenout na čistý kapesník a vyrazit na cestu. Každý rok se vracím do Dna pytle, každičký rok se vydávám na předlouhou cestu k Ereboru a zase zpátky. Mohla bych ten příběh slovo od slova převyprávět sama. Potkávám staré přátele i nepřátele, bojuji s drakem, ale na cestě samotné vždy najdu něco, co tam v předchozích letech nebylo.

Chci vědět více


Smrtící bílá

Robert Galbraith

Londýn je místem, kde déšť a zatažená obloha jsou součástí národního bohatství (oh bože, proč jsem se tam ještě nepřestěhovala?). Pokud do takového prostředí zasadíte detektivku, přidáte charismatického vyšetřovatele a důmyslnou zápletku, pak i ten nejzatvrzelejší knihomol změkne jako máslo na slunci.

J.K. Rowlingová se před lety rozhodla nevěnovat jen studiu kouzel, ale prosadit se i ve světě mudlů. Vzešla z toho velmi zdařilá detektivní série s tempem líně tekoucí Temže a plná vůní britské metropole. Rádi namáháte mozkové závity? Za slastného vrnění zapnutého topení se tahle série čte nejlépe.

Chci vědět více


Spolek přátel krásné literatury a bramborových koláčů

Mary Ann Shafferová, Annie Barrowsová

Nejlaskavější, nejmilejší, nejlidštější kniha, jakou jsem kdy četla? Tak je to právě tahle. S poměrně útlou knížečkou si vystačíte na několik poklidných večerů zachumlaných do deky, ale příběh po sobě zanechává celou škálu emocí. Román psaný v dopisech uhranul nejen mě, ale čtenáře po celém světě. Co slovo, to pohlazení na duši. Co věta, to úsměv na tváři. Říkám to narovinu – tohle je literární skvost.

P.S. Na podzim bývá na ostrově Guernsey nejkrásněji.


Dobrá znamení

Terry Pratchett, Neil Gaiman

Stvořitel Zeměplochy přispěl nezaměnitelným humorem, autor Sandmana zase mytologickým podtextem. Společná kniha spisovatelů Neila Gaimana a Terryho Pratchetta je doslova božská! Když mám chuť proměnit celý svět v prach, pak sáhnu právě po Dobrých znameních. Je to vesměs příručka, jak apokalypsu naplánovat a nakonec ji královsky zpackat.

A kdy nadchází nejlepší čas na záchranu světa? Na podzim. Venku ani moc teplo, ani moc zima a do úmorného škrábání okýnek aut zbývá pár týdnů. A ještě jedno lákadlo – anděl Azirafal vlastnil po celé věky knihkupectví. To je přesně to, co budu dělat já, až budu nesmrtelná.

Chci vědět více


Daleko od hlučícího davu

Thomas Hardy

Přiznávám, tohle čtení se nezalíbí každému. Jenže spisovatel Thomas Hardy je má srdeční záležitost, takže ho budu vychvalovat až do nebe kdekoliv a kdykoliv. Je o chlup lepší než sestry Brontëovy. Ano, řekla jsem to nahlas! Ať mě klidně srazí blesk. Hardy se rád pohybuje po studených anglických vřesovištích, nimrá se v duších svých postav, jako se já nimrám ve špenátu. Vykresluje svět v pěkně tmavých barvách, vypráví syrově, hutně a složitě. Už chápete, proč ho zbožňuji? Ztraťte se na stránkách knihy Daleko od hlučícího davu, slibuji, že to bude láska na první pohled.

Chci vědět více

 

Pro Knihy.cz

Aneta Wunderlichová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *