Srpnové knižní BEST OF
16.9.2020
5 knižních tipů na koncentrovanou podzimní pohodu
22.9.2020

Pamatujete si na scénu z filmu Prázdniny, ve které Cameron Diaz běží v lodičkách zasněženou krajinou a Jude Law pláče štěstím, když mu padne do náručí? Nebo jak Bridget Jonesová pobíhá po poloprázdné ulici jen v kalhotkách a tílku a hledá pana Darcyho? Všeříkající pohled z očí do očí, pár zamilovaných slov, polibek hodný Oscara a šťastný konec. Zbožňuji tyhle filmy. Co na tom, že je to klišé? Stejně si je pustím do konce roku alespoň pětkrát.

Skutečný život ale není remake filmu Láska nebeská a naše druhá polovička nevypadá jako Hugh Grant v nejlepších letech. Proč? Protože To se může stát jen ve filmu.

 

Už jste někdy pohlédli do očí okouzlujícímu cizinci držícímu vám dveře do obchodu a zjistili, že z toho bude láska jako trám? Stalo se vám to někdy? Ne? Mně taky ne. A Audrey taky ne. Její život by jako scénář k filmu rozhodně neobstál. Rodiče se rozvedli, mamka se z toho sesypala, brácha vede vlastní život a (ex)přítel Milo je pěkný kus pitomce. Únikem z tíživé situace je brigáda v místním kině, kde se Audrey seznámí s Harrym. Pohledný začínající filmař má však hned v úvodu jednu mouchu – je přeborníkem ve flirtování. Proč ze šlamastyky neudělat ještě větší šlamastyku? Dvakrát CocaCola a popcorn, prosím. Tohle bude ještě zajímavé!

Sakriš, kam chodí Holly Bourne pro inspiraci? Během pár let napsala celou řadu knih pro mladé čtenáře a každá z nich je velkým přínosem. Žánr young adult pozvedla o level výš a bezpodmínečně v něm patří k těm nejlepším. Jsou to obyčejné holky, které staví do středu. Teenagerky s obyčejnými problémy a bojující s šíleným světem dospívání, vlastním tělem i osobou. Olive z Jsme všichni sněhové vločky? se jakž takž smiřuje s bipolární poruchou, zatímco kniha A jak se vám líbím teď? srovnává pozlátko světa sociálních sítích a skutečnou realitu. V každé knize se snaží bořit hluboce zakořeněné představy o tom, co to znamená být „normální“. Za to si zaslouží bouřlivý potlesk.

A tak je to i tentokrát. Nová kniha Holly Bourne není o perfektním životě, láskách na první pohled i šťastných koncích. Je o falešných iluzích, které přenášíme z oblíbených filmů do našich životů. Snaží se vyprávět upřímně, nevykreslovat příběh jako pravou hollywoodskou romanci. Rozvod rodičů je drsná záležitost a dokáže vypálit díru do srdce. Dospívání je zase obdobím mnoha „poprvé”. Ne vždy to dopadne na jedničku. I to dokáže pošramotit duši na dlouhou dobu. A nakonec i to, že opravdová láska nepřipomíná tu z filmového plátna, kde se dva pohlední herci zamilují během dvouminutové scény.

To se může stát jen ve filmu je knihou, kterou bych chtěla dostat do rukou během mého dospívání. Možná by se na něm nic nezměnilo, možná bych na stránkách našla pár dobrých myšlenek. Nedokážu posoudit. Jde zařídit, abych se vrátila o pár let zpátky a vzala si tuto knihu s sebou?

 

Pro Knihy.cz

Aneta Wunderlichová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *