Spousta z nás má nejspíš v knihovně alespoň několik fantasy kousků. Koneckonců, je to v dnešní době jeden z nejrozšířenějších žánrů. Ne všichni autoři nicméně ke svým dílům tvoří i celé fiktivní světy s vlastní historií, kulturami, náboženstvími a vším okolo. V tomto článku jsme pro vás vybrali 5 fantasy světů z knižních sérií, které podle nás dokáží čtenáře neobyčejným způsobem zcela pohltit.
Pán prstenů
John Ronald Reuel Tolkien ★★★★★
V dnešní době musel každý alespoň jednou zaslechnout něco o tomto veledílu fantasy žánru odehrávajícím se na fiktivním kontinentě Středozemi. Jeho autor, anglický spisovatel J. R. R. Tolkien, bývá za stvoření tohoto světa označován jako otec moderního fantasy žánru. A to právem. Obrázek, který se nám v hlavě vybaví, když se mluví o skřetech, hobitech, trpaslících nebo elfech, je zpravidla dokonalou ilustrací charakteristických rysů, které ve svém díle popisuje právě Tolkien.
Abychom ale nemluvili pouze o Pánu prstenů, je třeba se zmínit taky o knize svým příběhem Pánu prstenů předcházející, tedy o Hobitovi, který bývá často doceňovaný víc, než jeho mladší, ale všeobecně známější následník. Nicméně bez třetí knihy, nesoucí jméno Silmarillion, bychom se do historie tohoto fiktivního světa nemohli ponořit naplno. Právě v této knize jsou totiž formou kratších příběhů sepsány komplikované dějiny světa Ardy již od jejího vzniku.
[blockquote author=”Pán prstenů, kniha první – Společenstvo prstenu” link=”” target=”_blank”]
Nuže, co bych ti mohl říct? Život v dalekém světě plyne stejně jako za starých časů, plný svých příchodů a odchodů. Jen málokdo se stará o existenci hobitů… za což jsem velmi vděčný.
Píseň ledu a ohně
George R.R. Martin ★★★★★
Každý jistě slyšel o Hře o trůny, první knize z této série, jejíž název přejala i světoznámá seriálová adaptace. Autorem této série je George R.R. Martin, bestsellerový americký autor, který je proslulý tím, že si se svými knihami dává na čas. Čekání na ně ale rozhodně stojí za to, protože je stejně tak proslaven i bezlítostným “zabíjením” hlavních protagonistů svých knih, což čtenáře přiměje zatajit dech pokaždé, kdy se jeho oblíbený charakter ocitne v nebezpečné situaci. Jakožto fantasy dílo je Píseň ledu a ohně speciální také tím, že fantasy prvky jsou zde oproti standardu použity pomálu.
Kontinent Západozemí, kde se odehrává velká část příběhu, není popsán pouze v sáze Písně ledu a ohně. Autor v průběhu let sepsal například i tři povídky (Potulný rytíř, Přísežný meč a Rytíř Sedmi království) o životě potulného rytíře Duncana a jeho panoše Aegona, shodou okolností budoucího krále Západozemí. Tyto povídky se odehrávají přibližně 90 let před dějem hlavní ságy. Minulý rok byla pak vydaná kniha Oheň a krev mapující vládu královského rodu Targaryenů, která započala přibližně 300 let před hlavním příběhem. Knihou, která ale dovolí čtenářům se seznámit s historií tohoto fiktivního světa nejvíce, je Svět ledu a ohně. Zde jsou sepsány dějiny od samého počátku civilizace až po události sáze předcházející a dokáže dodat hloubku některým historickým charakterům už jen tím, že se o nich zmíní.
Když hraješ o trůny, můžeš buď vyhrát, nebo zemřít. Jiná cesta není.
Zaklínač
Andrzej Sapkowski ★★★★☆
Čechům o něco bližším fantastickým světem je svět Zaklínače. Toho totiž sepsal polský autor Andrzej Sapkowski a hojně čtený byl u nás ještě před tím, než nabyl celosvětové popularity. Jako u většiny klasických fantasy příběhů zde rozhodně není nouze o magické bytosti všeho druhu, za což může být Geralt z Rivie, hlavní protagonista povídek, jedině rád. Jakožto zaklínač se totiž zabíjením takových zpravidla vražedných monster živí.
Na rozdíl od předchozích světů z našeho výběru možná svět Zaklínače není obohacen o jakýkoliv soubor historických událostí tohoto fiktivního světa, nicméně už samotné povídky jistě stačí na to, aby vás vesmír Zaklínače zcela pohltil.
Lidé si s oblibou vymýšlejí nestvůry a hrůzy. Sami si připadají pak méně odporní. Když se zpíjejí do němoty, podvádějí, kradou, bijí ženy nebo prostřílí šípy posledního jednorožce na světě. Rádi si namlouvají, že horší než oni je přece jen mora, kradoucí se za rozbřesku do chalupy. Pak jim je nějak lehčeji u srdce. A lépe se jim žije.
Harry Potter
Joanne K. Rowlingová ★★★★☆
Harry Potter vytvořil v moderní době pro spoustu lidí jasnou představu, jak by fungovala magie, kdyby nějaká existovala. Všichni bychom používali hůlky a zaříkadla pro sesílání kouzel a jezdili bychom studovat do Bradavic, aby se z nás stali vyškolení čarodějové.
Na rozdíl od jiných fantasy příběhů se autorka J.K. Rowlingová rozhodla namísto prostředí podobného období středověku zasadit svůj fantasy příběh do moderní doby. Jejím plánem bylo udržovat si u svých knih stejné publikum, které bude stárnout spolu s knížkami. Prvotní knihy jsou tedy určeny spíše dětem, zatímco ty pozdější jsou zaměřeny hlavně na dospělejší čtenáře. Navzdory tomu však nikdy nejsme tak staří, aby nás i první kniha v sérii nemohla svým dějem vcucnout do sebe.
Kromě příběhů o Harrym Potterovi rozdělených celkově do osmi svazků byly do stejného univerza autorkou zasazeny například taky knihy Bajky barda Beedleho, Famfrpál v průběhu věků a Fantastická zvířata a kde je najít.
Vždycky nazývej věci jejich pravým jménem. Pokud by ses hodnocení bál vyslovit, o to větší z nich budeš mít strach.
Hraničářův učeň
John Flanagan ★★★★☆
Hraničářův učeň od Johna Flanagana patří k méně známým dílům z řad fantasy, nicméně podle nás stačí na to, abychom jej zahrnuli do našeho výběru. Jedná se o jedenáctidílnou sérii knih vypravujících o životě hraničářského učně Willa. Najdeme zde klasické fantastické rysy ve formě magických stvoření i lehké magie, které je ovšem velmi pomálu.
Samotný svět je inspirovaný středověkou Evropou v období sedmého století. Najdeme zde tak království Araluen inspirované Anglií nebo Skandii inspirovanou pohanským Norskem.
Hlavní jedenáctidílná série je doplněna o prequelovou dvojdílnou sérii První roky, zaměřující se na Willova učitele, hraničáře Halta, a aktuálně rozepsaná sequel série pod názvem Královská hraničářka, kde se naopak stává učitelem sám Will. Navíc je třeba se zmínit taky o samostatné knižní sérii Bratrstvo, soustředící se na čtenáři v původní sérii oblíbené Skandijce.
Vy jste ho sledoval? Hraničáře? Vy jste sledoval hraničáře v lese?
To je náš výběr nejpoutavějších knižních fantasy světů. Fantasy žánr je nicméně velmi rozsáhlý a určitě existuje spousta dalších děl, která by si tady své místo zasloužila. Znáte nějaký svět, který tu podle vás nezbytně chybí? Podělte se s námi o váš názor v komentářích.
Pro Knihy.cz
Libor Kománek