Nejpoutavější knižní fantasy světy
Publikováno: 16.9.2020
Kategorie: Aktuálně

Spousta z nás má nejspíš v knihovně alespoň několik fantasy kousků. Koneckonců, je to v dnešní době jeden z nejrozšířenějších žánrů. Ne všichni autoři nicméně ke svým dílům tvoří i celé fiktivní světy s vlastní historií, kulturami, náboženstvími a vším okolo. V tomto článku jsme pro vás vybrali 5 fantasy světů z knižních sérií, které podle nás dokáží čtenáře neobyčejným způsobem zcela pohltit.

 

 

Pán prstenů

John Ronald Reuel Tolkien ★★★★

V dnešní době musel každý alespoň jednou zaslechnout něco o tomto veledílu fantasy žánru odehrávajícím se na fiktivním kontinentě Středozemi. Jeho autor, anglický spisovatel J. R. R. Tolkien, bývá za stvoření tohoto světa označován jako otec moderního fantasy žánru. A to právem. Obrázek, který se nám v hlavě vybaví, když se mluví o skřetech, hobitech, trpaslících nebo elfech, je zpravidla dokonalou ilustrací charakteristických rysů, které ve svém díle popisuje právě Tolkien.

Abychom ale nemluvili pouze o Pánu prstenů, je třeba se zmínit taky o knize svým příběhem Pánu prstenů předcházející, tedy o Hobitovi, který bývá často doceňovaný víc, než jeho mladší, ale všeobecně známější následník. Nicméně bez třetí knihy, nesoucí jméno Silmarillion, bychom se do historie tohoto fiktivního světa nemohli ponořit naplno. Právě v této knize jsou totiž formou kratších příběhů sepsány komplikované dějiny světa Ardy již od jejího vzniku.

[blockquote author=”Pán prstenů, kniha první – Společenstvo prstenu” link=”” target=”_blank”]

Nuže, co bych ti mohl říct? Život v dalekém světě plyne stejně jako za starých časů, plný svých příchodů a odchodů. Jen málokdo se stará o existenci hobitů… za což jsem velmi vděčný.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Píseň ledu a ohně

George R.R. Martin ★★★★

Každý jistě slyšel o Hře o trůny, první knize z této série, jejíž název přejala i světoznámá seriálová adaptace. Autorem této série je George R.R. Martin, bestsellerový americký autor, který je proslulý tím, že si se svými knihami dává na čas. Čekání na ně ale rozhodně stojí za to, protože je stejně tak proslaven i bezlítostným “zabíjením” hlavních protagonistů svých knih, což čtenáře přiměje zatajit dech pokaždé, kdy se jeho oblíbený charakter ocitne v nebezpečné situaci. Jakožto fantasy dílo je Píseň ledu a ohně speciální také tím, že fantasy prvky jsou zde oproti standardu použity pomálu.

Kontinent Západozemí, kde se odehrává velká část příběhu, není popsán pouze v sáze Písně ledu a ohně. Autor v průběhu let sepsal například i tři povídky (Potulný rytíř, Přísežný meč a Rytíř Sedmi království) o životě potulného rytíře Duncana a jeho panoše Aegona, shodou okolností budoucího krále Západozemí. Tyto povídky se odehrávají přibližně 90 let před dějem hlavní ságy. Minulý rok byla pak vydaná kniha Oheň a krev mapující vládu královského rodu Targaryenů, která započala přibližně 300 let před hlavním příběhem. Knihou, která ale dovolí čtenářům se seznámit s historií tohoto fiktivního světa nejvíce, je Svět ledu a ohně. Zde jsou sepsány dějiny od samého počátku civilizace až po události sáze předcházející a dokáže dodat hloubku některým historickým charakterům už jen tím, že se o nich zmíní.

Když hraješ o trůny, můžeš buď vyhrát, nebo zemřít. Jiná cesta není.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zaklínač

Andrzej Sapkowski ★★★★☆

Čechům o něco bližším fantastickým světem je svět Zaklínače. Toho totiž sepsal polský autor Andrzej Sapkowski a hojně čtený byl u nás ještě před tím, než nabyl celosvětové popularity. Jako u většiny klasických fantasy příběhů zde rozhodně není nouze o magické bytosti všeho druhu, za což může být Geralt z Rivie, hlavní protagonista povídek, jedině rád. Jakožto zaklínač se totiž zabíjením takových zpravidla vražedných monster živí.

Na rozdíl od předchozích světů z našeho výběru možná svět Zaklínače není obohacen o jakýkoliv soubor historických událostí tohoto fiktivního světa, nicméně už samotné povídky jistě stačí na to, aby vás vesmír Zaklínače zcela pohltil.

Lidé si s oblibou vymýšlejí nestvůry a hrůzy. Sami si připadají pak méně odporní. Když se zpíjejí do němoty, podvádějí, kradou, bijí ženy nebo prostřílí šípy posledního jednorožce na světě. Rádi si namlouvají, že horší než oni je přece jen mora, kradoucí se za rozbřesku do chalupy. Pak jim je nějak lehčeji u srdce. A lépe se jim žije.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Harry Potter

Joanne K. Rowlingová ★★★★☆

 

Harry Potter vytvořil v moderní době pro spoustu lidí jasnou představu, jak by fungovala magie, kdyby nějaká existovala. Všichni bychom používali hůlky a zaříkadla pro sesílání kouzel a jezdili bychom studovat do Bradavic, aby se z nás stali vyškolení čarodějové.

Na rozdíl od jiných fantasy příběhů se autorka J.K. Rowlingová rozhodla namísto prostředí podobného období středověku zasadit svůj fantasy příběh do moderní doby. Jejím plánem bylo udržovat si u svých knih stejné publikum, které bude stárnout spolu s knížkami. Prvotní knihy jsou tedy určeny spíše dětem, zatímco ty pozdější jsou zaměřeny hlavně na dospělejší čtenáře. Navzdory tomu však nikdy nejsme tak staří, aby nás i první kniha v sérii nemohla svým dějem vcucnout do sebe.

Kromě příběhů o Harrym Potterovi rozdělených celkově do osmi svazků byly do stejného univerza autorkou zasazeny například taky knihy Bajky barda Beedleho, Famfrpál v průběhu věků a Fantastická zvířata a kde je najít.

 

Vždycky nazývej věci jejich pravým jménem. Pokud by ses hodnocení bál vyslovit, o to větší z nich budeš mít strach.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hraničářův učeň

John Flanagan ★★★★☆

 

Hraničářův učeň od Johna Flanagana patří k méně známým dílům z řad fantasy, nicméně podle nás stačí na to, abychom jej zahrnuli do našeho výběru. Jedná se o jedenáctidílnou sérii knih vypravujících o životě hraničářského učně Willa. Najdeme zde klasické fantastické rysy ve formě magických stvoření i lehké magie, které je ovšem velmi pomálu.

Samotný svět je inspirovaný středověkou Evropou v období sedmého století. Najdeme zde tak království Araluen inspirované Anglií nebo Skandii inspirovanou pohanským Norskem.

Hlavní jedenáctidílná série je doplněna o prequelovou dvojdílnou sérii První roky, zaměřující se na Willova učitele, hraničáře Halta, a aktuálně rozepsaná sequel série pod názvem Královská hraničářka, kde se naopak stává učitelem sám Will. Navíc je třeba se zmínit taky o samostatné knižní sérii Bratrstvo, soustředící se na čtenáři v původní sérii oblíbené Skandijce.

 

Vy jste ho sledoval? Hraničáře? Vy jste sledoval hraničáře v lese?

 

 

To je náš výběr nejpoutavějších knižních fantasy světů. Fantasy žánr je nicméně velmi rozsáhlý a určitě existuje spousta dalších děl, která by si tady své místo zasloužila. Znáte nějaký svět, který tu podle vás nezbytně chybí? Podělte se s námi o váš názor v komentářích.

 

Pro Knihy.cz

Libor Kománek

Další články z kategorie

Anticovidová knižní kompilace

Anticovidová knižní kompilace

Víte, kdy nastává skutečný problém? Když už i pro knihomoly je lockdown spíš trestem než odměnou. Pro KNIHOMOLY! Chápete, jak moc vážná tahle situace je? Ale my to ještě chvíli vydržíme. Ze svých předchozích literárních výletů umíme přece zabíjet draky a ničit celá království, řešit vraždy a hledat nejhorší psychopaty, pohybovat se v nehostinném prostředí a vždycky dojít až na poslední stranu. Tak se pojďme podívat na pár knižních novinek.    Tichá smrt Peter May Když nemůžeme vytáhnout paty za hranice okresu, co takhle...

Contemporary romance – s čím začít?!

Contemporary romance – s čím začít?!

Přirozeně tíhnu k fantasy a sci-fi. Lákalo mě alespoň v knihách porušovat pravidla času, prostoru a celkově světa kolem nás. Magie k tomu přímo sváděla. Ono ale být jednostranně zaměřený znamená, že vám hodně skvělých věcí uniká. V případě čtení to je spoustu dalších příběhů, které čekají, až vás pohltí. Přiznejme si, v rámci žánru se pohybujeme v obdobně nastavených šablonách, takže po několikáté knize už příběh může být poněkud stereotypní. Odpočinout si od žánru není na škodu. Potřebovala jsem něco čtivého, nenáročného,...

8 tipů na knižní vánoční dárek pro děti

8 tipů na knižní vánoční dárek pro děti

Taky máte s dětskými knihami pod stromečkem spojených tolik zážitků jako my? Začíná to černo-bílo-červeným leporelem a pak se z toho přes Krtečka, Děti z Bullerbynu a Harryho Pottera stane závislost na celý život 😊. Jedna z těch nejzdravějších vůbec! Jeden moudrý muž (SPOILER: Albert Einstein) kdysi prohlásil, že pokud chcete mít inteligentní děti, čtěte jim pohádky. A moudré muže se vyplatí poslouchat 😃! (Ještě lepší varianta je ale, když už jsou děti krapet odrostlejší a může si každý číst to své 👌…) Kniha je zkrátka a...

10 tipů na knižní vánoční dárek pro teenagery

10 tipů na knižní vánoční dárek pro teenagery

2020 má spoustu svých ALE, jednu věc mu však rozhodně nemůžeme vytknout - vyšlo opravdu veliké množství zajímavých YA knih! V mnohých případech pokračování nebo dokonce zakončení oblíbených sérií. Vydumat letos perfektní dárek pod stromeček pro sebe nebo jiného čtenáře YA tak může být pořádná fuška. Protože se Vánoce kvapem blíží, usnadníme vám to výběrem rovnou 10 TOP novinek a diagramem pro rychlou orientaci 👌🙂.     Zlodějská přísaha aneb romantická fantastická sága psaná z vícero úhlů pohledů, kde se...

8 tipů na knižní vánoční dárek pro muže

8 tipů na knižní vánoční dárek pro muže

Těšit se na knížku je skoro tak skvělé, jako si ji číst. (Když pomineme případy, kdy je to ta lepší část 😃.) A i když už tu nemáme slavné knižní čtvrtky, kdy to těšení bylo navíc spojeno i s adrenalinem, jestli člověk bude v ranní frontě nezadupán a na pozici, ve které se na něho dostanou všechny ty natěšené tituly, pořád zůstává radost z listování knižními novinkami. A tu jsem si teď před svátky zase dopřál. A nabízím výsledek: osm TOP knížek, na které se těším 📚. A že jsou lidi v podstatě stejní - až na tu druhou bublinu...

8 tipů na knižní vánoční dárek pro ženy

8 tipů na knižní vánoční dárek pro ženy

Barevný podzim se nám vytrácí před očima a střídá ho roční období tolik oblíbené u všech čtenářů. Co může být knihomolštějšího než zachmuřená obloha připomínající rej mozkomorů a mrazivý vzduch zvěstující první sníh letošního roku ⛄? Popravdě už se mi sbíhají sliny nad vůní vanilkových rohlíčků, svařáku, jehličí a rodinné pohody 🎄. Uznejte sami, kdy jindy si můžete napsat dlouhý seznam knih a pod stromečkem aspoň pár z nich najít? No tak vidíte. A kdybyste náhodou nevěděli, co si přát, tak tady je pár tipů 🎁.Aristokratka u...

5 knižních tipů na koncentrovanou podzimní pohodu

5 knižních tipů na koncentrovanou podzimní pohodu

Svět za oknem se noří do mlhy,  jedna dešťová přeháňka střídá druhou a vzduch je prostoupený lezavým chladem i zemitou vůní spadaného listí ?. Podzim přichází! Po parném létu nastává období, kdy my, knihomolové, opět přebíráme vládu nad světem ?. Taky si chcete sednout do pohodlného ušáku a pár let si číst ?? Vyzývám všechny čtenáře světa, natáhněte pletené ponožky ?, uvařte konvičku čaje a vylovte ze špajzky máslové sušenky ?. Mé nejoblíbenější roční období je tady, přicházím tedy s tipy na příběhy, které ve mně evokují...

10 “naučných” knih, které budou vaše děti milovat

10 “naučných” knih, které budou vaše děti milovat

Dáme vám tajné tipy na léty prověřené knížky, které sebevzdělávání podněcují a k tomu všemu umí být ještě superděsivé a vtipné.     Rozumí koza petrželi? Dospělí někdy mluví tak zvláštně. A když se jich zeptáte, řeknou: „Nechytej mě za slovo, TO SE JEN TAK ŘÍKÁ.“ Pak se v tom vyznejte… Ale víte co? Třeba se v tom s pomocí této knížky opravdu trochu vyznáte. Kniha nabízí 28 koumáckých příběhů ujasňujících ustálená úsloví (frazémy).     Nehledej v tom žádné háčky Zvládněte učivo 2. stupně ZŠ hravě a bez...

3 fantasy ságy, které vám pomůžou zahnat smutek po Zaklínači

3 fantasy ságy, které vám pomůžou zahnat smutek po Zaklínači

Zhltli jste na jeden zátah všech 8 epizod dlouho očekávaného seriálu Zaklínač? A víc než hledání chyb a odklonů od předlohy jste si užili příběh samotný? Zamilovali se do hrdinů a propadli perfektně propracovanému světu? Ale co teď... Všechny díly ságy od Andrzeje Sapkowského už znáte nazpaměť a čekat na novou sérii avizovanou na rok 2021 zní jako pekelná nuda. Pokud potřebujete nutně další fantasy infuzi, máme pro vás hned 3 tipy na mrazivé čtení, ve kterém si hlavní hrdinové rozhodně neberou servítky, bitky jsou na...

6 knih, které potěší fanoušky seriálu Marie Terezie

6 knih, které potěší fanoušky seriálu Marie Terezie

Že ještě pořád nemůžete dostat z hlavy nezlomnou dračici Marii Terezii a jejího trošku casanovského manžela Františka Štěpána? I když seriálu patří všechna čest, život téhle dvojky nabízí mnohem víc, než zmapoval. Láska a úcta Marie ke svému ne vždy dokonalému manželovi, rozhodně stojí za pozornost. A taky všech 16 potomků, ze kterých se pouze 9 dožilo plnoletosti (a hned 7 usedlo na evropských trůnech!). Dědili po sobě snoubence i jména. A spolu s nimi i podobně smutné konce. Někteří byli maminčini mazánci s politickou...