Nejpoutavější knižní fantasy světy
Publikováno: 16.9.2020
Kategorie: Aktuálně

Spousta z nás má nejspíš v knihovně alespoň několik fantasy kousků. Koneckonců, je to v dnešní době jeden z nejrozšířenějších žánrů. Ne všichni autoři nicméně ke svým dílům tvoří i celé fiktivní světy s vlastní historií, kulturami, náboženstvími a vším okolo. V tomto článku jsme pro vás vybrali 5 fantasy světů z knižních sérií, které podle nás dokáží čtenáře neobyčejným způsobem zcela pohltit.

 

 

Pán prstenů

John Ronald Reuel Tolkien ★★★★

V dnešní době musel každý alespoň jednou zaslechnout něco o tomto veledílu fantasy žánru odehrávajícím se na fiktivním kontinentě Středozemi. Jeho autor, anglický spisovatel J. R. R. Tolkien, bývá za stvoření tohoto světa označován jako otec moderního fantasy žánru. A to právem. Obrázek, který se nám v hlavě vybaví, když se mluví o skřetech, hobitech, trpaslících nebo elfech, je zpravidla dokonalou ilustrací charakteristických rysů, které ve svém díle popisuje právě Tolkien.

Abychom ale nemluvili pouze o Pánu prstenů, je třeba se zmínit taky o knize svým příběhem Pánu prstenů předcházející, tedy o Hobitovi, který bývá často doceňovaný víc, než jeho mladší, ale všeobecně známější následník. Nicméně bez třetí knihy, nesoucí jméno Silmarillion, bychom se do historie tohoto fiktivního světa nemohli ponořit naplno. Právě v této knize jsou totiž formou kratších příběhů sepsány komplikované dějiny světa Ardy již od jejího vzniku.

[blockquote author=“Pán prstenů, kniha první – Společenstvo prstenu“ link=““ target=“_blank“]

Nuže, co bych ti mohl říct? Život v dalekém světě plyne stejně jako za starých časů, plný svých příchodů a odchodů. Jen málokdo se stará o existenci hobitů… za což jsem velmi vděčný.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Píseň ledu a ohně

George R.R. Martin ★★★★

Každý jistě slyšel o Hře o trůny, první knize z této série, jejíž název přejala i světoznámá seriálová adaptace. Autorem této série je George R.R. Martin, bestsellerový americký autor, který je proslulý tím, že si se svými knihami dává na čas. Čekání na ně ale rozhodně stojí za to, protože je stejně tak proslaven i bezlítostným „zabíjením“ hlavních protagonistů svých knih, což čtenáře přiměje zatajit dech pokaždé, kdy se jeho oblíbený charakter ocitne v nebezpečné situaci. Jakožto fantasy dílo je Píseň ledu a ohně speciální také tím, že fantasy prvky jsou zde oproti standardu použity pomálu.

Kontinent Západozemí, kde se odehrává velká část příběhu, není popsán pouze v sáze Písně ledu a ohně. Autor v průběhu let sepsal například i tři povídky (Potulný rytíř, Přísežný meč a Rytíř Sedmi království) o životě potulného rytíře Duncana a jeho panoše Aegona, shodou okolností budoucího krále Západozemí. Tyto povídky se odehrávají přibližně 90 let před dějem hlavní ságy. Minulý rok byla pak vydaná kniha Oheň a krev mapující vládu královského rodu Targaryenů, která započala přibližně 300 let před hlavním příběhem. Knihou, která ale dovolí čtenářům se seznámit s historií tohoto fiktivního světa nejvíce, je Svět ledu a ohně. Zde jsou sepsány dějiny od samého počátku civilizace až po události sáze předcházející a dokáže dodat hloubku některým historickým charakterům už jen tím, že se o nich zmíní.

Když hraješ o trůny, můžeš buď vyhrát, nebo zemřít. Jiná cesta není.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zaklínač

Andrzej Sapkowski ★★★★☆

Čechům o něco bližším fantastickým světem je svět Zaklínače. Toho totiž sepsal polský autor Andrzej Sapkowski a hojně čtený byl u nás ještě před tím, než nabyl celosvětové popularity. Jako u většiny klasických fantasy příběhů zde rozhodně není nouze o magické bytosti všeho druhu, za což může být Geralt z Rivie, hlavní protagonista povídek, jedině rád. Jakožto zaklínač se totiž zabíjením takových zpravidla vražedných monster živí.

Na rozdíl od předchozích světů z našeho výběru možná svět Zaklínače není obohacen o jakýkoliv soubor historických událostí tohoto fiktivního světa, nicméně už samotné povídky jistě stačí na to, aby vás vesmír Zaklínače zcela pohltil.

Lidé si s oblibou vymýšlejí nestvůry a hrůzy. Sami si připadají pak méně odporní. Když se zpíjejí do němoty, podvádějí, kradou, bijí ženy nebo prostřílí šípy posledního jednorožce na světě. Rádi si namlouvají, že horší než oni je přece jen mora, kradoucí se za rozbřesku do chalupy. Pak jim je nějak lehčeji u srdce. A lépe se jim žije.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Harry Potter

Joanne K. Rowlingová ★★★★☆

 

Harry Potter vytvořil v moderní době pro spoustu lidí jasnou představu, jak by fungovala magie, kdyby nějaká existovala. Všichni bychom používali hůlky a zaříkadla pro sesílání kouzel a jezdili bychom studovat do Bradavic, aby se z nás stali vyškolení čarodějové.

Na rozdíl od jiných fantasy příběhů se autorka J.K. Rowlingová rozhodla namísto prostředí podobného období středověku zasadit svůj fantasy příběh do moderní doby. Jejím plánem bylo udržovat si u svých knih stejné publikum, které bude stárnout spolu s knížkami. Prvotní knihy jsou tedy určeny spíše dětem, zatímco ty pozdější jsou zaměřeny hlavně na dospělejší čtenáře. Navzdory tomu však nikdy nejsme tak staří, aby nás i první kniha v sérii nemohla svým dějem vcucnout do sebe.

Kromě příběhů o Harrym Potterovi rozdělených celkově do osmi svazků byly do stejného univerza autorkou zasazeny například taky knihy Bajky barda Beedleho, Famfrpál v průběhu věků a Fantastická zvířata a kde je najít.

 

Vždycky nazývej věci jejich pravým jménem. Pokud by ses hodnocení bál vyslovit, o to větší z nich budeš mít strach.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hraničářův učeň

John Flanagan ★★★★☆

 

Hraničářův učeň od Johna Flanagana patří k méně známým dílům z řad fantasy, nicméně podle nás stačí na to, abychom jej zahrnuli do našeho výběru. Jedná se o jedenáctidílnou sérii knih vypravujících o životě hraničářského učně Willa. Najdeme zde klasické fantastické rysy ve formě magických stvoření i lehké magie, které je ovšem velmi pomálu.

Samotný svět je inspirovaný středověkou Evropou v období sedmého století. Najdeme zde tak království Araluen inspirované Anglií nebo Skandii inspirovanou pohanským Norskem.

Hlavní jedenáctidílná série je doplněna o prequelovou dvojdílnou sérii První roky, zaměřující se na Willova učitele, hraničáře Halta, a aktuálně rozepsaná sequel série pod názvem Královská hraničářka, kde se naopak stává učitelem sám Will. Navíc je třeba se zmínit taky o samostatné knižní sérii Bratrstvo, soustředící se na čtenáři v původní sérii oblíbené Skandijce.

 

Vy jste ho sledoval? Hraničáře? Vy jste sledoval hraničáře v lese?

 

 

To je náš výběr nejpoutavějších knižních fantasy světů. Fantasy žánr je nicméně velmi rozsáhlý a určitě existuje spousta dalších děl, která by si tady své místo zasloužila. Znáte nějaký svět, který tu podle vás nezbytně chybí? Podělte se s námi o váš názor v komentářích.

 

Pro Knihy.cz

Libor Kománek

Další články z kategorie

Monika Tobolíková: Věřím, že moje obrázky dokážou předávat radost

Monika Tobolíková: Věřím, že moje obrázky dokážou předávat radost

Zlínskou ilustrátorku Moniku Tobolíkovou jsme si původně vybrali na jednorázovou akci - design našich nových knihomolských záložek... a už jsme si ji nechali. Spolupráce je to totiž náramná.  Monika je ochotná, milá, pohotová a řádně kreativní. Na první pohled je zřejmé, že kreslí hlavně pro radost. Kde bere inspiraci? Co čte? Pije? A jak mimo práci žije? Zjistili jsme za vás 😊.   Tíhla jsi k malování/ilustrování od malička, anebo to přišlo až s věkem a občasnou potřebou odreagovat se? Kreslila jsem od první chvíle,...

Co číst, když máte čtecí krizi?

Co číst, když máte čtecí krizi?

Nastanou občas situace v životě, kdy ani zarputilý čtenář čísti ušlechtilou literaturu není schopen. Znáte to. Viry, bakterie, horečky, zimnice, klíšťata, zuby, odchod přítelkyně, návrat snoubenky, následky 4denní pařby, nefunkční klimatizace v kanceláři 5 lét po sobě, příprava dovolené, návrat z dovolené a tak podobně. Následuje několik stručných rad, co si v takovém případě (pravá hemisféra by chtěla, ale levá to nedokáže, klasik tomu říkal „V životě lidském jsou chvíle, kdy i vůl pláče“) počít.Zapomenout na malá...

Děkuji, radši knihu! Aneb písmenka jsou lepší, když se nehýbou…

Děkuji, radši knihu! Aneb písmenka jsou lepší, když se nehýbou…

Čtení knížky má neskutečně mnoho výhod oproti koukání na její filmovou adaptaci. Trvá podstatně déle, takže máte výmluvu, proč není umyté nádobí. Postaršího bílého planetologa si v hlavě přestavujete jako bílého planetologa a nevypadá jako mladá černoška. Můžete číst ve vaně a nevyskakovat z ní tryskem, když zaklimbáte a padne vám noťas či tablet do vody. Nemusíte sledovat stejný příběh s partnerem, který má na příběhy příšerný vkus, krom vzácných případů, kdy jste si pod stromeček vzájemně nadělili stejnou knížku. S...

5 žhavých knižních tipů na dovolenou

5 žhavých knižních tipů na dovolenou

NEPROPÁSNĚTE SLEVU 10 % na veškerý sortiment s kódem: LETO2022 Léto bez knih je jako famfrpál bez košťat! A žádný kufr není tak přeplněný, aby nesnesl ještě nějaký ten "superslim" román 😀! My nedáme bez knih ani ránu. Pokud to máte stejně a zrovna hledáte ideálního parťáka pod stan, na pláž, na chatu, anebo kamkoliv jinam, kde není nouze o měkké zázemí a dostatečný přísun espressa s tonicem, měli bychom pro vás pár tipů:Bílá voda Kateřina Tučková Dlouho očekávaný přelomový román o ženách, víře a zlu. Bílá Voda. Takto...

8 tipů na dárek ke Dni dětí

8 tipů na dárek ke Dni dětí

"Pokud chcete, aby vaše děti byly inteligentní, čtěte jim pohádky," přimlouval se už před lety Albert Einstein. A my rozhodně souhlasíme 😊! A kdyby to náhodou s tou inteligencí neklaplo, určitě to vykompenzuje minimálně vyšší empatie, fantazie a víra v dobré konce i fakt, že láska a dobré srdce v životě odrovná nejednoho draka... to za to čtení na dobrou noc rozhodně stojí, co říkáte 🦄? Pokud letos zvažujete, že byste klasickou bonbošku vyměnili za něco trvalejšího rázu, měli bychom pro vás pár tipů.  Prašina -...

4 knihy, které vyprávějí tragické příběhy z Osvětimi

4 knihy, které vyprávějí tragické příběhy z Osvětimi

Téma holocaustu je častým literárním námětem. Věnují se mu historici, spisovatelé i přeživší. Připomínat tragické prožitky a smrt milionů nevinných lidí, je podstatné nejen pro poznání historie, ale také jako pomyslný památník obětí, které si nezaslouží, aby na ně bylo zapomenuto.My, holčičky v Osvětimi A. a T. Bucci Italky Andra a Tati Bucci byly ještě holčičky, když jim do života vstoupila druhá světová válka. Více než rok před jejím koncem se společně s maminkou dostaly do Osvětimi. Tady, v pekle na Zemi, se stal...

Valentýnsko nevalentýnské tipy ke čtení

Valentýnsko nevalentýnské tipy ke čtení

Možná nejste zrovna z těch, kteří slavný světový svátek zamilovaných slaví. Možná jste zrovna single a ze zamilovaných témat se vám bortí pevná půda pod nohama. A možná si to prostě slavíte tak nějak po svém. Ať je to tak, nebo tak, přinášíme pro vás valentýnské tipy ke čtení, které vlastně zas až tak valentýnské nejsou. Mají totiž záhadného ducha a nebudete od nich schopni odtrhnout oči!Setkání s tajemnem Krumlovská Olga Máte-li rádi nevysvětlitelné záhady, které vás napnou jako kšandy? Pokud se rádi bojíte, pak bude tato...

Nejlepší vánoční dárky pro teenagery

Nejlepší vánoční dárky pro teenagery

Ono se lehce řekne, že jako dárek k Vánocům udělá radost právě kniha (a komu taky ne?!), ale jaká? Knih je velká spousta, natož v dnešní době, a každému se líbí něco naprosto jiného. Proto jsem vám připravila několik různých tipů na knihy mající spojitost s letošním rokem, podle kterých se můžete orientovat, když chcete dát ten pravý příběh vašemu puberťákovi. Takže lovu zdar!⇨ contemporary kniha i pro mladší čtenářky, které chtějí číst něco vyloženě na zlepšení nálady (doporučuji darovat ke knize i horkou čokoládu –...

6 tipů na vánoční dárek pro ženy

6 tipů na vánoční dárek pro ženy

Barevný podzim se nám vytrácí před očima a střídá ho roční období tolik oblíbené u všech čtenářů. Co může být knihomolštějšího než zachmuřená obloha připomínající rej mozkomorů a mrazivý vzduch zvěstující první sníh letošního roku ⛄? Popravdě už se mi sbíhají sliny nad vůní vanilkových rohlíčků, svařáku, jehličí a rodinné pohody 🎄. Uznejte sami, kdy jindy si můžete napsat dlouhý seznam knih a pod stromečkem aspoň pár z nich najít? No tak vidíte. A kdybyste náhodou nevěděli, co si přát, tak tady je pár tipů 🎁.Deník farářky...

6 tipů na vánoční dárek pro děti

6 tipů na vánoční dárek pro děti

Taky máte s dětskými knihami pod stromečkem spojených tolik zážitků jako my? Začíná to černo-bílo-červeným leporelem a pak se z toho přes Krtečka, Děti z Bullerbynu a Harryho Pottera stane závislost na celý život 😊. Jedna z těch nejzdravějších vůbec! Jeden moudrý muž (SPOILER: Albert Einstein) kdysi prohlásil, že pokud chcete mít inteligentní děti, čtěte jim pohádky. A moudré muže se vyplatí poslouchat 😃! (Ještě lepší varianta je ale, když už jsou děti krapet odrostlejší a může si každý číst to své 👌…) Kniha je zkrátka a...