RECENZE: Nový Backman je dramedy o osamělosti, potřebě blízkosti a komplikovaných vztazích
3.7.2020
Červencové knižní BEST OF
13.8.2020

Co na nás udělalo v červnu největší dojem?

Rozhodně útržky, úvahy, nonsensy a povídky od charismatického režiséra a herce Miroslava Krobota. Pouť po místech Čech a Moravy, co zharmonizují tělo i mysl a nová backmanovka.

 

Od slackline k tiché radosti

Provazochodci nemusí být jen rození cirkusáci, ale třebas i architekti, které “na lajnu” vžene zamilovanost do slacklinisty… ​

Tak co dámy, dokážete si představit, že se budete procházet ve vzduchu kilometr nad zemí třeba i 24 hodin bez přestávky? A co víc, že si tam dokonce řeknete s tím svým “ano”?

 

Všechny barvy počasí

Jak vznikají červánky? Proč je nebe modré? Odkud se bere déšť a sníh? A proč je aprílové počasí tak proměnlivé? ​

Barvy počasí byly v roce 2016 nominovány na prestižní Německou cenu za literaturu pro mládež. A my se nedivíme! Poetické ilustrace dokonale souzní s textem. Plískanice všehodruhu nebyly nikdy působivější (a co teprve babí léto…)!

 

Nečíst

Tahle knížka vám dá zabrat, ale stojí za to! Klade totiž spousty složitých a náročných otázek, na které se nesnaží příliš odpovídat…

Tak například má Meryl Streep z L.A. smysl pro humor? Má!

Neměl Lewis Brian Hopkins Jones číst raději Alenku než medvídka Pú? Těžko říct…

Beatles nebo Rolling Stones? To se mění v čase.

Máme se těšit na film s Eskymo Welzlem? Tož bať.

Devět povídek v 10 kapitolách a každá jiná. Ony to vlastně nejsou jen čisté povídky, ale taky esej, dva scénáře, útržky vzpomínek na vzbuzení závisti, sametová opera nebo fiktivní korespondence. Popis vlastních dlouholetých bojů s bájným polárníkem. A vedle nich realisticky vyhlížející vzpomínky na divadlo a lidi v něm v časech normalizace.

Obálky knih většinou kecají, tohle je pro jednou výjimka. „Důležité. Zábavné. Vedlejší. Bizarní. Osobní. Intimní.“

 

Úzkosti a jejich lidé

Každý z nás mám svůj vlastní „smutný příběh“. Zamčený na tři západy v zaprášeném šuplíku, zastrčený někde hluboko v duši, kam se moc často nechodí. Když se zdá, že jsme na ten šuplík zapomněli, tak přijde spisovatel Fredrik Backman, autor knih Muž jménem Ove nebo Medvědín, s další novinkou, nekompromisně zámek vypáčí a připomene, že nikdy není pozdě na otevírání starých ran. Úzkosti a jejich lidé se poťouchle tváří jako komedie, ale bulet budete ještě týden po dočtení. Připravit… pozor … emocionální horská dráha se dává do pohybu a vy sedíte přímo vepředu.

 

Převorství u pomerančovníku

Fanoušci knižní série Kostičas od britské spisovatelky Samanthy Shannon již několik let netrpělivě vyhlížejí vydání dalšího dílu. Sama autorka však jde cestou „kdo si počká, ten se dočká“ a místo pokračování celosvětově úspěšné série přišla po delší době odmlky se samostatným příběhem. Převorství u pomerančovníku je více jak osmi set stránkový gigant a slibuje magii, draky, tisíc let staré tajemství a epickou bitvu mezi dobrem a zlem.

 

Vědění pro nejisté časy

Znáte to, když se snažíte udržet na hladině, potopíte se, ale jakmile se chcete potopit, táhne vás to zpět nahoru. Stačí se pokusit zadržet dech a hned vydechnete… Připomíná mi to prastarý a často opomíjený výrok: „Kdo by chtěl zachránit svůj život, ten o něj přijde.“

Vědění pro nejisté časy se zabývá způsoby, jakými se tato zákonitost dá využít při cestě za pocitem bezpečí a duchovními i intelektuálními jistotami, které s oporou v náboženství či filozofii hledá snad každý z nás. Toto téma je v dnešní době nejistoty a obav ještě aktuálnější než kdy dříve. Přitom jediná cesta ke spáse a udržení si zdravého rozumu se nám překvapivě otevře až tehdy, když si uvědomíme, že se stejně nikdy zachránit nemůžeme.

 

Místa, která léčí

Kniha známé astroložky a propagátorky zdravého životního stylu o místech, která působí na lidské zdraví pozitivně, povzbudivě až léčivě. Jsou to místa vhodná k procházkám, čerpání blahodárné energie, k meditacím nebo posezení s přáteli. V publikaci najdete jak místa notoricky známá, tak ta, o nichž se ještě mnoho neví, jsou ale vhodná pro lidi milující samotu a poznávání nových, lidskou nohou téměř nepošlapaných koutů naší krásné země. Studánky, kde nejhlubší je les, zříceniny, které svou slávou kdysi téměř hvězd se dotýkaly, poutní místa, svatostánky, tajemné skalní útvary nebo romantické vyhlídky do kraje.

 

Kočka myši nenechá

Jaká je slečna Marplová po českuMladá, svérázná, a k tomu všemu učitelka. Pokud hledáte perfektní knižní sérii na letní dovolenou, máme pro vás tip na opravdový klenot na poli českých detektivek. Příjemnou, vtipnou a svěží oddechovku o svérázné pedagožce, Josefíně Divíškové, která se s krimi případy ve svém okolí rozhodně nemazlí. Pepina je tak trochu nepraktická malířka, která se po rozvodu se zámožným (a kompletně nemožným) právníkem přestěhuje z pražského hnízdečka na tak trochu zapadlé maloměsto, ve kterém na ni však čeká útočiště v podobě nájmu u její pedantské sestry a také místo na umělecké škole.

Zní to téměř idylicky… jen kdyby neměla nepraktická a impulzivní (už ne tak úplně) mladá dáma svou pověstnou superschopnost dostávat se do malérů – obzvláště těch, co zavání vraždou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *