Květnové knižní BEST OF
11.6.2020
RECENZE: Nový Backman je dramedy o osamělosti, potřebě blízkosti a komplikovaných vztazích
3.7.2020

Fanoušci knižní série Kostičas od britské spisovatelky Samanthy Shannon již několik let netrpělivě vyhlížejí vydání dalšího dílu. Sama autorka však jde cestou „kdo si počká, ten se dočká“ a místo pokračování celosvětově úspěšné série přišla po delší době odmlky se samostatným příběhem. Převorství u pomerančovníku je více jak osmi set stránkový gigant a slibuje magii, draky, tisíc let staré tajemství a epickou bitvu mezi dobrem a zlem.

 

Svět se připravuje na návrat zla

 

Mezi východem a západem velké říše panují nesmiřitelné a stovky let táhnoucí se rozepře. Politické intriky, kulturní odlišnosti a několik náboženských proudů jen přisypávají sůl do otevřené rány křehké mocenské rovnováhy. Avšak vzduchem prostupuje zvláštní napětí a hrozba naplnění dávného proroctví ochromuje všechny bez rozdílu. Svět se připravuje na návrat zla, které tisíc let podřimovalo v hlubinách země. Podle jedné z legend se vrací Bezejmenný, drak chrlící sžíravý oheň. A je připraven sežehnout na popel i to nejmenší královstvíčko.

Rozsáhlý, rozmanitý a na děj bohatý příběh, mnoho postav, více vypravěčů, několik dějových linií. Bez zbytečně rozvleklého úvodu (asi jen sto padesát stran) nás autorka zavádí do světa, pro který vymyslela nové uspořádání, náboženství, tradice i řád. Zároveň staví na základech skutečných zemí, především Anglie a Japonska. Inspiraci si bere z bájesloví a precizně vplétá to nejlepší i nejhorší z obou zemí do vlastního příběhu. Zatímco západ sešikuje celé řady rytířů v plné zbroji a jejich boj se šupinatou nestvůrou silně připomíná legendu o svatém Jiřím a drakovi, východní země své dračí sousedy chovají v úctě. Jediným východiskem je navázání spolupráce dvou znepřátelených stran… Nikdy!

 

… a srdce vynechá několik úderů

 

Příliš popisnou první polovinu příběhu nahradí svižná druhá polovina, která stránku po stránce nabírá na dynamičnosti. Ženské postavy jsou silné a schopné vést celá království. Někdy se autorce nepodařilo vystihnout sílu daného okamžiku a příběh odvíjející se na několika desítkách stran skončil během pár strohých vět. Jindy zas došla k okamžikům zcela výjimečným, při kterých vynechá srdce několik úderů. Vrství příběhy jeden na druhý, dává slovo postavám z rozdílných sociálních kruhů, snaží se přiblížit fungování světa, se kterým jsme dosud neměli co do činění. Funguje to krásně a všechny nitky příběhu směřují k finální bitvě.

 

Respekt na první pohled

 

Podrobné mapy na předsádce, šestnáctistránkový jmenný rejstřík, seznam výrazů nebo podrobná časová osa. Je to pořád málo? Samotné vzezření knihy budí respekt na první pohled. Příjemné brnění v prstech vyvolává už jen představa, jaký neuvěřitelný příběh se skrývá na tolika stránkách. Autorka nás co se počtu stran nešetří. Doporučuji si udělat čas na čtení, nespěchat a užít si každou kapitolu, nasát atmosféru, pečlivě zmapovat každý kout říše. I tak se u toho pěkně zapotíte. Podle mě to ale za to stojí. Samantha Shannon napsala moderní fantasy román, který je příjemným osvěžením.

 

Pro Knihy.cz

Aneta Wunderlichová

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *