RECENZE: Je suis Sandra
6.3.2020
10 “naučných” knih, které budou vaše děti milovat
19.3.2020

To se takhle sejde Frankenstein, Jekyll & Hyde, doktor Moreau, Van Helsing a Sherlock Holmes. To není začátek suchého britského vtipu, ale novinka Případ alchymistovy dcery od spisovatelky Theodory Gossové. Čistokrevné viktoriánské dobrodružství navozuje atmosféru šestákových románů A. C. Doyla a před slavného detektiva pokládá další téměř neřešitelný případ. Záhady, mrtvoly, zaplivaný Whitechapel a nelidská monstra na každém rohu. Pánové ať si drží klobouky, dámy nechť si připraví čichací sůl … je čas vyřešit pár vražd.

Zaklepat na dveře domu na adrese 221B Baker Street stojí Mary Jekyllovou velkou dávku kuráže. Je však přesvědčena o tom, že má pro Sherlocka Holmese zcela neobvyklý případ. Před nedávnem se jí do rukou dostala složka dokumentů odkazující na záhadný spolek vědců (bandu pošahanců!). Jelikož je Mary klasickou hrdinkou své doby – slušně vychovaná, typicky žensky všetečná, v hloubi duše volající po volebním právu žen – okamžitě se zaplétá do víru událostí. Než se naděje, tak stojí v tmavé uličce nechvalně známého East Endu a zkoumá zohavené tělo mrtvé prostitutky ležící v tratolišti krve.

Ale pozor! Vraždy se zásadně řeší nad šálkem černého čaje a táckem koláčků.

Drožky, koně, husina a vůně čaje

Viktoriánský Londýn, a že ho má autorka propracovaný tip-ťop, je líný a neuspěchaný (a pěkně vražedný). Kdo by taky spěchal, když je vozidlo hromadné dopravy tažené koňmi? Ale kde jinde by fungovala všehochuť hororových příběhů, kterými spisovatelé strašili své čtenáře před sto padesáti lety? Doba Sherlocka Holmese má své kouzlo a není těžké si představit A. C. Doyla, jak sedí za těžkým mahagonovým stolem v pokoji s tlustým kobercem, krbem a brokátovými závěsy a píše právě tenhle příběh. Nezoufejte, že vám unikne spousta detailů, pokud nemáte načtené původní povídky. Stačí znalost současné verze Sherlocka od BBC. On se ten Londýn zas tak nezměnil. Až na ty drožky a koně.

Slušnost, která irituje oko čtenářovo

Mary, Diana, Catherine, Beatrice, Justine, Alice, paní Pooleová… je tady vcelku přelidněno. Postav přibývá, zápletka se zamotává. Tak moc, že cestu ven nedokáže najít ani sama autorka. Každou z postav pustí ke slovu, až zapomene příběh osolit špetkou dobrodružství nebo vygradováním. K tomu všemu se jí podařilo přenést ducha viktoriánské éry do stylu vyprávění. Dodržování zásad slušného chování se v Anglii 19. století považovalo za ‚rule number one‘. A tahle kniha je vážně slušně vychovaná. Když se dr. Watson po několikáté zeptá přítomné dámy, zda se cítí dobře, tak člověk odchází na nejbližší most a skáče do zakalených vod Temže. Brrr, díky za 21. století!

Ať tak či onak, negativismus není na místě. Případ alchymistovy dcery je detektivka psaná podle starých pravidel. Notně ukecaná, hororová, navíc vysoce feministická. A já nikdy nepohrdnu malou zastávkou na Baker Street. Co nenabídl první díl, může se objevit v dalších dvou, které v zahraničí již vyšly. Zbývá už jen říct … Elementary, my dear Watson.

 

Pro Knihy.cz

Aneta Wunderlichová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *