Že ještě pořád nemůžete dostat z hlavy nezlomnou dračici Marii Terezii a jejího trošku casanovského manžela Františka Štěpána?
I když seriálu patří všechna čest, život téhle dvojky nabízí mnohem víc, než zmapoval. Láska a úcta Marie ke svému ne vždy dokonalému manželovi, rozhodně stojí za pozornost. A taky všech 16 potomků, ze kterých se pouze 9 dožilo plnoletosti (a hned 7 usedlo na evropských trůnech!). Dědili po sobě snoubence i jména. A spolu s nimi i podobně smutné konce. Někteří byli maminčini mazánci s politickou angažovaností v krvi, jiní spíš s hlavou v oblacích (ale o to krásnější) a našli se mezi nimi i ti, co byli na vídeňském dvoře naprosto nežádoucí. Pár vrásek rodičům způsobily i některé z jejich výstředností – třeba fobie z ryb ?. Neštovice jim braly životy i krásu a ani ti, co přežili, neměli na růžích ustláno…
Slavná Marie Antoinetta je kapitola sama o sobě! Kdyby v té době existoval Instagram, byla by v jeho čele, protože užívat, to ona si uměla. Drahé šaty, šperky, dortíky a jednu party za druhou ??. Noblesu ji nevzala ani gilotina.
Marie Terezie a její Habsburkové
Zajímá vás historie, ale do jejího čtení se dvakrát nehrnete? Zkuste komiks.
„Dobře vládnout nemusí jen muži. A já jsem jediná žena, která kdy usedla na český trůn. Od dětství jsem se připravovala, že budu královnou. Přesvědčila jsem všechny, kteří o mně pochybovali, že na to mám. Stálo mě to nemalé úsilí, ale stálo to za to! Bojovala jsem jako lvice, abych ubránila svoje území a získala další. Změnila jsem jednou provždy zavedené pořádky. To já jsem přepisovala dějiny! Jsem Marie Terezie.“
Příběh o životních osudech Marie Terezie začíná v roce 1723 korunovací Karla VI. českým králem. Od této chvíle se rozvíjí láska mezi Marií Terezií a Štěpánem Lotrinským, kteří se navzdory politickým machinacím nakonec spojí v plodném manželském svazku, ze kterého vzejde 16 dětí. Kniha ovšem zachycuje i Mariino nastoupení vladařské cesty a spletité politické zákulisí na císařském dvoře. Souběžně s knihou vznikla i první série seriálu Marie Terezie.
Marie Terezie očima Marie Antoinetty a generála Laudona
Jediná vládnoucí žena na českém trůně není spjata pouze s povinnou školní docházkou. Možná víte, že za vlády Marie Terezie se povinně zavedla příjmení, zakázalo se mučení při výsleších a proběhlo první sčítání lidí a majetku.
Ale věděli jste, že její manžel se dal z nudy na podnikání a tajně vydělal obrovské jmění? Nebo že Marie Terezie osobně udělila milost v posledním čarodějnickém procesu v českých zemích?
Byla Marie Terezie skutečně láskyplná, obětavá matka, která vedle vykonávání vladařských povinností ještě sama vychovávala svých šestnáct dětí, nebo byla chladná, vypočítavá panovnice, která se svými dětmi politicky kupčila? Měla mezi dětmi oblíbence, které upřednostňovala? Je pravda, že ze žárlivosti na neustále nevěrného manžela založila komisi cudnosti, nebo to přece jen bylo šťastné manželství? Vděčíme za velké, slavné reformy jako zavedení povinné školní docházky, zrušení nevolnictví a zákaz mučení opravdu velké panovnici?
Marie Terezie záhady a mystéria
Jaké byly klíčové okamžiky vlády Marie Terezie? Barokní období, do kterého se jediná česká panovnice narodila, bylo bohaté kulturou i množstvím pověr a předsudků. Objevovalo se několik zázračných a pozoruhodných událostí, které ovlivňovaly dobu i vnitřní svět panovnice – její vztahy k církvi a náboženské víře. Autor se tak zamýšlí i nad rozporuplností vlády Marie Terezie a nad jejími přínosy reformního úsilí, které je pro její panování příznačné.
Věčné téma – vztahy mezi rodiči a dětmi – se táhne jako vodící nit novým historickým románem Zdeňka Grmolce. Prolínají se v něm osudy Šimona Vidláka, příslušníka zchudlého rodu pocházejícího ze Svatoslavi na Třebíčsku, barona von Dobenaua, ale také Marie Terezie a jejího poslání „služby“ říši a „služby“ rodině.
Zdroj úvodní fotky: Česká televize