RECENZE: Mořská panna a paní Hancocková je jako zpěv sirény. Okouzlující a vábivá!
4.12.2019
Listopadové knižní BEST OF
17.12.2019

Ještě pořád váháte, s jakou knížkou se o Vánocích nekompromisně zašijete 😊? Co koupit dětem? Anebo jestli ty novinky, jejichž sláva údajně hvězd se dotýká, fakt stojí za to, anebo spíš za starou bačkoru? Pro odpovědi nemusíte daleko! Vyzpovídali jsme pro vás naši knižní partu – experty, knihomoly a požitkáře, kteří jsou v knihách až po uši! Denně.

 

  1. O jakou knížku/knížky letos napíšu Ježíškovi?
  2. Top knížka roku 2019
  3. Co u čtení o svátcích nejraději chroustám?
  4. Oblíbený vánoční film/pohádka podle knižní předlohy

 

Jarda, grafik

1. Určitě si přečtu Raději zešílet v divočině. Příběhy outsiderů žijících v lesích na Šumavě doplněné o fotky Jana Šibíka, to mě bude bavit.

2. Těšil jsem se na nový počin od mého oblíbeného francouzského dekadenta Houellebecqa – Serotonin, po slibné první polovině přišlo lehčí zklamání, tak jsem po letech opět oprášil skvělou Mapu a území. Z naučné literatury bych doporučil Psychosomatickou prvouku od Radkina Honzáka, která i přes svou odbornost byla čtivá a srozumitelná.

3. Ke čtení si nejspíš jen naliju něco na zahřátí, takže volba padne buď na můj oblíbený zelený puerh nebo nějakou single malt whisky.

4. O Vánocích je nutnost sjet cokoliv, kde figuruje Tim Burton, takže podle knižní předlohy bych to viděl na The Nightmare Before Christmas.

 

Aneta, recenzentka

1. Při předávání seznamu knih Ježíškovi bylo řečeno, že jsem vykořisťovatel a tyran. Nevím, co je špatného na pětistránkovém seznamu 😊. I tak bych ráda pod stromečkem našla Zvony Londýna od Bena Aaronovitche. Na další díl ze série Řeky Londýna netrpělivě čekám už několik měsíců. Magie a kouzel není nikdy dost. Také se těším na knihu Eugenie od Jany Poncarové. Anotace mě tak nalákala, že to bude první kniha, po které o Vánocích sáhnu. A také budu ráda za detektivku od Agathy Christie nebo nové (naprosto boží) vydání Jane Eyrové.

2. TOP knih za tenhle rok je celá řada a je těžké vybrat jen jednu. Po třech letech čekání jsem se dočkala čtvrtého dílu detektivní série s Cormoranem Strikem. Smrtící bílá od R. Galbraitha je sice sedmi set stránkový gigant, ale také je neuvěřitelně čtivý a návykový. Svým poetickým vyprávěním mě také oslovil Markus Zusak s knihou Clayův most. Křehký příběh o lásce a smrti pořád nemohu dostat z hlavy. Zmínit musím ještě cestopis Dudáci, draci a kouzelné víly, který ve vás probudí touhu ihned odjet do Irska a na zelených loukách a kopcích hledat Leprikóny. Novinku Mořská panna a paní Hancocková mám sice teprve rozečtenou, ale nepochybuji, že ji zařadím k těm nejlepším kouskům za tenhle rok.

3. Vosí hnízda, vanilkové rohlíčky, pracny, linecká kolečka, zázvorky, perníčky, sněhové pusinky… ještě, že existují babičky 😊!

4. Rok co rok se vracím k animované Vánoční koledě od Charlese Dickense. Horké kakao, máslové sušenky, pletené ponožky, za okny padající sníh a v televizi pohádka. Co může být dokonalejšího?

 

Stanyslaw, recenzent v utajení

1. Milý Ježíšku, vždyť mě přece znáš. Jednak víš, co se mi líbí a jednak chápeš, že mám rád překvapení. Nemám je rád, miluju je. Takže prosím Tě, když to bude něco tak zábavného a hodně drsného jako ty dvě knížky, co jsem dostal nedávno, tak budu opravdu spokojený. A ano, vím, že k té jedné pořád dlužím recenzi. Hlavně nic romantického, teda pokud to zrovna nebude některá Austenka, která mi doma chybí (Northanger či Mansfield).

2. Richard Brautigan – Hawklinská nestvůra

Důkaz mých mezer ve vzdělání, protože o autorovi jsem do letošního podzimu nic netušil. Naprostá bomba. A důkaz krátké paměti, protože si nemůžu vzpomenout, co jsem četl na jaře.

3.  Musím hodně opatrně, protože ke knížce patří ořechy, a ty potvory bývají mastné. Vlašské, para, pekany, makadam, kešu. Uzené mandle, wau. Případně křížaly. Taky opatrně, pro změnu zrádně dělají prsty ulepené. Případně drahý (když už jsou ty svátky) sýr a suché červené… Jestli bych já neměl raději číst jen kindle.

4. O Brother, Where Art Thou? (sice hodně volně, ale podle Homéra)

Paper Moon (Joe David Brown – román Addie Pray)

 

Vendula, copywriter

1. Možnosti milostného románu – protože slyším chválu, kudy chodím, i když se trošku (obzvlášť po Rozhovorech s přáteli) bojím, jestli další novodobou vztahovku ustojím… A nebude mi chybět “happily ever after” finiš 😃. A pak bych, milý Ježíšku, prosila o první díl Opraváře osudů od Fulghuma, protože tak dobře na duši neudělá ani tuna vanilkových rohlíčků zalitá vaječňákem!

2. Hned na začátku jsem se nechala (trochu opožděně) semlít celou tetralogií Geniální přítelkyně, a pak už to šlo ráz na ráz! Perfektní Teorie podivnosti a překvapivá fantasy Snílek neznámý – podivný začátek se rozvinul v něco nečekaného. Krutost tak akorát skloubená s laskavostí (no dobře, občas víc krutosti, ale dvojka to snad vykompenzuje) a mimochodem dost “nakrkávající” konec, takže doporučuji radši vůbec nečíst 😃!

A nemůžu zapomenout na Knihu SLOU, která ukazuje odvrácenou stranu businessu s módou a fast života obecně. Děsivé pracovní podmínky, látky s příměsí ropy a nekončící koloběh ukojování nefajn emocí novými a novými věcmi…

3. Spíš než uzobávač jsem typický orypkávač. Takže ze všeho nejraději mandle z maminčiny vánočky a lentilky z babiččiných perníčků.

4. Rozhodně Hvězdný prach – protože Neil je genius (Postřehy z poslední řady si taky šetřím na sváteční rozjímání 😃)! A taky top kombinaci režiséra Jirky Stracha, vánoční Kodaně (plné světýlek!) a festovního andersenovského pochmurna v pohádce O dívce, která šlápla na chléb. Deník Bridget Jones (protože pan Darcy) a  Big fish – i když nad její pohádkovostí by se dalo polemizovat…

 

Iveta, zákaznický servis

1. Těch je strašně moc a některé už mám doma ve skříni 😃! Knížky si naděluji sama (během celého roku). Všichni tvrdí, že neví co mi koupit, protože už jsem všechno četla… ale je to jen výmluva! 😊

Takže ty, co si určitě zabalím:

Vikingové Nájezdy synů – první díl jsem si nadělila loni a byl super, tak snad druhý díl taky nezklame.

Sedm smrtí Evelyn Hardcastle – podle recenzí to vypadá na slibnou detektivku s originální zápletkou…

Nedokončený portrét – sbírám knihy od A. Christie a nejen její detektivky jsou úžasné.

Kulový blesk – četla jsem trilogii Vzpomínka na zemi, což sice nebyla žádná “oddechovka”, ale bylo to úžasné sci-fi čtení s neskutečným příběhem.

Pro děti plánuji iPohádku od Kovyho, Spící město od Martina Vopěnky a druhý díl Prašiny Černý Merkurit, pro mamku pěknou vraždu – Kanibal z Nine Elms, protože se jí líbí detektivky od Roberta Bryndzy a manžel asi dostane do sbírky další díl Toulky českou minulostí.

2. Labyrint duchů (Carlos Ruiz Zafón) – mnoho let jsem čekala na tento 4. díl ze série Pohřebiště zapomenutých knih a konečně jsem se dočkala. Sice ještě nemám dočteno, ale už je jasné, že se povedla stejně, jako předešlé tři.

3. Kapra a bramborový salát – teda pokud na mě zbude… 😊

4. S čerty nejsou žerty – podle mého názoru je to nejlepší a nejvtipnější pohádka, co kdy byla natočena. Filmy a pohádky podle knižních předloh jsou pro mě většinou zklamáním – ale Karlík a továrna na čokoládu, ta se povedla.

 

Terka, recenzentka

1. Vánoce a knihy k sobě patří jako chleba a máslo. Nedokážu si představit stromeček, pod kterým neleží alespoň jedna kniha. Tento rok si moc přeji nejnovější (a zároveň poslední) díl ságy Kate Daniels od Ilony Andrews, který zatím tedy nevyšel, ale měl by být k prodeji od poloviny prosince, tak uvidím. Je to skvělá urban fantasy, kde nechybí drsní hrdinové máchající meči, pistolemi či drápy. Je to jízda!

Další kniha, kterou rozhodně musím mít, je pokračování Renegátů, Protivníci, od Marissy Meyer. Tato spisovatelka je úžasná a každá její kniha je neuvěřitelně čtivá. Tato vypráví o „superhrdinech“, kde není rozdělení na dobro a zlo vůbec černobílé. Každopádně příští rok by měl vyjít třetí díl této trilogie, takže se čtenář nemusí bát, že by mu chybělo završení celého příběhu.

2. Vybrat nejlepší knihu roku 2019 je neuvěřitelně těžké. Vzpomínám si na vícero knih, které se mi líbily přibližně podobně, ale asi bych nakonec přece jenom vybrala Nikdynoc od Jaye Kristoffa. Tahle kniha mě totiž zaujala i svou originalitou především v podobě poznámek pod čarou a přeskakováním z různých časových rovin. Vím, že zrovna tohle mnoha lidem nesedlo, ale mě to přímo okouzlilo. Autor rozhodně má vše dopodrobna promyšlené a to miluji!

3. Při čtení pod vánočním stromečkem samozřejmě chroustám především cukroví, co jiného taky? Pěkně ho pak spláchnu vánočním likérem. Když jsem přeslazená, tak na řadu přijdou různé oříšky či tyčinky.

4. Film, který dle mého neodmyslitelně k Vánocům patří, jsou Pelíšky, které použily jako námět knihu Hovno hoří od Petra Šabacha. Normálně moc české filmy nemusím, ale tento film prostě nemůžu nemilovat. Vždyť spousta hlášek z Pelíšků zlidověla. U štědrovečerní večeře nesmíte zapomenout ujistit vhodně kuchaře, že vám jídlo doopravdy chutnalo. „Je to vynikající! Ostatně já sním všechno…“

 

Vašek, recenzent

1. Letos bych si přál, aby mě dárky, které pod stromečkem najdu, příjemně překvapily. Z toho důvodu není v mém seznamu přání konkrétní kniha, ale spíš jen obecná představa. Myslím, že tím dávám Ježíškovi šanci vybrat ze široké škály knižních titulů. Když o tom tak přemýšlím, vůbec by mi nevadilo dostat nějakou knihu z antikvariátu. Třeba nějaký starý atlas rostlin nebo zvířat s originálními ilustracemi. No a v rámci novějších knižních titulů bych si přál nějaký dobrodružný cestopis doplněný fotografiemi. Potřebuji totiž nějakou inspiraci na další expedici.

2. Pro mě je top knihou roku Poslední aristokratka od Evžena Bočka. Tak kniha se čte tak lehce a skvěle asi jako když se vám na jazyku rozpouští lahodná vanilková zmrzlina. Příběh má barvitě propracované postavy, které se dostávají do nespočtu tragikomických situací. Humor v knize je lehký jako jarní vánek, ale zároveň umí gradovat tak, že se v mém případě při čtení knihy dostavil i uragán hlasitého smíchu. Stejně tak báječný je druhý díl Aristokratka ve varu. Těším se, až si třeba o vánočních svátcích přečtu další dva díly.

3. Přiznám se, že cukroví moc neprožívám, ale když už nějaké, tak třeba kokosové kuličky. Nejraději asi chroupám sušené ovoce, anebo klasiku – loupané buráky.

4. Jsem názoru, že kniha je většinou lepší než film. Avšak pohádkový příběh Hvězdný prach podle stejnojmenné knihy od Neila Gaimana je mojí oblíbenou vánoční pohádkou. Tomu filmu nechybí nic, je tam vše, láska, pýcha, odvaha, smutek, humor a ten správný konec. Dnes všichni koučové a trenéři říkají, že ke zlepšení se musíme dostat mimo svoji komfortní zónu. A tak nějak to udělal i hlavní hrdina Tristan, který skočil pro hvězdu za hranice Zdi…

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *