Knižní tipy z dopisů Ježíškovi od party z Knih
Publikováno: 6.12.2019
Kategorie: Aktuálně

Ještě pořád váháte, s jakou knížkou se o Vánocích nekompromisně zašijete ?? Co koupit dětem? Anebo jestli ty novinky, jejichž sláva údajně hvězd se dotýká, fakt stojí za to, anebo spíš za starou bačkoru? Pro odpovědi nemusíte daleko! Vyzpovídali jsme pro vás naši knižní partu – experty, knihomoly a požitkáře, kteří jsou v knihách až po uši! Denně.

 

  1. O jakou knížku/knížky letos napíšu Ježíškovi?
  2. Top knížka roku 2019
  3. Co u čtení o svátcích nejraději chroustám?
  4. Oblíbený vánoční film/pohádka podle knižní předlohy

 

Jarda, grafik

1. Určitě si přečtu Raději zešílet v divočině. Příběhy outsiderů žijících v lesích na Šumavě doplněné o fotky Jana Šibíka, to mě bude bavit.

2. Těšil jsem se na nový počin od mého oblíbeného francouzského dekadenta Houellebecqa – Serotonin, po slibné první polovině přišlo lehčí zklamání, tak jsem po letech opět oprášil skvělou Mapu a území. Z naučné literatury bych doporučil Psychosomatickou prvouku od Radkina Honzáka, která i přes svou odbornost byla čtivá a srozumitelná.

3. Ke čtení si nejspíš jen naliju něco na zahřátí, takže volba padne buď na můj oblíbený zelený puerh nebo nějakou single malt whisky.

4. O Vánocích je nutnost sjet cokoliv, kde figuruje Tim Burton, takže podle knižní předlohy bych to viděl na The Nightmare Before Christmas.

 

Aneta, recenzentka

1. Při předávání seznamu knih Ježíškovi bylo řečeno, že jsem vykořisťovatel a tyran. Nevím, co je špatného na pětistránkovém seznamu ?. I tak bych ráda pod stromečkem našla Zvony Londýna od Bena Aaronovitche. Na další díl ze série Řeky Londýna netrpělivě čekám už několik měsíců. Magie a kouzel není nikdy dost. Také se těším na knihu Eugenie od Jany Poncarové. Anotace mě tak nalákala, že to bude první kniha, po které o Vánocích sáhnu. A také budu ráda za detektivku od Agathy Christie nebo nové (naprosto boží) vydání Jane Eyrové.

2. TOP knih za tenhle rok je celá řada a je těžké vybrat jen jednu. Po třech letech čekání jsem se dočkala čtvrtého dílu detektivní série s Cormoranem Strikem. Smrtící bílá od R. Galbraitha je sice sedmi set stránkový gigant, ale také je neuvěřitelně čtivý a návykový. Svým poetickým vyprávěním mě také oslovil Markus Zusak s knihou Clayův most. Křehký příběh o lásce a smrti pořád nemohu dostat z hlavy. Zmínit musím ještě cestopis Dudáci, draci a kouzelné víly, který ve vás probudí touhu ihned odjet do Irska a na zelených loukách a kopcích hledat Leprikóny. Novinku Mořská panna a paní Hancocková mám sice teprve rozečtenou, ale nepochybuji, že ji zařadím k těm nejlepším kouskům za tenhle rok.

3. Vosí hnízda, vanilkové rohlíčky, pracny, linecká kolečka, zázvorky, perníčky, sněhové pusinky… ještě, že existují babičky ?!

4. Rok co rok se vracím k animované Vánoční koledě od Charlese Dickense. Horké kakao, máslové sušenky, pletené ponožky, za okny padající sníh a v televizi pohádka. Co může být dokonalejšího?

 

Stanyslaw, recenzent v utajení

1. Milý Ježíšku, vždyť mě přece znáš. Jednak víš, co se mi líbí a jednak chápeš, že mám rád překvapení. Nemám je rád, miluju je. Takže prosím Tě, když to bude něco tak zábavného a hodně drsného jako ty dvě knížky, co jsem dostal nedávno, tak budu opravdu spokojený. A ano, vím, že k té jedné pořád dlužím recenzi. Hlavně nic romantického, teda pokud to zrovna nebude některá Austenka, která mi doma chybí (Northanger či Mansfield).

2. Richard Brautigan – Hawklinská nestvůra

Důkaz mých mezer ve vzdělání, protože o autorovi jsem do letošního podzimu nic netušil. Naprostá bomba. A důkaz krátké paměti, protože si nemůžu vzpomenout, co jsem četl na jaře.

3.  Musím hodně opatrně, protože ke knížce patří ořechy, a ty potvory bývají mastné. Vlašské, para, pekany, makadam, kešu. Uzené mandle, wau. Případně křížaly. Taky opatrně, pro změnu zrádně dělají prsty ulepené. Případně drahý (když už jsou ty svátky) sýr a suché červené… Jestli bych já neměl raději číst jen kindle.

4. O Brother, Where Art Thou? (sice hodně volně, ale podle Homéra)

Paper Moon (Joe David Brown – román Addie Pray)

 

Vendula, copywriter

1. Možnosti milostného románu – protože slyším chválu, kudy chodím, i když se trošku (obzvlášť po Rozhovorech s přáteli) bojím, jestli další novodobou vztahovku ustojím… A nebude mi chybět „happily ever after“ finiš ?. A pak bych, milý Ježíšku, prosila o první díl Opraváře osudů od Fulghuma, protože tak dobře na duši neudělá ani tuna vanilkových rohlíčků zalitá vaječňákem!

2. Hned na začátku jsem se nechala (trochu opožděně) semlít celou tetralogií Geniální přítelkyně, a pak už to šlo ráz na ráz! Perfektní Teorie podivnosti a překvapivá fantasy Snílek neznámý – podivný začátek se rozvinul v něco nečekaného. Krutost tak akorát skloubená s laskavostí (no dobře, občas víc krutosti, ale dvojka to snad vykompenzuje) a mimochodem dost „nakrkávající“ konec, takže doporučuji radši vůbec nečíst ?!

A nemůžu zapomenout na Knihu SLOU, která ukazuje odvrácenou stranu businessu s módou a fast života obecně. Děsivé pracovní podmínky, látky s příměsí ropy a nekončící koloběh ukojování nefajn emocí novými a novými věcmi…

3. Spíš než uzobávač jsem typický orypkávač. Takže ze všeho nejraději mandle z maminčiny vánočky a lentilky z babiččiných perníčků.

4. Rozhodně Hvězdný prach – protože Neil je genius (Postřehy z poslední řady si taky šetřím na sváteční rozjímání ?)! A taky top kombinaci režiséra Jirky Stracha, vánoční Kodaně (plné světýlek!) a festovního andersenovského pochmurna v pohádce O dívce, která šlápla na chléb. Deník Bridget Jones (protože pan Darcy) a  Big fish – i když nad její pohádkovostí by se dalo polemizovat…

 

Iveta, zákaznický servis

1. Těch je strašně moc a některé už mám doma ve skříni ?! Knížky si naděluji sama (během celého roku). Všichni tvrdí, že neví co mi koupit, protože už jsem všechno četla… ale je to jen výmluva! ?

Takže ty, co si určitě zabalím:

Vikingové Nájezdy synů – první díl jsem si nadělila loni a byl super, tak snad druhý díl taky nezklame.

Sedm smrtí Evelyn Hardcastle – podle recenzí to vypadá na slibnou detektivku s originální zápletkou…

Nedokončený portrét – sbírám knihy od A. Christie a nejen její detektivky jsou úžasné.

Kulový blesk – četla jsem trilogii Vzpomínka na zemi, což sice nebyla žádná „oddechovka“, ale bylo to úžasné sci-fi čtení s neskutečným příběhem.

Pro děti plánuji iPohádku od Kovyho, Spící město od Martina Vopěnky a druhý díl Prašiny Černý Merkurit, pro mamku pěknou vraždu – Kanibal z Nine Elms, protože se jí líbí detektivky od Roberta Bryndzy a manžel asi dostane do sbírky další díl Toulky českou minulostí.

2. Labyrint duchů (Carlos Ruiz Zafón) – mnoho let jsem čekala na tento 4. díl ze série Pohřebiště zapomenutých knih a konečně jsem se dočkala. Sice ještě nemám dočteno, ale už je jasné, že se povedla stejně, jako předešlé tři.

3. Kapra a bramborový salát – teda pokud na mě zbude… ?

4. S čerty nejsou žerty – podle mého názoru je to nejlepší a nejvtipnější pohádka, co kdy byla natočena. Filmy a pohádky podle knižních předloh jsou pro mě většinou zklamáním – ale Karlík a továrna na čokoládu, ta se povedla.

 

Terka, recenzentka

1. Vánoce a knihy k sobě patří jako chleba a máslo. Nedokážu si představit stromeček, pod kterým neleží alespoň jedna kniha. Tento rok si moc přeji nejnovější (a zároveň poslední) díl ságy Kate Daniels od Ilony Andrews, který zatím tedy nevyšel, ale měl by být k prodeji od poloviny prosince, tak uvidím. Je to skvělá urban fantasy, kde nechybí drsní hrdinové máchající meči, pistolemi či drápy. Je to jízda!

Další kniha, kterou rozhodně musím mít, je pokračování Renegátů, Protivníci, od Marissy Meyer. Tato spisovatelka je úžasná a každá její kniha je neuvěřitelně čtivá. Tato vypráví o „superhrdinech“, kde není rozdělení na dobro a zlo vůbec černobílé. Každopádně příští rok by měl vyjít třetí díl této trilogie, takže se čtenář nemusí bát, že by mu chybělo završení celého příběhu.

2. Vybrat nejlepší knihu roku 2019 je neuvěřitelně těžké. Vzpomínám si na vícero knih, které se mi líbily přibližně podobně, ale asi bych nakonec přece jenom vybrala Nikdynoc od Jaye Kristoffa. Tahle kniha mě totiž zaujala i svou originalitou především v podobě poznámek pod čarou a přeskakováním z různých časových rovin. Vím, že zrovna tohle mnoha lidem nesedlo, ale mě to přímo okouzlilo. Autor rozhodně má vše dopodrobna promyšlené a to miluji!

3. Při čtení pod vánočním stromečkem samozřejmě chroustám především cukroví, co jiného taky? Pěkně ho pak spláchnu vánočním likérem. Když jsem přeslazená, tak na řadu přijdou různé oříšky či tyčinky.

4. Film, který dle mého neodmyslitelně k Vánocům patří, jsou Pelíšky, které použily jako námět knihu Hovno hoří od Petra Šabacha. Normálně moc české filmy nemusím, ale tento film prostě nemůžu nemilovat. Vždyť spousta hlášek z Pelíšků zlidověla. U štědrovečerní večeře nesmíte zapomenout ujistit vhodně kuchaře, že vám jídlo doopravdy chutnalo. „Je to vynikající! Ostatně já sním všechno…“

 

Vašek, recenzent

1. Letos bych si přál, aby mě dárky, které pod stromečkem najdu, příjemně překvapily. Z toho důvodu není v mém seznamu přání konkrétní kniha, ale spíš jen obecná představa. Myslím, že tím dávám Ježíškovi šanci vybrat ze široké škály knižních titulů. Když o tom tak přemýšlím, vůbec by mi nevadilo dostat nějakou knihu z antikvariátu. Třeba nějaký starý atlas rostlin nebo zvířat s originálními ilustracemi. No a v rámci novějších knižních titulů bych si přál nějaký dobrodružný cestopis doplněný fotografiemi. Potřebuji totiž nějakou inspiraci na další expedici.

2. Pro mě je top knihou roku Poslední aristokratka od Evžena Bočka. Tak kniha se čte tak lehce a skvěle asi jako když se vám na jazyku rozpouští lahodná vanilková zmrzlina. Příběh má barvitě propracované postavy, které se dostávají do nespočtu tragikomických situací. Humor v knize je lehký jako jarní vánek, ale zároveň umí gradovat tak, že se v mém případě při čtení knihy dostavil i uragán hlasitého smíchu. Stejně tak báječný je druhý díl Aristokratka ve varu. Těším se, až si třeba o vánočních svátcích přečtu další dva díly.

3. Přiznám se, že cukroví moc neprožívám, ale když už nějaké, tak třeba kokosové kuličky. Nejraději asi chroupám sušené ovoce, anebo klasiku – loupané buráky.

4. Jsem názoru, že kniha je většinou lepší než film. Avšak pohádkový příběh Hvězdný prach podle stejnojmenné knihy od Neila Gaimana je mojí oblíbenou vánoční pohádkou. Tomu filmu nechybí nic, je tam vše, láska, pýcha, odvaha, smutek, humor a ten správný konec. Dnes všichni koučové a trenéři říkají, že ke zlepšení se musíme dostat mimo svoji komfortní zónu. A tak nějak to udělal i hlavní hrdina Tristan, který skočil pro hvězdu za hranice Zdi…

 

 

 

Další články z kategorie

Monika Tobolíková: Věřím, že moje obrázky dokážou předávat radost

Monika Tobolíková: Věřím, že moje obrázky dokážou předávat radost

Tíhla jsi k malování/ilustrování od malička, anebo to přišlo až s věkem a snahou/potřebou odreagovat se? Kreslila jsem od první chvíle, kdy jsem dostala do ruky tužku. Vždycky jsem se zaměřovala na lidi a jejich příběhy, ať už opravdové nebo vymyšlené. Vždycky mě to fascinovalo. Pak jsem načas svou vášeň zkrotila, protože mě doběhla každodenní rutina. Když se mi pak narodily děti, měla jsem touhu ze sebe dostat ty nové emoce, a tak jsem začala opět kreslit.   Kdy sis poprvé řekla, že by možná nebylo špatné, kdyby...

Co číst, když máte čtecí krizi?

Co číst, když máte čtecí krizi?

Nastanou občas situace v životě, kdy ani zarputilý čtenář čísti ušlechtilou literaturu není schopen. Znáte to. Viry, bakterie, horečky, zimnice, klíšťata, zuby, odchod přítelkyně, návrat snoubenky, následky 4denní pařby, nefunkční klimatizace v kanceláři 5 lét po sobě, příprava dovolené, návrat z dovolené a tak podobně. Následuje několik stručných rad, co si v takovém případě (pravá hemisféra by chtěla, ale levá to nedokáže, klasik tomu říkal „V životě lidském jsou chvíle, kdy i vůl pláče“) počít.Zapomenout na malá...

Děkuji, radši knihu! Aneb písmenka jsou lepší, když se nehýbou…

Děkuji, radši knihu! Aneb písmenka jsou lepší, když se nehýbou…

Čtení knížky má neskutečně mnoho výhod oproti koukání na její filmovou adaptaci. Trvá podstatně déle, takže máte výmluvu, proč není umyté nádobí. Postaršího bílého planetologa si v hlavě přestavujete jako bílého planetologa a nevypadá jako mladá černoška. Můžete číst ve vaně a nevyskakovat z ní tryskem, když zaklimbáte a padne vám noťas či tablet do vody. Nemusíte sledovat stejný příběh s partnerem, který má na příběhy příšerný vkus, krom vzácných případů, kdy jste si pod stromeček vzájemně nadělili stejnou knížku. S...

5 žhavých knižních tipů na dovolenou

5 žhavých knižních tipů na dovolenou

NEPROPÁSNĚTE SLEVU 10 % na veškerý sortiment s kódem: LETO2022 Léto bez knih je jako famfrpál bez košťat! A žádný kufr není tak přeplněný, aby nesnesl ještě nějaký ten "superslim" román 😀! My nedáme bez knih ani ránu. Pokud to máte stejně a zrovna hledáte ideálního parťáka pod stan, na pláž, na chatu, anebo kamkoliv jinam, kde není nouze o měkké zázemí a dostatečný přísun espressa s tonicem, měli bychom pro vás pár tipů:Bílá voda Kateřina Tučková Dlouho očekávaný přelomový román o ženách, víře a zlu. Bílá Voda. Takto...

8 tipů na dárek ke Dni dětí

8 tipů na dárek ke Dni dětí

"Pokud chcete, aby vaše děti byly inteligentní, čtěte jim pohádky," přimlouval se už před lety Albert Einstein. A my rozhodně souhlasíme 😊! A kdyby to náhodou s tou inteligencí neklaplo, určitě to vykompenzuje minimálně vyšší empatie, fantazie a víra v dobré konce i fakt, že láska a dobré srdce v životě odrovná nejednoho draka... to za to čtení na dobrou noc rozhodně stojí, co říkáte 🦄? Pokud letos zvažujete, že byste klasickou bonbošku vyměnili za něco trvalejšího rázu, měli bychom pro vás pár tipů.  Prašina -...

4 knihy, které vyprávějí tragické příběhy z Osvětimi

4 knihy, které vyprávějí tragické příběhy z Osvětimi

Téma holocaustu je častým literárním námětem. Věnují se mu historici, spisovatelé i přeživší. Připomínat tragické prožitky a smrt milionů nevinných lidí, je podstatné nejen pro poznání historie, ale také jako pomyslný památník obětí, které si nezaslouží, aby na ně bylo zapomenuto.My, holčičky v Osvětimi A. a T. Bucci Italky Andra a Tati Bucci byly ještě holčičky, když jim do života vstoupila druhá světová válka. Více než rok před jejím koncem se společně s maminkou dostaly do Osvětimi. Tady, v pekle na Zemi, se stal...

Valentýnsko nevalentýnské tipy ke čtení

Valentýnsko nevalentýnské tipy ke čtení

Možná nejste zrovna z těch, kteří slavný světový svátek zamilovaných slaví. Možná jste zrovna single a ze zamilovaných témat se vám bortí pevná půda pod nohama. A možná si to prostě slavíte tak nějak po svém. Ať je to tak, nebo tak, přinášíme pro vás valentýnské tipy ke čtení, které vlastně zas až tak valentýnské nejsou. Mají totiž záhadného ducha a nebudete od nich schopni odtrhnout oči!Setkání s tajemnem Krumlovská Olga Máte-li rádi nevysvětlitelné záhady, které vás napnou jako kšandy? Pokud se rádi bojíte, pak bude tato...

Nejlepší vánoční dárky pro teenagery

Nejlepší vánoční dárky pro teenagery

Ono se lehce řekne, že jako dárek k Vánocům udělá radost právě kniha (a komu taky ne?!), ale jaká? Knih je velká spousta, natož v dnešní době, a každému se líbí něco naprosto jiného. Proto jsem vám připravila několik různých tipů na knihy mající spojitost s letošním rokem, podle kterých se můžete orientovat, když chcete dát ten pravý příběh vašemu puberťákovi. Takže lovu zdar!⇨ contemporary kniha i pro mladší čtenářky, které chtějí číst něco vyloženě na zlepšení nálady (doporučuji darovat ke knize i horkou čokoládu –...

6 tipů na vánoční dárek pro ženy

6 tipů na vánoční dárek pro ženy

Barevný podzim se nám vytrácí před očima a střídá ho roční období tolik oblíbené u všech čtenářů. Co může být knihomolštějšího než zachmuřená obloha připomínající rej mozkomorů a mrazivý vzduch zvěstující první sníh letošního roku ⛄? Popravdě už se mi sbíhají sliny nad vůní vanilkových rohlíčků, svařáku, jehličí a rodinné pohody 🎄. Uznejte sami, kdy jindy si můžete napsat dlouhý seznam knih a pod stromečkem aspoň pár z nich najít? No tak vidíte. A kdybyste náhodou nevěděli, co si přát, tak tady je pár tipů 🎁.Deník farářky...

6 tipů na vánoční dárek pro děti

6 tipů na vánoční dárek pro děti

Taky máte s dětskými knihami pod stromečkem spojených tolik zážitků jako my? Začíná to černo-bílo-červeným leporelem a pak se z toho přes Krtečka, Děti z Bullerbynu a Harryho Pottera stane závislost na celý život 😊. Jedna z těch nejzdravějších vůbec! Jeden moudrý muž (SPOILER: Albert Einstein) kdysi prohlásil, že pokud chcete mít inteligentní děti, čtěte jim pohádky. A moudré muže se vyplatí poslouchat 😃! (Ještě lepší varianta je ale, když už jsou děti krapet odrostlejší a může si každý číst to své 👌…) Kniha je zkrátka a...