❄ 10 knih pro vánoční nedočkavce ❄
27.11.2019
Knižní tipy z dopisů Ježíškovi od party z Knih
6.12.2019

Debutový počin britské spisovatelky Imogen Hermes Gowarové je inspirovaný „skutečnou“ mořskou pannou vystavenou v Britském muzeu. Za poetickým názvem se skrývá sociální román ze sklonku 18. století lehce podbarvený magickým realismem. Kniha Mořská panna a paní Hancocková navozuje svým uhlazeným vyprávěním poklidnou atmosféru románů Jane Austen, ale zavedeni budete do nejexkluzivnějších nevěstinců v Londýně.

Na dveře domu obchodníka Jonaha Hancocka jednoho večera zaklepe kapitán jeho lodi Kalliopé. Z dalekých krajin mu dovezl mořskou pannu. Mrtvou, scvrklou, neodpovídající představám o krásných stvořeních z dávných dob. Pochopte, pan Hancock je dobrým obchodníkem a cenu dovezeného čínského porcelánu umí stanovit i ve spánku, ale co si má počít s mořskou pannou? Na druhé straně Londýna sedí v oblaku pudru, saténu a krajek Angelika Nealová. Mezi místní smetánkou hledá nového opatrovníka, který by ji finančně zajistil. V uspokojování nejhlubších tužeb je tou nejpovolanější, vždyť jistou dobu byla perlou v nevěstinci paní Chappellové. Hrozí jí pád na samé dno, ale její naivita si to nechce připustit. Pan Hancock a Angelika se nemohou od sebe víc lišit. A přesto je spojí jedna významná věc – výstava nejbizarnějšího objevu všech dob.

Mořská panna. Ta je ústředním motivem příběhu, ve většině je ale upozadněna na okraji dějové linky. O to větší prostor získává staromódní obchodník Hancock, prostitutka a obrovská mašinérie jménem georgiánský Londýn.

Mušelínové šaty, napudrované paruky, velkolepé plesy a lascivní bordely na každém rohu. Vzpomeňte si na knihu Kvítek karmínový a bílý od Michela Fabera. Ten se odehrává o pár let později, ale jádro příběhu je stejné.

Skvost zevnitř i zvenku. Při navrhování vzhledu obálky se kladl důraz na každičký detail. Pozadí bylo vytvořeno vrstvením dvou druhů hedvábí s odlišným vzorem od Anny Marie Garthwaite, nejslavnější návrhářky 18. století. Do vzoru byl dodatečně zakomponován ocas mořské panny, aby co nejlépe odrážel povahu příběhu. Převládající modrá barva představuje mořské vlny. Dokonalé!

Do tří částí rozdělený příběh se odehrává v období pár měsíců. Krátké kapitoly ladně přeskakují mezi světem Jonaha Hancocka, lpícího na tradicích a ověřených postupech, a Angeliky. Její měnou jsou diamantové náhrdelníky, lahodné cukrovinky a exotické ovoce. Je možné, že autorka dokázala vystihnout atmosféru doby tak věrohodně? Stylem vyjadřování připomíná dvě stě let staré romány. Popisy prostředí a společnosti jsou důkladné a pečlivé, opomenut není nejmenší detail. Její jazyk je elegantní a vznešený, přesně odpovídající nárokům tehdejší doby. I ty nejpeprnější scény vykresluje s důstojností, aniž by se snížila k vulgárnosti. Zachovává dekorum i ve vykřičeném domě.

Pak je tady ještě záležitost s bájnou mořskou žínkou. Kombinace společenského románu a magického realismu je zvláštní, ale pozoruhodně vyvážená. Autorka přesně odhadla bod, kdy příběh nesklouzne k fantasy, ale zachová si určitou dávku záhadnosti. Mytologický podtext je jen lehce načrtnut, díky němu je zápletka nepředvídatelná a neokoukaná, ale přednost dostává pochmurná realita georgiánského období.

Pokochejte se nádhernou obálkou a pusťte se do čtení, záhy zjistíte, že Mořská panna a paní Hancocková je zpěvem sirény. Podmanivá a okouzlující a vábivá. Nevědomky dojdete k okraji propasti a vteřinu před utonutím v hloubkách tohoto románu zjistíte, že jste nadmíru spokojeni.

 

Pro Knihy.cz

Aneta Wunderlichová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *