Průvodce těmi nejlepšími fantasy příběhy – 2. díl Městské fantasy
30.10.2019
Říjnové knižní BEST OF
10.11.2019

Cítíte se zmateni životem? Nevíte, kam patříte, každodenní práce vás vyčerpává, stále nemáte čas a vaše duše je ztracená? Tuším, že tyto příznaky syndromu moderní doby zažívá, anebo aspoň na nějakou dobu zažil, snad každý z nás. Pořiďte si včely a vše nabere správný směr – takové je podle mě poselství ukryté v knize “Srdce včely má pět komor”.

Helen Jukes, autorka tohoto autobiografického románu je ukázkovou obětí moderní doby. Tedy až do chvíle, kdy do jejího života vstoupí myšlenka pořídit si vlastní včely. V tomto místě se začíná odvíjet hlavní dějová nit příběhu a my s Helen prožíváme její premiérový včelařský rok. Ze semínka prvotní myšlenky vyklíčí řetězec dychtivého shromažďování informací, jistých znamení i zmatení, nesmělých krůčků a vnějších vlivů, které vyústí v to, že Helen do života skutečně vstoupí včely.

Je krásné, jak včelstvo postupně učí Helen více vnímat přírodu v jejím okolí. A zároveň díky včelím společnicím vstupují této introvertní, nesebevědomé ženě do života noví přátelé, více jistot, vnitřní klid a nesmělá láska.

Z některých pasáží knihy může čtenář doslova cítit, jak se Helen obává o osud svého včelstva a téměř začíná vnímat a cítit jako včela. Intenzivně prožívá strach o to, aby ji včely neopustily.

O to více si užijme její prozření, kdy se smiřuje s tím, že včely si to stejně nakonec všechno udělají po svém, bez ohledu na snahy člověka.

Jako včelař jsem měl pocit, že podobný příběh jsem prožil během svého prvního včelařského roku. Včely vás skutečně učí vnímat svět jejich očima a zapojují vás do přírodních dějů. Kniha Helen Jukes navíc potvrzuje, že včelstvo může být také výborným terapeutem pro ztracené a zmatené lidské duše.

Pro Knihy.cz

Vašek Psota

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *