Stop je vždycky setkáním dvou divných lidí, shrnuje Ladislav Zibura své “popojíždění” po Evropě
24.10.2019
RECENZE: Včely jako lék na bolavou duši
1.11.2019

Spousta lidí si pod fantasy literaturou vybaví hlavně Harryho Pottera nebo Pána prstenů. Ten první je mnohdy přivedl ke čtení a ten druhý zase patří mezi filmovou klasiku, kterou každý fanoušek čehokoliv nadpřirozeného prostě musí vidět. Zdá se to jako nedávno, co jsme na plátně poprvé objevovali tyto dva světy, a ono přitom od premiéry uběhlo už osmnáct let. Od vydání prvního Harryho Pottera (v originále) dokonce více než dvacet! Ty malé děti, co si přály na Vánoce kouzelné hůlky, Bertíkovy fazolky a figurky nám známých hrdinů, již dnes patří mezi třicátníky, láska pro magii jim ale zůstala napořád.

Na její počest se tentokrát zaměříme na knihy o čarodějích pro dospělé, jejichž příběhy se v různé míře odehrávají ve Velké Británii. Konkrétně půjde o městské fantasy, tedy knihy zasazené do moderního městského prostředí, jehož součástí je i magie.

Na počátku jest nepřítomnost a touha…

Za povšimnutí rozhodně stojí trilogie spisovatelky Deborah Harkness Čas čarodějnic. Ta u nás poprvé vyšla už před osmi lety a dlouho byla beznadějně vyprodaná. Díky úspěchu stejnojmenného seriálu stanice HBO jsme se ale naštěstí dočkali dotisku s kompletně novým vizuálem. Adaptace prvního dílu byla dokonce tak úspěšná, že tvůrci rovnou koupili práva i na dvě další série mapující zbylé dva díly trilogie.

Čas čarodějnic se odehrává v současném světě, který se pro obyčejné lidi nejeví nijak odlišně. V tom knižním však mezi smrtelníky potajmu žijí čarodějové, upíři a démoni. V prvním díle se seznamujeme s historičkou Dianou Bishopovou, která by na své čarodějnické dědictví ze všeho nejraději zapomněla, avšak nalezením alchymistického spisu, po kterém pase po staletí celá nadpřirozená společnost, se stává důležitou figurkou v mocenských hrách. V tomto i dalších dvou navazujících dílech (Stín noci a Kniha života) čtenář objevuje do detailu promyšlený příběh, kterému nechybí zakázaná láska, cestování časem ani nečekané zvraty, které nikoho nenechají knihu odložit.

Policejní detektiv (a čarodějův učeň) zasahuje!

Dalším čarodějnickým příběhem odehrávajícím se v samém srdci Velké Británie je detektivní série Řeky Londýna z pera Bena Aaronoviche, který doslova chrlí jeden příběh za druhým. V češtině vyšlo celkem šest dílů (a na poslední díl se můžeme těšit už začátkem listopadu. Pokud budete mít i po tom všem těžký příběhový deficit, můžete sáhnout po novele řadící se za pátý díl nebo komiksu.

A teď už k ději samotnému. Hlavní hrdina série, detektiv Peter Grant, přišel k titulu čarodějnický učeň jako slepý k houslím a my spolu s ním pomalu objevujeme, co se pod slupkou současného Londýna doopravdy skrývá. Řeky Londýna, ač mylně přirovnávané k Harrymu Potterovi, rozhodně stojí za přečtení už právě kvůli roztomilé netypicky nehrdinské povaze hlavního hrdiny a originálnímu spojení detektivního žánru s fantastickým.

Série, kterou buď milujete, anebo naprosto nechápete

Poslední série, ze které světlo světa zatím spatřily pouze tři díly ze slibovaných sedmi, se poněkud liší od prvních dvou. Odehrává se totiž v dystopickém světě roku 2059. Jedná se o Kostičas od Samanthy Shannon, kde se lidé s nadpřirozenými schopnostmi nazývají vidoucí a dělí se do sedmi základních skupin dle toho, v čem spočívají jejich schopnosti. V této budoucnosti je však jakákoliv nadpřirozenost, která není ve službách inkvizitorů, nelegální a amaurotici (takoví mudlové světa Kostičasu) se těchto „nepřirozených“ bojí. Příběh vypráví o Paige Mahoneyové, krajinochodkyni, kterou jednoho dne unesou a odvezou do Oxfordu, města, které zmizelo z map. Zde Paige zjišťuje, že o světě, ve které žije, toho ještě spoustu neví.

Na tuto důmyslně napsanou knihu navazují zatím další dvě pokračování (Vidořád, A zrodí se píseň). Mimo příběh samotný musím rozhodně vyzdvihnout český překlad Lenky Kapsové, která měla podobně nelehký úkol jako Pavel Medek při překladu Harryho Pottera díky obrovskému množství nových smyšlených pojmů. Svého úkolu se zhostila nadmíru skvěle!

Sarkastická fantasy s pohádkovým nádechem

Pokud byste však hledali něco podobného světu Harryho Pottera a chtěli se nechat unést do pohádkového světa v duchu prvních tří dílů, vřele doporučuji Nikdyuš. Při čtení této knihy se vrátíte zpátky do dětských let a bude vás okouzlovat originální barvitý svět, který vytvořila nadaná Jessica Townsend. Jen považte. Morrigan Crowová je prokletá a má v den jedenáctých narozenin zemřít. Místo toho unikne, dostane se do tajuplného města Nikdyuš, kde může zůstat, pokud projde nelehkými zkouškami. Nezní vám to úžasně neotřele? Pokud se zamilujete do tohoto světa tak jako já, tak mám pro vás skvělou zprávu, spisovatelka vymyslela příběh pro celých devět knih!

To by byly moje tipy. Tak neváhejte a prozkoumejte další zákoutí fantasy žánru, čeká na vás ještě spousta dalších!

 

Za tým Knihy.cz

Tereza Klečková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *