Stop je vždycky setkáním dvou divných lidí, shrnuje Ladislav Zibura své „popojíždění“ po Evropě
Publikováno: 24.10.2019

Cestovatel, spisovatel a velký fanda jednorožců, Ladislav Zibura, vydal v pořadí již čtvrtou knihu Prázdniny v Evropě. V době, kdy řada lidí upřednostňuje bezpečnou dovolenou v českých luzích a hájích, vyráží do světa. Dokázat, že to není tak zlý, jak to z novinových titulků vypadá… A o dobré lidi není nikde nouze. Do aut nasedá s otevřenou myslí a dětskou radostí – o poznávání místních mu jde totiž především. A když se přece jen začne bát, představuje si něco fakt nereálného, třeba rajčata na olympiádě.

Právě ti vyšla v pořadí už 4 knížka Prázdniny v Evropě, jaký je to pocit? Někteří o svých knihách mluví skoro jako o svých dětech, hodně familiárně… máš to podobně, anebo to bereš spíš jako další uzavřenou a zdokumentovanou životní etapu?

Popravdě jsem vždycky v době, kdy mi vychází nová knížka, myšlenkami na další cestě. Už je to pro mě uzavřená a hotová věc. Každopádně ten pocit, mít poprvé svojí knížku v ruce, je krásný. Díky našim ilustrátorům navíc vždycky můžu být překvapený, jak krásný ten výsledek je.

Knížku jsi napsal během 4 měsíců, to musíš mít hodně dobrou sebedisciplínu… 

Už z cesty mám vždycky připravené velmi podrobné poznámky, vymyšlené některé vtipy a rozpracovaná témata. To mi hodně pomáhá. Dál je to otázkou priorit. Po čtyři měsíce jednoduše píšu každý den alespoň šest hodin. Mně vyhovuje být zásadový, s prokrastinací už takový problém nemívám. Jednoduše ráno odejdu psát do kavárny, na večer mám něco za odměnu naplánované. Knížku navíc vždycky začínám psát na takovém intenzivním dvoutýdenním soustředění v zahraničí, kde píšu doslova od rána do noci. Tentokrát jsem takhle vyrazil do Moldavska.

Tvé pěškopisy jsou proslulé svérázným humorem a spoustou „to nevymyslíš“ momentů. Na co bys čtenáře nalákal tentokrát?

Nejde o nejzajímavější momenty, ale spíš rozmanitost celé cesty a lidí, které jsem potkal. Normální lidi už nestopují a normální lidé neberou stopaře – proto je stop vždycky setkáním dvou divných lidí. V knize se projíždí přes patnáct různých zemí, zastavuje na padesáti pozoruhodných místech a píše o stovce lidí. Věřím tedy, že to zábavná prázdninová jízda, co má spád.

Musí to být ohromná svoboda vzít s sebou jen to nejnutnější a několik týdnů neřešit, co máš na sobě, ani jak dlouhý je tvůj plnovous… Dostal ses přes cestování obecně k životnímu minimalismu a radosti z mála?

Ne. Já jsem stejně nejradši doma. Cestování je dobrodružství, které mě baví, ale nepřeceňuji jeho vliv na svůj běžný život. Člověk se vždycky vrátí s dojmem, že to všechno má vymyšlené a srovnané… a po měsíci stejně zajede do běžných kolejí. Určitě jsem si ale díky cestování vyzkoušel, že toho k životu moc nepotřebuji a obecně věci nakupuju celkem nerad.

Nějaký čas jsi strávil i v Dánsku, údajně nejšťastnější zemi světa… Vnímal jsi to tak i ty? 

Tady je problém s metodologií. Když zjišťuješ, co je nejšťastnější země světa, objevíš jen zemi, kde je nejvíc lidí zvyklých se vnímat jako šťastní. Já bych v Dánsku žít nechtěl – vadila by mi uniformní dokonalost a mizerné počasí. Nu, ale Dánům se tam asi žije hezky. Mají sociální jistoty, vyspělou občanskou společnost a pěknou architekturu.

V Dánsku bych žít nechtěl – vadila by mi uniformní dokonalost a mizerné počasí.

Co znamená štěstí pro tebe?

Nedosažitelnou chiméru, místo které je lepší hledat konstantní spokojenost. Nakonec ale stejně narazíme jen na to, jak lidé vnímají význam toho samotného slova. Jednoduše chci být rád na světě – někdo tomu možná říká štěstí.

Jedeš kamkoliv s otevřenou myslí a důvěrou v lidi, anebo ti občas blikne kontrolka s nějakým zažitým stereotypem?

Člověk nemůže stopovat a zároveň dávat lidem najevo svou nedůvěru, to by nebylo slušné. Každopádně zažité stereotypy a předsudky má úplně každý, protože mozek nemá dostatečnou kapacitu na vnímání světa v jednotlivostech. Jak říkal Masaryk – rasismus a xenofobie je něco, co je člověku vlastní kvůli jeho přirozenosti a výchově – ovšem člověk by si to měl uvědomovat a bojovat s tím. Přesně o to se snažím.

Máš rád lidi, takže takové to koncentrované ticho asi úplně nevyhledáváš, co? Anebo máš na cestě i zenové momenty?

Koncentrované ticho můžu vyhledávat doma, když jdu do lesa nebo si potichu pustím gramofon. Do zahraničí jezdím za poznáním, zážitky a lidmi. Občas se ale na nějakém místě zastavím a chvíli nic nedělám – to dělá rozdíl mezi poklidnou cestou a honbou za zážitky.

Nevyhledávám žádné klimatizované hotelové komplexy ani monumentální nesmysly, jako je sjezdovka v Emirátech.

Co ty a současný trend zero waste? Máš nějaké cestovatelské vychytávky?

Do sprchy se chodím jen umýt, ne na sebe dlouhé minuty pouštět pitnou vodu, a namísto létání či vlastního auta chodím pěšky, jezdím vlaky nebo stopem. Ani v Česku nemám svoje auto, na přednášky jezdím stopem. Nevyhledávám žádné klimatizované hotelové komplexy ani monumentální nesmysly, jako je sjezdovka v Emirátech a obvykle nejím moc masa. V tomto kontextu je pak úplně jedno, jestli si občas dám pivo z jednorázového kelímku, nebo ne. Pokud přiletíš na Bali a ubytuješ se ve velkém hotelovém komplexu, už to není zero waste, ať tam děláš cokoli.

Zařadil jsi po návštěvě Evropy do svého kuchařského portfolia nějaké nové recepty? 

Já prakticky nevařím, moc mě to nebaví. Ale inspirován Finskem, začal jsem chodit do sauny, to je prima.

Tvá přednášková tour o Evropě je v plném proudu – a má úspěch. Máš nějaké „pokusné králíky“, na kterých si celý koncept trénuješ, anebo obsah ladíš za chodu?

První tři vždycky uděláme v komornějším prostředí nějakého menšího města a pak už je ladím za chodu. Nikdy jsem si nepsal předem žádný scénář – jen mám připravené fotky, videa a určité pointy, které by měly zaznít. Věřím, že je to díky tomu živelnější – a mě samotného to baví víc.

Není v dnešní době sociálních sítí, kdy každý „zná“ každého, občas těžké vymanit se ze škatulky Zibura = bavič a cestovatel? 

Mě zas tolik lidí nezná. Když už, tak mě lidi znají spíš jako jméno, než obličej. Vždycky jsem dělal to, co mi zrovna připadalo jako dobrý nápad a viděl jsem v tom smysl. To je pro mě aktuálně vydávat se do světa a přinášet z něj příběhy lidem, kteří cestovat z nějakého důvodu nechtějí nebo nemohou. Jednoduše cestovat tak trochu za ostatní.

V knihách nemám fotky, ale ilustrace – nechci, aby to byly knížky o mně – chci, aby to byl příběh, který si každý může představit, jako by ho prožil on sám.

Kam tě srdce táhne teď?

Já chci výhledově svět projet celý a na přesném pořadí navštívených zemí mi zas tolik nezáleží. Každopádně chci podniknout cestu kolem světa a navštívit hodně zemí za krátký čas. Dále chci určitě udělat cestu po Česku a taky se znovu vydat do Santiaga de Compostela. Tohle jsou tři knížky, které bych ještě rád napsal. Snad lidi dosud bude bavit mě číst.

 

 

Autor: Vendula Freundová, foto: Ladislav Zibura, Adriana Fialová

 

Další články z kategorie

Monika Tobolíková: Věřím, že moje obrázky dokážou předávat radost

Monika Tobolíková: Věřím, že moje obrázky dokážou předávat radost

Zlínskou ilustrátorku Moniku Tobolíkovou jsme si původně vybrali na jednorázovou akci - design našich nových knihomolských záložek... a už jsme si ji nechali. Spolupráce je to totiž náramná.  Monika je ochotná, milá, pohotová a řádně kreativní. Na první pohled je zřejmé, že kreslí hlavně pro radost. Kde bere inspiraci? Co čte? Pije? A jak mimo práci žije? Zjistili jsme za vás 😊.   Tíhla jsi k malování/ilustrování od malička, anebo to přišlo až s věkem a občasnou potřebou odreagovat se? Kreslila jsem od první chvíle,...

Co číst, když máte čtecí krizi?

Co číst, když máte čtecí krizi?

Nastanou občas situace v životě, kdy ani zarputilý čtenář čísti ušlechtilou literaturu není schopen. Znáte to. Viry, bakterie, horečky, zimnice, klíšťata, zuby, odchod přítelkyně, návrat snoubenky, následky 4denní pařby, nefunkční klimatizace v kanceláři 5 lét po sobě, příprava dovolené, návrat z dovolené a tak podobně. Následuje několik stručných rad, co si v takovém případě (pravá hemisféra by chtěla, ale levá to nedokáže, klasik tomu říkal „V životě lidském jsou chvíle, kdy i vůl pláče“) počít.Zapomenout na malá...

Děkuji, radši knihu! Aneb písmenka jsou lepší, když se nehýbou…

Děkuji, radši knihu! Aneb písmenka jsou lepší, když se nehýbou…

Čtení knížky má neskutečně mnoho výhod oproti koukání na její filmovou adaptaci. Trvá podstatně déle, takže máte výmluvu, proč není umyté nádobí. Postaršího bílého planetologa si v hlavě přestavujete jako bílého planetologa a nevypadá jako mladá černoška. Můžete číst ve vaně a nevyskakovat z ní tryskem, když zaklimbáte a padne vám noťas či tablet do vody. Nemusíte sledovat stejný příběh s partnerem, který má na příběhy příšerný vkus, krom vzácných případů, kdy jste si pod stromeček vzájemně nadělili stejnou knížku. S...

5 žhavých knižních tipů na dovolenou

5 žhavých knižních tipů na dovolenou

NEPROPÁSNĚTE SLEVU 10 % na veškerý sortiment s kódem: LETO2022 Léto bez knih je jako famfrpál bez košťat! A žádný kufr není tak přeplněný, aby nesnesl ještě nějaký ten "superslim" román 😀! My nedáme bez knih ani ránu. Pokud to máte stejně a zrovna hledáte ideálního parťáka pod stan, na pláž, na chatu, anebo kamkoliv jinam, kde není nouze o měkké zázemí a dostatečný přísun espressa s tonicem, měli bychom pro vás pár tipů:Bílá voda Kateřina Tučková Dlouho očekávaný přelomový román o ženách, víře a zlu. Bílá Voda. Takto...

8 tipů na dárek ke Dni dětí

8 tipů na dárek ke Dni dětí

"Pokud chcete, aby vaše děti byly inteligentní, čtěte jim pohádky," přimlouval se už před lety Albert Einstein. A my rozhodně souhlasíme 😊! A kdyby to náhodou s tou inteligencí neklaplo, určitě to vykompenzuje minimálně vyšší empatie, fantazie a víra v dobré konce i fakt, že láska a dobré srdce v životě odrovná nejednoho draka... to za to čtení na dobrou noc rozhodně stojí, co říkáte 🦄? Pokud letos zvažujete, že byste klasickou bonbošku vyměnili za něco trvalejšího rázu, měli bychom pro vás pár tipů.  Prašina -...

Jana Bitalová

Jana Bitalová

Co tě ke čtení přivedlo? Co pro tebe knihy znamenají? S jakou knižní postavou by sis to z fleku vyměnil/a? Počet přečtených knih za uplynulý rok: Perfektně opečovávaná kniha versus salátové vydání, co mezi kamarády nonstop koluje. Vyber: Kniha patří/nepatří do vany. Co můžeš číst furt dokola? Jak vypadá tvoje vysněné místo na čtení?   To už si vlastně ani nepamatuji. Písmenka mě bavila už jako malou, a když jsem se pak naučila číst, knížky se staly součástí mého života. Jak kdy. Někdy nová poznání, jindy útěk od...

4 knihy, které vyprávějí tragické příběhy z Osvětimi

4 knihy, které vyprávějí tragické příběhy z Osvětimi

Téma holocaustu je častým literárním námětem. Věnují se mu historici, spisovatelé i přeživší. Připomínat tragické prožitky a smrt milionů nevinných lidí, je podstatné nejen pro poznání historie, ale také jako pomyslný památník obětí, které si nezaslouží, aby na ně bylo zapomenuto.My, holčičky v Osvětimi A. a T. Bucci Italky Andra a Tati Bucci byly ještě holčičky, když jim do života vstoupila druhá světová válka. Více než rok před jejím koncem se společně s maminkou dostaly do Osvětimi. Tady, v pekle na Zemi, se stal...

Valentýnsko nevalentýnské tipy ke čtení

Valentýnsko nevalentýnské tipy ke čtení

Možná nejste zrovna z těch, kteří slavný světový svátek zamilovaných slaví. Možná jste zrovna single a ze zamilovaných témat se vám bortí pevná půda pod nohama. A možná si to prostě slavíte tak nějak po svém. Ať je to tak, nebo tak, přinášíme pro vás valentýnské tipy ke čtení, které vlastně zas až tak valentýnské nejsou. Mají totiž záhadného ducha a nebudete od nich schopni odtrhnout oči!Setkání s tajemnem Krumlovská Olga Máte-li rádi nevysvětlitelné záhady, které vás napnou jako kšandy? Pokud se rádi bojíte, pak bude tato...

Nejlepší vánoční dárky pro teenagery

Nejlepší vánoční dárky pro teenagery

Ono se lehce řekne, že jako dárek k Vánocům udělá radost právě kniha (a komu taky ne?!), ale jaká? Knih je velká spousta, natož v dnešní době, a každému se líbí něco naprosto jiného. Proto jsem vám připravila několik různých tipů na knihy mající spojitost s letošním rokem, podle kterých se můžete orientovat, když chcete dát ten pravý příběh vašemu puberťákovi. Takže lovu zdar!⇨ contemporary kniha i pro mladší čtenářky, které chtějí číst něco vyloženě na zlepšení nálady (doporučuji darovat ke knize i horkou čokoládu –...

6 tipů na vánoční dárek pro ženy

6 tipů na vánoční dárek pro ženy

Barevný podzim se nám vytrácí před očima a střídá ho roční období tolik oblíbené u všech čtenářů. Co může být knihomolštějšího než zachmuřená obloha připomínající rej mozkomorů a mrazivý vzduch zvěstující první sníh letošního roku ⛄? Popravdě už se mi sbíhají sliny nad vůní vanilkových rohlíčků, svařáku, jehličí a rodinné pohody 🎄. Uznejte sami, kdy jindy si můžete napsat dlouhý seznam knih a pod stromečkem aspoň pár z nich najít? No tak vidíte. A kdybyste náhodou nevěděli, co si přát, tak tady je pár tipů 🎁.Deník farářky...