14 tipů na vánoční dárek pro ženy
17.10.2019
Stop je vždycky setkáním dvou divných lidí, shrnuje Ladislav Zibura své “popojíždění” po Evropě
24.10.2019

Stará část jihoitalského města Bari není zrovna ideálním místem pro turisty hledající stánek se zmrzlinou nebo historickou pamětihodnost. Každý průvodce popravdě doporučí vyhnout se tomu místu velkým obloukem. Je to uzavřený svět, kde pevně nastolená hierarchie, chudoba, hluboce zakořeněné tradice i pověrčivost určují každodenní život místních obyvatel. Právě sem zavede čtenáře italská spisovatelka Rosa Ventrella v románu Příběh spořádané rodiny.

Nezbývá než podlehnout podmanivému vyprávění, vdechovat vůni parmazánu a rajčatové omáčky, v uších nechat znít libozvučné ciao a nezapomenout pokřižovat se pokaždé, když přijde řeč na rodinu místního mafiána.

„Jmenuju se Maria. Maria De Santisová, Narodila jsem se malá, s pletí tmavou jako slupka zralé švestky,“ říká Maria hned v úvodu. Její dětství v chudinské čtvrti města Bari je plné nebezpečných uliček, zchátralých domů s oprýskanou omítkou, násilnických výlevů otce, pubertálních excesů bratra Vincenza nebo šikany ve škole. Maria od raných let vyniká nad ostatními vysokou inteligencí a prudkou povahou. Díky tomu sice získá nadhled nad prostoduchou společností rybářů a dělníků, ale čím dál tím víc se vzdaluje vrstevníkům i vlastní rodině. Stojí na hranici dvou světů, ale nepatří ani do jednoho z nich.

Sama Maria se nevymyká zaběhnutému standardu. Je dívkou pocházející ze skromných poměrů, jiná než ostatní, nadaná, s vyhlídkou udělat díru do světa. Její vyprávění je pomalé, plné něhy a lidskosti. Nesnaží se ohromit, předkládat více či méně uvěřitelné příběhy nebo zveličovat. Nepřináší nic, o čem bychom už dříve nečetli. Autorčiným trumfem je však sázka na plynulé a poutavé vyprávění a rozmanitost postav. Chudinskou čtvrť Bari rázem zaplní barvitou společností – sousedé, manželé, sourozenci, kamarádi, spolužáci, dělníci, prostitutky – a staví na nich neobyčejně obyčejné příběhy vyplývající z rutiny každodenního života.

Maria nás provádí svým dospívání. Od příliš hubené školačky ke studentce vysoké školy, z jejíž uhrančivých očí se klukům točí hlava. Vrcholem příběhu je milostný, a především zakázaný, vztah s kamarádem z dětství a z toho vyplývající dilema.

Má zůstat věrná nevalnému původu a zahodit všechny své vyhlídky, nebo odejít a zapomenout jednou provždy?

Ve velké míře nechává autorka prostor pro představivost. Jen pár větami nebo zmínkou ukrytou uprostřed odstavce dává vědět, jak Mariin život pokračuje dál. Některé příběhy nechává nedopovězené, jiné zase ukončí až moc rychle.

Jen tak lehce, navzdory patriarchální společnosti chudinské čtvrti, autorka upřednostňuje ve vyprávění ženy. Dcery, manželky, milenky, matky, babičky… To jsou její hrdinky, ty potají vyzdvihuje a oslavuje. Ač tempo zdejšího života určuje nechvalně známý Nicola Chladnokrevný, jsou to právě ženy, díky kterým vše funguje, jak má.

Ať už je to jakkoliv … nejen, že Rosa Ventrella si získá vaši pozornost, ale vyvolá ve vás až živočišnou touhu po spaghetti carbonara nebo pastě s bazalkovým pestem. Z jejího románu na vás dýchne atmosféra pravé Itálie, kterou v žádném prázdninovém středisku na Benátské riviéře nepoznáte. Fantastico! Perfetto!

 

Pro Knihy.cz

Aneta Wunderlichová

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *