RECENZE: Křehce poetický příběh o smutku, smrti, odpuštění i lásce
19.9.2019
Zářijové knižní BEST OF
3.10.2019

Život britské spisovatelky Penelope Lively by sám o sobě vydal na knihu i třídílnou minisérii od BBC. Narodila se v egyptské Káhiře a strávila zde i větší část dětství. Po konci druhé světové války byla poslána do anglické internátní školy, což popisuje jako ‚náhlý a traumatický konec‘ dětství. V dospělosti měla možnost poznat tamní život britských vysokých škol, přičemž akademický život pro ni byl velkou inspirací. Je autorkou desítek knih pro děti, románů a povídek a také nositelkou několika významných ocenění. Do knihy Měsíční tygr, jež v roce 1987 získala prestižní Man Bookerovu cenu, vložila mnoho vzpomínek na život v Africe i Anglii a okořenila ji filozofickými úvahami. Napsala román, který si budete muset přečíst několikrát, a pokaždé vám dá něco zcela jiného.  

Claudia Hamptonová byla vždy přesvědčena o tom, že život je složený z mnoha vrstev. Že člověk je v každé fázi života tak trochu někdo jiný. Má jiný pohled na svět, je na jiné emocionální úrovni, jinak prožívá klíčové okamžiky. Na sklonku života, upoutána na lůžku v hospici, se Claudia ohlíží zpět do své minulosti. Ne za jednotlivými příběhy, ne chronologicky, ale zpátky ke zdánlivě banálním okamžikům. Připomíná si pachy a vůně exotického Egypta, kde působila jako válečná korespondentka. Vzpomíná, jak hleděla v muzeu na čínskou mísu a přemýšlela o svém těhotenství. S láskou překračující všechny hranice se vrací ke dni, který s bratrem trávili na pláži. Všechny tyhle okamžiky přirovnává k chmýří z bodláku. Stačí lehce fouknout a všechno je vmžiku pryč.

Jsem poskládaná z nesčetného množství Claudií, které se točí a mísí a oddělují jako sluneční odlesky na vodní hladině.

Penelope Lively získala řadu ocenění, mimo jiné Carnegieho medaili za dětskou literaturu, a dvakrát byla nominována na Bookerovu cenu.

Černobílá fotografie rázem získává na barvách. Claudia je nadaná historička, energická, impulzivní žena s neotřelým přístupem k životu. Je však také sebestředná, odmítá tradiční roli mateřství a sentimentalitě se vyhýbá jako čert kříži. Konfrontuje vše, co ji život postaví do cesty a nehodlá se smířit s druhořadým postavením. Budete si muset k ní najít vlastní cestu a přijmout její povahu bez námitek, ale nevzdávejte to s ní. Při svém cestování do minulosti někdy nechává jednu vzpomínku vyprávět z perspektivy několika účastníků. Tím chce dokázat, že každý z nás žije ve vlastním uzavřeném světě a na konkrétní věc pohlížíme jinak než druzí.

Autorka nás obratně vede od umírající Claudie v současnosti do bouřlivého 20. století. Do příběhu vplétá vlastní úvahy, vzpomínky prokládá hutným výkladem historie, vzápětí přechází od Claudie plné života k té, která v hospici čeká na svůj konec. Je neuvěřitelné, kolik toho dokázala vměstnat na tak málo stránek. Filozofické pasáže prolíná s útržky milostného příběhu. Ten však dostane prostor jen na pár stránkách. Přesto je to jeden z mála okamžiků, kdy z knihy i Claudie samotné sálají ryzí emoce.

Měsíční tygr vybočuje z řady. Není to klasický román, ani klasický příběh. Je jiný. Kreativní, ale zároveň staromódně vystavěný. Zmatečný úvod rychle pomíjí a o slovo se hlásí rozmanitá struktura děje. Netradiční přístup k vyprávění se může zdát těžce stravitelný, ale Penelope Lively je tou nejpovolanější, která by tenhle příběh měl vyprávět. Ve skutečnosti musím uznat, jak dobře je tahle kniha napsaná.

 

Pro Knihy.cz

Aneta Wunderlichová

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *