Červencové knižní BEST OF
27.7.2019
Pozor, pozor, naše knižní hlídka vyrazila na lov!
2.8.2019

Aljašskou divočinu pevně svírá arktická zima, jezera jsou zamrzlá a cesty pokryté metrovými závějemi. Jakýkoliv kontakt se zbytkem světa je téměř nulový a spásu duše poskytuje široko daleko jediná stojící hospoda. I přesto v tak nehostinném prostředí žijí lidé. Zde se rodí i umírají, zakládají rodiny, chodí do školy, práce … a vraždí. Začínají vás zábst ruce? Mrazivá literární jednohubka Chladný den pro vraždu poprvé vyšla před bezmála 27 lety a její autorka Dana Stabenow za ni získala prestižní cenu Edgar. Jste připraveni na kopy sněhu a teploty hluboko pod nulou? Pak je čas nechat si přimrznout ponožky k nohám!

Obyvatele městečka Niniltna, které leží zhruba uprostřed aljašského ničeho, ze židle jen tak něco nezvedne. Ani to, když se ztratí ranger a syn kongresmana státu Ohio v jedné osobě Mark Miller. Po mladém nadšenci do ekologie by neštěkl ani ten nejposlednější husky. Jenže hned na to se zem slehne i po Kenu Dahlovi, vyšetřovateli pátrajícím po Markovi. A to už se pod koberec jen tak zamést nedá. K vyšetřování je přizvána (rozumějte ‚pod emočním nátlakem dokopána‘) bývalá vyšetřovatelka kanceláře návladního Kate Shugaková. Ta jediná si položí otázku, zda hledat dva ztracené muže, kteří možná nešťastnou náhodou zapadli v závěji, nebo dvě mrtvá těla, která odhalí až jarní tání.

Proč Kate Shugaková? Proč zrovna nevýrazná osůbka zapadlá v až příliš velké péřovce a sněhulích, která dobrovolně (!) bydlí ve srubu uprostřed aljašské divočiny, bez zavedené elektřiny a s venkovní latrínou? Proč osoba, která se záměrně vyhýbá civilizaci? Protože má hned několik výhod. Jednak je součástí aleutské komunity (něco jako indiáni, ale rozhodně ne indiáni), jednak je příbuzná snad se vším, co v Niniltně dýchá. A je přesně tím typem postavy, který většina z nás zbožňuje. Naštvaná na celý svět, emocionálně zruinovaná, mistrovsky sarkastická. Je bezednou studnicí jadrných hlášek, které vymýšlí za pochodu. Když jí na dveře zaklepe šéf vyšetřovací kanceláře s prosíkem o její vynikající vyšetřovací instinkt, je připravená sežehnout jediným pohledem půlku Aljašky. Prostě se s tím nepáře!

“Už byla skoro na konci cesty, když netečnými rameny Quilackých hor otřásl výstřel. Znovu se zapotácela, až skoro spadla, a pak se zachytila kmene stromu a připravila se na bolest, na teplý, slaný proud krve, který se jí nahrne do úst, na šok, následovaný mučivou, ochromující bolestí. Věděla, co má čekat. Opřela se čelem o kůru smrku a v duchu se smířila s nevyhnutelným. Nic necítila. Obklopovalo ji nepřirozené ticho lesa a nekonečná obloha.”

Odhalování pravdy přivádí Kate čím dál tím blíž na okraj hodně hluboké propasti, kterou však zatím nevidí.

Při vyšetřování na vlastní pěst využívá své další ‚superschopnosti‘ – psychologického rozpitvání duše možného podezřelého do posledního atomu. Úhybný pohled, nervózní stisk ruky, neochota odpovídat na otázky? Nic jí neunikne!

A zatímco Kate vyslýchá všechny své bratrance a sestřenice a cpe se sobími karbanátky (mňam!), tak vy doslova slintáte nad popisy krajiny. Zasněžená údolí a všudypřítomné ticho, které by dokázalo rozlomit ledovec. Jestli jste zvyklí na sníh zašedlý od smogu nebo žlutý od … vy víte čeho, tak právě tady vaše cestovatelská dušička zařve jako grizzly. Tohle autorka doslova a do písmene vyšperkovala a vás svrbí prsty ke koupi jednosměrné letenky na Aljašku. Dvacet milionů akrů téměř nedotčené přírody jenom a jenom pro vás.

Až se pokocháte krásou a ukojíte cestovatelské touhy, tak se zaměřte ještě na jedno téma, které neslyšně bublá pod povrchem zamrzlé řeky. Téma, které je pro nás asi tak vzdálené jako Praha od Anchorage. Střet původních obyvatel Ameriky a těch nynějších není záležitostí minulých staletí. Je to palčivý problém současných dnů a autorka, která se mimochodem na Aljašce narodila, nám nabízí zajímavý vhled do pro nás neznámého světa. Nehledě na to nás zatáhne do každodenního života lidí, jejichž zvyky nemohou být odlišnější od těch našich.

Chladný den pro vraždu je závanem čerstvého vzduchu. Za to dlouhé čtvrtstoletí, co k nám kniha putovala, neztratil na své čerstvosti ani špetku. Zhruba dvousetstránkovou detektivku zvládnete během pár dnů, o to větší vám však bude zima. Má to své mouchy, ale taky to má našlápnuto na hodně, hodně, hodně, hodně, hodně, hodně dobrou sérii. Natáhněte si rukavice a pusťte se do čtení, protože tohle je vynikající záležitost. A já jdu ze sebe konečně oklepat sníh, brrr…

 

Pro Knihy.cz

Aneta Wunderlichová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *