RECENZE: Není třeba vyhrát, stačí se udržet na nohou…
11.7.2019
Červencové knižní BEST OF
27.7.2019

Jste zhrzená, nešťastná… a bez toho chlapa zatraceného už nikdy nebude váš život stejný? Pak pro vás máme tři jednoduché rady, jak se přenést přes rozchod:

  1. dopřejte si sekvenci dlouhých očistných nádechvýdechů
  2. zajděte si na masáž
  3. a odříkejte mantru „všechno je naprosto v pořádku“ desetkrát dokola, každé ráno do polštáře… při bolestném zjištění, že na druhé straně nikdo neleží…

A teď vážně! Pod “edicí lásky” se nemusí vždycky schovávat novodobá harlekýnka, José Armando, rady, jak být znovu spokojená, emancipovaná a v kurzu, ani odchody ruku v ruce do západu slunce. Někdy je to s (sebe)láskou krapet zašmodrchanější. A víc jak pan Božský č. 2 vám prostě prospěje nová kočka, pár dobrých kamarádů po boku, tabulka čokolády… a nevyhnutelná cesta přímo skrz epicentrum porozchodové bolesti.

Muž, který už nikdy nebude spát vedle mě je poetický příběh o začátcích, koncích – a všem mezi tím. Sladkokyselý jako život sám. Silvia Arazi totiž ví, že růžové brýle letos v létě nefrčí. A všechny ty city nezamázne nová řasenka ani účet na Tinderu. Jizvy jsou totiž hlubší, než se zdá – a dlouhé stejně jako seznam našich strachů.

Nakolik nás a naše vztahy ovlivňuje rodina a role, kterou nám přisoudila? Bolístky z dětství, nebo pár nevinných vět z úst našich nejmilovanějších? Při zběsilé snaze „nebýt jako naši rodiče“ se jim někdy až groteskně přibližujeme…

Niterné vyprávění plné osobních vzpomínek na dětství a drobných příhod všedního života začíná během poslední noci společného života v manželství, které po jedenácti letech pomalu dozrálo k rozchodu. Postupně vykresluje celý Luciin příběh a ukazuje ji jako dceru, matku, sestru, kamarádku i ženu. V dětství neustále zastíněnou starší sestrou, s otcem skrývajícím zásadní tajemství a chladnou, sebestřednou matkou.

Jestliže důvody, proč se dokážeme zamilovat, jsou absurdní a rozmarné, pak důvody, proč se nezamilujeme, jsou ještě podivnější. Muž, který stál vedle mě, mi nabízel všechno, co jsem kdysi žádala po Pedrovi. Ale moje srdce bylo ledové jako kámen.

Útlou knížku přečtete během dvou poobědových káv, ale přemýšlet o ní (a o sobě) budete ještě dlouho.

 

Pro Knihy.cz

Vendula Freundová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *