Adiny životní zkušenosti jsem poskládala z historek svých kamarádek, prozradila v rozhovoru pro Knihy.cz Pavla Horáková
31.5.2019
Červnové knižní BEST OF
18.6.2019

Londýn pevně sevřený arktickou zimou a vtíravý vichr prohánějící se šedivými ulicemi. Dech kolemjdoucích se sráží do bílých obláčků a všichni spěchají domů k zapnutému topení a horkému čaji. Jen jedna osoba nespěchá. Nachází se daleko od prestižních bulvárů, rezidenčních čtvrtí, přeplněných obchodů i vánočního shonu.

Leží na promrzlé zemi nehnutě, tiše, pramínek tmavé krve si razí cestu skrz dlouhé vlasy. Na první pohled je jisté, že jí zima není. A už nikdy nebude. Britská spisovatelka Caz Frear ve svém prvním thrilleru Malé sladké lži rozehrává pěkně syrovou a na dotek bolestivou hru na pravdu, která z vás udělá uzlíček nervů.

 

Shrňme si to hned v úvodu – Alice Lapaineová, pětatřicet let, vdaná, na půl úvazku zaměstnaná jako kuchařka. Je jednou z mnoha. Nevýrazná osoba, které si na ulici možná ani nevšimnete. Její tělo, násilně zbavené života, si však vryje do paměti podnapilá dívka vracející se v brzkých ranních hodinách z bujaré oslavy. I přes téměř smrtelnou hladinu alkoholu v krvi i dvojité vidění jasně spatří vlasy slepené krví, tmavé podlitiny i řezné rány. Londýnská Metropolitní policie rozjíždí pátrání a do čela vyšetřování staví ty největší esa.

Detektivové kmitají, média lační a pomyslná smyčka se překvapivě neutahuje okolo krku vraha, ale detektiva konstábla – Cat Kinsellové. Nejen, že je součástí vyšetřovacího týmu zmařeného života Alice Lapaineové, ale je až příliš blízko k samotné oběti i domnělému vrahovi.

 

Cat Kinsellová, ústřední postava příběhu, je osoba, se kterou máte chuť dát si panáka. Nebo dva. A co – rovnou tři.

 

Cat umí být setsakramentsky sarkastická – ale jinak jako by celá její podstata byla protažená struhadlem a zbavena všech nezbytností, které dělají člověka. Zbyla jen emočně prázdná schránka, která získá hodnost detektiva konstábla i místo v týmu elitních vyšetřovatelů, a nepochopitelně dokáže udržet své tělo naživu. I přes fakt, že snídá dvě sklenky bílého, obědvá tabulku čokolády a večeří joint. Je však (poměrně čtivou) tradicí, že ti nejlepší literární detektivové jsou emoční trosky, které vidí světlo na konci tunelu právě v chytání padouchů.

A tak se postupně zamotáváme do víru spojování neslučitelných stop, mravenčí práce desítky pracovníků policejních složek i chytání se naprostých štěků ve chvílích absolutní nouze. Náhodní svědci viděli v inkriminovanou dobu na místě činu mimozemšťany? OK, jdeme to prověřit. Spleť lží, pochybností i neprůkazných alibi se stává komplikovanější. Oběť možná není tou, za koho se dlouhé roky vydávala a její smrt nebyla jen shodou náhod „v nesprávný čas na nesprávném místě“. Může to být ještě horší? Může.

Čtenář není o nic chytřejší než vyšetřovatelé tápající ve tmě. Má ale k dispozici alespoň vhledy do minulosti detektiva konstábla Kinsellové, které se marně snaží celou situaci trošku osvětlit. Přitom jste stále na bodě nula a říkáte si, že Cat a její představy o vrahovi asi nebudou až tak úplně od věci… Skutečnost může být totiž ještě šílenější!

Autorka vybarvuje svět v pěkně tmavých tónech. Nejde na čtenáře rychle ani mu nepřipravuje infarktové stavy. Místo toho na stříbrném podnose zmazaném od krve servíruje obnaženou realitu. Takovou, kterou od kvalitních thrillerů vyžadujeme.

 

 

Pro Knihy.cz

Aneta Wunderlichová

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *