RECENZE: Debutový thriller Malé sladké lži vás roztříští na milion kousků
18.6.2019
RECENZE: Mlčeti zlato. Anebo raději Zlatá rybka
26.6.2019

Poslušně se hlásíme z epicentra knižního dění, máme pro vás totiž hned 8 novinek, které rozhodně stojí za pozornost. Mysleli jsme na všechny – fanoušky lehké kuchyně, partylidi i příznivce zero waste, co si namísto petkového království, radši vyšperkují eco-friendly bydlení s bylinkovou zahrádkou. Potěšíme věčné snílky, co nepohrdnou pořádnou romanťárnou i realistky, které prince na bílém koni už dávno odpískaly. A pro všechny školou (ne)povinné tady máme jeden univerzální Atlas štěstí s 33 mezinárodními tipy na pokoj v duši.

… tak na šťastné konce i začátky 🥂!

P.S. Zapomeňte na studenou sprchu a pátého nanuka – zaručeně nejvíc vás v létě osvěží pořádný thriller …

 

 

 

1. Barbora Tlustá: Bez obalu

Zero waste znamená žít bez odpadu, udržitelným způsobem, který je šetrný k životnímu prostředí, a především k místu, kde žijeme a chceme žít i nadále. Přemýšleli jste někdy nad tím, kolik odpadu vyprodukujete? Kolik čeho kupujete a kolik obalů pak vyhodíte? Máte pocit, že toho doma máte prostě moc? Zkuste zero waste!

Heslem knihy je: “zavádějte změny do života tak, abyste z nich měli radost”. A ukáže vám zdánlivé drobnosti, které vám pomůžou omezit produkci odpadu, odmítnout zbytečný přebytek, začít žít udržitelně a uvědoměle, zdravě, kreativně a v klidu.

 

 

2. Helen Russellová: Atlas štěstí

Atlas štěstí vás zavede do mnoha zemí – od Anglie přes Bhútán, Irsko, Finsko, Turecko, Sýrii až po Japonsko a odhalí vám 33 mezinárodních návodů na pokoj v duši. Bojíte se blížícího se pracovního pohovoru? Vezměte si příklad z Islanďanů a jejich konceptu þetta reddast – neochvějného přesvědčení, že všechno nakonec dopadne dobře. Máte práce nad hlavu? Italové vám přiblíží ryzí umění dolce far niente neboli sladké nicnedělání. A tak dále a tak dále. Zkrátka ideální knížka pro ono pověstné „šťastně až do smrti“.

 

 

3. Tom Phillips: Dějiny lidských průserů

Přehlídka těch největších lidských „zaškobrtnutí“  je ideální MUST HAVE pro dny blbec. Momenty, kdy sami nad sebou vyřknete ortel „horší už to být nemůže“. Věřte, že může! A to mnohem… Ví o tom své třeba rakouská armáda, která po jedné party hard 🍻 zaútočila sama na sebe.

 

 

4. Eva Francová: Saláty ze Svatojánu

Saláty jsou jako procházka pestrobarevnou zahradou chutí. Na jaře se v nich objeví první jarní divoké bylinky a v létě zase čerstvé okurky a rajčata. S podzimem přijde úroda dýní, řepy, zelí a ořechů. A v zimě si je můžeme dělat z brambor nebo luštěnin. Na stole bychom je totiž měli mít každý den. Aspoň podle Evy Francové. Výtvarnice na volné noze, autorky úspěšného food blogu Kuchařka ze Svatojánu a také fotografky v jedné osobě. Její blog je zásobárnou vegetariánských a veganských receptů inspirovaných kuchyní našich babiček a šmrncnutých asijskou exotikou, takže je jasné, že ani tentokrát nebude o inspiraci nouze.

 

 

5. Zoe Sugg: Pojďte slavit!

Nejraději máme dva typy knih. Ty, co nás vtáhnou na první dobrou a “nutí” číst až do ranního kuropění (práce nepráce)… a pak ty, co nás vizuálně totálně odzbrojí. Takové, do kterých se nepustíme bezhlavě, ale užíváme si každou vteřinu. Zkrátka a dobře, kdyby se mohl pocit domova, bezpečí a lásky zhmotnit, vypadal by přesně takhle ❤️!

 

 

6. Peter Stjernström: Motýlí chlapec

Rodiče zanechají svého několikaměsíčního synka v lese jen ve společnosti larev a motýlů, kteří se na něm usazují. Přežije. O mnoho let později dospělého Jonase pronásledují všemožné otázky. Kdo byli jeho rodiče a proč ho opustili? A jaké zvláštní nadání to má? S kamarádem Björnem začne hledat odpovědi. A jak je hledá, postupně vychází najevo, že jeho osobní příběh je součástí něčeho daleko většího. Směsice podivných shod okolností a promyšlených rozhodnutí Jonase pohání k odpovědím, po nichž tak touží.

 

 

7. Libka Safr: Lásky, vrásky, bublinky

Módní novinářka Libka Safr už ví, že hledání prince na bílém koni někdy sakra bolí. I proto si založila blog, aby se ve svých povídkách a fejetonech otevřeně podělila o pocity, které se dostaví, když vám je třicet nebo máte čtyřicítku na krku. V jejích historkách se mísí humor se sarkastickými postřehy a autorka v nich nešetří nikoho, ani sebe. Zamýšlí se nad vztahy, sexem i ženským světem, a hlavně odpovídá svým čtenářkám na otázku: proč se tohle všechno děje?

 

 

8. Martha Batalha: Neviditelný život Euridice Gusmaové

Eurídice by se v životě ráda prosadila, ale její tradičně smýšlející manžel není na nezávislou ženu zvědavý. Hlavně ať jsou pantofle podélně srovnané u paty postele a rádio není moc nahlas ani potichu! Pak se ale objeví její zmizelá sestra Guida a obrátí jí celý život naruby. Debutový román, který vyšel ve dvaceti zemích, patří mezi to nejzajímavější ze současné světové literatury.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *