Úchvatný debut nigerijské spisovatelky sklízí jedno ocenění za druhým
1.3.2019
Myslím, že dokážu popisovat emoce a prožívání lidí pravdivě, řekla v rozhovoru pro Knihy.cz Petra Soukupová
6.3.2019

O tom, že knihy o Harrym Potterovi jsou úžasné, není pochyb. S největší pravděpodobností jste ale vůbec netušili, že čtenáři, kteří v dětství sérii o Harrym Potterovi četli, jsou v dospělosti laskavější lidé. Poukázala na to nedávná studie publikovaná v Magazínu aplikované sociální psychologie.

Dle tohoto článku se u čtenářů po přečtení Harryho Pottera výrazně zlepšilo vnímání mladých lidí ze stigmatizovaných skupin, jako jsou přistěhovalci, homosexuálové nebo uprchlíci. Pokud jste tedy jako malí Harryho Pottera a jeho přátele zbožňovali, pravděpodobně jste si odnesli daleko více, než jen nezapomenutelný kouzelný příběh z Bradavic. Jak psychologové prozradili, postavy, jejíž příběh v knihách J.K. Rowlingová rozpracovala, vychovávají čtenáře k životu bez předsudků a zamezí tomu, aby se z nich v budoucnosti stali “hateři”. 

 

 

Ti nejmenší čtenáři si přitom ani neuvědomují, že děj Harryho Pottera má mnoho paralel se skutečnými historickými událostmi. Například pojem “mudlovštví šmejdi“, odkazující na kouzelníky, jejichž rodiče nemají ani kapku kouzelnické moci, nepochybně připomíná nacistickou ideu “čisté krve”. Mudlovští šmejdi jsou v Harrym Potterovi často ponižováni a považováni za méněcenné, stejně jako tomu bylo u lidí s židovským původem za doby Hitlera. Tento postoj je však v knihách J.K. Rowlingové prezentován jako krutý a zlý, což je pro čtenáře silné a nedocenitelné sdělení.

Odstraňování předsudků, stereotypů a boj proti nenávisti, to jsou hlavní body “potterovské” mise spisovatelky J.K. Rowlingové a i podle odborných studií to vypadá, že Harry Potter má sílu změnit svět – a to je samo o sobě dost magické!

Zahraniční zdroj

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *