9 románů o tom, jaký chaos v životě nám může způsobit vlastní rodina
27.2.2019
Čtenáři Harryho Pottera jsou laskavější lidé, ukázala nedávná studie
4.3.2019

Svým přesvědčivým debutem zaujala nigerijská spisovatelka Ayobami Adebayo čtenáře i kritiky napříč kontinenty. Byla nominována na prestižní ocenění Baileys Women´s Prize for Fiction, Wellcome Book Prize, 9mobile Prize for Literature a román se umístil v mnoha výběrech nejlepších knih renomovaných světových deníků a časopisů. Zůstaň se mnou je příběhem tak nesnesitelného žalu, že na něj nikdy nezapomenete.

Jiná země, jiná kulturní a společenská očekávání. To je to úplně první, co si čtenář musí uvědomit, než se do románu pustí. Tak za prvé: nigerijská pravidla říkají, že muž má právo na více manželek. Za druhé: muži by měli zplodit co nejvíce potomků, ideálně mužského pohlaví. Za třetí: nemít dítě, to je ta největší rodinná hanba.  Sečteno podtrženo, v jedné domácnosti žije více žen, které bývají obšťastňovány jedním mužem a společně se snaží vychovat smečku potomků. Ptáte se, jak to může fungovat? Taky si to nedovedu moc představit a napadá mě několik otázek, které bych potřebovala zodpovědět. Například: když má muž více manželek, má je rád všechny stejně? Jak je stíhá? A nezačnou se ženy mezi sebou chovat jako saně? Naštěstí tu máme Ayobami Adeybayo, která nám přináší zážitky hned z první ruky. Med okolo pusy nám ale určitě mazat nebude.

Všechno to přitom začalo tak nevinně… Yejide a Akin se potkali na univerzitě a šílená zamilovanost nemohla vést nikam jinam, než přímou čarou k oltáři. Tam ale kniha nezačíná. Hlavní hrdinka na minulost vzpomíná v době, kdy prochází velkou osobní i rodinnou krizí. Ani po čtyřech letech vztahu s Akinem se jí totiž nedaří otěhotnět, a to znamená jediné: Akin má právo na svatbu s ženou číslo dva, která mu dítě “dá”. Jeho rodina je čím dál nesnesitelnější, nedají Yejide s otázkami ohledně početí pokoj, ta ale i přes tyto obří tlaky nepřestává doufat v zázrak. Ovšem pouze do doby, než se ve dveřích objeví Akinova novopečená manželka.

Jak se říká u nás na Moravě, host do domu – hůl do ruky. Yejide to vidí podobně a svěřuje se nám, co všechno se v ní po příchodu manželky číslo dva děje. Zoufalství, žárlivost, smutek a bolest. Myslím, že toto kvarteto by položilo kdekoho – Yejide se ale zuby nehty drží, a to i přes drama, které se v jejich domě začne odehrávat…otázkou zůstává, kdy padne poslední kapka a pohár její trpělivosti přeteče.

 

 

Ptáte se, co její muž? Ten v románu promlouvá taky. V duchu se mu omlouvám za to, že jsem si ho od prvních kapitol zaškatulkovala jako mačo padoucha, jehož chování je k manželce naprosto nefér. Ono se možná nakonec ukáže, že ani jemu nigerijský systém úplně nevyhovuje a že tak, jak jedná, není ani tak touha po harému plodných manželek, jako spíš akt společenské sebezáchovy.

Zůstaň se mnou je románem, který jen tak neodložíte. Za mě splňuje všechna kritéria kvalitní literatury – vzdělává, dojme, vyvolá spoustu otázek a zanechá ve vaší čtenářské duši velmi hlubokou stopu, kterou jen tak něco nesmaže. Je skvělá!

Za Knihy.cz

Milena Toman

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *