Proč se zlé věci dějí dobrým lidem?
8.2.2019
18 legendárních knihkupectví, která by měl ve svém životě navštívit každý knihomol
20.2.2019

“Čekala jsem, že se budu cítit volná, že se mi uleví, ale když se zatáhla opona za saténem vyloženou rakví Philippa Rochestera, jediné, co jsem cítila, byla nevolnost. Bylo mi špatně od žaludku”, začíná svůj příběh hlavní hrdinka Imogen, která se hned od začátku thrilleru Náš manžel prezentuje jako klasická záporačka. Bacha, hra na kočku a myš začíná a ten, kdo byl na začátku vnímán jako nelítostný kat, je nakonec zoufalou obětí.

Thriller z éry MeToo, i tak se mluví o novince z nakladatelství Motto, jejíž recenze teď rozvířily čtenářské vody nejen na Instagramu. Zdá se, že se autorka Jo Jakeman, mimo jiné také vítězka soutěže Friday Night Live v roce 2016, trefila svým prvním thrillerem do černého a potvrdila, že téma domácího násilí, rozvodů a pomsty je pro hodně čtenářů ještě stále “tím pravým ořechovým”. Já mezi tyto nadšené konzumenty krimi násilných příběhů určitě nepatřím, protentokrát jsem se ale nechala strhnout fanouškovskou vlnou, která mi byla od ledna v patách a křičela jen slova jako “hustý” nebo “boží”.

Náš manžel, Jo Jakeman

Nakladatelství Motto

Cena na Knihy.cz: 269 Kč

 

Tak a jako první tu máme Imogen. Klasická maminka – samoživitelka a hlavně exmanželka pracovníka kriminální policie Philipa Rochestera. Jejich rozvod jede od začátku na plné obrátky, a to se vším, co si u těch méně harmonických rozvodových řízení lze představit – komplikované dělení majetku, boj o svěření dítěte do péče a taky přítomnost Philipovy mladé a krásné partnerky Naomi, která to Imogen vůbec neulehčuje. Teda alespoň ze začátku. Jak se totiž po chvíli ukáže, Philip se ani k nové přítelkyni nechová tak, jak se sluší a patří, a je jen otázka času, kdy se ty dvě proti Philipovi spiknou.

Než se tak stane, Philip Imogen pěkně potrápí – žádá, aby se vystěhovala z jejich domu a vyhrožuje, že ji připraví o syna. Imogen ale už jednu obrovskou a traumatickou ztrátu zažila, proto čtenáře nepřekvapí, když si z repertoáru možných reakcí vybere tu nejšílenější. A není v tom sama. Kromě Naomi se čirou náhodou objeví i Philipova první manželka Ruby a v pomstychtivém plánu tak zčistajasna jedou už všechny tři. Otázkou zůstává: Jak se jednou provždy zbavit muže, který jim lhal, manipuloval s nimi a jehož nejoblíbenější cestou bylo násilí?

Možná svůj postoj k thrillerům ještě přehodnotím. Kdyby mi to čas dovolil, patřila by tato novinka ke knihám, které čtu “na jeden zátah”. A to nejen kvůli čiré zvědavosti, kdo nakonec bude padouch a jestli bude náležitě potrestán, ale také kvůli stylu, kterým mne Jo Jakeman mile překvapila. Její vyprávění je místy křehké, místy kruté, rozhodně ale humorné a strááášně napínavé.

 

Za Knihy.cz

Milena Toman

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *