S Annou Bolavou do tmy i ke dnu
1.2.2019
Alena Mornštajnová o své nové knize: Tentokrát jsem se více zaměřila na mezilidské vztahy
6.2.2019

Účastníte-li se čtenářských výzev, pak nám dáte za pravdu, že sehnat některé z předepsaných titulů může dát čtenářům pěkně zabrat. Britská autorka a vášnivá čtenářka Ann Morgan si stanovila poněkud ambicióznější cíl, než na který jsme v čtenářských výzvách zvyklí. Rozhodla se totiž přečíst z každé země na celém světě alespoň jednu knihu, a to za pouhých 365 dnů. 

O 196 knih později napsala knihu a zúčastnila se populárního pořadu Ted Talk, kde o této zkušenosti povyprávěla. Vytvořila také řadu interaktivních map, které znázorňují všechny knihy napříč světem, které během své výzvy přečetla. “Je úžasné, jak se vám rozšíří obzory”, řekla.

Intenzivní kurz globálního čtení

Jak to všechno začalo? Když se Ann Morgan dívala na svoji knihovnu, mrzelo ji, že většinu z ní zabírají britští a severoameričtí autoři.  Rozhodla se předepsat si “intenzivní kurz globálního čtení” a poznat díky ní tvorbu autorů z celého světa. Tato výzva byla obrovská. Fakt, že navzdory plnému pracovnímu úvazku musí přečíst průměrně čtyři knihy týdně, byl jen první malou překážkou. Daleko větší obtíže jí způsobilo hledání anglické verze jednotlivých knih, jelikož pouze 4.5 % publikovaných prací ve Velké Británii jsou překlady.

Zdroj

Síla internetu

Svou výzvu Ann Morgan zveřejnila online a dočkala se velké odezvy. Lidé z celého světa ji začali knihy nejen doporučovat, ale také posílat. “Ukázalo se, že pokud chcete číst svět a poznat ho s otevřenou myslí, svět vám pomůže”, vysvětlila. Na konci roku 2012 se ale ocitla ve slepé uličce – po měsících, kdy se snažila najít anglický překlad díla ze Sao Tomé a Princípe (Svatý Tomáš a Princův ostrov), portugalsky mluvícího afrického ostrovního národa, zjistila, že si knihu bude muset přeložit na vlastní pěst. I když nevěřila, že by ji s tím někdo pomohl, během několika dní se na její twitterové a facebookové prosby ozvalo devět portugalských rodilých mluvčích, kteří byli ochotni věnovat svůj čas a úsilí a knihu jí přeložit. O šest týdnů později měla sbírku krátkých povídek, kterou pro svou výzvu potřebovala.

Na všechny knihy, které Ann Morgan přečetla, se můžete podívat na interaktivní mapě, jejíž součástí jsou kromě názvů a původu i jejich krátké ukázky. Touto mapou si Ann Morgan přeje inspirovat ostatní, aby dokumentovali své vlastní zkušenosti, protože jak sama říká, tento experiment ji zásadně rozšířil chápání světa. “Všechny ty příběhy, které jsem během mé roční výzvy přečetla, mi pomohly daleko více prožívat rozmanitost a komplexnost naší úžasné planety.” 

Za Knihy.cz

Milena Toman

Zahraniční zdroj

 

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *