Česká novinka o cestě za svobodou
4.1.2019
Nejčerstvější přehled knižních TOP novinek
28.1.2019

Román Neptunova jeskyně se před Vánoci objevil ve výběru TOP 50 časopisu Respekt, a protože mě vkus literárních redaktorů Respektu nikdy neklamal, vybrala jsem si Neptunovu jeskyni jako “slibný” recenzní titul. Upřímně, této knihy bych si v knihkupectví v životě nevšimla – zřejmě při mých nákupních horečkách zapadla pod čučavějšími tituly a stala se obětí nelítostného knižního marketingu, který byl v době vydání této knihy bohužel zaměřen na “masovější” české autory.

Možná vás překvapí, že hlavní postavou této knihy není člověk z masa a kostí, ale socha boha Neptuna z parku u vinohradské vily Grébovky. To zní možná trošku divně, ale tato socha hned na začátku Tomanova románu zničehonic ožívá a pod jménem Josef Posedloň začne vyprávět jak historii pražských Vinohrad, tak českých zemí – a to od konce 19. století po současnost. Neptun alias Josef Posedloň začne pracovat pro Mořice Groebeho, významného německého podnikatele, stane se členem Sokola a v neposlední řadě se stane vítaným hostem židovské obce. Co by to byl ale za román, kdyby se v něm hlavní hrdina minimálně jednou nezamiloval.

Jenže Josef Posedloň se zamiluje rovnou třikrát, vtip je v tom, že pokaždé v jiné době. Na rozdíl od běžných smrtelníků totiž nestárne, a tak je mu kromě svědectví zásadních historických událostí dopřáno i v oblasti intenzivních milostných zápletek s Češkou, Němkou a Židovkou. V románu však nejde jen o nějaké milostné avantýrky – ty slouží spíš jako efektivní pomocník pro sdělení toho, co se v Česku dřív dělo, jak se tady žilo a v neposlední řadě také stavělo. Pokud tedy stejně jako já nepatříte mezi fanoušky klasických historických učebnic a víte, že v dějinách máte určité mezery, četbou tohoto románu je “zalepíte” a navíc vás to díky originálním vsuvkám z architektury bude šíleně bavit.

Královské Vinohrady jsou dnes možná čtvrtí kaváren a hipsterů, v Neptunově kašně se ale dozvíte, proč měla tato čtvrť svůj pověstný genius loci odjakživa. Ať už díky megalomanským vizím Mořice Groebeho či hojnosti a majetku Židů, Vinohrady byly a jsou jednou z nejzajímavějších a nejlukrativnějších pražských čtvrtí, v jejichž vilách a činžácích se skrývá možná víc příběhů, než byste čekali. Věřím, že většinu z nich s touto knihou zažijete.

Za Knihy.cz

Milena Toman

? Pokud Vás titul zaujal, můžete ho nyní pořídit na našem e-shopu se slevou 15%. 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *