Šest titulů, kterými u mě Ježíšek zabodoval
2.1.2019
Než hipstři obsadili pražské Vinohrady
25.1.2019

Po vyprávění hlavní hrdinky nového románu Pavly Horákové se možná začnete dívat na život z jiné perspektivy. Ada Sabová, mladá vědkyně a intelektuálka, v knize prezentuje svoji podivnou teorii, za pomocí níž se snaží vysvětit věci mezi “zemí a nebem”.

První záhada, která mě s knihou potkala, bylo její kompletní vyprodání bez toho, aniž by ji nakladatelství Argo nějak masivně propagovalo. Z našeho skladu zmizela lusknutím prstu, ve zlínských knihkupectvích jakbysmet. Nakonec jsem ji těsně před Štědrým dnem koupila v Olomouci a začetla se natolik, že jsem kapra se salátem málem propásla.

Na můj vkus anotace knížky nezní úplně “cool”, většinu čtenářek ale naláká to, že se hlavní hrdinka jeví jako prototyp současné “femme power”. Ada je mladá třicítka s rozjetou kariérou, které prozatím krachnul jeden vztah za druhým, a tak se místo zakládání rodiny a žádosti o hypotéku věnuje detailnímu pozorování lidí, událostí a věcí okolo sebe. Ve zdánlivě chaotickém světě bez pravidel začíná nacházet překvapivé souvislosti, které nahodilost “vesmírných” jevů skládají do smysluplnější struktury.

Pokud vám to zní moc intelektuálně, nelekejte se, obavy pominou hned po první stránce. Ada, jakožto pracovnice Ústavu mezioborových studií člověka, je sice klasickou “vědátorkou“, její vyprávění ale rozhodně není nesrozumitelné nebo přechytrale nabubřelé. Autorka knihy v této postavě vedle rozumné míry intoušství nadávkovala především dostatek běžných životních momentů, které z ní činí velmi vtipnou a cynickou sympaťačku.

Adi Sabové budete fandit od první do poslední kapitoly. Budete se s ní procházet Prahou, poví vám spoustu věcí, které ve společnosti vypozorovala, zhodnotíte její předchozí partnery a hlavně si společně položíte otázku: “co dál?” Věnovat se kariéře, ve které vás krok za krokem dohání syndrom vyhoření nebo poprvé v životě ochutnat svobodu?

Odpověď nakonec vykrystalizuje ve chvíli, kdy zčistajasna zmizí Adina kolegyně a příběh se transformuje do poněkud tajemné a dobrodružné detektivky. Dějová linka se zahalí magickou atmosférou a přinese do Adiny cesty muže, díky němuž Ada pozná, že ne vše lze poznat v racionálních škatulkách a že pro pochopení světa je potřeba připustit i naprosto jiné možnosti jeho fungování.

Jedna z prvních recenzí, které jsem o Teorii podivnosti četla, ji titulovala kandidátkou na literární událost roku a mně po přečtení nezbývá než s tímto tvrzením souhlasit. Pavla Horáková napsala román světové úrovně, v němž se hlavní hrdinka kromě atraktivní vypravěčky stává i zajímavou a inspirativní učitelkou, na jejíž hodiny se studenti nemohou dočkat.

Za Knihy.cz

Milena Toman

 

 

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *