Páteční recenze: Bestsellerová Elena Ferrante a její debut Tíživá láska
7.12.2018
Knižní tipy, díky kterým si vošéfujete rok 2019
12.12.2018

První dovolená u moře, prázdniny u babiček, nahrávání písniček na kazety, videopůjčovny, walkman, tamagoči, skákání přes gumu a “prolízačky” u paneláků. Kniha Jeden kopeček šmoulový je krásným comebackem do devadesátek, doby našeho dětství, na jehož kouzelné momenty jsme už z velké části zapomněli.

Marie Doležalová, česká herečka a blogerka, získala v roce 2015 prestižní cenu Magnesia Litera za blog roku 2015, který vyšel pod stejným názvem (Kafe a cigárko) i v knižní podobě. Tato prvotina, v níž Doležalová svým typickým ostrovtipem vypráví historky z hereckého podsvětí, se zaslouženě stala bestsellerem české literatury a znamenala počátek “nové éry” tvůrců, kteří svou spisovatelskou kariéru odstartovali jako “sociálové” (aktivní uživatelé sociálních sítí).

Ukázka:

Babička moji nejlepší kamarádky Monči nás vždycky nechala rozhrabat celou svoji skříň a oblékat si na sebe, cokoliv chceme. V její ložnici to pak vypadalo jako po výbuchu a oblečení bylo rozházené všude. Bůh dal dětem babičky proto, aby měl kdo klidně míchat kafíčko v kuchyni u stolu a dívat se, jak mu předvádíte hodinovou přehlídku z jeho oblečení. Paní Lilka nám to taky dopřála. Chodily jsme kolem ní na vratkých podpatcích a komentovaly jsme navzájem své modely. Kožešinové čepice nám padaly do obličeje a nádherné tylové sukně jsme za sebou tahaly a zakopávaly o ně. Cítily jsme se naprosto úžasně.

I když jsou obě knihy tematicky naprosto odlišné, potkávají se v u upřímném a čtivém vyprávění prolnutém vizuálně velmi atraktivní prezentací, za kterou v případě “šmoulové” novinky stojí talentovaná výtvarnice a ilustrátorka Eliška Podzimková. Jak Marie Doležalová sama říká, kniha se nečte, ale nasává všemi smysly. A my potvrzujeme, že je toto tvrzení zcela na místě.

Na začátku by vás možná mohlo vylekat, že se jedná o autobiografii, v níž Doležalová vypráví hlavně o své rodině, nakonec ale právě díky těmto vzpomínkám znovuobjevíte své vlastní. Od her mezi paneláky a kreslení do památníčků přes první lásky až po připomínku filmů na “véháeskách”. Jeden kopeček šmoulový je výjimečným dílem, které rozněžní nejen “devadesátkové” děti, ale všechny, kteří se rádi svezou na obřích vlnách nezapomenutelné nostalgie.

Za Knihy.cz

Milena Toman

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *