Když byl Paulo Coelho nespoutaným hipíkem
28.11.2018
Náš prosincový wishlist
3.12.2018

Josefa Kariku jsem poprvé zaznamenala před několika měsíci, kdy se jindy nemilosrdná literární kritika rozněžnila nad jeho románem Trhlina. Tato kniha mne zaujala ze dvou důvodů: za prvé, byla nominována na nejvýznamnější slovenskou literaturu Anasoft litera a za druhé, anotace prozrazovala, že vznikla poněkud netradičním způsobem. Zatímco Trhlina je románem stojícím na pomezí legendy a děsivé skutečnosti, Tma je tím nejstrašidelnějším výletem do našeho podvědomí, kde není třeba zombíků ani nějaké té hororové “duchařiny”. Čeká nás tam “pouze” pobyt s našimi strachy, vztekem a beznadějí. All inclusive.

Všechno přitom začíná docela nevinně. Manželství a život hlavního hrdiny, televizního scénáristy, stojí za prd – z manželky se stává pěkně nepříjemná saň, práce je všechno, jen ne smysluplná a navíc se blíží ty “podělaný” Vánoce, kdy se musí předstírat, že všechno je naprosto v pořádku. Žádné překvapení, románový evergreen…. ovšem jen do té doby, než si hrdina sbalí svých pár švestek a vydá se na osamocenou horskou chatu v Malé Fatře. Že by vám podobný wellness pobyt taky prospěl? Chápu. Plápolající ohýnek v krbu, povalování na ovčích kožešinách a lahvinka červeného…

Ukázka:

Jestli mě nenáviděla? Nevím, asi jsme na tom byli stejně. Někdy maximální nevraživost, záblesky nenávisti, jindy stejně intenzivní záblesky lásky. Ať už jsme se pohádali jakkoliv prudce, pokaždé mi přinesla z lékárny bylinkový čaj na žaludeční problémy, sedativa nebo zvlhčující kapky do očí, které jsem měl vysušené z dlouhého psaní. 

Nebudu vás napínat, vysněná romantika a oddych se konat nebude. Přihodí se totiž něco velmi nečekaného a pobyt se promění v noční můru, která hlavního hrdinu dostane až na hranici života a smrti. Tma, mráz a hlad. Zákeřná trojka, která si hlavního hrdinu přehazuje jak horký brambor a vytříská z něho jakékoliv náznaky naděje či pozitivního myšlení. Pobyt se mění ve vězení, lidská bytost v trosku a my tleskáme, protože předpisový horor je na světě. 

Zdá se, že až donedávna měli prim na přední příčkách bestsellerových thrillerů severští autoři, teď se ale budou muset šoupnout a uvolnit místo slovenskému Karikovi. Ten Tmou obhajuje nejen titul mistra strachu a napětí, ale hlavně velkého spisovatelského talentu. Čím si to zasloužil? Popisy vyvolávajícími živé obrazy, psychologizujícími detaily, překvapivými tématy a hlavně úsporným, a přesto kompletním literárním stylem. Nic nechybí, nic nepřebývá, emoce čtenářů vystřelují do nečekaných intenzit a postarají se o to, aby se jim Karikova Tma zaryla hluboko v paměti.

 

Za Knihy.cz

Milena Toman

 

 

 

Titul: Tma

Autor: Josef Karika

Rok vydání: 2018

Nakladatelství: Argo

Cena na KNIHY.CZ: 201 Kč

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *