Když se ženské tělo promění ve smrtelnou zbraň
21.11.2018
14 nejoriginálnějších dárků pro knihomoly
26.11.2018

Blíží se čas Vánoc, doba, kdy kromě nákupů a pečení cukroví budeme muset udělat i tu nepříjemnou aktivitu s názvem vánoční úklid. Nevím, jak to máte vy, ale já si po každém vánočním úklidu říkám: tak a tenhle “ordnung” a omamná čistota tu budou nejen o Vánocích, ale po celý rok. Realita je taková, že ihned po štědrovečerní večeři a rozbalování dárků nastává tzv. původní stav. Noviny už zas nejsou roztříděné podle data vydání, knížky v knihovně jakbysmet a šatna, spíž i prádelna se tváří, že tu nějaká “debordelizace” vůbec neproběhla. Letos to ale bude jinak. Rozhodli jsme se místo dárků darovat zážitky, vyhodili jsme a darovali věci, které nepotřebujeme nebo dlouhodobě nepoužíváme a hlavně: odmítáme je dál hromadit.

Prvním impulzem byl dokument Minimalism: A Documentary About the Important Things (Minimalismus: Dokument o důležitých věcech) a druhým kniha Méně je více  od Joshuy Beckera, zakladatele jednoho z prvních blogu  o minimalismu Becominingminimalist.com. A já vám teď bleskově shrnu, co se díky knize naučíte a v čem vás může inspirovat.

Jako první je uvědomění, že většina z nás toho vlastní příliš moc. Joshua vám pěkně bez servítek vysvětlí, že příliš mnoho věcí je pro nás velkým břemenem – jsme unavení z uklízení, organizování a porovnávání, šatníky jsou přeplněné, šuplíky nejdou zavřít, a tak nás náš majetek krok za krokem začne okrádat o naše životy. Bažení po nových věcech – nákup – úklid, bažení – nákup – úklid a tak pořád dokola.

V šuplíku máte haraburdí jako například prasklé gumičky, vybité baterie nebo klíče k zámkům, které jste už dávno ztratili. V horní polici vaší skříně se nashromáždila spousta drobností. Šatníky jsou přeplněny oblečením, které už dávno nenosíte. Dekorační předměty už dávno vyšly z módy. (Méně je více, Joshua Becker)

Joshua přiznává, že on sám byl tím nejreprezentativnějším příkladem konzumní společnosti. Desítky “drobných” nákupů na Amazonu, přeplněná garáž harampádím a hlavně trávení volného času nad myšlenkou, co “potřebuji” a “co si koupím”. No, přiznejme si, že tyto nákupní choutky nemá většina z nás úplně pod kontrolou. Takže úplně první pravidlo, která je tou nejdůležitější mantrou všech minimalistů je to, že tolik nových věcí opravdu nepotřebují a těch starých, které hromadí, se musí zbavit.

Někomu se toto řešení může zdát extrémní, ale pozitiva této domácí “čistky” na sebe nenechají dlouho čekat. V knize Méně je více  je životadárných výhod zmíněno hned několik, mezi ty nejdůležitější patří ale vnitřní pohoda, radost a zbavení se závislosti na nakupování zbytečností. A co se mi na knize líbilo úplně nejvíc je autorovo přesvědčení, že minimalismus neznamená jen mít uklizený dům, ale hlavně možnost žít svůj život naplno. Krása minimalismu tak netkví v tom, čeho se díky němu zbavíte, ale v tom, co díky němu získáte.

 

Za Knihy.cz

Milena Toman

 

 

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *