Lidmila Kábrtová: Místa ve tmě
19.11.2018
Méně je více aneb jak se stát minimalistou
23.11.2018

Naomi Alderman (1974) v knize Napětí ukazuje, jak by vypadal svět, kdyby se moc přesunula z rukou mužů do rukou žen. Barvitě napsaný a mnohovrstevnatý příběh na pomezí sci-fi, thrilleru a dystopie je autorčiným protestem proti nerovnosti mezi pohlavími, ale také způsobem, jak se sama vyrovnává s podřízenou rolí žen v ortodoxní židovské komunitě, odkud pochází.

Světovou literární kritikou opěvovaný a feministkami uctívaný román Napětí (The Power) se objevil zanedlouho po aférách spojených s kampaní #metoo, která měla upozornit na závažnost sexuálního obtěžování a násilí páchaných na ženách. Připomínám, že skandály spojené s Me Too se nevyhnuly ani světu literatury. Ten se letos kvůli obvinění Jeana – Claudea Arnaulta, manžela členky Švédské akademie, bude muset obejít bez udělování Nobelovy ceny.

Naomi Alderman si na vydání svého románu nemohla vybrat lepší dobu. Ženy se dožadují stejných práv jako mají muži a čím dál hlasitěji upozorňují na nutnost okamžité “nápravy”.  Když k tomu na pultech knihkupců uvidí novinku, která slibuje příběh, kde se dosavadní status quo totálně převrátí a ženy se dostanou k moci, máme odpověď na to, proč se Napětí stalo jednou z nejprodávanějších knih roku 2017

Napětí přitom začíná docela nevinně. Puberťačky v sobě najednou objevují schopnost vypouštět z konečků prstů elektrické výboje, které jsou generovány ve speciálním svalovém orgánu nacházejícím se v blízkosti klíčních kostí. Zpočátku ji neumí úplně ovládat, postupně se ale zdokonalují, až přijdou na to, že elektřina z tzv. “klubka” může být jejich hlavní zbraní. Proti komu? Na to je asi zbytečné odpovídat. Nakonec jsou chlapci i muži nuceni se postupně od žen separovat a hlavně vymýšlet plán na defenzivu. Jak se ale ukáže, ženskou “power” jen tak něco nepřekoná, a tak se po celém světě začne krok za krokem vytvářet jakýsi novodobý matriarchát.

Ženy sice získají to, co si celou dobu přály, jejich moc se ale zvrtne a masivním způsobem ovlivní chod celé planety. Pokud tedy čtenář čeká, že ženy nastolí světovou harmonii, bude zklamán. Na závěr knihy je každému jasné, že se svým románem Naomi Alderman nezařadila mezi radikální feministky, ale spíš mezi ty, kteří upozorňují na nebezpečí moci a je úplně jedno, jestli v rukou mužů nebo žen.

Za Knihy.cz

Milena Toman

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *