Knihy, které vám zaručeně pozvednou náladu
9.11.2018
Tipy na Ježíška: Děti & Young Adult
14.11.2018

Je jen velmi malá pravděpodobnost, že vás minula slova “lagom”, “hygge” nebo “lykke”. Od doby, co se seveřané umísťují na prvních příčkách nejšťastnějších národů světa, si všichni “méně šťastní”  přejí dozvědět, jaký je jejich recept na štěstí. Tím úplně nejnovějším fenoménem je sisu, životní styl Finů. Na rozdíl od zromantizovaných návodů ze Švédska a Dánska je však tento koncept založený na tvrdé dřině a posilování odolnosti. Takže žádné kakao s marshmallows a hledění na plápolající plameny v domácím krbu. Finové na to jdou úplně jinak.

Novinářka Katja Pantzar knihu s názvem Sisu – Odolnost, síla a štěstí po finsku napsala poté, co si blahodárné účinky finského přístupu k životu vyzkoušela na vlastní kůži. Co konkrétně Finové dělají jinak? Podle Katji aktivně vyhledávají situace, ve kterých překonávají sami sebe, v “bojích” setrvávají do posledního dechu a odmítají větu, že “něco nejde”. Přijde vám, že byste kus sisu také potřebovali? To asi každý, jen zatím nevíme, jak na to.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Je jasné, že sisu je něco speciálně finského a že se k finské výdrži, motivaci a houževnatosti nedopracujeme jen tak. Odborníci, které si Katja Pantzar k sepsání svého díla pozvala, předávají ale společně s autorkou důležité poslání: najít sisu může každý z nás. Jen budeme muset začít žít podle hesla “ve zdravém těle, zdravý duch”, a to ryze po finsku.

Odolnost, výdrž, motivace a silná vůle totiž výrazně ovlivňuje to, jak šťastní se cítíme. V knížce Sisu najdete velmi praktické lekce ze života Finů, kterými se můžete inspirovat a začlenit je do vašeho každodenního života – od trávení více času v přírodě přes pravidelné saunování a otužování až po výchovu dětí k větší samostatnosti. Srovnám-li tento titul s jeho dánskými a švédskými hygge a lagom konkurenty, pak musím říct, že se sice vizuálně nasytíte o dost méně než u předchozích severských “příruček”, za to ale budete mít plnou hlavu konkrétních tipů, jak se vnitřně “zocelit”.

Za Knihy.cz

Milena Toman

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *