Proč a co číst dětem?
7.11.2018
Odolnost, síla a štěstí po finsku
12.11.2018

K dnešnímu příspěvku mne nakopla šokující zpráva ze včerejšího vysílání Radiožurnálu. Říkalo se v ní, že za posledních 25 let se šestinásobně zvýšila spotřeba psychofarmak, lidově řečeno “pilulek na hlavu“. Špatně spíme, ještě hůř jíme, neustále se nervujeme a skoro vůbec o sebe nepečujeme. Taková informace při klasickém podzimním mlhavém ránu člověku na náladě moc nepřidá. Tak jsem se rozhodla vytáhnout moje “platíčko knižních antidepresiv“, které mi při návalech podzimní depky a neovladatelné melancholie zaručeně zlepšuje náladu.

 

  1. CO ŽIVOT DAL A VZAL

 

A začnu tím nejúčinnějším, které navíc zabírá okamžitě. Kniha Co život dal a vzal od Betty MacDonaldové je sbírkou třech nejvtipnějších prací, které jsem kdy četla – Kdokoliv může dělat cokoliv, Morová rána a Dusím se ve vlastní šťávě. Jsem přesvědčená, že by tuto knihu měli psychiatři předepisovat jako podpůrnou léčbu při vážných poruchách nálady, protože každá přečtená stránka vystřelí vaše emoce do sluníčkového rauše. Betty v knize s bezkonkurenčním humorem vzpomíná na své dětství, na dobu velké hospodářské krize, na měsíce strávené v sanatoriu a taky na výchovu svých pubertálních dcer. Nejdůležitějším sdělením je však to, že všechny naše životní krize mají zřejmě nějaký účel a přečkají se lépe, umíme-li se nebrat vážně a udělat si z nich srandu. Dokážu si představit, že jiný autor s repertoárem stejných zážitků jako Betty by dokázal napsat sebelítostivá dramata o tom, jak je život nespravedlivý, v knížce Co život dal a vzal ale najdete pravý opak.

 

 

 

2. SARKASTICKÁ A NEBEZPEČNĚ VTIPNÁ FEMINISTKA CAITLIN MORANOVÁ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Caitlin Moranová je taková ostřejší Betty MacDonaldová současnosti. Všechny její knížky v zahraničních žebříčcích (včetně New York Times) zabodovaly, v Česku se mi bohužel zdá nedoceněná. Jako první se mi do ruky dostal titul Jak být ženou, který je takovou sarkastickou, feministickou četbou a hlavně obhajobou zdravého a rozumného ženství.  Jak stvořit dívku a Morantologii  jsem přečetla hned poté, protože jsem se Caitliných vtípků nemohla nabažit. Všechny tyto tituly vřele doporučuji ženám s kolísavou sebehodnotou a samozřejmě taky všem, kteří se akutně potřebují od srdce zasmát.

 

3. STAŘÍK A ANALFABETKA

 

Tyto tituly asi není potřeba připomínat, protože na několik měsíců obsadily bestsellerové poličky u českých knihkupců, ale pro jistotu… Jonas Jonasson proslul svým debutem Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel – ten se dočkal i filmového zpracování. Pak už natěšení fanoušci jen odpočítávali měsíce a dny do vydání druhé knihy Analfabetka, která uměla počítat, v roce 2017 pak nakonec i třetí knihy s názvem Zabiják Anders a jeho přátelé. Ze Staříka a Analfabetky jsem chytala nekontrolovatelné záchvaty smíchu, u Zabijáka Andrese mne napadlo jen to,  že v nejlepším měl Jonasson přestat. Tyto příběhy se mi zdají genderově neutrální, proto je na rozdíl od předchozí autorky doporučuji ženám i mužům.

 

 

4. FREDRIK BACKMAN, ARTO PAASILINNA A ERLEND LOE

 

 

Fredrika Backmana znáte hlavně jako autora fanaticky známé knížky Muž jménem Ove, stejně dobře jsem se ale pobavila u tematicky velmi podobného titulu Tady byla Britt-Marie. Po Backmanovi jsem začala pátrat po dalších seveřanech a objevila Arta Paasillinnu a Erlenda Loa, autory knih Živý na vlastním pohřbu a Doppler. Všechny tyto tituly jsou instantní dávkou černého humoru a příjemnými, inteligentními oddechovkami.

 

5. HUMORNÁ KLASIKA

 

No a na závěr něco staršího, a přesto stále vtipného. Nesmrtelné Zvonokosy patřící mezi francouzskou satirickou klasiku bych mohla číst pořád dokola a bavit by mě nepřestaly, to stejné platí pro sérii knih se sympatickým názvem Mládí v hajzlu.

 

Mějte krásný podzim, radujte se ze čtení a jestli nějaký můj knižní tip zkusíte, dejte vědět, jak zabral!

 

Za Knihy.cz

Milena Toman

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *