Magická prvotina české japanoložky
5.11.2018
Knihy, které vám zaručeně pozvednou náladu
9.11.2018

KLENOTY DĚTSKÉ LITERATURY

Nedávno jsem na jednom blogu zahlédla článek na téma, zda v digitálním věku máme vůbec šanci zaujmout děti čtením pohádek. Přijde mi paradoxní, že se v těchto otázkách musíme obracet na rady odborníků nebo výzkumy psychologů – vždyť odpověď na tuto otázku máme každý doma. Ať už jde o čtení před spaním, kupování knížek nebo průkazku do knihovny, hlavní postavou a vzorem při vytváření těchto “pozitivních návyků” je vždy rodič. Zkrátka buď dětem čtu, nečtu nebo čtu málo. Nejde tady o to, že žijeme v “digitální éře”, ale o to, do jaké míry jí necháme prostor v našich domovech. Proto by otázka možná měla znít, jak si v této technikou zdivočelé době uchránit kus svého času a hlavně soukromí, ve kterém si děti odmalička vytváří ke knihám pozitivní vztah. Tento kus světa bude mít dítě spojené s rodičem a rodinnými členy, kteří mají knihy rádi, se čtením, které je super zábava a hlavně se vztahem, který se mezi rodičem a dítětem díky knize vytváří. A ten se u TV obrazovky či tabletu vytváří dost těžko.

 

 

 

 

 

 

 

 

Čtení je bezpochyby jedna z nejdůležitějších aktivit pro rozvoj dítěte. Nejedná se jen o neustále omílanou slovní zásobu, kterou si díky čtení dítě rozšiřuje, ale také o snazší pochopení významu slov, zlepšení komunikačních schopností a koncentrace, prohlubování dětské fantazie…a hlavně posilování pouta mezi dítětem a rodičem. S každým otevřením knížky tak startujete velkou věc, která bude mít v budoucnosti jen ty nejlepší důsledky.

Otázku “proč” máme, teď ještě zbývá zodpovědět na tu druhou: co dětem číst. Narovinu říkám, že s každým měsícem je naše nabídka o desítky titulů bohatší, ne každý ale (z mého pohledu) stojí za přečtení. Některým z nich dávám přezdívku “rychlokvašky”, to jsou většinou narychlo přeložené tituly ze zahraničí, jejichž křiklavé až téměř agresivní obálky děti bohužel milují. Ptáte-li se, co v tomto případě dělat, tak konsenzus všech odborníků zní jasně: knížku si má vybrat dítě samo. Jeho vkus ale samozřejmě můžete usměrňovat, a to výběrem dětské literatury, která zaslouženě patří do kategorie s označením “kvalitní“. Tu v případě Česka najdeme hlavně u malých nakladatelů, které ale bohužel ve stínu marketingových kampaní obrovských vydavatelství často zapadnou a k mnoha malým čtenářům jejich tituly vůbec nedorazí. Tak jsem se rozhodla vám je dnes představit.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pozornost rodičů, kteří shánějí bohatě ilustrované knihy se silným příběhem, si určitě zaslouží nakladatelství Baobab. Osobní zkušenost mám s knížkou Můj medvěd Flóra, což je příběh o opuštěném plyšovém medvídkovi, který byl poprvé vydán před třiceti lety. U této i jiných knížek od Baobabu vám možná bude chvíli trvat, než si vaše “oko zvykne” na návrat k těmto “oldschoolovým” ilustracím, děti jsou ale většinou z baobabových obrázků i příběhů nadšení. Od stejné autorky pak můžete zkusit titul Chlapeček a dálka nebo dát šanci i zahraničním autorům, například Evě Lindstromové, která v pohádce Lejlo, přijď domů předává dětem důležité symboly týkající se hledání, objevování, stesku a domova.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mým dalším oblíbencem je nakladatelství Meander, které vydává umělecké publikace pro děti, mládež i dospělé a troufám si říct, že nic pestřejšího na českém trhu k sehnání prostě není. Velkým pohádkovým favoritem je série knih o jezevci Chrujdovi, který už točil film, našel velkou lásečku, prošel se divočinou a dobyl vesmír. Vtipnou říkankovou knížkou je titul Mistr sportu skáče z dortu, zato malé cestovatele určitě potěší Bleší cirkus na cestě,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Všechny tyto tituly jsou takové zapomenuté klenoty, které u běžných knihkupců nemívají zvlášť výrazné místo, to ale neznamená, že by si ho nezasloužily. Já osobně je považuji za velká dětská díla, která ratolesti doprovází déle než jednu “módní” sezónu a ke kterým si děti budují silný citový vztah.

Za Knihy.cz

Milena Toman

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *