Páteční recenze: Neviditelná republika & Aristokratka
2.11.2018
Proč a co číst dětem?
7.11.2018

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sklápím zrak a v duchu se této knížce omlouvám za to, že jsem ji naprosto bezdůvodně přehlížela a nechávala si ji tzv. “až na potom”. Vlastně ani nevím, co mě na ní zpočátku tak odrazovalo. Možná ta japonská tematika, možná nedůvěra v to, že se v Česku může zrodit něco jako magický realismus. Pokud byste to měli podobně, tak za a) Japonska je tam tak akorát a za b) ty magické pasáže jsou super.

Román Probudím se na Šibuji je “příběhové 3v1”,  ve kterém se setkáváme s dvěma verzemi studentky Jany a donedávna zapomenutým spisovatelem Kawašitou.  Zatímco mladší verze Jany bloudí Tokiem a marně se snaží dostat domů, čtyřiadvacetiletá  Jana studuje v Praze japanologii a odhaluje tajemná místa Kawašitovy tvorby a minulosti. Jak čtenář začne po pár kapitolách tušit, osud tohoto japonského spisovatele nakonec obě Jany zasáhne daleko víc, než by kdy čekaly.

Každá z hlavních postav sice pochází z jiného období a z toho jedna z nich není zas až tak úplně reálnou osobou, Anna Cima ale všechny vrstvy příběhu vystavěla tak, až se jí podařilo vybudovat perfektní a čtivý celek, který od první kapitoly raketovou rychlostí čtenáře doslova “vcucne”. Nepopírám, že mě na začátku přehnaně intelektuální a arogantní studentka Jana od čtení dost odrazovala, nakonec se z ní ale vyklubala dost sympatická holka, které jsem v detektivním pátrání i v její počínající love story do posledních řádků fandila.

Důvodů pro vyjádření obdivu je hned několik. Debutující Anna Cima napsala detailně promyšlený příběh, kde každé slovo a každá věta zapadá jak správná kostička lega a kde se autorčina fascinace japonskou kulturou přenese i na Japonskem nepolíbené čtenáře, jako jsem já. Největším překvapením pak bylo to, že je román psán hovorovou češtinou, která v případě Anny Cimy nevyznívá jednoduše, naopak, román má díky ní neskutečnou “flow”.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *